• BIST 85.310
  • Altın 247,912
  • Dolar 6,0466
  • Euro 6,7481
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

Fethiye’de iskele sorunu yoktur

Fethiye’de iskele sorunu yoktur
Fethiye'den Caner Öper yolcu gemilerinin açıkta demirleyerek yolcu indirmesinin turizm için olağan bir durum olduğunu belirtti.

FETHİYE- Fethiye"de yıllardanberi gemi turizmine hizmet eden ve kara acenteliği yapan Caner Öper yolcu gemilerinin açıkta demirleyerek yolcu indirmesinin turizm için olağan bir durum olduğunu ve dünyada bunun örneklerinin bulunduğunu belirtti.
Fethiye"ye yolcu gemilerinin uğramasında iskele sıkıntısının bulunmadığını belirten Caner Öper, “Bahsettiğim gibi bu konu yıllardan beri boş yere konuşuluyor. İskelenin olmayışının dile getirmesi Türk turizmi için zarar vericidir” şeklinde açıklama yaptı.
Anladığımız kadarıyla, Fethiye"de talepler doğrultusunda zamanla iskele de olacaktır. Önümüzdeki yıllarda gemi turizmi artamaya başladığı zaman bunun da fizibiliteleri çıkarılarak iskele yapımının rantabl olup olmadığı konusu araştırılır. Gemi trafiği diğer limanlardaki gibi artarsa iskele yapımı gündeme gelebilir. Ancak şimdilik gemi trafiği yüksek olmadığı için diğer ülkelerdeki gibi açıkta demirleyen gemilerden turistler filikalarla sahile indirilerek ihzemt veriliyor.

Haber ajansları kanalıyla gelen turkiyeturizm.com'un kullandığı haberin linki şöyle:
http://www.turkiyeturizm.com/news_detail.php?id=15209  ekteki linkte  görülen habere yer veren turkiyeturizm.com sorumlu yayıncılık anlayışıyla, Türk turizmine kara acenteciliği ile yıllardır hizmet veren Caner Öper"in isteğini yerine getirerek olayı açıklayan yazısına yer veriyor ve kendinisine Türk turizmi adına bizleri aydınlattığı için teşekkür ediyoruz. 

Pek değerli turizmciler ve " Türkiye Turizm " haber dergisi yönetimi ,

Yukarıda yayınlamiş olan haber nedeniyle, uzun yıllardan beri süregelen yalan yalnış yazılan ve bilmeden konuşulan bir konuyu sayenizde açıklığa kavuşturma fırsatını bana verdiğiniz için sizlere çok teşekkür ederim. Ben yaklaşık 15 senedir Fethiye 'de yaşıyor ve ( incoming ) yurtdışı Avrupa bağlantılı acentacılık yapmaya çalışıyorum.
Uzun yıllardan beri de Fethiye' ye ve Türkiye turizmine bir fayda sağlayabilmek için burada canla başla çalışıyor; bacasız sanayimiz sayesinde ülkemize bir nebze de olsa bir yarar sağlamak için uğraşıyorum.
Geçen bu yıllarda bir çok defa, yukarıda konusu geçen bu "Lüks turistik - Shipping Cruise" tarzındaki gemilere "Kara acentacılığı " hizmeti verdim ve bu sayede bu tarzda gemilerde acentacı kimliğim ile bir çok defa bulunarak konuları yakından görüp, şahsen tecrübe etme fırsatını yakaladım.
"Fethiye'de yolcu gemileri için iskele sıkıntısı turizmi baltalıyor...! "
Konu başlığını görünce, yıllardan beri yapılan yalnış bir haberi düzeltebilme gereğini hissettim.
Çünkü bu haber " tecrübesiz ve bilgisiz" bir muhabir tarafından cahilce, sadece bir aksiyon amaçlı yapılmıştır. Belki masum olan amacını aşıp, yanlış hedefleri vurabilecek cahilce yapılan bir haberdir; çünkü dünyadaki rakiplerimize aleyhimizde koz verdirmektedir.

Yukarıdaki bu başlıkla ;
Fethiye'de yolcu gemileri için iskele sıkıntısı turizmi baltalıyor...! değil ; bu haberle bizler, kendi silahımızla kendi ayağımızı vuruyoruz...!

Ben bu başlığı hazmedemedim; çünkü aynı işgüzarlık defalardır ve yıllardır yapılıyor ve güzel Fethiye' ye ve ülkemize bu zor günlerde çok zarar veriyor duruma gelmesinden korkuyorum.

Sitenizde yayınlanan yukardaki haberi yorumlamadan önce size bu " Lüks turistik - Shipping Cruise " konusu hakkında teknik bilgiler vermeye çalışacağım.

Bu tarzda gemi turları dünyada bir kaç ve çok büyük firmalar tarafından organize edilmektedir çünkü çok güçlü finansman gerektirir. Bu gibi şirketlerin merkezleri genelde Amerika ' dadır.
Mesela ; Azamara, R.Caribbean gibi ... ya da Swan Hellenistik -İngiltere ,...gibi ülkelerde de başka benzer şirketler vardır.

Bu şirketler gemileri ile dünyanın bilinen her noktasına sürekli ve hiç durmadan turlar düzenlemektedir.Nasıl ki ; uçaklar sürekli uçuyor ama mürettabat ve yolcular her defasında değişiyorsa; bu gemilerdeki sistem de böyledir.

Sahip şirketlerin amacı ; gemilere sürekli ve durmadan tur yaptırıp, yolcu sirkülasyonunu sağlamak ve maksimum gelir elde etmektir. Yani Fethiye' ye , Roma' ya , Atina'ya ...vs yerlere gitmiş, oralarda uzun zaman kalsın değildir.

Örnek bir programda bir gemi, İtalya' dan başlar, Yunanistan ve Adalarını dolaşır, Türkiye'ye uğrar, Akdeniz 'e iner; döner Atina' da İzmir' de veya Istanbul'da yolcu ve mürettabati değişir; oradan da yeni ekip ve yolcuları ile Karadeniz ' de tur yapar, bitince Atina' ya döner ve tekrar değişim yapılır. Ve böyle aylarca devam eder.
( gemide tek değişmeyenler, Filipinler vb. Uzakdoğulu çok ucuza çalışan zavallı gemi işçileridir.)

Tur programları bitince mürettabat ve yolcular her defasında değişirler.
Kısacası, tur programında neresi varsa; limanı olsa da olmasa da oraya bir kaç saat için uğrarlar.
Ne mutlu tesadüf ki bizlere, Fethiye, Marmaris, Kuşadası , Istanbul vs. gibi noktalarımız bu programlara dahil edilmişler cünkü bu yöreler dünya ölçeğinde sadce küçücük bir noktadırlar.

Aynı şekilde bu tura katılan müşteriler de bu gemiler sayesinde katıldıkları programlar ile en fazla noktayı görebilmek amacındadırlar,
yani dünyayı gezmek birincil amaçlarıdır; sabit bir noktada konaklamak, alış-veriş yapmak şeklinde bir istek ve hedefleri yoktur.
Aksi taktirde " uçak+otel konaklaması + transfer " şeklinde paket tatil alırlar.
Yolcular, bu gemi turlarını seçip satın alırken, tur programını gün-gün, saat-saat inceler, yüzlerde tur programı içinden seçtikleri bir programa katılırlar ve katıldıkları turların dakikasına kadar da riayet ederler.

Sayın Turizmciler ve " Türkiye Turizm" haber dergisi yönetimi,

Yukarıda da bahsettiğim ve tecrübe ettiğim üzere bu tür gemilerin " kara acentacılık " hizmeti kısıtlı bir zaman içerisinde yapıldığı için çok zordur. İnce hesaplarla, bazen dakikalarla yarış edilir, büyük dikkat ve çok detaylı hassasiyet gerektirir.
Bu tarzda gemi turuna katılan müşteri profili, genel olarak 70 yaş ve üzeridir. Bu da ayrı bir dikkat ve zorluk teşkil eder.Hatta ; 70 yaş üstü olduğu için , prostat nedeniyle tuvalet ihtiyaçları bile çok önemli bir detay teşkil eder.

Bu yaşlı insanlar hayatlarında geriye kalan zamanda alış-veriş değil, dünyada görmedikleri yerleri görmeyi tercih ederler. Gezip görmek istedikleri yerler ise modern günlük yaşanan şehirlerden çok " antik ve tarihi " turistik yerler öncelikli tercihleridir.

Ülkemizin doğal güzelliği, tarih güzellikleri, antik yerleri , vs... özellkleri bizim ülkesel sermayemizdir; turistler bunlar nedeniyle geliyorlar.Fethiye ' nin iskelesini sorun etmiyorlar; ama bizim içimizdeki cahilce, düşüncesizce bir hata bize ileride sorun olarak gelebilir.

Ben, bu tür gemi operasyonun detaylarını bilirim ama somut bir örnek ve ispat olması için Fethiye, Antalya ve Istanbul' u da kapsayan 14 günlük tur programını bulup, aşağıdaki gibi ilave ettim:

Ekteki Kaynak :
http://www.azamaracruises.com/search/vacationItinerary.do;jsessionid=0000Egdqel--GPT_LdTxSjiKAcS:12odfrvug?packageCode=QS14M036&sailDate=1091031&backPageName=Itinerary+Search+Results#dates_pricing
Yukarıda örnek programda görüldüğü gibi;

Docked : ( bağlandığı limanlar )
Tendered : ( açıkta çapa atıp , beklediği limanlar )

Atina ' dan başlayıp değişik şehir ve ülkelere uğrayıp , 14 gün sonra Roma 'da bitiyor.
Ne mutlu ki bize ; pazartesi sabah 11:00 - Salı 13:00 arasında sadece Istanbul da bir gece ve bir gün kalıyor. Uğradığı diğer bütün yerlerde toplamda ortalama on saat kadar kalıyor.
Yunanistan ve italya da da " Tendered " oluyor.
Bu durumda İtalya ve Yunanistan turizmi de mi baltanıyor? ama bu ülkeler bizim rakiplerimiz ve bizden üstün durumdalar, bizden daha çok turist oralara gidiyor. Nasıl olabilir ki bu?
Docked ya da Tendered yani her iki durumda da benzer sürelerde kalıyor.

Yani Fethiye'de liman yok diye ayrımcılık yok.
Bu durumda liman olması avantaj, liman olmaması dezavantaj değildir.
What is included : ( Dahil hizmetler ) : Gemide konaklama, deniz geçişleri, Yemekler, Bazı içkiler, gemideki eğlenceler.
What is not included: ( hariç hizmetler ) : Uçak transfer bedeli, Kara transferleri,
Kara ve kıyı turları ekstra tercihli ve ödemeli; yani gemiden isteyen tura katılıyor, istemeyen de gemide oturup kitap okuyor!

Şimdi gelelim malum haberin detaylarını incelemeye çalışalım:

Azamara Quest isimli lüks turistik gemi, 686 yolcusuyla ile birlikte dün Fethiye"ye geldi. İskeleye yanaşamayan Malta bandıralı turistik yolcu gemisi açıkta demirledi ve yolcular filikalarla karaya çıkarılabildi. Fethiye'ye gelen Malta bandıralı turistik yolcu gemisi, yeterli büyüklükte iskele olmadığı için, kıyıya yanaşamadı ve turistler Fethiye'yi uzaktan izlemekle yetindi.

Bu gemi diğer Yunan ve italyan limanlarına da yanaşamıyor. Hiç de sorun olmuyor. Gemi programı çok önceden biliniyor ..
Niye Fethiye sorun olsun ki ?

Dün Fethiye'ye gelen ve 686 İngiliz turist taşıyan Azamara isimli turistik yolcu gemisi, yeterli iskele olmadığı için kıyıya yanaşamadı.

Bu haberi yapan muhabir 686 tane turiste tek tek " Where are you from ? " diye sormuş mu ki İngiliz turist diye yazmış.
Bu yolcular, dünyanın yedi kıtasından çok değişik ülkelerinden bu turlara katılıyorlar, iskelenin olmayışı da bir gerekçe olamaz....

Malta bandıralı 167 metre uzunluğundaki gemi Fethiye Körfezi'ne demirledi ve ilçeyi gezmek isteyen yolcular filikalarla kıyıya taşındı.

Fethiye de 250 metrelik bir liman olsa idi bu gemi rahat yanaşabilecek ama 350 metrelik bir gemi gelirse ne yapılabilinir. ?

Önceki yıllarda Fethiye limanına demirleyen bir gemiyi, aynı gün öğleden sonra Antalya - Kaş ilçesinde karşılamıştım. Kaş ' ta da liman olmadığı için açıktan " çift katlı " tekneler ile yaklaşık 300 yolcuyu hiç sorunsuz karaya çıkartmıştım.
Bu sayede de " Tekne esnafı" da para kazanmıştı. Ayrıca müşterilerden hiç şikayet gelmeyip, pek hoşlarına gitmişti.
Bu basit çözüm Fethiye için de geçerli olup, "Tekne Esnafı" na da faydası olur.

405 mürettabatıyla birlikte hayli kalabalık bir grubu ilçeye getiren gemiden inenlerin sayısı daha önce olduğu gibi yine sınırlı kaldı.

Gemideki yolcuların çoğu yaşlı turistlerden oluşuyor, bazıları da yürümekte zorlanıyor ya da inmek istemiyorlar. Yani hepsi gemiden inmezler.

Yukarıdaki örnek tur programında da görüldüğü üzere ;
Gemiden ayrılıp, tura katılmak ekstra ve isteğe bağlı yani bir zorunluluk yok.
(Bakınız; extra turlar: " Shore Excursions " )
Tura katılanlar ise (Dalyan ) , ( Xanthos - Letoon - Patara) gibi önceden hazırlanmış antik turlara gidiyorlar. Bu turlar yaklaşık 7-8 saat sürüyor, dönüşte de geminin zamanı kısıtlı olduğu için tekrar gemiye biniyorlar.

Bir çok yolcu gemiden inmek istemedi ve böylece de Fethiye esnafı istediği bereketi yakalayamadı.

Bu haberi yapan muhabir 686 tane turiste; tek tek gemiden inmek isteyip , istemediklerini mi sormuş ki böyle bir düşünce edinmiş? Bu haberi yalan yalnış haberi yapan muhabir sayesinde, bu haberi okuyan Fethiye esnafı boş yere üzülmez mi ?

Azamara adlı gemi bu yıl beşinci kez Fethiye'ye geldi ancak yaşanan manzara hiç değişmedi..

Fethiye' nin manzarası hiç değişmedi ; benim bildiğim Türkiyemizin değil, dünyanın en güzel manzarasıdır, değişmesine de hiç gerek yoktur.
Bu gemi beşinci defa gelmiş, tur programında oldugu sürece de daha bir çok defa liman olmasa da gelecektir.
Geçmişte yaptığım yıllarda gemi idaresinden de Fethiye' ye liman yapılması için bir talep duymadım ya da sorun hissetmedim.

Şövalye Adası açıklarına demirleyen gemi turizm mevsiminin durgun olduğu şu günlerde istenilen bereketi vermeden akşam saatlerinde ilçeden ayrıldı.

Geminin saatli günlük programı bu kadarı ile sınırlı, daha fazla durması beklenemez. Şovalye Adası, gemiye demir atmak için en ideal yerdir; güzel Fethiye'nin tüm manzarasına hakimdir.

Öte yandan, konuyla ilgili olarak konuşan uzman ve sektör temsilcileri "Turizm patlaması lafla değil, icraatla oluyor. Gerekli altyapı çalışmalarının tamamlanması gerekiyor. Aksi halde Fethiye'dekine benzer olaylar daha sık yaşanır," şeklinde konuştu.

Muhabir arkadaş kimlerle bu konu için röportaj yapmış? Yoksa kafasından uydurma bir yorum mu yapmış ?

Aklı başında olan bir kişi, uzman olan ya da sektör temsilcisi bir şahıs böyle konuşmaz.
"Turizm patlaması" diye bir cümle turizm literatöründe mevcut değildir. Lisansını aldığım eğitim döneminde de "Turistik Patlama" diye bir terim öğrenmedim.

Bu tür gemiler için istenilen "gerekli alt yapı" halihazırda doğal olarak mevcuttur; Fethiye dünyanın en güzel doğal limanına ve en güzel, en temiz denizine sahiptir. Yeter ki bu güzel denize sahip çıkalım ve koruyabilelim.

" Fethiye'de yolcu gemileri için iskele sıkıntısı turizmi baltalıyor! "

Doğrudur, bu haber sayesinde sadece Fethiye değil, ülkemizin tüm genelindeki turizm sektörü baltalanıyor, hem de diğer rakip ülkelerin eline koz vererek...

Ne yazik ki! Kendi bindiğimiz dalı kendimiz kesiyoruz....

Şimdi gelelim bu tür gemilerin bölgeye sağlayacağı gelir ihtimallerine ;

Bu gemi Fethiye limanına yanaşmış olsaydı ; kullanma suyu talep edecekti ve geminin bütün çöpünü Fethiye' ye bırakacaktı ve hizmet karşılğında belediyeye ücret ödeyecekti . ( İyi ki de yanaşmamış, çöplerini alsın başka ülkelere bıraksın. )

Elbette gemiye hizmet veren firmalar, kişiler bu işten makul seviyede bir gelir temin ediyorlar ancak haber kaynağında belirtildiği gibi yukarıda açıkladığım sebeblerden ötürü bölge ekonomisine makro açıdan çok büyük fayda sağlamazlar.

Kim istemez ki; şehiri gezsinler, çılgınca alış-veriş yapsınlar, halı, deri, kuyum alsınlar.  Ama 70 yaş ve üzeri profildeki bu turistlerin ilgisini çekmeyen konulardır, bu tarz alış-verişler. Doğal olarak da, şehir esnafı da bu ziyaretlerden pek gelir temin edemezler.

Evet, doğrudur: Bu turist profili üst düzey, zengin turist kategorisindedir. Ve bu gemi şirketleri bu turları yüksek fiyatla satarlar.

Biz bu kazançlardan pay edinebilmemiz için biz kendi gemi şirketlerini kurup, işletmemiz gerekir.
Aksi takdirde bu olay " zenginin malı züğürdün çenesini yorar " deyimini doğrulamaktan ileri gidemez.

Sayın "Türkiye Turizm " haber dergisi yönetimi,

Bahsettiğim gibi bu konu yıllardan beri boş yere konuşuluyordu, böyle bir haberi görünce artık dayanamayıp bir şeyler yazmaya çalıştım. Sürcü lisan ettiysem affola...

Sizden ricam ; bu yazı için ,
Eğer mümkün olursa bu konuyu habere yorum değil de daha iyi pozisyonda yayın yapabilirseniz çok müteşekkül olacağım. Mümkün olursa; malum haber için gereğini yapınız.

Fethiye 'den saygı ve sevgilerimle,

Caner ÖPER - Fethiye / MUĞLA

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.