• BIST 101.964
  • Altın 228,438
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0371
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 4 °C

Eyfel Otel’de Beyaz Yıldız tanıtıldı

Eyfel Otel’de Beyaz Yıldız tanıtıldı
Türkiye turizminde yaşanabilir çevre ve duyarlı turizm hedeflenerek başlatılan “Beyaz Yıldız” projesi İstanbul Laleli Eyfel Otel’de yapılan toplantıda tanıtıldı.
ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL- TUROFED, Johnson Diversey, Electrolux, Grundfos işbirliğinde Türkiye turizminde yaşanabilir çevre ve duyarlı turizm hedeflenerek başlatılan “Beyaz Yıldız” projesi İstanbul Laleli Eyfel Otel"de yapılan toplantıda tanıtıldı.TUROB Yönetim Kurulu Üyesi ve Eyfel Oteli Genel Müdürü Mahmut Akar"ın açılış konuşmasından sonra Johnson Diversey İş Bölümü Müdürü Kürşat Ulus proje hakkında bilgi verdi.Ulus, kendilerine yapılacak başvuru ile TÜROFED"in çalışmaları başlatabileceğini bildirdi.Electrolüx Satış Müdürü Müge Hasbay Öztunç"ta sürdürülebilirliğin önemine değinerek yaşanabilir bir çevre olmadan sürdürülebilir bir turizm faaliyeti olmayacağını düşünerek çalışmaya katıldıklarını söyledi. Amerika ve İngiltere gibi ülkelerin bu gibi tasarruf çalışmalarına katılarak kazanım sağladıklarını söyledi. Electrolüx olarak çevreye duyarlı üretime yöneldiklerini ve satınalmadan sonraki döneme daha fazla önem verdiklerini belirterek işletmelerde kullanılan ürünleren daha az enerji tüketmesinin hedeflendiğini anlattı.
Grundfos adına Jonson Diversey Müdürü Kürşat Ulus yapılan çalışmaları anlatırken tesiste kullanılan bir pompanın verimli kullanılmasıyla yüzde 30-50 arasında tasarruf sağlanabileceğini söyledi.LALELİ, AKSARAY VE SULTANAHMET"TEKİ TESİSLERİN YÖNETİCİLERİ KATILDI
Laleli, Aksaray ve Sultanahmet bölgesindeki oteller ile turistik tesislerin temsilcilerinin katıldığı Beyaz Yıldız toplantısında Kürşat Ulus, öncelikle tesislerdeki mevcut durumun tespiti ve daha sonra ise birlikte yapılan çalışmalarla çevreye duyarlı bir yapıya kavuşturulmasının hedeflendiğini belirtti. Tesise açılan karne üzerinden yılda iki kez yapılan denetimler sonucu tesislere rapor sunulacağını söyledi. Tesis yöneticilerinin de internet üzerinden bilgilenebileceği ve istatistiksel veri ağına ulaşabileceği bir zemin hazırlandığını belirtti. Buradaki verilerin uluslararası ve ulusal kuruluşlarla paylaşabileceğini belirten Ulus, “Şimdiye kadar Türkiye"nin çevreye duyarlı olması konusunda yapılan ilk bilgi ağı olacaktır” dedi.KURALLARA UYMAYANLARIN SERTİFİKALARININ YENİLENME SÜRECİ BAŞLAYACAK
Denetimler sonucu verilecek sertifika ile kuruluşlara Beyaz Yıldız sertifikasınnın verileceğini belirterek “Yılda iki kez yapılacak denetimlerde yüzde 65"in altına düşen kurumların sertifikaları geri alınarak, yeniden eski haline dönmesi için çalışmalara başlanacaktır” dedi.
Asıl amaçlarının tasarruf reçetesi çıkarmak olduğıunu söyleyen Ulus, otelin büyüklüğü ve kapasitesine göre yarım günle bir gün arasında denetimlerin hedeflendiğini söyledi. Denetimlere iki aydanberi başlandığını belirten Ulus, otellere yıllık 500 ile 1000 dolar arasında maliyet getireceğini anlattı.
Su yönetiminden başlayarak diğer yönetimlere kadar uzanan kriterlere uyum sağlanmasının aranacağını belirten Ulus, öncelikle ilk 25 maddeninin aranacağını ve diğerlerinin sonra aranacağını söyledi.İSTANBUL"DA 5 YILDIZLI OTEL İKİ AYDIR DENETLENİYOR
İstanbul'da 5 yıldızlı bir otelde yapılan çalışmayı örnek veren Kürşat Ulus, yılda 120 bin oda satan 170 bin kişinin konakladığı otelde 146 bin metreküp su kullanımı olduğunu grafiklerle gösterdi. Otelin su tüketiminde iyi olduğu ancak kişi başına kullanımda ise alınan önlemlerin yüksek olduğunun görüldüğünü belirtti. Yıllık su verimlilik endeksinin ise 8.62 metreküp çıktığını ve bunun Avrupa normu olan 0. 65"in üzerinde olmasının verimliliğin yeterli olmadığını ortaya koyduğunu belirtti. Buna göre 61 bin ile 15 bin metreküp arasında tasarrufa gidilmesinin mümkün olduğunun görüldüğünü belirterek, otelin su dağıtım haritası incelendiğinde alınabilecek önlemleri anlattı.Enerji verimliliği içinde aynı çalışmanın yapılmasının mümkün olduğunu belirten Kürşat Ulus, aydrınlatma alanlarının 40 bin metrekare olduğunu ve enerjinin yüzde 44 elektrikle yüzde 56'sının fuel oil ve doğalgazla tüketildiğinin belirlendiğini söyledi. Bu durum incelendiğinde enerji verimlilik endeksine göre 260 kws/m2 normal görülüyor. Ancak bir m2 başına 587.58 Kws çıktığını anlatan Ulus, "Endeksle aradaki fark bir tasarruf olarak geri dönebilir. Burada yüzde 55 tasarrufa gidilmesinin mümkün olduğu ortaya çıkmaktadır. Bunun gibi bazı cihazların değiştirilmesiyle de tasarruf sağlanabileir. Tüm bunların yaparken çevreye verilen zarar ortadan kalkacak ve korunma sağlanacaktır" dedi. 
TÜROFED'in Beyaz Yıldız Projesi hakkında yürüttüğü tanıtım toplantıları Bursa, Ankara ve İzmir'den sonra son bulacak.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.