• BIST 94.244
  • Altın 251,991
  • Dolar 5,8339
  • Euro 6,5442
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 20 °C

Göcek'i yat turizmi kirletiyormuş

Göcek'i yat turizmi kirletiyormuş
Dünyanın önemli Yat turizmi merkezlerinden birisi olarak kabul edlen Göcek koylarında, yatların denize bıraktığı sintine atıkları tehlikeli boyutlara ulaştı.

MUĞLA- Dünyanın önemli Yat turizmi merkezlerinden birisi olarak kabul edlen Göcek koylarında, yatların denize bıraktığı sintine atıkları tehlikeli boyutlara ulaştı.
Muğla Üniversitesi ile Deniz Temiz Derneği TURMEPA'nın işbirliğinde 2005 yılında başlatılan ve bir yılda tamamlanan çalışmaların, sonunda Göcek koylarında sualtı görüş mesafesinin ve niteliğinin azaldığı, çeşitli derinliklerde tortu tabakası ve yeni türlerin oluştuğu tespit edildi.

Muğla Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nce Göcek koyları'nda gerçekleştirilen araştırma Göcek Körfezi'ndeki 21 koyun ciddi deniz suyu ve kıyı kirliliğiyle karşı karşıya olduğunu ortaya çıkardı.

Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Balcı ile Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Muammer Tuna'nın başkanlığında 20 kişilik bir ekipçe gerçekleştirilen ve bir yıl süren araştırmanın sonuçları 2006'da rapor halinde ilgili kurumlara verildi.

Raporda özetle yoğun yat trafiği nedeniyle deniz suyunda kirliliğin had safhaya ulaştığı, bunun yanında yapılaşma yoğunluğu nedeniyle kıyı kirliliğinin artığına dikkat çekildi.

Raporda ayrıca acil önlem alınmazsa Göcek Koyları'nın doğal güzelliğini kaybedeceği belirtildi.

Göcek koylarının Türkiye'de en yoğun tekne trafiğine sahip bölgelerinden biri olduğunu belirten Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı ve Muğla Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Muammer Tuna "Yoğun tekne trafiğinin yaşandığı Göcek Koyları kirlenme açısından potansiyel tehlike altında bulunuyor. Yat turizmi potansiyelinin yüksek olduğu ve gelişmeye açık bu bölgede, TURMEPA (Deniz Temiz Derneği) ile ortaklaşa kirliliğin önlenmesi ve sürdürülebilir bir kıyı kullanımını hedefleyen izleme programı kapsamında bir yıllık çalışma gerçekleştirdik. Göcek'teki 21 koyda yapılan çalışma dört dönem olarak yapıldı. Ekim 2004, Şubat 2005, Temmuz - Ağustos 2005 ve Kasım 2005 aylarında yapılan bu çalışmalarda fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik ölçümler yapıldı. Yapılan ölçümlerin sonunda su sirkülasyonunun çok yavaş olduğu Göcek Koylarında deniz suyu kirliliğinin sınır derecelerde olduğu tespit edildi. Katı ve sıvı atıkların kimyasal ve biyolojik arıtmaya tabi tutulmadan suya deşarj edilmesi sonucu koylar kirlenmiş," dedi.

Görüş ayrılığı var

Göcek'te yaşayan yerli halk ve tatile gelen yabancı turistlerle kirlilik hakkında görüştüklerini bildiren Doç. Dr. Muammer Tuna "Göcek'te yaşayan ve tatil yapan 477 kişiyle kirliliğin nedenleri hakkında görüştük. Göcek'te yaşayanlar deniz kirliliğinin büyük ölçüde yat sayısındaki artıştan kaynaklandığını ifade ediyorlar. Tekne sahipleri ise kirliliğin daha çok karasal kaynaklı olduğunu ileri sürüyorlar. Bu bağlamda yerli halk ile tekne sahipleri arasında kirliliğin kaynağı konusunda bir görüş ayrılığı olduğu görülüyor," şeklinde konuştu.

Araştırmanın ardından Muğla Üniversitesi'nce hazırlanan ve ilgili kurumlara gönderilen raporda, Göcek'te deniz kirliliğinin denetlenmesi konusunda yetkili kurumlar arasında koordinasyon eksikliği olduğu belirtildi.

Göcek'te deniz kirliliğinin önlenmesi ve denetlenmesine ilişkin yasal ve yönetsel yapılanmanın var olduğu belirtilen raporda "Deniz kirliliği önlenememekte ve kirliliğin önlenmesine yönelik olarak gerekli denetim sağlanamamaktadır. Çevre İl Müdürlüğü, Özel Çevre Koruma Kurumu, Liman Başkanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Sağlık Ocağı Tabipliği ve Belediye deniz kirliliğinin önlenmesini sağlamak ve denetlemekle görevli kuruluşlar olarak sayılabilir. Bu kadar çok olmasına rağmen bu kuruluşlar yetersiz kalmakta ve deniz kirliliği yeterince ve etkili bir biçimde denetlenememekte ve önlenememektedir. Bunun nedeni olarak deniz kirliliğini önlemekle görevli çok sayıda kuruluşun olması ve kuruluşların yetki ve görevlerinin tam olarak belirlenmemiş olması ve bu kuruluşlar arasında koordinasyonun olmaması sayılabilir," denildi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.