• BIST 96.861
  • Altın 239,366
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara 1 °C

Gıda sektörü krizde büyüdü

Gıda sektörü krizde büyüdü
Sultanlar Gıda’da Tibet A.Ş. Genel Müdür yardımcısı Fuzuli Mehmetoğlu, “Gıda sektörü krizden etkilenmedi. Aksine büyüdü” dedi.
ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL- Türkiye"de Ernet, Camsil, Arı Mama, Kenton gibi markalı ürünleriyle tanınan Sultanlar Gıda"da Tibet A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Fuzuli Mehmetoğlu, “Gıda sektörü krizden etkilenmedi. Aksine büyüdü” dedi.


Tibet A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Fuzuli Mehmetoğlu ve aşçıbaşi Alaattin Yalçınkaya

TÜRKİYE"NİN DEV GIDA FUARINA İHTİYACI VAR

İstanbul"da düzenlenen Gıda Fuarı hakkında ise yeterli tanıtım yapılmadığı için yerli ve yabancı ziyaretçi sayısının yeterli olmadığını belirten Fuzuli Mehmetoğlu, “Türkiye bölgedeki konumu nedeniyle büyük bir potansiyele sahiptir. Türkiye üretiyor ve tüm komşu ülkelere satıyor. Türkiye"nin Almanya"nın Köln kentinde düzenlenen ve 65 bin firmanın katıldığı Anuga gibi bölgesel bir fuara ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

ÇİFTÇİDEN ÜRETİM KISITLAMASI KALDIRILMALIDIR
Mehmetoğlu gıdada dünya ile rekabet gücümüzün artması için çiftçiye getirilen üretim kısıtlamalarının kaldırılarak destek olunması ve satılabilir ürünlere yönelmesi için devletin tarladaki üreticiye yardımcı olması gerektiğini söyledi. Üreticinin dünya ile rekabet eder hale getirilmesiyle, Türkiye"de gıda sektörünün kaliteli, verimli ve uygun fiyattan hammadde ile dünya ile daha rahat rekabet edebilecek hale gelebileceğini belirtti.İSTANBUL GIDA FUARI GÜÇ KAYBINA UĞRADI

Tibet A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Fuzuli Mehmetoğlu
Genel Müdürü Faruk Yıldız ile birlikte ürünlerinin dünya piyasalarındaki konumunu artırmak için bir çok fuara katıldıklarını belirterek şunları anlattı
“İstanbul Gıda Fuarı bu yıl güç kaybına uğradı. Bunu ekonomik krizin etkileri olarak düşünüyorum. Katılımcı ve ziyaretçide düşüş var. Yurt dışından gelen ziyaretçiler bile olmadı. Fuarın tanıtımı hiç yoktu.
Buna rağmen gıda sektöründe 2009 yılında iç pazarda daralma olmadı. Sadece araya yeni oyuncular girdi. Dış pazarda da nisbi küçük oranda büyüme oldu. Türkiye"nin yüzde 20"lik kaybından gıda sektörü hiç etkilenmedi. Ancak Almanya"nın Köln kentinde düzenlenen gıda zirvesi görünümündeki Anuga Fuarı"na 65 bin standın katılması büyük bir başarıdır. Başarılı bir organizasyondur. Türkiye"nin de böyle dev organizasyonlara ihtiyacı vardır.”İLK HELAL DAMGASINI 15 YIL ÖNCE ALDIK

Fuzuli Mehmetoğlu, üretimde Avrupa Birliği"ne uyum konusunu çok önceden haletliklerini belirterek “. Kalite çalışmamızı tamamlayarak Avrupa"nın her ülkesi için sertifika aldık. Hatta her ülke için kalite standartı belgesini edindik” dedi.
“Ürünlerimize ilk Helal damgasını 15 yıl önce bastık” diyen mehmetoğlu şunrları anlattı:
“O dönemde Arap ülkeleri ürettiğimiz gıdalar için fetva kurumundan belge beklediler. İstanbul Müftülüğüne başvurarak yazı istedik. Antetli kağıda "Hayat Gıda ürünleri Helal Gıda"dır yazdılar. Notere tasdik ettirdik ve gönderdik. Böylece ihracata başladık.

HELAL GIDA'YI İNGİLTERE ÇIKARDI
Helal gıda olayının tamamen ticari düşünceyle yaratılan bir pazar olduğunu düşünüyorum. Musevilerin koşar gıdasına karşı helal gıda yapıldı. Helal gıdanın çıkışı ticari bir harekettir ve ilginçtir ilk helal ürünü ortaya çıkaran İngiltere oldu.”

TÜRKİYE BÖYLE KRİZLERİ ÇOK GÖRDÜ
Fuzuli Mehmetoğlu, 2009"da tüm ürünlerin amblemini değiştirererk, yeni tatlar, lezzetler geliştirdiklerini belirterek şöyle devam etti:
“2010 yılında Türkiye daha iyi olacak, kriz bitecek diye bekliyoruz. Türkiye 2000 yılında ve 1995"te böyle krizler gördü. Bunun bizde bağışıklık yarattığını düşünüyoruz. Kriz yönetimini öğrendik. Sağlam zeminler oluşturduk. Bankalarımız ve şirketlerimiz krizde neler yapılacağını iyi öğrendiler. Bu nedenle krizin psikolojik ve mali yönleri eskisi gibi yıkıcı olmadı. Bu nedenle krizi rahat atlattık.”


Aşçıbaşı Alaattin Yalçınkaya Kenton ürünleriyle yaptığı tabakları konuklara ikram etti

HIZLI GIDADA BAŞARILIYIZ

Fuzuli Mehmetoğlu, Türkiye"de “hızlı gıda”da ikinci sırada olduklarını belirterek 2009 yılını şöyle özetledi:
“İç piyasada yüzde 22 oranında, ihracatta yüzde 10 artış sağladık. 55 ülkeye ihracat yapıyoruz. Irak, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Suudi Arabistan, Mısır, Libya, Romanya, Almanya, Fransa, İngiltere, Amerika, Avustralya, Filipinler, Moğolistan"ı sayabiliriz.
Turizm sektörünün her şey dahil sistemi nedeniyle ürünlerimize katkısı yok. Alakart restoranlar ve otellerle çalışıyoruz. “

TARLADAKİ ÜRETİCİNİN ÖNÜNÜ AÇMAK LAZIM
Gıdada üreticilerin dünyaya açılması için her türlü desteği vermek gerektiğini anlatan Fuzuli Mehmetoğlu, “Tarladaki üreticiyi engelleyen sübvansiyonlar, kotalar kalkmalıdır. Dünya ile rekabet edebilecek hale gelmelidir. Örneğin şeker bizde bol, dünya piyasasında ise ucuz iken bunlarla nasıl baş edeceğiz. Çiftçiye sübvansiyon kalkmalı dünya pazarında daha rahat satılacak ürünlere yönelmesi sağlanmalıdır.
Çiftçinin rekabet gücünü artırmak için Avrupada"ki gibi sistemler yerleştirilmeli. Fiyat, kalite verim önemlidir” dedi.SULTANLAR GIDA

Sultanlar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Yıldız tarafından 1945 yılında merhum Sultan Yıldız tarafından Rize"de kurulan şirket yönetim merkezini İstanbul"a taşıdı. Tibet A.Ş. ve Hayat Gıda, Arı Gıda"yı bünyesine kattı. Sultan Yıldız"ın vefatıyla 2001"den itibaren yönetimi Şeref Yıldız devraldı.
Kurtköy"de 63 bin metrekarelik modern üretim tesisleri, Samandıra"da 30 bin metrekarelik dağıtım deposunda 2 bin çalışanıyla yüzde 100 Türk sermayeli kuruluş olarak faaliyetini sürdürüyor.
Temizlik sektöründe Tibet, Ernet, Camsil gibi önemli ürünleri bulunuyor.
Hayat Gıda"da Kenton, Bünsa markaları yer alıyor.
Arı Gıda"da Arı Mama en çok tanınan ürünleri arasındadır.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.