• BIST 101.035
  • Altın 226,866
  • Dolar 5,3045
  • Euro 5,9849
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 10 °C

Güler'den Araplara davet

Güler'den Araplara davet
Bakan Hilmi Güler, petrol fiyatlarında yaşanan fiyat artışına dikkat çekerek, Arap ülkelerini yenilenebilir enerji konusunda yatırım yapmaya davet etti.

İSTANBUL-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, petrol fiyatlarında son günlerde yaşanan fiyat artışına dikkat çekerek, Arap ülkelerini yenilenebilir enerji konusunda yatırım yapmaya davet etti.
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen 3. Türk-Arap Ekonomik Forumu'nun 2. gününde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve Suriye Arap Cumhuriyeti Enerji Bakanı Suphan Al Alao, Batı ve Doğu arasında 'Enerji Köprüsü Türkiye'nin önemi ve Arap Ülkeleriyle İlişkiler' konulu panele katıldı.
Panelde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, enerji konusunda dünyanın kritik bir dönemden geçtiğini belirterek, ülkelerin enerji konusunda birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin hem kendi içinde bulunduğu durumu hem de bölge ülkelerinin enerji sorununu çözme konusunda önemli adımlar attığını belirten Bakan Güler, özellikle alternatif enerji kaynaklarını harekete geçirme konusunda önemli projeler başlattıklarını aktardı. Türkiye'nin bu yatırımlarla gelecekteki büyük enerji projelerinde söz sahibi olacağını aktaran Güler, "Bakü, Tiflis Ceyhan boru hattını bitirdik. Günde 1 milyon varil petrol hattan geçiyor. Şahdeniz Projesi'ni gerçekleştirdik. Azeri gazını ülkemize getirdik, oradan da Yunanistan'a o gazı taşıdık. Daha sonra İtalya burada önemli bir destinasyon noktası olacak. Nabukko Projesi var. O da gerçekleşmek üzere. İran ve Rusya'yla görüşmelerimiz var. Hazar gazıyla ilgili Türkmen gazının Türkiye'ye oradan Avrupa'ya geçişi ile ilgili enerji diplomasisini sürdürüyoruz." ifadelerini kullandı.
Son zamanlarda petrol fiyatlarında yaşanan fiyat artışına dikkat çeken Bakan Güler, Arap ülkelerine alternatif enerji kaynaklarına yönelmelerini önerdi. Türkiye'nin bu noktada önemli bir yatırım kaynağı olduğuna dikkat çeken Bakan Güler, Arap ülkelerini yenilenebilir enerjide Türkiye'ye yatırıma çağırdı. Yenilenebilir enerji konusunda tüm hukuki altyapıyı ve mevzuatı tamamladıklarına dikkat çeken Güler, "Biz burada hangi konulardan bahsediyorsak hukuki çerçeve hazır, yasalar hazır ve burada yabancı sermayeyle ortak yatırımlar yapmaya hazırız. 2020 yılına kadar Türkiye'nin enerji konusundaki yatırım ihtiyacı 120 milyar dolar. Bu 120 milyar doların 100 milyar doları elektrik sektöründe olacak. Bunu içinde santraller, iletim hatları yer alıyor. Bunun dışında enerji yatırımlarında doğalgaz yer altı depoları, iletim hatları çok önemli yer tutmakta. Biz sizlerle ortak yatırımlar yapmaya hazırız. Bunun için hem siyasi irade var hem de yatarım atmosferi var. Hukuki altyapı da hazır Ayrıca özelleştirme çalışmaları başladı." şeklinde konuştu.

-"BUGÜN BOL GÖZÜKEN PETROL YARIN BİTEBİLİR"-
Güneş enerjisi konusunda yapılan yatırımlara da değinen Güler, Almanya'nın 150 bin çatı projesi başlattığını hatırlattı. Arap ülkelerine "Bizim de sizin de güneş imkanımız çok fazla" diyen Bakan Güler, "Bugün çok gibi gözüken petrol yarın bitebilir. Güneş çevre dostu bir kaynak olarak karışımızda. Bu noktada hem çevremiz hem küresel ısınma bakamından çere olacak kaynağı gelin birlikte insanlığın hizmetine dahil edelim. Bu çalışmaları birlikte yapalım. Güneş şikayet edilecek bir kaynak olmaktan çıksın ve biz bu enerji kaynağını birlikte kullanalım." diye konuştu.
Hesaplamalarına göre güneş enerjisinden Türkiye'nin ihtiyacının iki katı kadar elektrik enerjisi elde etme imkanı olduğunu anlatan Bakan Güler, tek sorunun güneş enerjisinin yüksek maliyetli olması olduğunu belirtti. Güneş panellerinin fiyatlarının sürekli aşağı doğru indiğini ve petrol fiyatlarının ise her geçen gün arttığına dikkat çeken Bakan Güler, "Biz bu noktada sizlerle birlikte hareket etmeye hazırız. Bu ne bakımdan petrol fiyatlarını etkileyebilir. Bizim elektriğimizin yüzde 50'sini doğalgaz üretiminde kullanıyoruz. Doğalgazın payını yenilenebilir enerjiyle düşürürsek doğalgazın üstündeki yük de azalacaktır. İşte şikayet edeceğimize size yeni bir kaynak. O bakımdan güneş, rüzgar ve küçük hidroelektrik santrallerle birlikte büyük bir fırsat olabilir." şeklinde konuştu.
Jeotermal enerjide de Türkiye'nin çok önemli kaynaklara sahip olduğunu vurgulayan Bakan Güler, bu konuda da Arap sermayesini Türkiye'de yatırıma çağırdı.

-"KÖMÜRDE 2.4 MİLYON TON YENİ REZERV BULDUK"-
Kömürün genellikle çevre düşmanı ve havayı kirleten bir yakıt olarak görüldüğüne dikkat çeken Bakan Güler, modern teknoloji kullanılması halinde kömürün de çevreci bir yakıt haline gelebileceğini aktardı. ABD'nin elektriğinin yarısını, Almanya ve Rusya'nın da önemli bir bölümünü kömürden elde ettiğini vurgulayan Bakan Güler, Afşin ve Elbistan santrallerinin ihalelerinin devam ettiğini anlattı. Son yapılan çalışmalarla 2.4 milyon ton kömür rezerv bulunduğunu ve bundan elektrik üretimine hazır olduklarını dile getiren Enerji Bakanı Güler, "Bu çalışmaları da birlikte yapmamız mümkün. Nükleer enerjide de ihalemiz devam ediyor. 24 Eylül 2008 tarihinde 14.30 da zarfları açacağız. Üstelik çevre dostu bir enerji çeşidi. buradan elde ettiğimiz elektriği satabiliriz. Birlikte elektrik ticareti de yapabiliriz." dedi.

SURİYE ENERJİ BAKANI AL ALAO: "SURİYE VE TÜRKİYE ŞİRKETLERİ PETROLÜ ORTAKLAŞA ARAYCAK"-
Bakan Güler'den sonra konuşan Suriye Arap Cumhuriyeti Enerji Bakanı Suphan Al Alao, yenilenebilir enerji konusunda iki ülkenin işbirliği yapabileceğini aktardı. İşbirliklerini genişleterek ortak şirketler de kurulabileceğini aktaran Bakan Alao, "Güneş ve rüzgar enerjiden yararlanabiliriz. Biz hali hazırda Suriye ve Türkiye ile bütün enerji alanlarındaki işbirliğimizi gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Birkaç gün içinde Suriye ile Türkiye'deki ulusal bir petrol şirketi ile anlaşma imzalanacağını belirtiyorum. Özellikle petrol arama ve kuyuların kazılması konusunda Suriye, Türkiye ve başka ülkelerde olsun çalışmalar yürütülecek." İfadelerini kullandı.
Rafineri alanındaki projelerin rekabet şeklinde olmaması gerektiğini vurgulayan Suriyeli Bakan, projelerin birbirini tamamlar nitelikte olması gerektiğini vurguladı. Alao, bu sayede petrol ürünlerinde de işbirliğine girilebileceğine çekti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.