• BIST 100.925
  • Altın 235,495
  • Dolar 5,5764
  • Euro 6,3028
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 13 °C

G-20 ülkeleri İstanbul'a geliyor

G-20 ülkeleri İstanbul'a geliyor
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Nisan sonu, Mayıs başı gibi Türkiye’de G-20 Konferansı yapılacağını açıkladı

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Nisan ayı sonu, Mayıs ayı başı gibi bir tarihte Türkiye"de G-20 Konferansı yapılacağını açıkladı. Ankara"da düzenlenen Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) toplantısında konuşan Babacan, konferansın G-20 Dönem Başkanı Fransa ile beraber düzenleneceğini söyledi.
Konferansta, dünyadaki enerji ve gıda fiyatlarının İstanbul"da masaya yatırılacağını ifade eden Babacan, “G-20 olması tabi hem katılım açısından hem küresel yansımalar açısından son derece önemli olacak. Hem gıdanın hem enerjinin Türkiye"de konuşuluyor olmasının da dünya açısından ayrı bir anlamı olacak” dedi.
2011 yılı beklentilerine değinen Babacan, 2011"in hiçbir şeyin otomatik pilota bağlanamayacağı bir yıl olduğunu belirterek, “2011"de mutlaka her an, her dakika işin başında olunması ve gelişmelerin gün gün takip edilip bu gelişmelere göre kararlar alınıp çalışmalara yön verilmesi gerektiğini” vurguladı. “Bu yıl rehavete asla yer yok, rehavet marjı yok” diyen Babacan, sağlam politikalara mutlaka devam etmeleri gerektiğini, önceliğin istikrar olduğunu kaydetti. Babacan, 2011"de büyümede yüzde 4.5 hedef koyduklarına dikkat çekerek, “Bu hedef, şöyle ya da böyle ulaşılabilecek bir hedef olarak görülüyor” dedi.

Yüzde 8.5 büyüme tahmin ediliyor

2010"un küresel krizin yeni bir safhasının görüldüğü bir yıl olduğunu belirten Babacan, “Yeni bir safha diyorum, çünkü henüz kriz bitmiş değil, safhalar değiştirerek devam ediyor” diye konuştu. 2011"in başından itibaren de bir yandan gıda bir yandan petrol fiyatlarının artmasıyla krizin başka bir safhası olarak ortaya çıkacak gelişmeleri izlediklerini vurgulayan Babacan, Türkiye"nin de bundan bir ölçüde etkilenmeye başladığını söyledi.
Babacan, Türkiye olarak krizin her safhasında farklı farklı politikalar uyguladıklarını belirterek, bu politikaları krizin geçirdiği safhalara göre adapte ederek devam ettiklerini söyledi. Babacan, “2009"da krizin bir borç, bir kamu açığı krizi şekline döneceğini öngörerek kendimize çeki düzen verdik ve bir çıkış stratejisi açıkladık” dedi. Bu dönemde Türkiye"nin, kamu harcamalarını artırarak krizi aşacağını söyleyen pek çok ülkenin tersine, mali sıkılaştırmaya gittiğini ve bu durumun 2010"da Türkiye"yi diğer ülkelere göre farklılaştırdığını kaydeden Babacan, şöyle devam etti: “Hızlı bir şekilde güven oluştu Türkiye"de. Tüketici, üretici ve finans sektörü güveni. Bu güven toparlanmasıyla beraber hızlı bir büyümeyi de 2010"da çok şükür elde ettik. 2010"da Türkiye"nin büyüme hızının yüzde 7.5-8.5 arasında olacağı tahmin ediliyor. Ama yüzde 8 ve üzerindeki tahminler daha çok.”
Babacan, “Artan enerji ve gıda fiyatları karşısında bu yeni tabloda ülkelerin ödemeler dengesi nereye doğru gidecek?” konusunun önemli olduğunu ifade ederek, Türkiye"nin geçen yılın Kasım ayından itibaren tedbirler aldığını anımsattı. Merkez Bankası, BDDK ve diğer kuruluşların aldıkları tedbirlerle 2011 yılında Türkiye"de istikrarı korumayla ilgili adımların atıldığını ifade etti.

TÜSİAD: Seçim nedeniyle kritik düzenlemeler 2012"ye kalıyor

YOİKK toplantısında bir konuşma yapan TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Haziran"da yapılacak genel seçimler nedeniyle yasama yılının bu yıl daha kısa olacağına dikkat çekti.
Boyner, “Ancak Teknik Komite gündemlerinde 2012"yi bekleyemeyecek kadar acil olan eylem maddeleri bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi patent ve faydalı model, endüstriyel tasarım ve coğrafi işaretler mevzuatlarındaki hukuki boşluktur. Her sene sıralamada yerimizi kaybetmekteyiz. Geçen sene 133 ülke arasında 105. sıradayken bu sene 117. sıradayız. Bu konu seçim gündeminden bağımsız bir an evvel çözülmeli” diye konuştu.
Devlet yardımlarının piyasa ekonomisi normlarından uzaklaşmaması gerektiğine de vurgu yapan Boyner, devlet yardımları hakkındaki kararın revize edilmesi gerektiğini söyledi. Boyner, “Yardımların yüksek katma değer oranlarını yakalamamıza destek olacak teknoloji üretimi, seçimi ve kullanımı desteklerini, inovasyon kapasitesini artıran bölgesel kümeleşme desteklerini, sektör ve bölge ayrımı gözetmeksizin, özellikle beşeri veya maddi altyapıya yönelik olağanüstü yüksek yatırım gerektiren proje desteklerini kapsamasını desteklemekteyiz” dedi.

IMF: Talep fazla, yüksek gıda fiyatları sürebilir

IMF rekor düzeydeki küresel gıda fiyatlarının, arz kaygılarını giderecek gerekli üretimin yapılmasının yıllar alacak olması nedeniyle yüksek kalmaya devam edebileceğini bildirdi.
IMF"nin Finance&Development dergisinde yer alan makalede, gelişmekte olan ülkelerde gelirin artmasının et ve süt ürünlerine talebi desteklediğine, canlı hayvan beslenmesi için daha fazla hububat ve hayvan otlatması için arazi ihtiyacı ortaya çıkardığına dikkat çekildi.
“Zamanla, yüksek fiyatlara tepki olarak, gıda piyasalarında baskıyı azaltmak için geçmiş on yıllarda olduğu gibi arz büyümesi beklenebilir, ancak bu durum aylar değil yıllar sürecek” denilen makalede, son 10 yılda önemli ürünlere olan talepteki küresel büyümenin üçte ikisinin gelişmekte olan ülkelerden kaynaklandığına işaret edildi. IMF, yüksek gıda maliyetlerinin, tüketicilerin gelirlerinin büyük bölümünü harcadığı gelişmekte olan ülkelerde halen önemli etkisi bulunduğunu belirtti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.