• BIST 96.817
  • Altın 222,145
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara -4 °C

EXPO 2015 Milano'nun oldu

EXPO 2015 Milano'nun oldu
İtalya'nın Milano kentiyle birlikte aday olduğu EXPO 2015 yarışında karar açıklandı. 86'ya 65 oyla EXPO 2015 Milano'nun oldu.

PARİS -İzmir'in, İtalya'nın Milano kentiyle birlikte aday olduğu EXPO 2015 yarışında karar açıklandı. 86'ya 65 oyla EXPO 2015 Milano'nun oldu.  Milanı'nun ’Gezegenimizde beslenme ve yaşam için enerji’’ teması kazanırken İzmir'in  “Daha iyi bir dünya dünya için yeni yollar ve herkes için sağlık” teması kazanamadı.
EXPO 2015'e ev sahipliğini yapacak olan ülke, sunumların bitiminden sonra elektronik oylama ile belirlendi. Son ana kadar kazanma umudunu devam ettiren Türkiye, 100'den fazla ülkede tanıtım için 15 milyon Euro'ya yakın harcama yapmıştı.

Paris'te Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Kurulu'nda EXPO 2015 için oylama yapıldı. Oylamaya katılan 152 üye ülkeden 86'sının oyunu alan Milano, EXPO 2015'in ev sahibi oldu. İzmir ise 65 oyda kaldı. 1 üye oy kullanmadı. Daha önce İtalya altı, Milano ise bir kez EXPO gerçekleştirmişti. Uluslararası Sergiler Bürosu'nun Genel Kurul toplantısının ilk bölümünde EXPO 2008 İspanya Saragosa, EXPO 2010 Çin Shanghay ve EXPO 2012 Güney Kore Yeosu'nun ilerleme raporları tartışıldı. Saat 14:30'dan sonra sırasıyla EXPO 2015 adayı Milano ve İzmir 30'ar dakikalık sunumlarını yaptı.

 İtalya'nın sunumunun ardından Türkiye'nin harika sunumuna geçildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sözlerine "Sizleri, İzmir halkı adına, saygıyla selamlıyorum." diyerek başladı. Üyelerin az önce, 5 kıtadan 5 gencin, yarınlarıyla ilgili çok önemli soruları dinlediğini hatırlatan Kocaoğlu, gençlerin bu haklı sorularını cevaplayabilmenin herkesin görevi olduğunu söyledi. Sağlığın ve medeniyetlerin beşiği olan Ege Bölgesi'nin insanları, İzmirliler olarak, işte bu cevapları bulma azmiyle yola çıktıklarını anlatan Kocaoğlu, sorulara "evrensel boyutta" cevaplar verebilmek için, en uygun platformun EXPO olacağını düşündüklerini kaydetti. Bu yüzden, yaklaşık iki yıl önce, EXPO 2015 için adaylık sürecimizi başlatırken, sağlık temasına odaklandıklarını anlatan Başkan Kocaoğlu, aradan geçen iki yıllık sürede ne kadar doğru bir karar verdiklerinin ortaya çıktığını kaydetti. "Dünyanın ve insanlığın, gerçekten sağlık konusundaki her tür çabaya gereksinim duyduğu ortada." diyen Kocaoğlu, şöyle devam etti: "Adaylık çalışmalarımız sırasında, sağlık temasını, bir yandan EXPO projemiz içinde işlerken, diğer yandan da kentimizi Dünya Sağlık Örgütü'nün Sağlıklı Kentler Birliği'ne üye yaptık. İzmir'i sağlıklı bir kent, hatta (sağlığın başkent) yapmayı hedefledik. Sağlık konusuna verdiğimiz önemi sizlerin de hissedebildiğine eminim. Bundan yedi yıl sonra, gençler için ve gençlerle birlikte, herkes için sağlık diyerek ilerleyeceğimiz bu yolda, EXPO 2015'i gerçekleştireceğimiz İzmir'de buluşmak dileğiyle, sizlere teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum."

 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise İtalyan dostlarını da tebrik ettiğini dile getirerek, EXPO'nun geleceğini etkileyecek olan oylama öncesinde Afrika ve Avrasya için İzmir'de gerçkeleşmesinin önemli hale geldiğini ve çok daha fazla insanın EXPO ayrıcalıklarından yararlanma imkanı bulacağını söyledi. Gül, Türkiye Devleti ve halkıyla birlikte İzmir'in arkasında olduklarını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül, "İzmir birçok kültürün bir araya geldiği bir nokta. Temel değerlerin tüm insanları birleştiren bir şehir. Eğer İzmir EXPO'ya evsahipliği yaparsa ana temamız sağlık konusu tüm insanlara ulaşacaktır. Dünyadaki fakir ya da zengin, genç ya da yaşlı tüm nesiller bundan faydalanacaktır. İzmir seçilmesi durumunda sağlık konusunun geliştirilmesi için çalışılacaktır ve İzmir'de bir merkez oluşturulacaktır. Güçlü bir şekilde kararlılıkla bu konunun arkasındayız. Sizleri İzmir'e bekliyoruz" dedi.

 

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, ana muhalefet partisi CHP lideri Deniz Baykal'ın yanısıra bilim adamları da yaptıkları konuşmalarda İzmir'in EXPO adaylığını hak ettiğini, sağlık temasının önemini, kültürlererarası diyaloğun ve dinlerin İzmir'de bir araya gelerek kucaklayacağını dile getirdiler.

 

Anadolu Ateşi Dans Grubu'nun Afrika'dan Amerika'ya, Asya'dan Avrupa'ya çeşitli kültürlerin danslarınının uyumunu bir arada sunan gösterileri ve Sezen Aksu, Roberto Carlos, Oya Eczacıbaşı, Mustafa Koç, Pekinel Kardeşler gibi sanatçı, iş adamı ve sporcuların mesajları Türkiye'nin sunumuna renk kattı. Türkiye'nin sunumu İtalya'nınkine oranla daha güzel oldu. Türkiye'nin sunum programının kapanışı sırasında iki ülkenin temsilcilerinin bir arada yan yana görüntü vermeleri de centilmenliğin güzel bir örneği olarak büyük alkış aldı.

 

EXPO 2015 kazanılsaydı, hazırlıklar çerçevesinde İzmir'in doğal ve tarihi yapısına ters düşen yapısal bozukluklar giderilecekti. Kente yeni yaşam alanları, tarih, kültür ve sosyal aktivite alanları kazandırılacaktı. Kentte simgesel bir yapı inşa edilecek, hava, kara ve deniz ulaşım yolları artırılarak diğer şehirlerle hızlı ulaşıma geçilecek 50-60 yılda gerçekleştirilebilecek bu yatırımlar 7 yıla sığdırılacaktı.

 

EXPO'lar 157 yıldır düzenleniyor. İlk EXPO, 1851 yılında Londra'da gerçekleştirildi. Şimdiye kadar 63 EXPO organizasyonu yapıldı. Paris'teki Eyfel Kulesi, Brüksel'deki Atomium, Londra'daki Kristal Palas, EXPO için inşe edildi. EXPO 2015 için İzmir'in de bir sembol yapıya kavuşması bekleniyordu. İlk icatlar da EXPO'larda görücüye çıkıyor. İlk dikiş, ilk hesap makinesi ile telefon, daktilo, hareketli film, telsiz gibi buluşlar ilk kez EXPO'larda sergilendi.

 

Uluslararası Sergiler Bürosu'na üye olan devlet sayısı her geçen gün artıyor. Son bir ay içinde 12 ülke BIE'ye üye oldu. Şu anda Uluslararası Sergiler Bürosu'a üye 152 ülke bulunuyor. Türkiye, Uluslararası Sergiler Bürosu'na 2004 yılında üye oldu. İzmir ise 3 Mayıs 2006 tarihinde EXPO 2015'a aday oldu.

 

EXPO NEDİR?

'3 -6 ay arasında süren kültürel içerikli sergiler' olarak tarif edilen EXPO, olimpiyatlar ve dünya kupasından sonra dünyanın en büyük üçüncü organizasyonu olarak biliniyor. EXPO, Latince kökenli "Exposition" sözcüğünün kısaltması. Türkçe'de 'sergi' anlamına geliyor. Uluslararası Sergi ya da Dünya Sergisi anlamında kullanılıyor. EXPO'da ürün satışından ziyade kültürel öğeler ön plana çıkıyor. Belirli bir tema ile düzenlenen EXPO'da, bu tema çerçevesinde bir araya gelen ülkeler, ticaretten çok bilimsel ve kültürel birikimlerini paylaşıyor. EXPO düzenlenecek şehre yaklaşık 20 milyar dolarlık yatırım yapılıyor. 25 ile 50 milyon arasında değişen turist ziyaretçi ile kent, büyük bir turizm gelirine kavuşuyor.

 
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.