• BIST 98.455
  • Altın 220,185
  • Dolar 5,3236
  • Euro 6,0494
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 2 °C

GSM'lere ve THY'na ceza

GSM'lere ve THY'na ceza
Reklam Kurulu'ndan GSM operatörlerine ceza yağdı. Vodafon'a 120 bin, Avea'ya 118 bin, Turkcell'e de 60 bin YTL para ve reklam durdurma cezası!

ANKARA -Reklam Kurulu'ndan GSM operatörlerine ceza yağdı. Kurul, yaptıkları reklamlarda Tüketicinin Korunması hakkındaki Kanun, Fiyat Etiket'i, Etiket Tarife ve Fiyat Listeleri ile Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliklere aykırı hareket ettikleri gerekçesiyle Vodafon'a 120 bin, Avea'ya 118 bin 384, Turkcell'e de 60 bin YTL para ile reklam durdurma cezası verdi.
Kurul, THY'nin "Haftanın 111 leri" başlıklı reklamlarda, belirtilen fiyata vergiler ve diğer ücretlerin dahil edilmemesi nedeniyleTürk Hava Yolları A.O. hakkında ulusal düzeyde 60 bin YTL idari para ile reklamları durdurma cezası verdi.

GSM OPERATÖRLERİ
Reklam Kurulu, Ağustos ayında gerçekleştirdiği son toplantısında aldığı kararları açıkladı. Kurul, Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.'nin çeşitli televizyon kanallarında yayınlanan "Konuşkan Paket" ve "Cep 1 Tarifesi" başlıklı reklamlarda, tanıtımı yapılan hizmetlere ilişkin tüketicilerin satın alma kararını etkileyecek veya değiştirmesine sebep olabilecek nitelikte olduğunu belirleri.

KONUŞKAN PAKETE CEZA
Kurul bu reklamlarda "Vodafone Cep 1 Tarifesinden tüm mevcut ve yeni aboneler yararlanabilirler. Dakikası 1 kontör uygulaması, özel servisler hariç yurt içinde yapılan görüşmeleri kapsamakta olup, bu uygulama 24 Eylül 2008 tarihine kadar herhangi bir kontör yükleme şartı uygulanmayacaktır. Bu tarihten sonra ise 30 günde bir, 200 veya üzeri kontör yüklenmesi gerekecektir. Ayrıntılı bilgi www.vodafone.com.tr ve Vodafone Shop'larda." ve "Kampanya 17 Eylül 2008 tarihine kadar geçerli olup cihazlar stoklarla sınırlıdır. Konuşkan Paket 150'nin 150 dakikaya kadar yurtiçi her yöne görüşme içeren KDV ve ÖİV dahil fiyatı 23,02 YTL'dir. Ücretlendirme dakika bazlıdır. Konuşkan Paket 150'yi 12 ay konuşma taahhüdü verip toplam ödemeyi World Card'dan 12 eşit taksitte ödeyen World Card kullanıcılarına verilen cihaz Samsung C 450'dir. Diğer cihaz seçenekleri Konuşkan Paket 350 ve 750 ile verilmektedir. Ayrıntılı bilgi www.vodafone.com.tr ve Vodafone Shop'larda" bilgilerin alt banttan okunamayacak derecede hızlı bir biçimde geçtiğini saptadı.

NAPOLYON'A CEZA
Bu bilgilerin, tüketicilerin algılayabilecekleri bir biçimde sunulmasından kaçınıldığını ve bu durumun yanıltıcı olduğunu tesbit eden Kurul, ayrıca "Cep 1 Tarifesi" başlıklı reklamlarda, tarifedeki ücretlendirme periyodunun "60 saniye" olduğu bilgisine yer verilmeyerek tüketicilerin yanıltıldığını kaydetti. Kurul, söz konusu reklam ve ilanların Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik ile Tüketicinin Korunması Kanununa aykırı olduğunu belirleyerek Vodafon Telekomünikasyon A.Ş hakkında ulusal düzeyde 60 bin YTL idari para ile reklam durdurma cezası verdi.
Kurul, Vodafon A.Ş'ye aynı fiili bir yıl içinde tekrar etmesi nedeniyle 60 bin YTL'lik para cezasını iki misli arttırarak 120 bin YTL olarak uyguladı.
Kurul, Avea İletişim Hizmetleri A.Ş.'ye ait "Hepsi Bir" adlı tarifeye ilişkin muhtelif mecralarda yayınlanan "Napolyon ne demiş: 150 kontör yükle, evi, işi, cebi her zaman dakikası 2 kontöre ara ara ara! Hemen Avea HepsiBir'li ol, bu avantajdan yararlan!" içerikli reklamlarda, tanıtımı yapılan tarife ile diğer firmanın tarifesi arasında yapılan karşılaştırmada, diğer firmanın, tanıtılan tarifeyle aynı nitelikte ve özellikte olan veya aynı istek ve ihtiyaca cevap veren "Bir Fiyat" adlı tarifesi yerine "BizBize Cell" isimli tarifesinin kullanıldığı, diğer yandan, söz konusu karşılaştırmada, diğer firmanın tescilli markası niteliğindeki "BizBize Cell" adlı tarifesinin adına yer verildiğini belirledi.
Kurul, söz konusu reklamların Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik ile Tüketicinin Korunması Kananuna aykırı bularak, Avea İletişim A.Ş'ye ulusal düzeyde 59 bin 192 YTL idari para ile reklamları durdurma cezaları verilmesini kararlaştırdı.
Kurul, söz konusu fiilin bir yıl içinde tekrarlaması nedeniyle verdiği para cezasını iki misli arttırak 118 bin 384 YTL'ye çıkardı.

RECEP İVEDİK'E CEZA
Reklam Kurulu, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.'ye ait ve çeşitli mecralarda yayınlanan "Turkcell Alo Paketleri- Dakikası En Fazla 8 YKr. (Recep'in Tavuğu - Psikolog)" başlıklı reklamlarda, tanıtımı yapılan tarife paketlerinin kullanım bedeli olarak belirtilen fiyatların, 120, 240, 480, 960, 2400 veya 5000 dakikalık görüşme sürelerinin tamamı kullanıldığında ödenecek fiyatlar olduğu, abonelerin, kullanım süresinde bu dakikalara erişmemesi halinde ödeyecekleri ücretin artacağı, dakikası en fazla 8 YKr olarak tanıtılan "Alo 60" adlı paketin dakika ücretinin, görüşme süresinin tamamının kullanılmaması durumunda, 8 YKr'dan daha fazla bir tutarda gerçekleşeceği şeklinde tüketicilerin satın alma kararını etkileyecek veya değiştirmesine sebep olabilecek nitelikteki bilgilere yer verilmediğini belirledi.
Reklamların bu yönüyle yanıltıcı olduğunu, diğer yandan, tüm vergi ve diğer ücretler dahil toplam fiyat olarak belirtilmesi zorunlu olan fiyatın, vergiler dahil edilmeden "8 YKr" olarak sunulmasının yanıltıcı nitelikte olduğuna hükmeden Kurul, söz konusu reklamlarda hekimleri ve hekimlik mesleğinin onurunu rencide eden unsurlara ve radyo ve televizyonlarda yayımlanacak olan reklamlarla ilgili olarak belirlenmiş yayın ilkelerine uygun olmayan söz ve eylemlere yer verildiğine kanaat getirdi.
Kurul, bu reklamların Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik ile Tüketicinin Korunması Kanununa aykırı bularak Turkcel İletişim Hizmetleri A.Ş hakkında ulusal düzeyde 60 bin YTL idari para ile reklam durdurma cezası verdi.

THY REKLAMINA CEZA VE DURDURMA
Kurul, Türk Hava Yolları A.O.'ya ait www.thy.com.tr adresli internet sitesinde yayınlanan "Haftanın 111 leri" başlıklı reklamlarda, belirtilen fiyata vergiler ve diğer ücretlerin dahil edilmemesinin Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un "Fiyat Etiketi" ile Etiket, Tarife ve Fiyat Listeleri Yönetmeliği ve Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğe uygun olmadığını belirledi.
Kurul, bu nedenle Türk Hava Yolları A.O. hakkında ulusal düzeyde 60 bin YTL idari para ile reklamları durdurma cezası verdi.
Ancak söz konusu eylemin ikinci kez tekrar edildiğini belirleyen Kurul, verilen para cezasını iki misli uygulayarak 120 bin YTL'ye çıkardı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.