• BIST 83.675
  • Altın 250,178
  • Dolar 6,1048
  • Euro 6,8129
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 16 °C

Gaziantep'te bölgesel işbirliği

Gaziantep'te bölgesel işbirliği
Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Gaziantep'te, aralarında iki kentin de olduğu, aynı kültürel havza içinde yer alan beş ilin turizmde işbirliğine girmesi istendi.

GAZİANTEP- Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan'ın beraberindeki bir heyet ile birlikte gerçekleştirdiği Gaziantep'te, aralarında iki kentin de olduğu, aynı kültürel havza içinde yer alan beş ilin turizmde işbirliğine girmesi istendi.
Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Vali Yardımcısı Yıldıray Malgıç, Belediye Başkanı A.Eşref Fakıbaba ve beraberlerindeki bir heyet, tamamlanmış restorasyon çalışmalarını yerinde incelemek ve aynı kültürel havza içinde yer alan iki kentin ortak çalışmasına zemin hazırlamak amacıyla Gaziantep'e bir gezi gerçekleştirdi.İlk durağı Gaziantep Valiliği olan gezide, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ve heyeti makamında ağırladı.
Daha sonra, hep birlikte belediye binasına geçen heyete Gaziantep Belediye Bşk. Asım Güzelbeyi, bir slayt gösterisinin eşliğinde, kentin tarihi dokusuna uygun olarak gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarını anlattı.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey'in Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirdiği sunumu Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Urfa Valisi Nuri Okutan, Vali Yardımcısı Yıldıray Malgıç, Belediye Başkanı A.Eşref Fakıbaba, Harran Üniversitesi Rektörü İ. Halil Mutlu, İl Genel Meclis Üyeleri, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu yetkililerinin de aralarında yer aldığı geniş bir topluluk izledi.

HEDEF İŞSİZLİĞİ AZALTMAK, İNSANLARIN YAŞAM STANDARTINI YÜKSELTMEK
Burada konuşan Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı "Güneydoğunun parlayan yıldızı Gaziantep başarılı bir gelişim süreci içerisinde. Bu gelişimde yerel yönetimlerin yaptığı değerli çalışmaların payı çok büyük. Kültür ve tarih zenginlikleri ile Gaziantep"in de içinde yer aldığı turizm havzasında Şanlıurfa, Adıyaman ve diğer bölge illerinin yer alması durumunda bütün bölge illeri kazanacaktır," dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey de "Tarihi geçmişi aynı olan, birbiri ile aynı özellikleri taşıyan iki ilin turizm ve kültür şehri olma yolunda sürdürdüğü çalışmalarda deneyim paylaşımı için bir araya gelmesi sevindirici ve önemli bir olaydır. Kendi imkânları ile sanayide belirli noktalara gelmeye çalışan bu iki şehrin sahip oldukları bacasız sanayi ancak ortak akıl, ortak çaba sayesinde harekete geçirilebilir," dedi.
Bu zenginliklerin Gaziantep başta olmak üzere Hatay, Şanlıurfa, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Mardin"in de içinde bulunduğu havzada başlı başına bir potansiyel ve zenginlik taşıdığını söyleyen Güzelbey "Bu illerin yer aldığı Havza'da yapılacak ortak bir çalışmanın yansımalarının çok olumlu olacağı kanaatindeyim," şeklinde konuştu.

Güzelbey, konuşmasına daha sonra şöyle devam etti:
"Hedef işsizliği azatlmak, insanların yaşam standartlarının yükseltmek ve şehrin tarihi, kültürel değerlerini ön plana çıkarmaktır. Bu konuda el ele vererek yapılacak çalışmanın her zaman vurguladığımız gibi beş şehire, dolayısıyla bölgeye ekonomik anlamda canlılık getireceğine inanıyorum. Gaziantep"te yaptığımız çalışmaların finansmanında belediyemizde oluşturduğumuz AB Masası'nın çok yararı oldu, kalenin çevresindeki projelerin neredeyse tamamına yakınını AB projelerinden faydalandık."
Sunumun ardından heyet, Başkan Güzelbey'in eşliğinde, gerçekleştirilen uygulamaları yerinde incelemek üzere kent içinde bir inceleme gezisine çıktı.
Gezi çerçevesinde, Gaziantep'te gerçekleştirilen sokak sağlıklaştırmaları, restore edilen han ve bedestenler; konaklar, tarihi çarşılar incelendi ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'ne dönüştürlmüş olan Gaziantep Kalesi'ne gidildi.
Gaziantep'te gerçekleştirdikleri incelemeleri değerlendiren Vali Okutan, şunları ifade etti:
''Sayın Başkan tarihi yerlerin bir kısmını gezdirdi. Fevkalade etkilendik. Emeği geçen, başta Sayın Vali, Sayın Başkan ve diğer arkadaşlarımız olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz. Bu çalışma sıradan bir çalışma değil. Şehrin bütün enerjisi, tarihi ve kültürel mirasa odaklamış durumda. Sayın Başkan da sunum sırasında ifade etti. Mesela Şanlıurfa'da mini oteller, konuk evleri noktasında Gaziantep'e göre daha bir zenginlik söz konusu. Tarihi eserlerin sayısı da daha fazla. Ancak bunun organize edilip birikimin, şehrin gücünün bu tür eserlere yönlendirilip yönetilmesi noktasında eksikliklerimiz var. Ben, belediye başkanımız, rektörümüz, oda başkanları ve diğer ilgililerle buraya gelerek ortaya çıkarılan bu güzelliği yerinde görmek ve bizim şehrimizde yapacağımız çalışmalarda da istifade etmek istedik. Bu çerçevede bir gezi yaptık ve faydalı olduğunu düşünüyorum.
Turizm de artık bölge satılıyor. Bölge ele alınıyor. Biz sadece Antep, Şanlıurfa, Mardin değil, belki komşu ülkemiz olan Şam, Halep ve Rakka'yı da bunlara dahil edebilmeliyiz. Belki 7 R11; 8 il birlikte hareket edebilmeliyiz. Bunu sıcak ilişkilerimiz olan Gaziantep'le çok rahatlıkla yapabiliriz. Ben bir kez daha emeği geçen arkadaşlarımı canı gönülden kutluyorum. Bu aynı zamanda ülke kültürüne hizmettir.
Gaziantep Kalesi Panoroma Müzesi'ni gezerken çok etkilendim. Kompozisyon, düşünce ve iş hepsi ayrı bir güzellikte. O günleri bizlere yaşattırıyor bu bakımdan bence çok anlamlı.''
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ise ''Gaziantep, Şanlıurfa aynı havzada bulunan ve aynı turizm potansiyeline sahip olan iki il. Biz iki il olarak görüş alışverişinde bulunuyoruz ve ortak projeler geliştirmeye çalışıyoruz. Havzamızı bir turizm havzası haline getirmeye çalışıyoruz. Sn. Valim ve beraberindeki heyet bizim yaptığımız çalışmaları incelediler. Bizler de Şanlıurfa'yı ziyaret edip oradaki çalışmaları inceleyeceğiz. Sayın. valime ve beraberindeki heyete ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederim,'' şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.