• BIST 96.858
  • Altın 238,206
  • Dolar 5,8005
  • Euro 6,5239
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 9 °C

G20'den ekonomide denge çağrısı

G20'den ekonomide denge çağrısı
G20 liderler zirvesinde, daha dengeli bir küresel ekonomi için büyük reform çağrısının yer alması planlanıyor.
MURAT EMEN- EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü(23-27 Eylül 2009)

İSTANBUL- 'G20 ekonomide denge çağrısı yapacak' (BBC) Ancak Beklentilerimiz G-20 zirve açıklaması ve FED faiz açıklaması olacak ,
ABD'de bu hafta düzenlenecek G20 liderler zirvesinde, daha dengeli bir küresel ekonomi için büyük reform çağrısının yer alması planlanıyor.
BBC'nin gördüğü taslak bir belge, aralarında Türkiye'nin de yer aldığı G20 ülkeleri için ciddi bir politika değişikliğine işaret ediyor.Belgede küresel ekonomide muazzam eşitsizlikler olduğu ve bunun giderilmesi gerektiği söyleniyor. Eğer bu denge sağlanmazsa ekonomik büyüme oranının "kabul edilemeyecek derecede cılız kalacağı" belirtiliyor.Ancak bunun nasıl yapılacağı konusunda bir öneri yer almıyor, yalnızca Uluslararası Para Fonu IMF'nin ülkelere bu konuda baskı yapması isteniyor.
Herkes tersineÇİN"İN HALKINA TASARRUFUNU HARCAYACAK GÜVEN VERMESİ İSTENİYOR

Belgede ülke adı verilmemekle birlikte BBC'nin ekonomi muhabiri Joe Lynam, bunun zengin fakat bol miktarda borca girmiş İngiltere ve ABD gibi ülkelerin daha fazla tasarrufa yönelmesi, Almanya ve Çin gibi yüksek tasarruflu ülkelerin de harcamalarını artırması anlamına geldiğini söylüyor.Uzun süredir Çin'e para birimi yuan'ın değer kazanmasına izin vermesi ve böylece Çinli tüketicilerin yabancı malları satın alacak ekonomik güce kavuşması için baskı yapılıyor. Bazı çevreler de Çin'in daha uzun verimli bir bakış açısı benimseyerek emekli sandıklarını, sağlık sistemini ve diğer sosyal politikalarını güçlendirmesini ve böylece halkına tasarruflarını harcayacak güveni vermesi gerektiğini savunuyor.PAKETLER NASIL ÇEKİLECEK?

Taslak belgede ayrıca canlandırma paketlerinin şimdilik sürmesi, fakat bu desteğin yavaş yavaş çekilmesi için şeffaf ve güven telkin edici yöntemler hazırlanması çağrısı yapılıyor. Bu konudaki önerilerin IMF ile G20'nin Finans İstikrar Fonu tarafından Kasım ayına kadar hazırlanması isteniyor. Ancak her ülkenin, piyasalardan bu desteği çekerken zamanlamayı ve hızı kendisinin ayarlaması gerektiği de belirtiliyor.G20"DE LİDERLER NE YAPTI?
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Pittsburg zirvesi öncesinde yaptığı açıklamada dünyayı resesyondan çıkarmayı amaçlayan canlandırma paketlerinin gereğinden erken çekilmemesi çağrısı yapmıştı.
Erdoğan BM açılış toplantısına katılıp konuşma yaptıktan sonra oradan G-20 için Pittsburg"a geçti.
BBC;Avrupa Birliği liderlerinin , Brüksel zirvesinde bankacılara ödenen ikramiyeler konusunda ortak bir tutum belirlediklerini duyurdu.
Bu ortak tutuma göre, finans sektörüne bağlayıcı kurallar getirilmesi ve banka yöneticilerine ödenecek ikramiyelerin bankaların performansına oranlı olması öngörülüyor.Avrupa Birliği liderlerlerinin önerileri, bu hafta Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenecek G20 zirvesinde sunulacak.
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Brüksel'deki bir toplantıda, bankacıları büyük riskler almaya yönelten aşırı ikramiyelere karşı önlemler alma konusunda tüm Avrupa liderlerinin ortaklaştığını söyledi.
Amerikalı yetkililer ise Başkan Obama'nın, finans sektöründe, ikramiyelere sınır getirilmesi fikrine karşı çıktığını söylüyor.
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, önümüzdeki hafta yapılacak olan G20 liderler zirvesinin uzun vadede, banka yöneticilerine ödenen yüklü ikramiyelere karşı durulması da dahil olmak üzere, daha yakın ekonomik işbirliği konusunda anlaşmaya varacağından emin olduğunu söyledi.
AB dönem başkanı İsveç'in Başbakanı Frederik Reinfeldt da "artık bu işe bir dur demenin zamanı geldi" diyerek Brown'a destek verdi.AB LİDERLERi: BANKACILAR "TEK SES" OLMALI

AB liderleri Brüksel zirvesinde bankacıların ikramiyelerine küresel düzeyde "yaptırımlar" getirilmesi konusunda tek ses olma kararı aldı.
İngiltere ve ABD ile bu konuda bir uzlaşmaya varılabilmesi için Fransa, ikramiyeler konusunda üst sınır ısrarından vazgeçti, bunun yerine bu konuda daha sıkı düzenlemeler getirilmesi karara bağlandı.
Yoksul ülkelere karbon salımı şartlı yardım
Liderler ayrıca zengin devletlerin, gelişmekte olan ülkelere iklim değişikliği ile mücadele için mali destek sağlaması gerektiği konusunda da uzlaştı.
Buna göre gelişmekte olan ülkelere 2020 yılına kadar yılda 150 milyar dolar verilmesi gerekebilecek.
Ancak bu para, ilgili ülkelere, karbon emisyonlarını azaltma yolunda ciddi adımlar atmaları şartıyla verilecek. BM'in İklim Değişikliği zirvesi Aralık ayında Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılacak.EKONOMİK KRİZ ÇEVREYE YARADI

Küresel ekonomik krizin iklim değişimine etkilerini konu alan bir araştırma, kriz süresince atmosferdeki zararlı gazların görülmedik oranda düştüğünü ortaya koydu.
Uluslararası Enerji Ajansı'nın araştırmasına göre karbondioksit salımları bu yıl, son 40 yılda görülen tüm yıllık düşüşlerden daha büyük bir hızla azaldı.
Bu düşüşün, 1979'daki petrol krizi sonrasında görülen azalmayı aşması bekleniyor. Karbondioksit salımının azalmasında başlıca etken, sanayi üretimindeki düşüş.
Ancak talebin az olması yüzünden kömürle çalışan yeni elektrik santalleri yapma planlarının rafa kaldırılması gibi pekçok yan etken de var.
Uluslararası Enerji Ajansı'na göre düşüşün dörtte biri de, hükümetlerin zehirli gazların salımını sınırlama çabaları sayesinde gerçekleşti.'BİZDE ŞAŞTIK'

Kurumun baş ekonomisti Fatih Birol bu sonuçlara kendilerinin de şaştığını söyledi.
"Umuyoruz ki Kopenhag'da varılacak anlaşmayla, yeni yatırımlar çevre açısından sürdürülebilir bir tarafa doğru yönlendirilsin. Eğer bu fırsatı kaçırırsak, dünyanın enerji sistemini sürdürülebilirlik yoluna sokmak çok daha pahalı ve dolayısıyla da zor bir iş olacaktır"
Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Fatih Birol
Bu düşüşlerin, hükümet politikalarının işe yaradığının kanıtı olduğunu belirten Birol, "Fakat bu, ancak bu olağanüstü fırsat penceresinden faydalabilirsek anlamlı olur. Bu fırsat da Kopenhag'da bir anlaşmaya varılmasıdır." dedi.
Kopenhag'da Aralık ayında yapılacak BM konferansında, süresi 2012'de dolacak Kyoto Protokolü'nün yerini alacak bir anlaşmanın temelleri atılmaya çalışılacak.
Ancak Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, pazarlıklarda çıkmaza saplanıldığı uyarısında bulunuyor.
İngiltere Başbakanı Gordon Brown da alınacak kararların önemine dikkat çekip, toplantıya yalnızca enerji bakanını yollamak yerine kendisinin de gidebileceğini açıkladı.
Brown diğer dünya liderlerine de zirveye gelme çağrısı yaptı.DÜNYA BANKASI-IMF TOPLANTISI

G-20 zirvesinin ardından dünya finans çevreleri İstanbul"da yapılacak olan Dünya Bankası-IMF yıllık toplantısına odaklanacak. Yeni yapılan Kongre Sarayında yapılacak toplantı, Türkiye ve İstanbul açısından çok önem arzediyor. 10.000 nin üzerinde yabancı davetli bekleniyor. Oteller ful durumda. Ülkeler vekil, merkez bankası başkanları, hazine üst düzey yetkilileri ve bankacılar olarak en üst düzeyde temsil edilecek. Havalarda şansımıza uygun gittiği takdirde güzel bir sonbahar haftası içinde, genellikle eşleri ile gelecek misafirlerimizin toplantılar yanında , global krizin stresini İstanbul"un tarihi zenginliğini doyasıya yaşarken atmalarını umarım.
Bizim açımızdan bu toplantılar, Türkiye-IMF ilişkilerindeki dar boğazı aşmak için bir fırsat olacaktır diye bekliyorum. Muhtemel bir Erdoğan Khan görüşmesi aradaki sorunu çözebilir. Erdoğan 3 yıllık stand-by"a rağmen hareket sahasını biraz daha genişletmek istiyor. Klasik IMF şaplonundan farklı bir modeli dayatıyor. Tahmin ediyorum ki başarılı olacak.BABACAN OLMAZSA OLMAZ
Newyork'ta bulunan Babacan son demecinde “ detaylar üzerinde anlaşabilirsek, program olur. Anlaşamazsak olmazsa olmaz” dedi.
Bayram süresince dış piyasalarda sakin bir seyir izlendi. Haftanın ilk gününde hafif gevşeyen borsalarda bir müddet yükseliş görüldü. G20'den teşvik paketlerinin devamına ilişkin haberlerin gelmesi, Asya Kalkınma Bankasının Japonya hariç Çin, Hindistan ve Endenozya gibi ülkelerde büyümenin beklenenden hızlı olacağına ilişkin haberlerin olumlu etkileri görüldü.
FED toplantısının sonucu bugün belli olacak. Faiz değişikliği beklenmiyor.
Üzerinde durulması gereken nokta, dolar 2009 yılının en düşük değerine indi. Bunda artan risk iştahı ve yüksek getiri peşinde olan kişilerin dolar satma trendine girmesi etken oldu. Iran'ın Euro çagrısıda bunda tabii ki etkili oluyor.PİYASADA NELER OLUYOR?
Geçtiğimiz cuma günü güne 1.4720 seviyelerinden başlayan dolar kotasyonları gün boyunca etkili oldu ve 1.4780'den kapandı. Bayram sonrasına yurtdışının olumlu havası ile 1.4750 seviyelerinden başlıyoruz. Haftanın 1.4650-1.4800 aralığında devamı beklenebilir.Son yapılan toplantı sonrasında açıklanan 50 bp lık faiz indirimi, bono bileşiklerinin de 9,00% seviyesine dayanmasına neden oldu. Ancak önümüzdeki günlerde indirimlerin yönünün daralmış olması ve yurtdışı piyasalarda gelebilecek bir düzeltme hareketi sonrası USD"nin değer kazanması bono faizlerinde yukarı yönde harekete neden olabilir.
Henüz gündemde bulunmasa da ABD"den gelebilecek faiz artırım kararı iç piyasada da faizlerin yukarı yönünü tetikleyecektir. Bono bileşiklerinde yeniden çift haneli rakamların görülmesi süpriz olmayacaktır. Bugün kurdaki harekete, veri ve haber akışına paralel faizlerin oldukça dar bantta yatay hareket etmesini bekliyoruz.
Borsa 47.500'lerde dolaşıyor.
Beklentilerimiz G-20 zirve açıklaması ve FED faiz açıklaması olacak
Esen Kalın.

(DİKKAT: Haftalık ekonomik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır.  İzinsiz kopyalanıp kullanılamaz.  Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.