• BIST 101.742
  • Altın 228,496
  • Dolar 5,2959
  • Euro 5,9997
  • İstanbul 4 °C
  • Ankara 0 °C

FAA'dan uyuyan pilotlara ceza

FAA'dan uyuyan pilotlara ceza
FAA, uyuyan pilotların lisanslarını uçaklarını dikkatsizce ve umursamaz bir şekilde kullandıklarından dolayı geçici bir süre iptal etti.
ÜNAL BAŞUSTA- TÜRKİYE TURİZM

ANTALYA / HONOLULU- Havai'nin başkenti Honolulu'dan Hilo kentine sefer yapan bir uçağın 2 pilotu, uçuş sırasında kokpitte uyuya kaldı.
Pilotların uyudukları, yaklaşık 6400 metre irtifadaki uçağın iniş noktasını 24 kilometre geçmesi üzerine kontrol kulesinin telsiz anonsunun yanıtsız kalması üzerine ortaya çıktı.
Bir Havai havayolu şirketine ait uçağın pilotları geçen şubatta kontrol kulesinin telsiz anonsuna dakikalarca yanıt vermeyince, yetkililer uçaktaki 40 yolcunun hayatından endişe etmeye başladı.
45 dakika sürmesi beklenen sefer, pilotların 44 dakika sonra telsize yanıt vermelerinden sonra tamamlanabildi. İniş iznini alan pilotlar, havaalanına indikten sonra derhal işten atıldı.
Kaptan pilot Scott Oltman, ABD Federal Havacılık Dairesi (FAA) tarafından 60 gün, yardımcı pilot Dillon Shepley 45 gün görevden uzaklaştırıldı.
Bu arada ABD Ulusal Ulaştırma Güvenliği Yönetim Kurulu geçen haziranda iki pilotun "kasıtsız uyuya kaldığına" karar verdi. Cezaları geçen eylülde biten pilotların görevlerinin başına dönmelerine izin verildiği bildirildi.
Bu arada şubattaki olaydan sonra kaptan pilot Oltman'a, solunumun durmasına ve rahatsız bir uyku çekmesine neden olan "uyku apnesi" teşhisi konduğu belirtildi.
Havayolu şirketine, kurallara uygun uçtuğu ve pilotlara seferleri arasında yeterli uyuma süresi tanıdığı için ceza kesilmediği bildirildi.

RADYO MESAJLARINA CEVAP VERMEDİ
Amerikan Federal Havacılık Dairesi (FAA) havada uyuyan pilotların  lisanslarını uçaklarını dikkatsizce ve umursamaz bir şekilde kullandıklarından dolayı geçici bir süre iptal ettiğini duyurdu.
Yolcular ve mürettebat kaygısız bir şekilde emin ellerde olduklarını düşünürken otomatik pilottaki uçağın pilotları ise mışıl mışıl uyuyordu?
Kontrolörler uçağın inecekleri Hilo havaalanına uğramadan Pasifiğe doğru uzaklaşması ayrıca radyo mesajlarına cevap verilmemesi üzerine korkuya kapıldı. Bu arada yolcular ve mürettebat kaygısız bir şekilde emin ellerde olduklarını düşünürken otomatik pilottaki uçağın pilotları ise mışıl mışıl uyuyordu?

UÇAK OTOMATİK PİLOTTA, PİLOT UYKUDA
Şubat ayında Honolulu"dan kalkan Go havayollarına ait bir Bombardier 900 tipi uçak inmesi gereken Hilo havalanını pas geçerek Pasifik okyanusunun sonsuzluklarına doğru uzaklaşmaya başladı. Bu kadar kısa süreli bir uçuşta (45 dk.)pilotların uçuş irtifasına çıkar çıkmaz uçağı otomatik pilota sokup hemen uykuya dalması çok olağan dışı bir olay. Uçağın havalimanına yaklaşırken bulunduğu 21000 feet"ten Hiloya yaklaşırken alçalmaması üzerine hava trafik kontrolörleri pilotları uyarmak için radyo ile aramaya başladılar. Durum uçak havaalanını geçip uzaklaşmaya başlayınca daha da ciddileşti. Şirketin operasyon bölümüne bu durum aktarılınca telaşa kapılan şirket personelide kendi frekanslarında pilotları aramaya başladı.

KAPTAN UYANANA KADAR UÇAK SAHİPSİZ UÇTU
Uçak Hilo"yu 15 mil geçipde uzaklaşmaya başlayınca hoperlörlerden gelen sesler yüzünden uyanan kaptanın kendine gelerek arayanlara cevap Verdi. Copilotunuda uyandıran kaptan yerden verilen talimatlara uyarak normal bir iniş yaparak olayları takip eden herkeze rahat bir nefes aldırdı. Sabah 9.20de Honolulu"dan kalkan uçak 214 millik mesafeyi katederek 10.05 de Hilo alanına inecekti.

UÇAĞI PAS GEÇİRİP DEVAM ETMİŞLER
Yolcuların ve kabin görevlilerin bütün bu olanlardan hiç haberi olmadı. FAA Amerikan Havacılık Teşkilatı pilotların niye havalimanını yüksekten pasgeçerek yollarına devam etiğine mantıklı bir sebep bulamıyor. Olay sırasında pilotlar tam 17 dakika kontrolörlerin telaş içindeki aramalarına cevap vermemiş bunun üzerine başka bir Go uçağıyla temas kurarak onlarında yardımını istemişti.

NEDEN UYUDUKLARI ANLAŞILAMADI
Eğer pilotlar bu olay hakkında geçerli bir mazeret bulamazlar ise onların uçuş lisanslarını geçici bir süre veya ebediyen kaybetme ihtimalleri var.
Kaptan Scott Oltman, 54, uçuş esnasında gerekli iletişimide kurmadığından 60 gün, ikinci pilot Dillon Shepley, 24, içinde 45 gün uçuştan men cezası aldı.
FAA Go şirketini tamamen kusursuz bularak herhangibir yaptırımda bulunmadı. Pilotlar uçuş öncesi FAA kuralının iki misli kadar 15 saat dinlenmişti.
Kaptan Oltmanın yapılan testler sonucu akşam rahat uyumasına mani olan ( obstructive sleep apnea) nefes alışını durduran bir hastalığı olduğu anlaşıldı.
Fakat hala 40 yolcuyuyu taşıyan sabah seferinde nasıl oluyorda her iki pilotun birden uykuya daldığı anlaşılamadı. Uçakta yapılan teslerde basınç sisteminde ve ve karbonmonoksit seviyelerinde bir problem görülmedi.

BÖYLE OLAYLAR BASIN ARIZASINDAN OLABİLİR
Eğer uçağın basınç sisteminde bir arıza olursa veya pilot hatası nedeniyle basınç sistemi çalışmazsa, yüksek irtifadaki oksijen azlığı nedeniyle pilotlar bilinç kaybına uğrar ve zamanında oksijen maskesini takmazsa hayatını kaybeder. Bu tip kazalar oldukça fazla olup aynen gaz zehirlenmesi gibi yavaşça ve hiç farkettirmeden bilinç kaybına ve ölüme sebep olabilir. Bunların en sonuncusu ise Kıbrıs Helio havayollarına ait B-737 uçağı pilotlarının basınç sistemini doğru kullanmamaları nedeniyle Atinada düşmesidir.
Bu konudak yazımız için linki tıklayın
http://www.turkiyeturizm.com/author_article_detail.php?id=177  

OKYANUSTA UÇAN PİLOTLARI UYUTMAYAN KABİNLER
Okyanus üzerinde uzun uçuş yapan uçaklarda pilotların uyuması için tasarlanmış kabinler bulunuyor. Uzun uçuşlarda kokpitte güvenli bir uçuş için yeterli pilotlar uçuşu devam ettirirken geride kalan yedek pilotların bu kabinlerde veya kokpitte kestirmeleri uygulamasıda mevcut fakat görevli bütün pilotların hepsinin aynı zamanda uykuya dalmaları ise olması düşünülmeyecek kadar nadir bir durum. Bilindiği kadar iki pilotun birden uykuya dalması yalnızca bir kere olmuş.

MESAJLARA CEVAP ALINAMAYINCA ANLAŞILDI
Bu olay hakkında edindiğimiz bilgilere göre 2004 yılının Mart ayında Denver hava alanına inmesi gereken bir A-319 uçağı uçuş yolu üzerindeki rapor verme noktasına geldiğinde radarlar tarafından olması gereken yükseklik ve suratte olmadığı tesbit edilmiş. Pilotların bu noktada radio teması kurarak hava trafik kontrolörlerine pozisyon raporu vermesi gerekiyordu.. Uçağın başına birşey geldiğini düşünen radar kontrolörleri uçağın durumunu öğrenmek için pilotları devamlı olarak telsizle aramaya başladılar. Uçaktan kaçırıldığına dair kodlu bir sinyalde gelmedi.. Uçak rapor noktasında 19 000 feet irtifada ve 250 Knots süratle uçması gerekirken 35000 feet irtifada ve 590 mph süratle Denver hava alanının kalabalık uçuş kontrol bölgesine yaklaşmaktaydı.

DENVER"E SALİMEN İNDİLER
Kaptan pilot kokpitdeki radyolardan kontrolörlerin heyecanla onları aradıklarını nihayet duymuş ve uyanmıştı. Kendini toparlar toparlamaz arayanlara uçağın kontrol altında olduğunu rapor ederken diğer taraftan copilotunu uyandırdı. Ardından aldıkları talimatlar uyarınca Denver"e salimen iniş yaptılar.
Olayla ilgili rapor olaya karışan pilotlar tarafından kendilerinin ve şirketlerinin ismi gizlenerek rapor edildi. Raporun verildiği organizasyon Amerikadaki NASA ismi verilen ve havacılkta uçuş güvenliğini artırmak için kurulan bir organizasyon olup olaylara karışanlar hakkında onları zora sokabilecek üçüncü sahısları bilgilendirme yetkisi yok. Bu nedenle hiç bir zaman rapor edilemeyecek olaylar bile açığa çıkarak gerekli kuruluşların alacakları tedbirlerle bu gibi tehlikelerin tekrarı önlenmeye çalışılıyor
Bu gibi tehlikeli durumların ortaya çıkma sebebi ise pilotların uçuş programlarının onların uykularını normal bir şekilde almalarına mani olacak bir şekilde planlanması ve bu haldeyken sabaha karşı uzun saatler uçuş yapmaları.

BÖYLE OLAYLAR ÇOK OLMUŞ
NASA"nın 8000 pilot üzerinde yaptığı araştırmada pilotların FAA"ye kanunen bildirmeleri gereken tehlikelerin sayısının rapor edilenlerin iki misli olduğunu gösteriyor.
Türkiyede"de eğer kimse tarafından bilinmiyorsa ve gizleme potansiyeli varsa çeşitli nedenler sebebiyle hiçkimse gönüllü olarak uçuş güvenliğindeki aksaklıklar hakkında bilgi vermeye ve rapor tutmaya yanaşmıyor. Uçuş güvenliğimizin bulunduğu durumdan ileriye gitmesi için havacıların kimliklerini gizleyerek yaşadıkları aksaklıkları yapılan yanlışlıkları rapor edebilecekleri bir organizasyona ihtiyaç vardır. Ancak kimsenin başı derde girmesin şartları yerine getirildiği taktirde bir grup olarak herkezin bildiği fakat o grup harici kimseyle paylaşılmayan aksaklıklar ortaya çıkacak yapılagelen yanlışlıkların ve eksikliklerin düzeltilmesi sağlanacaktır..
Nasa yapılan araştırmaların neticelerini pilotlar haricinde kimseyle paylaşmak niyetinde değil sebebide zaten havacılık hakkında fazla bilmeyen ve herşeyden korkan yolcuların boşuboşuna korkmamalarını sağlamak, yapılan yanlışlıkların dava konusu olmalarını önlemek..

PİLOT İSTİFA ETMİŞ
British hava yollarının 534 pilot arasında yaptığı bir araştırma sonucunda uçuculardan 4/5 inin kronik olarak yorgunluk hissetiği , bazen bir saniye gibi düşündükleri şekerlemenin aslında 10 dakika süren ağır bir uyku olduğu açığa çıktı.
Bahama"dan Florida"ya uçan küçük bir çarrter uçağında yolcular kaptanın kısa aralıklarla kestirdiğini en sonunda da derin bir uykuya daldığını görünce onu filme aldı. Bu sırada uçak ikinci pilot tarafından güvenli bir şekilde uçurulyordu. İçinde 15 yolcusu olan uçağı uçuran uyanık pilot kaptanın uykusunun filme alındığını görünce onu dürterek uyandırdı. OLayın FAA ve şirket tarafından duyulması üzerine ikinci pilotun kaptanı destekleyerek onu uyurken görmediğini söylemesine rağmen vidyodaki görüntüler açığa çıkınca çaresiz kalan kaptan işinden istifa etti
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.