• BIST 95.656
  • Altın 260,604
  • Dolar 5,7622
  • Euro 6,5523
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 32 °C

Gençlik turizmi iyi kazandırıyor

Gençlik turizmi iyi kazandırıyor
Dünya Turizm Örgütü’nün son raporuna göre; gençlik turizmi tüm uluslararası seyahatlerin yüzde 20’sini oluşturuyor.

İSTANBUL- Dünya Gençlik, Öğrenci ve Eğitim Seyahatleri Konfederasyonu ve Dünya Turizm Örgütü"nün son raporuna göre; gençlik turizmi tüm uluslararası seyahatlerin yüzde 20"sini oluşturuyor. Gençlerin turizm sektörünün en hızlı gelişen kesimi olduğu belirlendi.
Genç turistlerin seyahat harcamalarının son dönemde yüzde 40 oranında arttığı ve sonucunda genç turistlerin yüzde 80"i evlerine diğer kültürler konusunda daha fazla hoşgörü kazanmış olarak döndüğü anlaşıldı.

“Gençlik Turizmi Sorunları: Gençlik Turizmine Küresel Yaklaşım” başlıklı rapor gençlerin ve öğrencilerin seyahatlerine global bir bakış açısını yansıtıyor. Raporda Konfederasyon ve Dünya Turizm Örgütü"nün son 5 yılda genç turistlerle yaptığı araştırmaların sonuçlarında saptanan en çok tercih edilen destinasyonlar, turizm ürünleri ve yenilikler konusunda kapsamlı bilgi yer alıyor.

 

Rapordan alıntılar şöyle:

Gençlik turizmi, tüm uluslararası seyahatlerin yüzde 20"sini oluşturuyor ve turizm sektörünün en hızlı gelişen kesimi.

Turizmdeki geleneksel bütçeyi unutun. Günümüz genç gezginleri sıradan turistlerden daha uzun süre kalıyor ve daha fazla harcama yapıyorlar. 2002 yılından bu yana gezi başı ortalama harcama miktarı yüzde 40 artış göstererek 2007 yılında 1,915 Euro"ya yükseldi.

Yeni nesilde gençlik turizmi pazarı 30 yaş üstüne de taşıyor.

Gençlerin yüzde 70"i, dil öğrenmek, gönüllülük, yurt dışında çalışma gibi belirli bir amaçla seyahat ediyor.

Seyahat sonucunda yüzde 80"i ülkelerine diğer kültürlere karşı daha fazla hoşgörü kazanmış olarak dönüyorlar.

 

Destinasyonları daha heyecanlı kılmak

Dünya turizm yetkililerinden yüzde 60"ı gençlik ve öğrenci turizmini kendi sektörlerinin geleceği açısından “önemli veya çok önemli” olarak değerlendiriyorlar.

Bu nedenle artan sayıda ülke gençlik turizmini spor, macera gibi yeni turizm çeşitleri ile geliştirmeye çalışıyorlar.

Yeni destinasyon geliştirmenin temel unsurları; gençlere uygun fiyatta konaklama, kültür turları, bilgilendirme, internet siteleri, paket turlar ve indirimli programlar olarak özetleniyor.

Halen en popüler gençlik turizmi destinasyonları Avusturya, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa olarak görülüyor.

En önemlisi gençlere uygun bütçeli konaklama tesisleri:

 

Gençlik konaklama sektöründe yeni bir yaklaşım gelişti. Dünya çapında gençlik pansiyonları ranzalı yatakhanelerinin yerine oda konseptini geliştirmeye başladılar.

Bu gelişmeyle birlikte sosyal ortam ve çevre olanakları da değişerek gençlerin konaklamaları konusunda önemli bir kalite artışı yaşanıyor.

Gençlere konaklama olanağı sunan işletmelerden yüzde 50"si alt yapılarını geliştirmek ve kapasitelerini arttırmak üzere yatırım yapıyorlar.

Dil Öğrenmek ve Çalışarak Tatil İçin Seyahatlerdeki Küresel Eğilimler:

Öğrencilerin seyahatlerinin önem kazanması ile birlikte pek çok ülke çalışarak tatil yapanlara vize kolaylığı sağlama çalışmalarına başladı. Özellikle tercih edilen destinasyonlar Avustralya ve Yeni Zelanda bu konuda öncü konumda olduğu belirlendi.

Öğrencilerin dil öğrenme konusundaki taleplerine paralel olarak bu konuda yeni turizm ürünleri hazırlanıyor ve yeni merkezler açılıyor.

Halen dil öğrenme konusunda en önemli kaynak ülke Japonya. Onu İspanya ve Almanya izlemekte. İngiltere de dil öğrenme konusunda güçlü bir destinasyon olma durumunu koruyor. Avustralya ve Çin de bu pazara açılan yeni destinasyonlar olarak ortaya çıktı.

Genç gezginlerin benzer yaklaşımları bu pazarı küresel turizm ajandasında önemli bir konuma getiriyor. Gençlik, öğrenci ve eğitim turizminin kişisel, sosyal ve ekonomik değeri gün geçtikçe tüm dünyada eğitim kuruluşları, işverenler, kamu ve özel kuruluşların turizm yetkilileri tarafından çok daha iyi anlaşılıyor.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.