• BIST 85.310
  • Altın 248,298
  • Dolar 6,0466
  • Euro 6,7481
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 19 °C

Gecelik borçlanma faizi 0.5 oranında indi

Gecelik borçlanma faizi 0.5 oranında indi
Merkez Bankası toparlanma belirginleşirse faiz indirimlerinde yavaşlama veya ara vermenin değerlendirileceğini söyledi.
MURAT EMEN- EMEN&EMEN / TÜRKİYE TURİZM

HAFTANIN EKONOMİK GÖRÜNÜMÜ 15-21 Haziran 2009
İSTANBUL- Merkez Bankası"nın gecelik borçlanma fazinin 0.5 indirme kararına göre gecelik borçlanmalarda 8.75, borç vermede 11.25 faiz uygulanacak. Piyasa beklentileri de bu yönde idi. Banka açıklamasının devamında ise iktisadi faaliyet dair toparlanma işaretlerinin belirginleşmesi durumunda faiz indirimlerinde yavaşlamanın veya ara vermenin değerlendirileceğini de söyledi.
Merkez açıklamasında: Kurul, bundan sonraki faiz indiriminin ölçülü olabileceği ve para politikasının aşağı yönlü esnekliğini uzunca bir süre korumasının gerekebileceği, iktisadi faaliyete dair toparlanma işaretlerinin belirginleşmesi halinde ise faiz indirimlerinde bir yavaşlamanın veya indirimlere ara vermenin gündeme alınabileceği değerlendirmesinde bulunmuştur.II.Cİ AHMEDİNECAD DÖNEMİ-İRAN"IN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ


İran"da Ahmedinecad oyların %62"sini alıp, II.ci tura gerek kalmadan yeniden cumhurbaşkanı seçildi. Kırsal kesimler Ahmedinecad"a, kentlerde ise özellikle kadın ve gençlerin Reformcu lider Musevi"ye oy verdiği görüldü.
Uzmanlara göre; ABD ve CIA , İran için şimdiye kadar dışarıdan yürüttüğü yıpratma politikasına bundan sonra Musevi üzerinden içeriden yürütecek gibi gözüküyor. Şimdiden muhalefet İran sokaklarında başladı bile.

Önümüzdeki yıllar ve II.ci Ahmedinecad Dönemi Iran ve bölge için birtakım ciddi karışıklıklara gebe. ABD ve yeni OBAMA politikalarının Bush gibi gözükara olmayacağı muhakkak. Zeytin dalı uzatmakla başlanan ama semere vermeyen ABD"nin İran politikalarının bu yeni döneminin Musevi üzerinden yürütülecek politikalarla, dünya gündemini işgal edeceğine muhakkak gözü ile bakılıyor. Iran halkının özellikle gençlerin dikkati çeken ABD hayranlığını Ahmedinecad"ın göz ardı etmemesi gerekiyor.
İran"daki gelişmelerin Türkiye"yi yakından ilgilendireceğine dikkati çeken uzmanlar, bunun ABD ilişkilerini daha da güçlendirmesi bekleniyor. Kırsal kesim cehaletinin desteklediği Ahmedinecad döneminin zor süreci başlıyor.

Hükümetin şunu iyi anlaması lazım. Bankalar mevduat değil, sermaye değil, dış kaynakla iş yaparlar. Dış kaynak bulabilmenin yolu, reel sektör kadar bankalar içinde IMF"den geçer.Başbakan Erdoğan IMF ilişkilerinin sonbahar"da netleşebileceğini söyledi.

RTE, IMF konusunda yaptığı son değerlendirmede, IMF"nin Gelir İdaresi"nin özerkleştirilmesini istediğini ama bunun kabul edilemeyeceğini belirtti. Müzakerelerin devam ettiğini, sonbaharda ilişkilerin netleşeceğini söyledi.
Bugünlerde Türkiye"ye gelecek olan IMF 1.ci Başkan yardımcısı Lipsky"nin İstanbul ve Ankara temasları merakla bekleniyor. İstanbul"da TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyinde konuşacak olan Lipsky"nin gerek burada gerekse Sn. Babacan ile yapacağı görüşmede vereceği mesajlar merakla bekleniyor.

Teşvik Paketine gelince;

Cumhuriyet"ten Mustafa Sönmez"in tarifiyle;
“Yatırım iştahı kesilmiş sermayeye, geri çekilmiş yabancı yatırımcıya, altyapısız, kaynaksız, inandırıcılıktan uzak “kof teşvik paketi” şovu yapıldı. Her şeyine değil ama paket pakettir olgusuna katıldığımız paketin, Sönmez"in tarifi ışığında gerekli ortamı bulabileceğine inanmıyoruz.

MÜsiad"ın aksine TÜSİAD"da bunun farkında ve “değirmenin suyunu” merak ediyor. Dış borç gereksinmelerinin zaruriliğini, bankacılık ve reel sektör lobisinin yeteri kadar anlatabildiğini zannetmiyorum. Milletlerarası Arenada pek çok konuda IMF icazetinin gerekli olduğunu, söylemesi gerekenler yeteri kadar dillendirmiyor. Bu arada Körfezden bir şeyler gelir mi gibi beklentilerde bu tutumu etkiliyor galiba.Mehmet Şimşek, sağlıklı bankacılık sektörü ile krizden güçlü çıkabiliriz diyor.


TCMB"nin bonkörlüğünün aksine bankacılık sektörü mevcut ortamı kendine yontuyor ve cebini dolduruyor diye bir inanış var kamuoyunda.
Faizlerde 7 puanlık düşmeye rağmen, kredi kartı faizlerinde düşme yapmayan ve acımasız davranan sektör, bindiği dalı kesiyor.
Nihayet ötedenberi uygulanan kredi kartı yapılandırması Sn. Babacan tarafından tedbir olarak açıklandı. Kamuoyunda genel bir ferahlık yaratan ancak Sn. Başbakan"ın zamanında karşı çıktığı uygulama, kişisel borçlanmalarda rahatlama sağladı.

Tekrar Mehmet Şimşek"in beyanına dönersek ;

Bankacılık sektörünün kaynak ihtiyacını ne mevduat kaynağı, ne de özkaynak çözer. Onu çözecek olan dış borçlanmadır. Bankalar dış borçlanmayı rahat yapabilirlerse, Sn. Şimşek"in istediği çözüm gerçekleşir. Unutmayalım ki önümüzde dağ gibi bir bütçe açığı var ve kaynağı iç piyasadan borçlanma olacak. Bankalar için dış sendikasyon sorununu çözecek olanda kanaatimizce ülkenin IMF ile anlaşması yani IMF icazeti olacaktır.Özince"nin geçtiğimiz haftanın GYODER panelinde söyledikleri üzerinde durmak lazım.


“Finansal piyasalar küçüktür. Daha da küçüldü. Ürün çeşitliliği son derece az bir ülkeyiz. Gayrimenkul kredileri kadar sorunsuz hiçbir kredi türü yok. Gelişmiş ülkelerde sorun buradan çıktı ama bizde hiç problem olmadı. %1 gibi bir oran sorun değil. Sorun bu aktifleri refinans edebilmekte. İpoteğe dayalı piyasaların geliştirilmesi lazım.
Gayrimenkul konusunda “kurumsal yatırımcı” yaratamadık. Kurumsal yatırımcıyı gayrimenkuyle dayalı sahaya çekemedik. Emekli fonları dışında kaldı. Para ve sermaye piyasaları ile ilgili alanlarda hiçbir gri alan kalmamalıdır. Türkiye"deki gayrimenkul zenginliğini dünyaya tanıtmak lazım.”Dünyada neler oluyor


Petrol, geçen hafta ulaştığı en yüksek seviyenin ardından gelen kar satışlarıyla varil başına 72 dolara geriledi. Beklentilerden kuvvetli gelen Çin sanayi üretimi ve ABD perakende satış verilerinin yanı sıra Uluslar arası Enerji Ajansı"nın petrol talep tahminlerini 10 aydır ilk defa yükseltmesinin ardından ham petrol fiyatlarındaki kuvvetli seyir devam ediyor.
Çin"de açıklanan sanayi üretimi verisi %7.8 lik beklentisine karşılık %8.9 luk artarken, Japonya"da GDP deki düşüş %4 beklentiye karşın %3.8 azaldı. ABD"de ise işsizlik başvuruları 615 bin beklenirken 601 bin olarak açıklandı.Euro güçleniyor


Kısa vade de gelen veri akışına paralel olarak oluşan olumlu havanın desteklediği risk iştahı, euro"nun güçlenme seyrini destekliyor. Parite 1.40"ın üstünde kaldığı sürece, 1.42—1.45 bandında kısa vade de kademeli euro"nun kar satışlarının 1.3850 seviyelerinden tepki alışları ile karşılaşılması euro"nun önümüzdeki günlerde güçleneceğinin işareti. Bu hafta 1.3950-1.4180 bantında seyir bekleniyor.

ABD"de işler düzeliyor-tahvile yoğun talep

ABD"de düzenlenen 30 yıllık tahvil ihalesine gelen yoğun talep faizlerin 4.78 den 4.69!a gerilemesine yol açtı. İhaleye yabancı merkez bankalarından da talep geldi.Türk para ve sermaye piyasalarında neler oluyor


Geçtiğimiz Cuma günü IMKB 100 endeksi yön bulmakta zorlanırken 32.000-32.400 bandında yer aldı. Endekse sanayi ve teknoloji sektörleri pozitif katkıda bulunurken finans hisselerindeki düşüş sınırlı kayıp oluşturdu. Endeks günü 34.723 ile kapadı.

Tahvil ve bono piyasasında bileşik faizler kademeli olarak olumlu havanın etkisi ile geriledi. Bir önceki gün 12.96"dan kapanan tahvil faizi ilk etapta 12.80"ni test etti. Günü 12.85"den kapadı.

Geçen haftanın son gününe 1.5450-1.5500 aralığında başlayan dolar, 1.5385"lere kadar geriledi ve haftayı 1.5355"den kapattı.

Piyasalar gelişen risk iştahına rağmen IMF alternatifini henüz hazmedemedi. Başbakan"ın eylül ayını işaret etmesi IMF olasılığını yok etmedi. İleriye taşıdı.Bu haftaya ABD verileri damgasını vuracak.


Bu hafta ABD verilerinden ne bekleniyor

ABD Üfe mayıs Piyasa beklentisi(%0.4)
ABD sanati üretimi-Mayıs (piyasa beklentisi -%1.5)
ABD Perakende sektörü
ABD kapasite kullanımı Mayıs (beklenti %68.6)ABD konut izinleri
ABD Tüfe-Mayıs (beklenti %0.3)
ABD işsizlik başvuruları

Bizde de Mayıs ayı tüketici güven endeksi, TCMB borç alma faizi açıklamaları bekleniyor.

Esen kalın

(DİKKAT: Haftalık ekonomik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır.
İzinsiz kopyalanıp kullanılamaz.
Aksi takdirde Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır)
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.