• BIST 96.886
 • Altın 237,450
 • Dolar 5,8039
 • Euro 6,5177
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 10 °C

Foça turizmi kanser oldu

Foça turizmi kanser oldu
Foça turizmine hizmet veren, otel işletmecisi Tamer Erduran, Foça’nın konaklama turizminde prestij kaybettiğini belirterek, Foça’da turizmin bittiğini ileri sürdü.

FOÇA- İzmir'in Foça ilçesinde Mega Star Tarkan'dan,Sinema sanatçısı Halit Ergenç'e kadar ünlülerin tercih ettiği, halk arasında da ünlülerin oteli olarak bilinen Kalyon Otel'in işletmecisi Tamer Erduran,  'Foça'da turizm kanser oldu' dedi.
Foça yöresinde 1972 yılından bugüne ev pansiyonculuğu ve otel işleterek Foça turizmine hizmet veren, otel işletmecisi Tamer Erduran, Foça"nın konaklama turizminde prestij kaybettiğini belirterek, Foça"da turizmin bittiğini ileri sürdü.1990"lı Yıllarda Foça"nın turizmde altın çağını yaşadığını dile getiren Erduran, çeşitli nedenlerden dolayı 90"lı yılların sonlarında ilçede hizmet veren 2 önemli turizm Acentesinin deyim yerindeyse tası, tarağını toplayıp Foça"yı terk ettiğini söyledi.
Foça"da yaklaşık 9 yıldır, organize turizmin olmadığına dikkat çeken Erduran, “Foça"da turizme bağlı konaklama sektörü ikili ilişkiler, kişisel çaba, tesis sahiplerinin internet, gazete reklamı gibi tanıtım araçları üzerinden bulduğu müşterilere dayalı anlayışı ile devam etmektedir” dedi.
Acente ve dış bağlantıları olmayan bir ilçede turizmin kalkınması söz konusu bile değildir, diyen Erduran, “Kaldı ki ilçemizde geçmiş yıllarda hizmet veren 2 büyük tesisten biri olan Fransız tatil köyü AKP"nin özelleştirme politikası yüzünden 5 yıl önce kapandı, bir diğer büyük tesis olan Sunsail Clup Phokaia'yı işleten İngiliz firma bürokratik engeller nedeni ile bu yıl kapatma kararı alarak tesisi 2009 sezonunda çalıştırmadı. Bu sebeple de Foça turizmine hizmet veren biz, otel sahipleri ekonomik yönden can çekişmekteyiz. Yerel yönetim ve turizmcilerin bu kötü gidişata çare bulmaları gerekiyor. Foça ilçesinin turizmdeki kan kaybı maalesef önlemiyor.” diye konuştu.

TURİZM ACENTELERİ FOÇA"YI KATALOGLARINDAN SİLDİ
'Foça"nın son yıllarda yatak sayısında ciddi anlamda düşüş yaşaması Foça"yı yabancı turistleri misafir eden turizm ilçesi olmaktan çıkarıp, asker, bürokrat, emeklilerinin yaşadığı taşra kasabası havasına getirdi' ifadesini kullanan Erduran, “Foça ilçesini artık tüm tur operatörleri pas geçiyor. Yurt içi ve yurt dışında ki tüm turizm acenteleri Foça"yı kataloglarından sildi. Foça İzmir"den hafta sonu balık yemek için gelen günü birlikçilerin mekânı haline geldi. İlçe geneline baktığınızda 3 tane restoran dışında, turizmden gelir elde eden bir mekan göremezsiniz. Bu olumsuzluğun sebebi Foça"daki kaliteli yatak sayısında ki düşüştür. Kaliteli yatağı olmayan bir ilçeye turist getiremezsiniz." dedi

FOÇA TURİZMİNDEKİ ÇÖKÜŞ CLUB MED"İN KAPANMASI İLE BAŞLADI
Foça"da 2000 yılından bugüne turizmin her geçen yıl geriye gittiğini anlatan, Erduran “2000 yılların başlarında Foça"da konaklama turizminin Nisan ayında başlayıp Ekim aylarına kadar sürdüğüne dikkat çekti. Erduran, Foça"da turizminin bugün geldiği noktada turizm sezonunun Temmuz ve Ağustos ayları ile sınırlı kalıp 45 gün sürmediğini iddia etti..
Foça"da turizm bitti deyim yerindeyse turizmin T"si bile kalmadı ve kalitesi çok düşmüştür , ifadesini kullanan Erduran, Foça"nın turizmindeki çöküşünü ,37 yıl Foça"ya hizmet veren Türkiye"nin ilk tatil köyü olma niteliğini taşıyan Fransız Club Med Tatil Köyü"nün kapanması ile bağlantılı olduğunu söyledi 2005 yılında Fransız firma ( Club Med) sözleşmesi bitmesi ile Emekli Sandığı mülkü olan Fransız Tatil Köyü"nün özelleştirme idaresine devir edilerek ÖYK tarafından satışa sunulup satışın daha sonra iptal edildiğini hatırlatan Erduran “Ak Parti hükümetinin özelleştirme politikası dünya çapında bir tesisin kapanıp, 5 yıl boyunca atıl kalmasına neden oldu. Ak Partili hükümet tesisin kapanıp atıl kalmasına neden olurken, yerel yönetim ise tesisin yeniden hizmete açılması için olağan üstü bir çaba göstermedi.
Foça bir Bergama ilçesinin Ovacık Köylüsü kadar bile olamadı. Bir kaç defa basın yolu ile tepki gösterildi. Ancak kimse arkasını getiremedi. Kamuoyu oluşturmak adına ne yerel yönetim ne de sivil toplum örgütleri nede basın, bu konuda ciddi çalışmalar da bulunmadığı gibi Bu konuya Foça"nın yerleşik halkı da çok duyarsız kaldı" diye konuştu.

“CLUB MED FOÇA TURİZMİNDE LOKOMOTİF FİRMAYDI”
Kapatılan Club Med" tatil köyünün Foça turizminde lokomotif firma olduğunu ifade eden Erduran , “Club Med İlçede 500 kişiye istihdam sağlıyordu. Esnafından ayakkabı boyacısına kadar tüm halk, tesisten faydalanıyordu. Club Med sayesinde Fransa"dan her hafta İzmir"e uçak iniyordu.. Fransa"da ki acenteler ile iş birliği içinde çalışıyorduk Fransız acenteler aynı uçak ile Fırst Clas müşteriyi Club Med"e normal müşteriyi de Foça"nın diğer 3 ve 4 yıldızlı otellerine gönderiyordu. Tesisin kapanması ile Fransa"daki tüm bağlantılar kesildi.” şeklinde konuştu

ERKEN TEŞHİS BAZEN HAYAT KURTARIR
Foça"da turizmin yeniden hayat bulması için ilçede kapısında kilit bulunan tüm tesislerin yeniden hizmete açılıp ilçe yatak sayısının arttırılması gerektiğini vurgulayan Erduran, “İlçemizde kapalı tesislerimiz olduğu gibi imara açık alanda yapımı planlanan, ancak ihale süreci bir türlü tamamlanamayan 2 tane otel projesi yerel yönetimin elinde askıda bekliyor.” dedi.
Belediyemiz turizm fuarlarına katılıyor, fakat bu fuarlar öncesi biz turizmcileri bir araya getirip bizden her hangi bir talepte dahi bulunmuyor diyen Erduran, “Yerel yönetim ilçede bir platform oluşturmalıdır. Turizmciler ile her ayın belli bir gününde bir araya gelmelidir. Foça turizminin kalkınması için tartışarak, beyin fırtınası yaparak, fikir alışverişinde bulunup durum değerlendirmesi yapmak zorundadır. Belediyemizin turizm konusunda en büyük eksikliği turizm danışmanlarının olmayışıdır. Ben İlçe"de en son kalan bir kaç turizmciden biri olarak buradan uyarıda bulunmak istiyorum. Foça turizmi kanser olmuştur. Her ne kadar geç kalınsa da erken teşhis bazen hayat kurtarır”diyerek sözlerini noktaladı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.