• BIST 94.332
  • Altın 257,155
  • Dolar 5,7769
  • Euro 6,5197
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C

Göz tembelliği tedavisi

Göz tembelliği tedavisi
Çocuklarda sıklıkla ortaya çıkan ve geç fark edildiğinde tedavi edilemeyen göz tembelliğinin Televizyon ile tedavi edilebildiğini biliyor muydunuz?

İSTANBUL- Çocuklarda sıklıkla ortaya çıkan ve geç fark edildiğinde tedavi edilemeyen göz tembelliğinin Televizyon ile tedavi edilebildiğini biliyor muydunuz? Dünyagöz Hastaneler Grubu çocuk göz sağlığı doktorlarından Op.Dr. Mürüvvet Tüzünalp göz tembelliği tedavisi sırasında ailelere çocuklarına televizyon izletmelerini öneriyor.
“Göz tembelliği tıpta ambiyopi olarak adlandırılan her iki gözde veya gözlerden birinin görme keskinliğinde %20 ve daha fazla azalma olmasıdır. Göz tembelliğinin doğuştan olması büyük bir olasılıktır. Travmaya, doğuştan görülebilen göz hastalıklarına bağlı olarak ya da genetik olarak da gelişebilir. Ailesinde göz tembelliği, şaşılık görülen çocukların erken yaşta göz muayenesinden geçirilmesinde fayda vardır. Göz tembelliğinin oluşumunun en önemli etkeni şaşılıktır.
Göz tembelliğinin belirtileri
Göz tembelliği olan çocuğun derinlik hissinde bir azalma meydana gelir ve ince detaylarda, işlerde zorlanır. Bu durumu bazen dikkatli bir ebeveyn fark etse de genellikle gözden kaçar. Göz tembelliği tanısı için göz doktorunun muayenesi şarttır. Göz tembelliğinin tedavisinin 8 yaşına kadar yapılması gereklidir. 8 yaş üzerinde göz tembelliği tedavisinde başarılı sonuç almak çok zordur.
Göz tembelliğinin tedavisinde dünyada en yaygın tedavi olarak kapatma tedavisi uygulanmaktadır. Kapatma tedavisi oldukça pratik ve etkili bir tedavi biçimidir. Çocuğun tembel olan gözü açıkta kalır ve görmesi iyi olan göz kapatılır. Bu tedavi çocuğun yaşına, görme keskinliğindeki azalmaya ve tedavinin başlama yaşına göre değişir.
Göz tembelliği tedavisinde televizyon ile gelen başarı
Kapama tedavisi sırasında, belli bir süre de olsa çocuğun resim çizme, boyama, kesme gibi yakın çalışma yapması istenir. Kapama tedavisi sırasında ailenin uygulamasını tavsiye ettiğimiz yöntem çocuğun sınırsız televizyon izlemesidir. Çocuğun normal gelişim sürecinde ilk 3 yaş içerisinde televizyon izlenilmesini normal koşullarda önermiyoruz. İlk 3 yaş içerisinde çocuğun televizyon seyretmesi gözde var olan göz bozukluklarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Ailelere çocuklarına 3-6 yaş arasında günde 1 saat, 6 yaş sonrasında günde toplam 2 saat televizyon izlemesini önermekteyiz.
Ancak göz tembelliğinin tedavisinde tüm bu yasakları ortadan kaldırıyoruz. Göz tembelliğine bağlı olarak gerçekleştirilen kapama tedavisinde çocukların sınırsız televizyon izleyebiliyorlar. Televizyonu sınırsız olarak izlemelerine izin vermemizin nedeni renkli ve sürekli hareket eden görüntüyü çocukların tembel olan gözleriyle takip etmesini sağlamak. Kapama sırasında televizyon izleyen çocukların göz tembelliklerinin tedavi süreci daha hızlı oluyor. Çünkü televizyon uyaranları çok yüksek çocuk daha rahat takip ediyor. Bu nedenle özellikle hareketli çizgi filmler ya da çocuk kuşakları gibi çocuğun gelişimini olumsuz etkilemeyecek yayınların izletilmesini öneriyoruz. TV ile göz tembelliği tedavisi evde yapılabilecek en ucuz ve de en etkili tedavi yöntemlerinden birisidir. Kapama tedavisinin bitmesi ile birlikte TV izlemenin sınırlandırılmasının gerektiğinin önemle altını çizmek istiyorum.
Tedavide takip şart
Gözde kapama tedavisine tembellik sona erinceye yani iki göz arasındaki görme farklılığı azalıncaya kadar devam edilir, daha sonra idame tedavi olan kısa süreli tedaviye yaklaşık 8 yaşa kadar devam edilir. Göz tembelliğinin tedavisi uzun süre devam eden ve sabır gerektiren bir tedavidir. 6 yaşa kadar tespit edilip tedavi başlandığında genellikle görme keskinliğinde tama yakın sonuçlar elde etmek mümkündür, ancak daha geç tanı konup tedavi edildiğinde tedaviye yanıt daha yavaş ve görme keskinliğindeki artış daha az olmaktadır. Her ne kadar düzeltilmesi zor ve başarısı az olsa da, günümüzde geç tespit edilen hastalara da 10-15 yaşlarına kadar aynı tedavi daha yoğun olarak uygulanmaktadır.
Tedavi edilmediği takdirde göz tembelliği kalıcı olur. Görme keskinliğinde kendiliğinden düzelme olmaz. Göz tembelliğinde takip ve kontrol çok önemlidir. Göz tembelliği takibinde çocuğun yaşı ne ise o rakamın haftası kadar kontrole gelmelidir. Örneğin, eğer çocuğunuz 7 yaşında ve göz tembelliği var ise 7 haftada bir çocuk göz sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir göz hekimine gözlerini kontrol ettirmeniz gerekmektedir.Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.