• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 0 °C

‘GeoFund Jeotermal Presiden'te

‘GeoFund Jeotermal Presiden'te
BW The President Hotel’de toplanan GeoFund Uluslararası Jeotermal Enerji Çalıştayı'nda yenilenebilir enerji yatırımları konuşuldu.

İSTANBUL- GeoFund Uluslararası Jeotermal Enerji Çalıştayı, 16 ile 19 Şubat 2009 tarihleri arasında, BW The President Hotel"de devam ediyor.
Çalıştayın önceki gün gerçekleşen açılış resepsiyonuna, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Hilmi Güler, Enerji Bakanlığı yetkilileri, MTA gibi kurumlar, yerel ve uluslararası ölçekte jeotermal sektörünün gelişmesine katkıda bulunan kişi, kuruluş, özel sektör yatırımcıları ve finansörler, jeotermal piyasasında küresel ölçekte yer alan Enel, Ormat, Daike, e-Terras, Power Engineers, Schlumberger gibi firmalardan uzmanlar katıldı.


Bakan Dr. Hilmi Güler, yaptığı konuşmada, Türkiye"deki jeotermal enerji sektöründe devam eden gelişmeler ve ileriye yönelik beklentiler üzerine bilgi verdi.
Yapılan konuşmalarda, önümüzdeki yıllarda, Enerji Bakanlığı"nın 30"un üzerindeki jeotermal sahayı özelleştireceği, bu sahaların özelleştirme ihalesi kapsamında açık arttırma yöntemiyle devredileceği ve 6 adet saha için geçtiğimiz günlerde ihale yapıldığı belirtildi.

Dünya Bankası, Türkiye için önemli olan yenilenebilir enerji yatırımlarını destekliyor

Düzenlenmekte olan Çalıştay"ın amacı, Türkiye"de jeotermal enerji sektörünün ilerlemesi için jeotermal enerji yatırımları ve bu yatırımların finansmanı konularının değerlendirilmesi olmaktadır. Dünya Bankası, Türkiye için önemli derecede önceliği olan yenilenebilir enerji yatırımlarını desteklemektedir. Bu Çalıştay, Dünya Bankası ile Türkiye arasında, enerji sektöründe devam eden ortaklığın devam etmesi açısından önemlidir. Dünya Bankası GeoFund, jeotermal enerji projelerinin gerek yatırım aşamasında ve gerekse teknik ekipman temininde karşılaştığı engelleri ortadan kaldırarak, sistemli bir şekilde teşvikte bulunmayı amaçlamaktadır. Zira, Türkiye Jeotermal Enerji açısından birinci derece önemli bir piyasadır. Geçen sene yatırım bankası West LB Türkiye"nin en büyük jeotermal elektrik santralinin yapımı için Gürmat Elektrik Üretim A.Ş."ye 88.5 milyon dolar finansman sağlamıştır. Santralin toplam yatırım miktarı 132.5 milyon dolardır.

KUTU:
GeoFund"un projelere desteği şu şekilde gerçekleşmektedir.
 
*Dünya Bankası aracılığıyla şartlı veya şartsız hibelerle ve düşük maliyetli krediler sağlayarak seçilen projeleri destekleyecektir.
*IFC aracılığıyla, mevcut jeotermal tesislerin veriminin iyileştirilmesi konusunda yardım ve ümit vaat eden jeotermal gelişmelerin planlanması konusunda da destek verecektir.
*Ayrıca, hem Dünya Bankası, hem de IFC"nin katkılarıyla; proje geliştiriciler ve yatırımcılar tarafından yapılan yatırımları kısa ve orta vadeli jeolojik risklere karşı sigortalayacaktır.

Bilgi:

Dünya Bankası GeoFund:
 
GeoFund, 177 ülkenin üyesi olduğu Küresel Çevre Düzeni Kredi Fonu"nun katkısı ile gelişmekte olan Avrupa ve Orta Asya ülkelerinin jeotermal projelerine destek verilmesi amacı ile kurulmuştur. Kurum ilk aşamada ülkelerin jeotermal kaynaklı projelerine gelecek 8 yılda "Teknik Yardım", "Doğrudan Yatırım Fonlama" ve "Jeolojik Risk Sigortası" şeklinde olmak üzere yaklaşık 25 milyon dolarlık destek vermeyi planlamaktadır. GeoFund, Dunya Bankası alt örgütlerinin de desteğini alırken kendi türünde ilk bölgesel örgüt olarak bilinmektedir. Kuruluş jeotermal projelerin karşılaştığı engelleri ortadan kaldırarak, sistemli bir şekilde teşvikte bulunmayı, talep ve gereç temininde artış sağlamayı amaçlıyor.
 
Sekreterya – IGA ve Partnership International:
 
IGA dünyadaki tek uluslararası jeotermal kurumudur. Yeni Zelanda kanunlarına göre 1988 yılında kurulmuştur. Dünya çapında 2300 üyesi bulunanan IGA, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütüdür (NGO, Non Governmental Organisation). IGA, aynı zamanda UN, Birleşmiş Milletler"in danışmanıdır. 2007 – 2010 dönemi için merkezi İzlanda"dadır. IGA Yönetim Kurulu aşağıda ismi geçen kişiler ile birlikte toplam 31 üyeden oluşmaktadır. Bu dönem üyeler Yeni Zelanda, Japonya, A.B.D., İsviçre, İtalya, Makedonya, Filipinler, Polonya, Rusya, İngiltere, İzlanda, Almanya, Macaristan, Türkiye, Romanya, Çin, Kenya, Endonezya, Etiyopya ve Meksika ülkelerindendir.
Partnership International 1990 yılında kurulmuştur. Yine IGA gibi kar amacı gütmeyen merkezi Washington"da olan uluslararası danışmanlık kuruluşudur (NGO, Non Governmental Organisation). Partnership International müşterilerine yenilenebilir enerji altyapı yatırımları aracılığıyla sürdürülebilir kalkınmayı teşvik eden projelerde mevzuat, idari, teknik ve finansal gibi çeşitli konularda tavsiyeler verir.


**Çalıştay programıyla ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için
http://www.partnership-international.com internet adresini ziyaret edebilirsiniz.
 
**Türkiye: Nilgun Bakir (90) 312 440-5711
bakir_nilgun@hotmail.com

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.