• BIST 101.117
  • Altın 227,168
  • Dolar 5,3077
  • Euro 5,9927
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 10 °C

Günay: 4 maddelik 'tedbir paketi'

Günay: 4 maddelik 'tedbir paketi'
Bakan Günay: Gelecek hafta, turizme"istihdam, vergi, finans ve sektörel yapısal düzenlemelerle ilgili" 4 maddelik tedbir paketinin geleceğini söyledi

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM


İSTANBUL - Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bu hafta ya da gelecek hafta, 4 kalem halinde bir tedbir paketi beklediklerini ve paketin "istihdam, vergi, finans ve sektörel yapısal düzenlemelerle ilgili" olduğunu belirterek, "Bu ay içinde bazı somut kolaylılar görülecek. Umarım devletin imkanları içinde turizm sektörüne bazı kolaylıklar umarım getirilecektir" dedi.


Bakan Günay Mısır standında

Ekin Fuarcılık tarafından Türkiye Otelciler Federasyonu ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneğinin iş birliğiyle düzenlenen "EMITT 2009 Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı", TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde açıldı.
Sunuculuğunu Ziya Kürküt"ün üstlendiği törenin açılış konuşmaları, Ekin Fuar A.Ş. Direktörü Hacer Aydın, Ekin Fuar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Halim Bulutoğlu, Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Murat Dedeman, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Barut, Suriye Turizm Bakanı Dr. Saadallah AGHA Al Kalaa ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından gerçekleştirildi.


AirportTV'nin fuarda kurduğu mini stüdyoda Nilüfer Batur, Özkan Altıntaş, Sefa İnan'dan oluşan canlı yayın ekibi söyleşi yaptı.


Bakan Günay Özkan Altıntaş'la AirportTV'de canlı yayında


Fuarın açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizmin, halkların ve ülkelerin birbirini yakından tanımasının en güzel araçlarından biri olduğunu söyledi.


Bakan Günay ve THY Genel Müdürü Temel Kotil

Suriye başta olmak üzere bütün yakın komşularıyla bu ilişkileri kurmanın sadece Türkiye açısından değil, bütün coğrafya ve insanlık için önemli olduğuna dikkati çeken Günay, "Turizmi sadece, bir ekonomik gelişme aracı olarak görmüyoruz. Aynı zamanda kendi toplumumuzu ve dünyayı iyiye doğru geliştiren, barışı, dostluğu geliştiren çağımızın önemli etkinlik alanlarından biri olarak görüyoruz" dedi.Günay, Türkiye'nin, son yıllarda dünyadaki krizlerle baş ederek başarılar elde ettiğini belirterek, dünyada turizm alanında yüzde 2'lik büyüme yaşanırken, Türkiye'de yüzde 13'ler düzeyinde alkışlanacak bir başarının elde edildiğini söyledi. Günay, bu başarının elde edilmesinde katkıları olan başta THY olmak üzere bütün sektör temsilcilerine teşekkür etti.
Türkiye'nin geçen yıl, Türk insanının güleryüzlülüğünün katkılarıyla 26 milyonu aşkın turisti ağırladığını ve 22 milyar dolara yakın bir gelir elde ettiğini kaydeden Günay, amaçlarının, bunun sürdürülebilirliğini sağlamak olduğunu dile getirdi.
Bakan Günay'a Suriye Bakanı armağan verdi

Ertuğrul Günay, ivedilikle alınması gereken önlemler bulunduğunu belirterek, "Aralık ayında yaptığımız toplantılar var arkadaşlarımızla. Şu anda bunun sonuçlarını alma eşiğindeyiz. Ekonomi Koordinasyon Kurulu sürekli çalış ma halinde. Bu hafta ya da gelecek hafta, 4 kalem halinde bir tedbir paketi bekliyoruz. Bu paket, istihdam, vergi, finans ve sektörel yapısal düzenlemelerle ilgili. Bu ay içinde bazı somut kolaylılar görülecek. Devletin imkanları içinde turizm sektörüne bazı kolaylıklar umarım getirilecektir. Bunlar bizim krizi atlatmak ve sektörü daha sağlıklı bir şekilde ayakta tutmak için beklentilerimiz" dedi.
Günay, turizm gelirini sürekli kılmak için başka girişim ve aray ışların da olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:


Suriye Bakanı, Bakan Günay, KKTC Turizm Bakanı Şanlıdağ

"Türkiye'nin sıcak deniz kıyılarının, yaldızlı kumsallarının ötesinde, başka güzellikleri de var. Bunları mümkün olduğu kadar dünyaya sunmaya çalışıyoruz. Termal turizmi konusunda Türkiye'yi harekete geçirmek için büyük gayret içerisindeyiz. Termal master planımızı tamamladık, kış turizmi master planımızı tamamlamaya çalışıyoruz. Türkiye'nin, diğer ülkelerle kıyaslanmayacak düzeyde kültür zenginlikleri var.
Turizm büyük kültür turlarıyla başlamıştı ama ne yazık ki coğrafyamızda yaşanan bazı sıkıntılar ikinci planda kalmasına yol açtı. Coğrafyamızda barış yeniden gelişirken, kültür turizmini yeniden yükseltmeye çalışıyoruz. Anadolu topraklarında ne varsa, tarih öncesi çağdan bugüne kadar hangi dinin, hangi inancın, hangi kültürün ayak izleri olduğuna bakmaksızın hepsini insanlığı n ortak ayak izleri ve bugün Anadolu'da yaşayan herkesin ortak ayak izleri ve zenginlikleri sayarak sahiplenmeye ve dünya insanlarına tanıtmaya çalışıyoruz."
Turizm sektörüyle tam bir uyum içerisinde olduklarını anlatan Bakan Günay, Türkiye'de dünyaya parmak ısırtan turizm alanındaki bu gelişmeyi sürekli kılmanın anlayışı içerisinde olduklarını vurguladı.
Bakan Günay, fuar ve kongre turizmi alanında da Türkiye'nin, sahip olduğu potansiyelin henüz başında olduğunu belirterek, Türkiye'nin bu alanlarda dünyanın bir ilgi merkezi olabileceğini söyledi.
Suriye'deki güzelliklerin tüm dünyaca görülmesi, paylaşılması gerektiğini dile getiren Günay, "Ne yazık ki savaşlar bizim coğrafyamıza çok zarar verdi. Kalkınmamızı, ülkemizi, tarihimizi, geleneklerimizi dünyaya tanıtmanın en büyük düşmanı, bölgemizde yaşadığımız bu savaşlar. Bu yüzden bu coğ rafyanın Atatürk'ün sö ylediği 'Yurtta barış, dünyada barış' sözüne çok ihtiyacı var. Büt ün kalbimle bu dileği tekrar etmek istiyorum. Ülkemizde barış, dünyada barış olduğu müddetçe, insanlık çok güzel bir yolda yürüyecek ve bizler turizm aracılığıyla birbirimizi çok yakından tanıyacağız" diye konuştu.


Suriye Turizm Bakanı Saadallah Agha El Kallaa

Suriye Turizm Bakanı Saadallah Agha El Kallaa da Türkiye ile turizm alanındaki ilişkilerin derinliğine büyük önem verdiklerini ve bu ilişkileri geliştirmeyi umduklarını söyledi.
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın 2004 yılında Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretin ardından 2 ülke arasındaki ilişkilerin geliştiğine dikkati çeken Kallaa, Türkiye'den Suriye'ye giden turist sayısının 2003 yılında 23 bin iken bu sayının geçen yıl 288 bine çıktığını bildirdi.
Başta Şam ve Halep olmak üzere Suriye'nin güzelliklerinin görülmesi ve yansıtılması için Türkiye'den Suriye'ye yönelik turizm hareketinde artış beklediklerini kaydeden Kallaa, Suriye'de hükümet olarak yeni bir turizm vizyonu öngördüklerini ifade etti.
Kallaa, bu vizyonun amacının turizmi ulusal ekonominin itici bir gücü haline getirmek olduğunu ifade ederek, 2008 yılında ülkelerine 5 milyon 400 bin turistin geldiğini ve 4 milyar 600 bin dolar bir turizm geliri elde ettiklerini vurguladı.
Bakan Günay, konuşmaların ardından Suriye Turizm Bakanı El Kallaa'ya bir plaket takdim etti.
Bakan Günay ile davetliler, daha sonra Emit 2009 Fuarı'nın açılış kurdelesini kesti. Bakan Günay ayrıca, beraberindeki Suriye Turizm Bakanı El Kallaa ve KKTC Turizm Bakanı Erdoğan Şanlıdağ'ın da aralarında bulunduğu grupla, ülke stantlarını ve fuara katılan Türk kuruluşların stantlarını gezdi. Bakan Günay, Suriye standında bir süre oturarak, kendisine ikram edilen kahveyi içti.


Patrik Barthlomeos ve TÜRSAB Başkanı Ulusoy; TYD Başkanı Murat Dedeman, İstanbul Vali Yardımcısı Feyzullah Özcan yanyana oturdu


Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, Müsteşar İsmet Yılmaz, THY Genel Müdürü Temel Kotil


Prof.Dr. Ahmet Emre Bilgili, Tülin Ersöz


Kastamonu'ya Karadeniz Otelcilik ve Turizm Ltd. Şti. adı altında Kurşunlu Han Oteli'ni kazandıran Global Access Yönetim Kurulu Başkanı Selami Çelebioğlu. Set Otel'in sahibi Kemal Çiçek Kastamonulular ile Kastamonu standında buluştu. Buluşmada Güler Osmanlı Mutfağı'nın sahibi Ali Güler'de yer aldı. turkiyeturizm.com sahibi Özkan Altıntaş ve Airport TV'den Sefa İnan'da buluşmaya katıldı. 


Antalyalılar ve Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Levent Demirel


Azerbaycan Milenium Turizm standında Aydın, Özkan Altıntaş, Mahir Gurbanov, Ruslan Gulev, Sefa İnan


Bakan Günay, Uslan Otel sahibi Serhad Uslan'la görüştü


Nilüfer Batur, Serhad Uslan ile Airport TV'de sohbet etti


Aşçılar dünyasının Koca Usta'sı Alaattin Yalçınkaya, Bakan Günay'la görüştü


Bakan Günay fuarda kendisine armağan edien, mis gibi kokan sümbül demetini elinden bırakmadı

 

Lykia World'un sahibi Burhan Silahtaroğlu bakan Günay'dan otele giden yolları yaptırılmasını istedi.Uluer Balaoon'un sahibi Halil Uluer, Vefa Küçük'e gümüş balon armağan etti. Armağanı Nevşehir Valisi Asım Hacımustafaoğlu ile birlikte gösterdi. 


CCR Otel'in Genel Müdürü Didem Bulgurlu, Ön Büro Müdürü Ali Haydar Bektaş ve Perihan Çakır ile Aşkın Akburak


Betuyab Başkanı Cemil Uğurlu, TYD Genel sekreteri Koray Yetiş
Türkiye


Fuarda Bolu İli ve İlçeleri Yardımlaşma Derneği üyeleri de yer aldı

Ekin Fuar A.Ş. Direktörü Hacer Aydın,
konuşmasında EMITT Fuarı"nın 13 yılda son derece önemli bir yol kat ettiğini söylerek başladığı konuşmasında şunlara değindi: “Dünya turizminin önemli uğrak noktalarından biri olarak kabul edilen EMITT, kriz nedeniyle her kesimin ilgi odağı haline geldi ve EMITT"e gerek yurtiçi gerekse yurtdışından gelen katılım talebi arttı. Bu yıl birçok yeniliğe imza atan EMITT Fuarı, krize rağmen geçen yıla oranla %20"lik bir büyüme sergiledi. Global ekonomik kriz ortamında sergilediğimiz bu gelişmeyi ülkemiz ve sektörümüz açısından umut verici buluyoruz.”

Ülkeler arasındaki turizm ilişkilerinin geliştirilmesi için EMITT Fuarı"nın ideal bir zemin oluşturduğunu da sözlerine ekleyen Hacer Aydın, bu yıldan itibaren başlatılan konuk ülke uygulamasının bu alanda atılmış önemli bir adım olduğunun altını çizdi. Aydın, “Bu yıldan itibaren her yıl fuarımızda bir ülkeyi konuk olarak ağırlayacağız. Bu yılki konuk ülkemiz ise Suriye. Suriye"nin EMITT Fuarı"na katılması hem EMITT Fuarı"nın gücüne güç katıyor hem de Suriye"nin Türkiye"deki tanıtım faaliyetlerinin etkinliğini artırıyor,” dedi.
Ekin Fuar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Halim Bulutoğlu ise, katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, fuar organizasyonu alanında dünya lideri bir firma olan ITE Group PLC ile gerçekleştirilen bir işbirliğinin müjdesini verdi. Bulutoğlu, “2009 yılı itibariyle dünya genelinde 127 adet fuar organize eden ve merkezi Londra"da bulunan ITE Group PLC, Ekin Fuar A.Ş."nin ortakları arasına katılmış bulunuyor. Bu sayede EMITT Fuarı"nın hedeflerine daha hızlı bir şekilde ulaşacağına inanıyoruz. EMITT Fuarı olarak dünyanın en önemli beş turizm etkinliğinden biri olma yolunda kararlı adımlarla yürüyoruz ve ITE Group PLC ile kurduğumuz ortaklığın gücümüze güç katacağına inanıyoruz,” diyerek sahneye ITE Group PLC CEO"su Russel Taylor"ı davet etti.

Russel Taylor ise konuşmasında Ekin Fuar A.Ş. ile kurulan ortaklıktan dolayı son derece mutlu olduğunu ifade etti ve EMITT Fuarı"nın dünya turizmi için büyük önem taşıdığını belirterek “Dünya çapında sahip olduğumuz etkin ağ sayesinde EMITT Fuarı"nı daha da güçlü hale getireceğiz,” dedi.

Daha sonra kürsüye çıkan Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Murat Dedeman, konuşmasında EMITT Fuarı"nın elde ettiği başarıya ve gerek Doğu Akdeniz gerekse Avrasya bölgesi için taşıdığı öneme değindi. Özellikle Doğu Akdeniz bölgesinin turizmde hızlı büyümeye en açık bölgelerden biri olduğunu vurgulayan Dedeman sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye artık dünya turizminin önemli bir aktörüdür. Bu konumumuzu devam ettirebilmemiz için sektör olarak ürünlerimizi geliştirmemiz ve turizm gelirlerimizi artırmamız gerekmektedir. Bugün itibariyle dünya turizminde yüzde 2,5 olan payımızı 2013 yılında yüzde 4"e çıkartıp Akdeniz"in üçüncü büyük turizm ülkesi olmayı ve ülkemize 40 milyon yabancı turist ile 40 milyar dolarlık döviz girdisi kazandırmayı hedefliyoruz.”

Global ekonomik krizin dünya turizmini oldukça sert bir şekilde etkilediğini de ifade eden Dedeman, Dünya Turizm Örgütü"nün 2009 yılı için herhangi bir büyüme beklemediğinin de altını çizdi. Dedeman, “Bu noktada önemli olan tüm bu olan bitenin Türk turizmini nasıl etkileyeceğidir. 2008 yılında 26 milyon turist ağırlayan ülkemiz, yaklaşık 22 milyar dolarlık bir gelir elde etmiş bulunuyor. Bu rakamları daha yükseltebilmemiz için EMITT Fuarı büyük bir önem taşıyor,” dedi.

“Turizm sektörü de mal ve hizmet ihraç ediyor”
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Barut da
konuşmasında, küresel krizin etkilerinin dünyayı sarmaladığı böylesi bir dönemde EMITT Fuarı"nın çok daha fazla önem kazandığına değindi ve “Türkiye, dünya turizm pazarında ilk on ülke arasındaki yerini günden güne sağlamlaştırıyor. Konaklama sektörü olarak ekonomik krizi ve bunun olası etkilerini büyük bir dikkatle izliyoruz. Ne karamsarlığa kapılıyoruz ne de krizden fırsat çıkacağına dair umutlanıyoruz. Ancak elbette ki kendimize ve ülkemizin turizm alanındaki rekabet üstünlüğüne son derece güveniyoruz. Reel döviz girdisi sağlamak konusunda öncü bir sektör olan turizm, yaşanan tüm sıkıntıların giderilmesi için adeta bir ilaç görevi görüyor. EMITT Fuarı, bunun en güzel ve canlı örneğini oluşturuyor. Sektörümüzün temel sorunlarının giderilmesi için atılması gereken önemli adımlar bulunuyor. Ülkemizdeki turizm firmalarının dar boğaza girmesinin engellenmesi, talebin düşmesinin önüne geçilmesi ve son olarak da mal ve hizmet ihraç eden turizmcilere vergi konusunda kolaylıklar sağlanması sektörümüzün gelişmesi açısından büyük önem taşıyor. Gerekli yasal altyapı oluşturulduğu takdirde turizm pazarının atağa geçmesini sağlayacak uzun bir süreç başlatılmış olacaktır. EMITT Fuarı"nın bu beklentilerimize yanıt alacağımız bir platform olmasını diliyorum,” dedi. Otelciler Federasyonu (TÜROFED) tarafından verilen Beyaz Yıldız sertifikaları da törende sahiplerini buldu. Ağustos 2008"den bu yana turistik işletmelerde kullanılan su, elektrik, enerji, kimyasal ve katı atık miktarının kontrol altına alınarak çevreye ve doğal kaynaklara yönelik oluşabilecek zararın minimize edilmesi için çalışan “Beyaz Yıldız Projesi” kapsamında Antalya Magic Life Sirena Imperial ve Swissôtel The Bosphorus otelleri sertifika almaya hak kazandı.

50 ülke, 100 il ve belde, 3000 firma, 100 bin katılımcı!
Her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın ve Türkiye"nin dört bir yanındaki otelleri, acenteleri, işletmecileri, beldeleri, girişimcileri, turizm profesyonellerini ve tatilseverleri buluşturan EMITT Fuarı"na yaklaşık 50 ülke, Türkiye genelindeki 100"e yakın il ve belde ile 3000"e yakın firma katıldı. Yerli ve yabancı tüm katılımcılara yeni ilişkiler kurma olanağı sağlayacak fuarın toplam katılımcı sayısının ise 100 bine ulaşacağı tahmin ediliyor.

EMITT Fuarı"na bu yıl Acaristan, Almanya, Arjantin, Azerbaycan, Bangladeş, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Suriye, Dubai (BAE), Endonezya, Ermenistan, Filistin, Fransa, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan, Hindistan, İngiltere, İsviçre, İtalya, Kırgızistan, Kosova, KKTC, Küba, Kuveyt, Litvanya, Lübnan, Makedonya, Mısır, Moldova, Özbekistan, Pakistan, Peru, Rusya, Seyşeller, Sharjah (BAE), Slovakya, Sudan, Şili, Tayland, Tunus, Türkmenistan, Ürdün, Yemen ve Yunanistan gibi ülkeler katılıyor.

EMITT"in konuk ülke uygulaması Suriye ile başladı!
EMITT 2009 Fuarı, bu yıldan başlayarak "konuk ülke" uygulamasına gitti. Fuara konuk olacak ilk ülke ise, Türkiye"nin bir süredir iyi ilişkiler geliştirmekte olduğu Suriye. "Konuk ülke” olarak katıldığı EMITT Fuarı süresince Suriye, fuar alanında profesyoneller ve tüketici-tatilcilere yönelik çeşitli etkinlikler gerçekleştirmeyi planlıyor. Suriye"nin EMITT 2009 Fuarı"na "konuk ülke" sıfatıyla katılmasının iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirilerek yeni bir aşamaya taşınması için önemli bir fırsat yaratacağına inanılıyor.

EMITT"ten sağlık turizminde bir "ilk"!
Bu yıl bir "ilk"e imza atarak turizm ve sağlık sektörünün önde gelen isimlerini, 13 Şubat Cuma günü düzenlenecek olan 1.Uluslararası Tatil ve Sağlık Zirvesi Konferansı"nda buluşturmayı hedefleyen EMITT Fuarı"nın 4. Salon"u tamamen sağlık turizmine ayrıldı.

Turizm ile ilgili sağlık kuruluşlarından gelen talepler üzerine gerçekleştirilen düzenleme ile 4. Salon sağlık turizmi ve SPA & Wellness hizmeti otellere özel kılındı. Salonun sorumluluğu ise Tourexpi.Health Marketing Yöneticisi Hüseyin Baraner"e verildi.

Alman-Türk Sağlık Vakfı Başkanı Dr. Yaşar Bilgin yönetiminde ve Almanya'nın Bütünleşmeden Sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer tarafından desteklenen Birinci Uluslararası Tatil ve Sağlık Zirvesi Konferansı, turizm ve sağlık alanlarının karar vericilerini ve moda belirleyicilerini Türkiye'de ilk kez EMITT Uluslararası Turizm Fuarı"nda bir araya getirecek. Toplam 55.000 metrekareye yayılmış fuar alanında ilk kez sağlık turizmine özel salon ayrılan EMITT 2009 Fuarı"nın Türkiye'deki sağlık turizmi için bir dönüm noktası olması bekleniyor.

EMITT 2009 Fuarı"nda "İstanbul 2010" rüzgârı!
EMITT 2009 Fuarı, İSTANBUL 2010 ile işbirliği yaptı. Fuarın VIP Salonu Sponsoru olan İstanbul 2010, yıllardır EMITT"e ev sahipliği yapan ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti şeçilen İstanbul"un daha iyi tanıtılmasını sağlamak amacıyla, EMITT Fuarı"na gelen özel konuklar ile yerli ve yabancı bütün turizm profesyonellerini 4 gün boyunca VIP salonunda ağırlayacak.

EMITT 2009 Fuarı"na katılmak isteyen ziyaretçiler www.fuardavetiyesi.com adresine girerek ücretsiz online davetiye alabiliyorlar. EMITT 2009 Fuarı hakkında ayrıntılı bilgiye ise www.emittistanbul.com adresinden ulaşılabiliyor.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.