• BIST 86.072
  • Altın 251,252
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 22 °C

Gıdalar ikinci ele sarılamayacak

Gıdalar ikinci ele sarılamayacak
Gıda ambalaj materyali olarak üretilmemiş basılı ve yazılı kağıtlarla, yeniden işlenmiş kağıtlar ve plastikler gıda ambalaj materyali olarak kullanılamayacak.

ANKARA -Gıda ambalaj materyali olarak üretilmemiş basılı ve yazılı kağıtlarla, yeniden işlenmiş kağıtlar ve plastikler gıda ambalaj materyali olarak kullanılamayacak.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde değişikliğe gitti. Bakanlığın değişikliğe ilişkin Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre, gıda ambalaj materyali olarak üretilmemiş basılı ve yazılı kağıtlarla yeniden işlenmiş kağıtlar ve plastikler gıda ambalaj materyali olarak kullanılamayacak, ancak üretim çapakları ve kenar fireleri geri dönüşümlü plastik olarak değerlendirilmeyecek ve işletme dışına çıkmadan, üretimin bir parçası olarak, iyi üretim uygulamaları çerçevesinde ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun olmak kaydıyla kullanılabilecek.
Yönetmelikle, gıdayla temas eden plastik esaslı madde ve malzemelerin kullanımıyla ilgili esaslar da yeniden düzenlendi.
Buna göre, gıda maddeleriyle temasta bulunacak plastikler, yüksek molekül ağırlıklı polimerlerden oluşacak ve gıda ile kimyasal etkileşime girmeyecek. Gıda ile temas eden madde ve malzemenin yapısında kalabilecek monomerlerin miktarı plastiklere ait teknik özelliklerde belirtilen kriterlere uygun olacak.
Gıda maddeleriyle temasta bulunacak plastiklere üretim sırasında katılan; plastikleştirici, antioksidan, stabilizör, emülgatör, parlatıcı, katalizör gibi katkı maddelerinin miktarı, gıda maddesinin kalitesini değiştirmeyecek ve toksik bir etki yapmasına neden olmayacak düzeyde olacak.
Gıda maddeleriyle temasta bulunacak plastik malzemeler ve ambalajlar gıda maddelerini absorbe etmeyecek, gıdayı sızdırmayacak, tat, koku ve rengini değiştirmeyecek, taşıma ve depolama şartlarının gerektirdiği fiziksel ve mekanik özelliklere sahip bulunacak.
Gıda ambalajı olarak kullanılan plastikler bir kez kullanılabilecek, ancak plastik madde ve malzemenin yapısı ve şekli değiştirilmeksizin hijyenik koşulların tekrar sağlanarak yeniden kullanımıyla ilgili usul ve esaslar Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından düzenlenecek.
Gıda maddeleriyle temas edecek plastiklerde kullanılacak boyar maddeler gıda maddelerine geçmeyecek ve toksik madde içermeyecek. Boyar maddeler yüksek saflık gösterecek.
Boyar maddenin içinde bulunan kurşun, arsenik, kadmiyum, selenyum ve baryum miktarı yüzde 0,01'i, krom miktarı yüzde 0,1'i, antimon miktarı yüzde 0,05'i ve civa miktarı yüzde 0,005'i geçmeyecek.
Gıda maddeleriyle temasta bulunacak plastik maddeler kolay kırılmayan, yırtılmayan ve şekil bozukluğuna uğramayan bir yapıda olacak.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.