• BIST 97.955
  • Altın 218,307
  • Dolar 5,3310
  • Euro 6,0607
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 3 °C

Günay 2009 bütçesi yetersiz

Günay 2009 bütçesi yetersiz
Günay: Bütçede ayrılanı turizm sektörü için 76 milyon YTL kültür projelerine ayrılan 142 milyon YTL yetersiz kalıyor. Arütırılması gerekiyor.

ANKARA- Türkiye'nin özgün kültürünü zenginleştirmeyi temel görev saydıklarını söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turizmi çeşitlendirip yaymaya çalıştıklarını bildirdi. 
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nün bütçeleri üzerinde konuşan Günay, Türkiye'nin özgün kültürünü zenginleştirmeyi temel bir görev saydıklarını söyledi.
Bakan Günay, kültür ve sanatın milli değerlerin korunmasında ve gelişmesinde itici bir güç olmasının yanında, milletlerarası ilişkilerde de yakınlaşma ve dayanışmanın temel unsuru olduğunu ifade etti ve dünya barış köprüsünün kültürel etkileşimle kurulacağına inandıklarını dile getirdi.
Günay, bu çerçevede Türk edebiyatını ve sanatını dünyaya tanıtmak için yazarların eserlerini yabancı dillerde yayımlanması, bilim ve kültür yayınlarının yaygınlaştırılması, bütün kültür varlıklarının korunması, bakımı, onarımı ve restorasyonu projelerine öncelik verdiklerini anlattı.
Bakan Günay, kalkınma anlayışlarının sadece ekonomik büyüme ekseniyle sınırlı olmadığını, aynı zamanda toplumsal ve kültürel gelişme amacına da odaklandığını söyledi.
Barış ve dayanışma çağrısının Türk kültürünün köklerinde yattığını ifade eden Günay, barışı teşvik eden sektörlerin başında turizmin geldiğini, turizmin dünya barış olma niteliğinin olduğuna işaret ederek 2007 yılında Türkiye'nin bu sektörde aldığı payın azımsanmayacak boyutta olduğunu söyledi.
Günay, Türkiye'nin 2007 yılındaki 18,5 milyar dolar olan turizm gelirlerinin bu yılın sonunda 20 milyar doların üzerine çıkacağını bildirdi.

''TURİZMİ ÇEŞİTLENDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ''
Turizmi çeşitlendirmeye ve potansiyeli yaymaya çalıştıklarını dile getiren Günay, bu çerçevede GAP Eylem Planının devreye girdiğini hatırlattı.
Günay, bölgedeki tarihsel ve kültürel mirasın korunması konusunda yeni projeler üzerinde çalıştıklarını ifade ederek ''Dönem ayrımı, inanç ayrımı, tarihsel kesit ayrımı gözetmeksizin Anadolu toprağında var olan bütün değerlere sahip çıkmaya çalışıyoruz. Topkapı Sarayı'na, Selimiye Camisi'ne, Ani Harabeleri'ne aynı duyarlılıkla 'Bu toprakların zenginlikleri' diye sahip çıkmaya çalışıyoruz,'' dedi.
Türkiye'nin bir anlamda açık hava müzesi gibi olduğuna dikkati çeken Günay, ''Ama bu açık hava müzesi çok bakımsız. Ciddi eksikliklerimiz var'' diye konuştu.
Müzecilik konusunda yapılması gereken çok şeyin var olduğunu anlatan Günay, Müze-Depo Projesi hakkında bilgi verdi. Günay, Türkiye'nin 7 bölgesinde büyük alanlara, büyük müzeler yapmaya çalıştıklarını, bu sayede müzelerin depolarını rahatlatacaklarını vurguladı. Günay, konuyla ilgili İstanbul ve İzmir'de arazi tespitlerinin yapıldığını bildirdi.
Ertuğrul Günay, Türk bilim heyetleri ve müzeler tarafından gerçekleştirilen kazı ve araştırma çalışmalarına 15 milyon YTL kaynak aktarıldığını belirtti.

ATATÜRKEVİ
Proje safhasında olan Selanik'teki Atatürkevi'ni yerinde incelediğini bildiren Günay, şöyle devam etti:
''Selanik'teki Atatürk evi çağdaş müzecilik anlayışından fevkalade uzak, sağdan soldan toplanan objelerle, katiyen Atatürk'e ait olmayan, ailesine ait olmayan, bir takım eskici pazarlarından toplanan eşyalarla oluşturulmuş, sıradan bir emekli memur evi gibi. Koltuklar yıpranmış. Geçen gün Macaristan Kültür Bakanı ile birlikte İzmit'te bir evin açılışını yaptık. Orada fevkalade çağdaş bir düzenleme yapılmış, o tarihi dönemle ilgili bilgilendirme düzeni yapılmış. Selanik Atatürk Evi'ne şimdi bu yeni konsept ile bakıyoruz. Burayı 2009 yılının 29 Ekimine, 10 Kasımına kalmadan tamamlamaya çalışacağız.''
Günay, Selanik'teki Atatürkevi'nin konsolosluk bahçesinde yer aldığına, buraya girmek için konsolosluktan geçmek zorunda kalındığına dikkati çekerek ''Hiçbir yabancının o kapıyı çalması ve evi ziyaret etmesi mümkün değil. Ancak Selanik'e giden Türkler merak ederse ve konsolosluk polisinden izin alma zahmetini göze alırsa ziyaret edebilirler. Ne Yunanlı kapıyı çalar, ne de Yunanistan'a gelen yabancı kapıyı çalar. Orayı 1850 ile 1923 tarihleri arasında Osmanlı, Balkanlar ve Türkiye hakkında bilgi alınabilecek olan (Atatürk'ün Anıevi çerçevesinde) yeni bir bakış açısıyla düzenleme gayreti içindeyiz,'' şeklinde konuştu.

BÜTÇESİNDEN ŞİKAYETÇİ
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 2009 yılı yatırım programına bakıldığında, kültür projelerine ayrılan toplam ödemenin 142 milyon YTL olduğunu belirtti ve ''Sayın Başkan takdirlerinize sunuyorum. Bunun içinde kültür merkezleri var, restorasyon hizmetleri var. Bunun içinde kütüphanelerin yazma eserlere kadar korunması var ve rakam bu kadar,'' dedi.
Bunun üzerine muhalefet milletvekillerinin ''Artırın'' diye laf atması üzerine Günay ''Ben de sayın milletvekillerinin artırması için söylüyorum. 76 milyon YTL'de turizm sektörü için var. Turizm sektörü için de alt yapı uygulamaları, bütün çevre düzeniyle ilgili uygulamalar bunun içinde. Onun yaptığınız yapacağınız tüm katkılar bizim için çok önem taşıyor,'' karşılığını verdi.

''TÜRK İNSANININ TATİLLE DE BULUŞMASI GEREKİYOR"
Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Komisyon'da daha sonra Türk insanının tatile gidebilmesi için yeni bir kampanya başlatacaklarını bildirdi ve konuyla ilgili olarak turizm sektörü bileşenleriyle gelecek hafta çalışma gerçekleştirileceğini açıkladı.
Konuşmasında ''Müzekart'' projesine de değinen Bakan Günay, proje sayesinde Türk vatandaşlarını müzelerle buluşturduklarını söyledi ve bunu gelecek yıl Türkiye'ye gelen turistlere de uygulamayı düşündüklerini söyledi.
''Türk insanın tatille de buluşması gerekiyor,'' diyen Günay, konuşmasına şöyle devam etti:
''Ben de orta sınıftan gelen bir insanım. O standartları yaşıyorum. O standarttaki insanların değer yargılarını çok iyi biliyorum. Bizim insanımızda 'Yabancıya tatil yerlerini şu kadar ucuza satıyoruz' diye bir yargı var. Kendi insanımız tatile gittiği zaman, çok daha yüksek fiyatlarla karşılaşıyor. Yeni bir kampanya yapmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili turizm sektörünün bütün bileşenleriyle çalışma yapacağız. Önümüzde Kurban Bayramı var. Bu kampanya iç turizmde kriz döneminin sıkıntılarını açmaya da yardım edecek. Müzekart gibi başka bir proje üzerinde çalışıyoruz. İnsanlar alışveriş yaparken uçuş mili kazanıyorlar, ya da filan bir yerden indirim kazanıyorlar. Günlük hayatlarında alışveriş yaparken, gazete, ekmek alırken, berbere para öderken. Tatile gitme konusunda da bir kolaylık kazanabilirler. Bunu da "Kültür ve Turizm kartı" düzenlemesiyle sağlayacağız. Bu uygulama, Karadeniz'de, Doğu'da veya Güneydoğu'da bir bölgeye kolaylıkla gitmelerine de yol açılabilir. Gelecek yıl sanıyorum bu konuda somut adımlar atmış olacağız.''
Günay doğaya, çevreye ve tarihe saygı anlayışını sektörle paylaşmak istediklerini dile getirerek, çevre ve doğa duyarlılığı olan turizm tesislerine birtakım standartlar getireceklerini bildirdi.
Bu standartları yerine getiren turizm tesislerine ''Yeşil Yıldız'' vermeyi düşündüklerini açıklayan Günay, sözlerine ''Yeşil yıldız almış olan turizm kuruluşları çevreci olarak öne çıkmış olacaklar. Çevre duyarlılığı olanları da bir biçimde ödüllendirmeliyiz. Bu da üzerinde çalıştığımız yeni alanlardan bir tanesi. Bununla ilgili alt yapı bakanlığımızda hazırlandı,'' diye devam etti.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yerel seçimler öncesinde Türkiye'nin kaçak yapılaşma ile ilgili çok ciddi bir tehlikenin eşiğinde olduğunu belirterek ''Buna Parlamento olarak karşı koymamız gerekiyor,'' dedi.
Günay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının bütçesi üzerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini de yanıtladı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.