• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 0 °C

Günay: 25 milyonu geçeceğiz

Günay: 25 milyonu geçeceğiz
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''yıl sonu itibariyle kritik eşiği aşmış, 25 milyon ziyaretçiyi geride bırakmış olacağız,'' dedi.

LONDRA- Türk turizminin 2008 yılında yaşanan bütün güçlüklere rağmen iyi bir yıl geçirdiğini ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''yıl sonu itibariyle kritik eşiği aşmış, 25 milyon ziyaretçiyi geride bırakmış olacağız,'' dedi. 
İngiltere'nin Başkenti Londra'da açılan WTM 2008 Turizm Fuarı'nda basın toplantısı düzenleyen Bakan Ertuğrul Günay, İstanbul'un şimdiden 6, Antalya'nın ise 8 milyon turist sınırını aştığına dikkati çekti.
Bakan Günay, İngiltere pazarında da yaşanan ciddi ekonomik krize rağmen Türk turizminin ortalama yüzde 15'lik artışına koşut olarak İngiltere'den Türkiye'ye gelen turist sayısındaki artışın yüzde 13 civarında gerçekleştiğini ifade etti.
İngiltere'den Türkiye'ye geçen yıl 1 milyon 900 bin civarında turist geldiğini, bu yıl bu rakamın yıl sonu itibariyle 2 milyon 200 binin üzerinde olmasını beklediklerini kaydeden Bakan Günay, Türkiye'nin sadece kum-deniz-güneş üçgeniyle tanınmaktan kurtarılması gerektiğini, Türkiye'nin arkeolojik alanda önemli zenginlikler barındırdığını; kültür, sağlık, doğa ve kış turizmi gibi pek çok değişik imkan sunduğunu anlattı.
Günay, bir yandan Türkiye'nin deniz, güneş, kum turizmi alanındaki zenginliklerini doğayı da koruyarak tanıtmak, öte yandan diğer yönlerini ön plana çıkarmak üzere çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.
Bu konuda herhangi bir bütçe kısıtlamasının olmadığını ancak dikkatli ve içeriği daha zengin bir tanıtım gerçekleştirmek istediklerini kaydeden Günay, bu çerçevede Frankfurt Kitap Fuarı'na Türkiye'nin onur konuğu olarak davet edilmesi, bir Türk yönetmenin Cannes film festivalinde ödül alması, sergilere ve benzeri etkinliklere katılım gibi kültürel etkinlik ve gelişmelerin Türkiye'nin marka değerinin artırılmasında önemli rol oynadığını söyledi.
''20 yıl önce 1 milyon turist sayısının telaffuzunda bile zorlanan bir ülke olarak kasımın 10'u itibariyle 25 milyon rakamını söyleyebiliyoruz,'' diyen Günay ''Bu noktada bize bu yolu açan, çağdaş ve modern bir ülke olma doğrultusunu gösteren Büyük Atatürk'ü de ölümünün yıldönümünde minnetle anıyorum,'' dedi.
20-25 yıl öncesiyle kıyaslandığında Türk turizminin geldiği yeri çok önemsediğini belirten Günay ''Amacımız Türkiye'yi turizmde bir marka, standardı yakalamış bir ülke olarak tanıtmaktır,'' dedi.
Turizm gelirlerinin ne olacağına dair bir soru üzerine Günay ''Tabii, son zamanlarda ekonomik krizin etkileri bir miktar hissediliyor. Geçen yıl hedefimiz 18 milyar dolardı, 20 milyar doları yakaladık. Dolardaki artış turizm gelirlerinin artmasına bir miktar katkı yapıyor. Bu yıl da 20 milyar doları yakalamak istiyoruz,'' şeklinde konuştu.
Ekonomik krizin Türkiye'ye turist gönderen ülkeleri de etkilediğini söyleyen Bakan Günay ''Bununla ilgili olarak ciddi bir kriz yönetimi hazırlığı içindeyiz,'' dedi.
Bir soru üzerine özellikle kültür turizmini geliştirme üzerinde durduklarını ifade eden Günay, sölerine Türkiye'nin arkeolojik zenginliklerinin tanıtımı için önce Türk vatandaşlarının bu konuda bilgilendirilmesini istediklerini, bu amaçla bir yıl süreyle müzelere girişi sağlayacak olan 20 YTL'lik bir müze kartı çıkarttıklarını ifade etti.
Günay ''Türkiye'nin dünyaya arkeolojik ve tarihsel potansiyelinin çok altında tanıtıldığına inanıyoruz,'' diye devam etti.
Günay, Londra'da açılan Bizans sergisinde Türkiye'den eser bulunmamasının nedenine ilişkin bir soru üzerine ''Maalesef, bürokrasinin alışkanlıklarına doğru zamanda müdahale edip bu sergiye katılınmasını sağlayamadık,'' dedi.
Bir daha bu tür hatalar yapılmayacağını öne süren Günay, Türkiye olarak Anadolu topraklarından gelmiş-geçmiş ne varsa hepsine sahip çıkan bir anlayışa sahip olduklarını bildirdi.

İSTANBUL 10 MİLYON TURİST HEDEFİNE ULAŞACAK
Bir başka soru üzerine Günay, Türkiye'deki kültür alanlarını artırmak için pek çok çalışma yaptıklarını belirtti ve bunlar arasında AKM ve Ayazağa'daki kültür merkezlerinin bakımını saydı.
Sütlüce'deki kültür merkezinin de bunları takip edeceğini belirten Günay, İstanbul'un 1-1,5 yıl içinde pek çok yeni kültür merkezine kavuşturulacağını anlattı.
İstanbul'un 2010 yılına kadar yıllık 10 milyon ziyaretçiye ulaşmasının da önemli hedefleri arasında olduğunu dillendiren Günay, kentin alt yapısının buna yönelik olarak yenilenmekte olduğunu bildirdi.
Günay, bu yıl Türkiye'yi ziyaret eden turistler arasında en büyük payın Almanya, Rusya ve İngiltere'ye ait olduğunu, bunları Hollanda, İspanya, İtalya ve ABD gibi Avrupa ve Batı ülkelerinin takip ettiğini belirtirken Türkiye'nin yakın komşularından gelen ziyaretçi sayısında da artış olduğunu söyledi.
Türkiye'nin önümüzdeki günlerde Avustralya ve Kanada'da ofis açacağını, Çin'de de Şanghay kentinde ikinci bir ofisin hizmete gireceğini duyuran Günay, Avrupa ülkelerinden turistlerin Türkiye'ye çok geldiklerini, bu anlamda Avrupa'nın yaşlı ve yorgun bir pazara dönüştüğünü, bu nedenle yeni pazarlara büyük önem verildiğini ifade etti.
Günay, Arap ülkelerinin de inanç turizmi ve alışveriş için Türkiye'ye büyük rakamlarda ziyaretçi gönderdiğine işaret ederken inanç turizmiyle ilgili çalışmalara da yoğunluk verdiklerini, bu çerçevede bu yılın St Paul yılı olması nedeniyle St Paul Kilisesi'ne girişin ücretsiz yapıldığını ifade etti.
Bunun yanı sıra Efes, Hacı Bektaş ve Ayasofya gibi inanç turizmi açısından önemli diğer cazibe merkezlerine de yatırımlar gerçekleştirildiğini kaydeden Günay, Türkiye'de temsil edilen bütün inançların da bütün kültürlerin merkezleri gibi kendileri için büyük önem taşıdığını ifade etti.
Günay ''Bir tek vatandaşımızın inancını temsil etse bile biz buralara büyük önem veririz,'' dedi.
Günay, bütün ülkelerin Türkiye'de kültür merkezlerinin faaliyet gösterdiğini, Türkiye'nin de gelecek yıldan başlayarak Avrupa başta olmak üzere çeşitli ülkelerde Yunus Emre Kültür Enstitüsü adı altında merkezler kurmayı planladığını bildirdi.
Enstitünün Türk dili ve kültürünü tanıtan bir yapıda olacağını kaydeden Günay, Türk turizminin etkin tanıtımı için, bütün dünyada kullanılacak genel bir sloganla ülkelerin özelliklerine göre belirlenecek alt sloganlar belirleme çalışmaları içinde olduklarını, sonucun kısa zamanda açıklanabileceğini söyledi.
Günay'a basın toplantısı sırasında Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı ve Londra Turizm Ofisi Müşaviri İrfan Önal eşlik etti.
Türkiye standını gezerek tur operatörleri ve sektör temsilcileriyle bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Türkiye standında bir de açılış resepsiyonu verdi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.