• BIST 95.740
  • Altın 260,678
  • Dolar 5,7645
  • Euro 6,5550
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 32 °C

Gül'den Kraliçe onuruna yemek

Gül'den Kraliçe onuruna yemek
Cumhurbaşkanı Gül, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth onuruna akşam yemeği verdi

ANKARA -İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip, resmi ziyaret için bugün Türkiye'ye geldi. Esenboğa'da resmi karşılama töreninin ardından Kraliçe II. Elizabeth ve eşi Prens Philip, Anıtkabir'e gitti. II. Elizabeth, Atatürk'ün mozalesine çelenk koyarak, saygı duruşunda bulundu. Ardından Misak-ı Milli Kulesi'nde Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya geldi. Görüşme basına kapalı gerçekleşti. Yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından Kraliçe Elizabeth,
Türkiye'deki programı sırasında kalacağı Ankara Sheraton Otel'e geçti.

KRALİÇE BEYAZ GİYİNDİ

İngiltere Kraliçesi ll. Elizabeth onuruna verilen akşam yemeği öncesi gece ikamet edeceği Sheraton Otel'e geçerek kıyafetini değiştirdi. Kraliçe'nin giydiği beyaz elbise göz kamaştırdı.

İngiltere Kraliçesi ll. Elizabeth Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le görüşmesinin ardından gece ikamet edeceği Sheraton Otel'e geçerek onuruna verilen akşam yemeği için kıyafet değiştirdi. Türkiye'ye siyah sade bir elbiseyle gelen ve Cumhurbaşkanı Gül ile bu kıyafetiyle görüşen Kraliçe Elizabeth onuruna verilen akşam yemeği için göz kamaştırıcı beyaz renkli elbise tercih etti.

Saat 18:30 civarında otele gelen kraliçe saat 20:30 civarında otelden ayrılarak Çankaya Köşkü'ne geçti. Kraliçe Elizabeth'in aracına binerken yanına battaniyeye benzer bir örtü alması ve aracın içerisinde ve bu örtüyü ayaklarının üstüne örtmesi dikkat çekti

 

YEMEĞE 250 KİŞİ KATILDI
Daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Kraliçe onuruna Çankaya Köşkü'nde bir akşam yemeği verdi. Yaklaşık 250 davetlinin katıldığı davette Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası da bir konser verdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'yi ziyaret eden İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth onuruna Çankaya Köşkü'nde verdiği yemekte smokin giydi.

Resmi ziyaret için eşi Edinburgh Dükü Prens Philip ile Türkiye'ye gelen İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth onuruna  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül tarafından Çankaya Köşkü'nde verilen akşam yemeğine, 250 davetli katıldı.
Cumhurbaşkanı Gül ve Kraliçe II. Elizabeth, yanlarında eşleri Hayrunnisa Gül ve Prens Philip ile birlikte, davetlileri tek tek ellerini sıkarak karşıladı. Davetlileri karşılama merasimi, davetin verildiği Pembe Köşk içindeki resepsiyon salonunun girişinde bulunan yeni Atatürk Portresi'nin hemen önünde gerçekleştirildi.

 KRALİÇE'YE JEST, KRALİYET NİŞANI'NI YAKASINA TAKTI

Kraliçe II. Elizabeth, tacını takarak, davete verdiği önemi gösterirken, Cumhurbaşkanı Gül, smokin giydi ve papyon taktı. Cumhurbaşkanı Gül, kraliçe tarafından kendisine verilen 'sadece devlet başkanlarına sunulan ve İngilizcede (Knight Grand Cross of the Order of th Bath) şeklinde isimlendirilen en üst düzey Kraliyet Nişanı'nı sol yakasına taktı. Gül'ün eşi Hayrunnisa Gül, kraliçeye düzenlenen resmi karşılama töreninde tercih ettiği pembe renkten akşam yemeğinde de vazgeçmedi. Hayrunnisa Gül, pembe renkli ve tek parça kıyafeti ve farklı başörtüsü stili ile dikkat çekti. Davete katılımcılar genel olarak eşleri ile birlikte gelirken, Başbakan Recep Tayip Erdoğan, davete eşi Emine Erdoğan olmadan katıldı. Davete siyah beyaz bir kravat ve takım elbise ile katılan Erdoğan, protokol masasında eşsiz olan tek katılımcıydı.

 KİMİLERİ REVERANSI KİMİ NORMAL SELAMLAMAYI TERCİH ETTİ

Davette oldukça dinç görülen kraliçe yaklaşık 250 konuğun ellerini sıktı. Bu arada, kimi katılımcılar kraliçeyi 'hafif biçimde dizleri kırarak selam verme şekli olarak nitelenen' reverans ile selamlamayı tercih ederken, kimileri sadece elini sıkmakla yetindi. A tipi Uluslararası protokol uygulanan davete askeri kanattan sadece Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt davet edilmişti. Büyükanıt'ın yurtdışı ziyareti nedeniyle davete katılamazken, herhangi askeri üniformalı yetkilinin de davette bulunmadığı görüldü. Karşılamanın ardından ise konuşmaların yapılması için masalara geçildi.

 

"AB YOLUNDAKİ TEREDDÜTSÜZ VE DAİMİ DESTEĞİNİZE MÜTEŞEKKİRİZ"

İlk olarak Cumhurbaşkanı Gül bir konuşma yaptı. Konuşmasında Kraliçe 2. Elizabeth'in Türkiye'ye yaptığı ziyaretten dolayı duyduğu yüksek memnuniyeti dile getiren Gül, ziyaretin, iki ülke arasındaki ilişkilerin ne kadar güçlü olduğuna işaret ettiğini kaydetti. İki ülke halkının tarihlerinin iç içe geçtiğini kaydeden Gül, "Zaman zaman ordularımız karşı karşıya gelmiştir. Fakat, aynı zamanda, evlatlarımız, ortak düşmanlarımıza karşı cesaret ve azimle omuz omuza da yürümüşler, hayatlarını feda etmişlerdir. Daha da önemli olan şu ki, ülkelerimiz arasındaki ilişkiler yüzyıllar boyunca Avrupa'nın tarihini belirleşmiştir. Modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ülkelerimizin ortak geçmişi üzerinde mükemmel bir dostluk inşa etmek ve bunu geliştirmek cesaret ve bilgeliğini göstermiştir." dedi.

İki ülkenin müttefik ülkeler olduğuna işaret eden Gül, "Bugün Türk ve Britanya halkları birçok benzerliklere sahiptir. Her iki ulus da geçmişleriyle, öz değerleri ve ulusal kimlikleri ile gurur duymaktadır. Bununla beraber, bugün bizi birbirimize bağlayan unsurlar sadece şanlı geçmişimiz, ya da üzerine titrediğimiz ortak değerlerimiz değildir. Aynı zamanda Avrupa'nın ortak sorumluluklarla şekillendirmekte olduğumuz geleceği de bizleri birbirimize bağlamaktadır. Türkiye'nin AB'ye doğru yürüyüşünde Birleşik Krallık en sadık destekçimiz olagelmiştir. Bu tereddütsüz ve daimi desteğinize müteşekkiriz. Bu desteğinizin katılım sürecindeki ilerleyişimizde de süreceğine eminiz." diye konuştu. Gül, konuşmasının ardından kraliçe onuruna kadeh kaldırdı.

 

"ATATÜRK'ÜN DUYARLILIĞI, BUGÜN BİLE İLİŞKİLERİMİZDE YANKILANMAKTADIR"

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Türkiye'ye en son 1971 yılında geldiğini hatırlatarak, "Türkiye'ye 36 yıl sonra gelmekten dolayı büyük memnuniyet duyuyorum." dedi. O dönemde yaptığı ziyarette Atatürk'ün Türkiye'yi çağdaş, aydınlanmış ve demokratik bir devlet yapma yolunda gösterdiği muazzam başarıya tanık olduğunu kaydeden Kraliçe II. Elizabeth, "Bugünkü kendine güvenen, dinamik bir demokrasi haline gelebilmek için Türkiye'nin atmayı sürdüreceği büyük adımları, o zamanlarda hayal etmek çok zordu. İçinde bulunduğumuz bu yeni yüzyılda ülkelerimiz arasındaki bağların her zamankinden daha da güçlü olmasını kutlayabiliriz." dedi.

Osmanlı İmparatorluğu'nun en güçlü dönemlerinde başkenti İstanbul olarak Viyana kapılarından Kuzey Afrika'ya kadar uzanan güçlü bir imparatorluk olduğunu kaydeden Kraliçe II. Elizabeth, bu ülkenin Asya ve Avrupa arasındaki stratejik konumu içinde Çanakkale Savaşlarını da kapsayan Birinci Dünya Savaşı'nda önemli bir mücadele verdiğini belirtti. Kraliçe II. Elizabeth, "Atatürk, sadece savaşın kalıntılarından çıkardığı bir ulusun atası değildir. O, çok ünlü beyanı ile denizaşırı ülkelerden bu topraklara gelerek yaşamlarını yitirenlerin de Türkiye'nin birer evladı olduğunu ilan etmiştir. Bu duyarlılık, Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki ilişkilerde bugün bile yankılanmaktadır." dedi.

Türkiye'nin kendileri için son derece önemli bir ülke olduğuna işaret eden Kraliçe II. Elizabeth, "Yurtiçinde Avrupa Birliği üyeliği süreci şimdiden Türk vatandaşlarının hayatını iyileştiren değişimlere ilham kaynağı oldu. Yurt dışında ise Türkiye, hem Avrupa Birliği hem de tüm dünya için son derece kritik bir zamanda doğu ile batı arasında eşsiz bir köprü haline geldi." dedi.

Türkiye'nin Medeniyetler İttifakı Girişimi'nde oynadığı önemli role vurgu yapan Kraliçe II. Elizabeth, "Dünyanın en sorunlu bölgelerinden bazılarında barışın teşvik edilmesi, siyasi istikrar ve ekonomik kalkınma için kilit bir rol oynamaktasınız. Ve Afganistan'da ülkelerimiz, bu sıkıntılı ülkede yürütülen operasyonların ortaklarındandır." diye konuştu.

Kraliçe konuşmasının ardından konukları ayağa kalkarak kadeh kaldırmaya davet etti. Kraliçe II. Elizabeth, kadehini hem Cumhurbaşkanı Gül, hem de Hayrunnisa Gül'ün kadehleri ile tokuşturdu.

 

MÖNÜ ZENGİNDİ

Davette daha sonra Can Atilla ve Doğuş Çocuk Senfoni orkestrası birer konser verdi. Yemek mönüsünde ise "Zeytinyağlı Enginar Dolma, Peynirli Su Böreği'nin yanı sıra Kuzu Tandır, Perde Pilavı, Patlıcana Sarılı Beğendi, ve Mevsim salatası ile beraber tatlı olarak Sakız Muhallebisi ve Meyveli Gül Baklavası vardı. Konuklara yemeklerinin ardından Türk kahvesi ikram edildi. Konuklara içki olarak safarin Şarabı ikram edildiği görüldü.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.