• BIST 98.455
  • Altın 220,350
  • Dolar 5,3394
  • Euro 6,0749
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 2 °C

Fuarcılığın yıldızı parlıyor

Fuarcılığın yıldızı parlıyor
Türkiye Fuar Yapımcıları Derneği ve TÜYAP Tüm Başkanı Bülent Ünal, fuarcılık sektörünün yurtiçi pazar büyüklüğünün 250 milyon dolara ulaştığını söyledi.

İSTANBUL- Türkiye Fuar Yapımcıları Derneği ve TÜYAP Tüm Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, yıldızı her geçen yıl daha fazla parlayan fuarcılık sektörünün yurtiçi pazar büyüklüğünün 250 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Ünal TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş.’nin kuruluşu için gittiği Adana’da, fuarların ticaretin gelişmesine olanak sağlayan; alıcı ile satıcıyı, üretici ile tüketiciyi doğrudan bir araya getiren ortamlar olduğunu belirtti.

Türkiye’de fuarcılık faaliyetlerinin, hizmet sektörü içinde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Ünal, 20-25 yıllık geçmişe sahip olan Türk fuarcılığının önemli bir gelişme göstererek dünya fuarcılık pazarında tanınan bir seviyeye ulaştığını ifade etti.

Türkiye’nin Avrupa ve Avrupa'nın dışındaki ülkelerdeki fuarcılık faaliyetleri karşılaştırıldığında ortaya çıkan sonucun kendilerini mutlu ettiğini anlatan Ünal ülkemizde hazırlanan ve özellikle İstanbul’da gerçekleştirilen ticari fuarların önemli bölümünün dünyada ilk 5 ya da 10'da yer aldığını bildirdi.

Ünal sektörün yurtiçi pazar büyüklüğünün 250 milyon dolara ulaştığını söyleyen Ünal şöyle konuştu:

“Sektörün kendinden daha fazla çeşitli iş kollarına yarattığı imkanlarla çevresine de faydası var. Sağladığı iş imkanları, pazarın 10 katı büyüklüğünde. Bir fuar nedeni ile seyahat, konaklama, yiyecek, içecek hizmetleri hızla artıyor. Mimarlar, dekoratörler, marangozlar, boyacılar, demirciler, gümrükçüler, nakliyeciler, elektrikçiler, onlara malzeme satanlar ve daha niceleri, alıştıkları gelirin dışında ek gelire sahip oluyorlar. Hepsinden önemlisi fuar katılımcıları, mevcut pazarlarını korurken, yeni pazarlara, yeni müşterilere kavuşuyorlar. Sektör, hazırlandığı ülkeyi ve şehri zengin ediyor.”

Gerçekleştirdikleri başarılı çalışmalarla Türkiye’nin fuarcılık sektöründe hatırı sayılır bir yere geldiğini ifade eden Ünal sözlerine “Türkiye bölge fuarcılığının en önemli buluşma noktası oldu,” diye devam etti.

Önceleri yerel bir pazar olan İstanbul’un artık tüm Avrasya’yı bir araya getiren çokuluslu bir pazar olduğunu ifade eden Ünal ortaya çıkan siyasal gelişmelerinin bir sonucu olarak komşu ülkelerin Orta Avrupa merkezli fuarlara gitmemelerinin İstanbul fuarcılığına ayrı bir ivme kazandırdığını bildirdi.

Ünal son beş yıl içinde fuarcılık faaliyetlerinde ortaya çıkan şirket evlilikleri veya fuar satın almaların Türkiye’nin bu konuda geleceğe güvenin işareti olduğunu da söyledi.

 

SIKINTILAR

Ünal sektörün genç olması ve ilgili yönetmeliklerin, ilke ve kuralların dünyadaki gelişmeler iyi izlenerek oluşturulmaya çalışılması, fuarlara ve fuar alanlarına uluslararası standart kriterlerinin getirilmesinin zorunlu olmasının sektörün AB’ye uyumlu olmakta çok zorluk çekmeyeceğinin göstergeleri olduğunu ifade etti.

Sektörde ortaya çıkan sorunların bazı fuar yapımcılarının sorumsuz, taklitçi davranışlarından kaynaklandığını ileri süren Ünal şunları söyledi:

“Bizde bir iş kolunda rekabet, yapılan işi geliştirmek, daha iyisini ortaya koymak için değil, doğru giden, büyük emeklerle oluşturulmuş bir işi bozmak için yapılıyor. Oysa biz, dünya fuarcılarıyla rekabet etmeli ve dünya fuar takvimlerinde yer alan uluslararası fuar projeleriyle dünya pazarından daha iyi paylar alabilmeliyiz.”

Ünal gelişmeyi engelleyici haksız, taklitçi rekabeti önlemek, doğru çalışma ilke ve kurallarını oluşturabilmek için sektörün yüzde 75’inden fazlasına hakim dernek üyesi 33 kuruluş ile birlikte mücadele ettiklerini de sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.