• BIST 99.326
  • Altın 236,201
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 0 °C

Euro Krizi egemen devletlerin krizi

Euro Krizi egemen devletlerin krizi
2010 yılını geleneksel aklı zorlayan bir yıl olarak gören Financial Times, geçen yıl etkili olan Euro krizinin egemen devletlerin krizi olduğunu yazdı.
MURAT EMEN-EMEN&EMEN

Haftanın Ekonomik Görünümü 3-7 ocak 2011
İSTANBUL- 2010 yılını geleneksel aklı zorlayan bir yıl olarak gören Financial Times, geçen yıl etkili olan bazı gelişmeleri derledi.  Gazeteye göre Euro krizi, egemen devletlerin krizine dönüştü
Gazetenin öne çıkardığı ilk gelişme, 2008 bankacılık krizinin, 2010'da Yunanistan, İrlanda gibi ülkelerin dış yardıma ihtiyaç duyacak noktaya gelmeleriyle artık egemen devletlerin krizine dönüşmüş olması.
Bu krizler, para birimi olarak euro kullanan bölgeyi kontrol amacıyla getirilen kuralların yetersiz kaldığı bir noktaya ulaştı. Diğer bir gelişme ise, Çin'in dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ünvanını Japonya'dan almış olması.
Bu ilerleme Çin'in daha iddialı bir dış politika izlemesine de yol açtı.
Japonya, küçük düşürücü bir geri adım atarak karasularına girdikleri gerekçesiyle tutukladığı Çinli balıkçıları serbest bırakmaya zorlandı.Çin'in yükselişi

Çin'in yükselişi karşısında Amerika Birleşik Devletleri'nde ise ekonomik canlandırma politikaları umulan sonuçları tam olarak vermedi ve merkez bankası ikinci kez para basarak piyasaları rahatlatmaya yöneldi.
Ancak siyasi bakımdan, muhalefetin Başkan Barack Obama'ya yüklenmesine rağmen, henüz ne Cumhuriyetçiler, ne de Demokratlar arasından kendisine rakip olabilecek bir başka figür çıkmadı.
Financial Times'a göre bir başka alışılmadık gelişme ise, tüm kıyamet senaryolarına rağmen İngiltere'de savaş yıllarından bu yana ilk kez koalisyon hükümeti kurulmasının ekonomik ve siyasi açıdan beklenen kötü sonuçları vermemesi.
Ancak, gazete, koalisyon hükümetinin icraatlarında yorumcuları şaşırtan bir noktaya da dikkat çekiyor ve koalisyon liderlerinin kesitinler gibi konularda önce politikalarını açıklayıp, ondan sonra soru sormaya yöneldiklerini de belirtiyor.
Gazete Wikileaks'in Amerika Birleşik Devletleri ordusuna ve diplomatlarına ait gizli belgeleri açıklamasını da 2010'un bir başka önemli gelişmesi olarak not düşüyor.Dış Ticaret açığı ikiye katlandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım ayına ilişkin, geçici dış ticaret verilerini açıkladı. Buna göre, 2010 yılı Kasım ayında, 2009 yılının aynı ayına göre ihracat yüzde 6 artarak 9 milyar 439 milyon dolar, ithalat ise yüzde 35,7 artarak 17 milyar 121 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde dış ticaret açığı yüzde 106,8 artışla, 3 milyar 715 milyon dolardan 7 milyar 683 milyon dolara yükseldi.

10 aylık açık 62 milyar dolar

Türkiye'nin bu yılın Ocak-Kasım dönemindeki ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,9 artarak 102 milyar 122 milyon dolara ulaşırken, ithalatı yüzde 31 artarak 164 milyar 922 milyon dolara çıktı. Ocak-Kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre dış ticaret açığı yüzde 85,7 artarak 62 milyar 799 milyon dolara yükseldi. Geçen yılın Ocak-Kasım döneminde yüzde 73,1 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 61,9'a geriledi. 2009 yılı Ocak-Kasım döneminde 92 milyar 88 milyon dolarlık ihracat, 125 milyar 909 milyon dolarlık ithalat yapılmıştı.Konutta fren olunca insanlar bankalara koştu

Vatandaşlar istedikleri evin fiyatının tamamını kredi olarak alabilmek için bankalara koştu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu"nun (BDDK), konut kredilerine fren getirmek için aldığı yüzde 25"lik özkaynak zorunluluğu, yılın son haftasında konut kredilerinde patlamaya neden oldu. Düzenlemenin 1 Ocak"tan itibaren yürürlüğe girmesini fırsat bilen bazı vatandaşlar, yüzde 100"lük konut kredisi için bankalara koştu.

YENİ DÖNEM 1 OCAK'TA

1 Ocak"tan itibaren konut kredilerinde yeni dönem başlıyor. BDDK"nın yaptığı düzenlemeye göre, bankalar cebinde parası olmayana konut kredisi kullandıramayacak.
Konut bedelinin en az yüzde 25"i tüketiciler tarafından karşılanacak. Ayrıca şirketlerin gayrimenkul edinimlerinde de, kredilerde yüzde 50"lik sınır uygulamaya konulacak. Bu durum, konut kredisi çekmek isteyen vatandaşları ve şirketleri harekete geçirdi.
Yılın son haftasında, birçok şirket ve vatandaşın konut kredisi almak için bankalara başvuruda bulunduğu kaydedildi. Banka şubelerinin de, yıl sonu hedeflerini tutturmak için yüzde 100"ün üzerinde konut kredisi kullanımına yeşil ışık yaktığı kaydedildi.Yeni yıldan neler bekliyoruz

Gözüken o ki 2011 yılı gelişmiş ülkeler için gene zor geçmeye başlayacak bir yıl olacak. Büyümeleri yavaş ve zaman alacak. Buna karşılık gelişmekte olan ülkeler avantajlarını kullanıp gene 2011"in yıldızı olacaklar. Ancak topun geri tepmemesi için temkinli olmaları ve artmakta olan enflasyon şişmekte olan bazı balonlara dikkat etmeleri gerekecektir. Yavaş ama giderek kendini toplayan bir ABD ekonomisini tahmin etmek kahinlik değil. Amerika tekrar geliyor. AB için aynı şeyleri söyleyebilmek kolay değil.

Ülkemize gelince, önümüzde çok ciddi bir genel seçim var. AKP için varolma savaşıdır denilebilir. Bu bakımdan seçim ekonomisi uygular mı tahmin etmek kolay. Ben olsam uygularım. Galiba öyle de olacak. Hernekadar kağıt üzerinde es geçen bir kriz gözüküyorsa da gerçeği hepimiz biliyoruz. Dikkatli olmamız gereken bir dönemdeyiz. Alınan tedbirler yerinde. Ancak uygulama ne gösterir onu tahmin edemiyoruz. Cari açık gibi ciddi bir sorunumuz var. Bekleyip göreceğiz.Bankalar yeni yılda "zor"lanacak

Büyüme ve kârlılığıyla son yılların en dikkat çekici sektörü olan bankacılık, 2011"in ilk aylarında 1 trilyonluk aktif büyüklüğe ulaşmayı bekliyor

Küresel krizi hasar almadan savuşturan Türk finans sektörü, 2010 yılını da "övünülecek yıllar" hanesine ekledi. Bugünlerde aktif büyüklüğü 1 trilyon liraya ulaşması beklenen sektör, 2011"de zorlu günler öngörse de bütün planlarını büyüme üzerine kuruyor. Sadece finansal sektörün değil, Türkiye ekonomisinin de baş aktörü olmaya devam edecek olan bankaların, düşen kâr ortamında "gerçek performanslarını" göstermesi bekleniyor. Merkez Bankası ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu"nun (BDDK) aldığı son önlemlerle, bankalar bir anlamda ekonomiyi soğutma görevini üstlenmiş olsa da, kimse fren yapmaktan söz etmiyor. Bankacılar 2011 projeksiyonlarını yaparken, daralan faiz marjlarını, piyasa faizlerinde artış beklentisinin mevcut vade yapısıyla kâr üzerinde baskı yaratacağını, artan rekabeti, devam eden küresel istikrarsızlığı göz etmiyor ama büyümekten de kimse vazgeçmiyor.

424 kuruluş faaliyet gösteriyor

Finansal sektöra denilince akla ilk olarak bankalar gelse de, sektörde 49 bankanın yanı sıra 78"i faktoring kuruluşu, bireysel emeklilik dahil 57 sigorta şirketi, 47 finansal kiralama ve 103 aracı kurum olmak üzere toplam 424 kuruluş faaliyet gösteriyor. Sektörün toplam aktif büyüklüğü eylül ayı itibariyle 1 trilyon 152 milyar lira. 2009 yılı sonunda bu rakam 1 trilyon 47 milyar lira seviyesindeydi.

Bankaların ağırlığı yüzde 80

Son 7 yıllık süreçte, 2009 yılında yüzde 13.9 ile en düşük yıllık büyüme hızını gösteren bankacılık sektörü, bu yıl ise bu konuda göz doldurdu. Eylül ayı itibariyle finansal sektörün toplam aktif büyüklüğünün yüzde 80.4"ünü yani 927.4 milyar lirasını bankalar oluşturuyor. Bu rakam geçen yıl sonunda ise 834 milyar liraydı. 2010"un ikinci çeyreğinde yüzde 18.3, üçüncü çeyreğinde de yüzde 16.2 büyüme gösteren aktif büyüklük, ekim ayı itibarıyla 932 milyar 35 milyon liraya yükselirken, bu yıl sonunda olmasa bile 2011"in ilk aylarında büyüklüğü 1 trilyon aşması bekleniyor. Zaman zaman sektörü uyarmaktan geri kalmayan, ancak yaptığı her sunumda bu sektörün krizde "dimdik" ayakta durarak krizin “Türkiye kıyılarına vurmasına engel olan dalgakıran vazifesi gördüğünü” ifade eden BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, bunun 3 aylık bir süre veriyor. “1950"lerde büyüklüğü bir kaç milyar dolar olan bankacılık sektörü, ulaşacağı büyüklük ile bu sektöre emek vermiş olanlara anlamlı bir mesaj gönderecektir” diyen Bilgin, 1.5 trilyonluk aktif büyüklüğüne de 2013"de ulaşılacağını öngörüyor.

Hız kesilse de yola devam

Net kârın eylül itibariyle yüzde 7.4'lük artışla 16.9 milyar lira olduğu, sermaye yeterlilik rasyosunun yüzde 19.3"ü bulduğu Türk bankacılık sektörünün büyüme performansı, Avrupa"daki özellikle Yunanistan, İrlanda, İsyanya, İtalya ve hatta İngiltere gibi ülkelerde gibi sıkıntılar sürerken oldukça anlamlı bulunuyor. OECD ülkeleri arasında bankalarına yardım yapmayan tek ülkenin Türkiye olması, böyle bir küresel kriz döneminde "gelişmekte" olan bir ülke ve "gelişmekte" olan bir piyasanın bankalar açısından nasıl bir avantaja dönüştüğünü gösteriyor. Sektör, daralan kar marjlarıyla birlikte daha zorlu bir yıla hazırlansa da, sektörde bütün planlar büyüme üzerine kuruluyor. Konuştuğumuz tüm bankacılar 2011 için daha yüksek kâr, daha fazla kredi, daha çok şube ve hatta çevre ülkelerde yaygınlaşma planları yaparken, sadece büyüme hızının biraz yavaşlayacağından söz ediyor.

Kredi büyümesi sürecek

Bankacılık sektörünün ana büyüme alanlarından biri olan krediler, geçen yıla göre yüzde 20"den fazla artarak 500 milyar lirayı aşmış durumda. Eylül 2010"da 475.6 milyar seviyesine ulaştı. Bunun içinde tükeitci kredileri 116.8 milyar lira ile toplam kredilerin dörtte birini oluştururken, 42.9 milyar liraya ulaşan kredi kartları da önemli bir artış kaydetti. BDDK"nın hem kredi kartı hem de konut kredilerindeki büyümenin hızını kesecek önlemleri doğrultusunda, bu yıla benzer artış oranları beklenmese de, 2011"de de ekonomideki gelişmelere paralel olarak kredilerde bir yoğunluk bekleniyor. Kredilerin takibe dönüş oranındaki düşüş de bankaların bu konuda elini rahatlatan faktörlerden biri. Ekim 2009"da yüzde 5.4 ile en yüksek düzeyini gören takip oranının, ekim ayında yüzde 4.1"e gerilemiş olması memnuniyet yaratıyor.

Yeni şubeler açılacak, binlerce eleman alınacak

Bankacılık sektöründe personel artış ve şubeleşme hızı bu yıl da devam etti. Personel sayısı bu yılın 9 aylık döneminde 5 bin 578 kişi artarak 184 bin 205 kişiden 189 bin 783 kişiye, şube sayısı ise 354 adet artarak 9 bin 581"den 9 bin 935"e yükseldi. Yeni yıl için yapılan planlarda yeni şubeler önemli bir yer tutuyor. Bu yıl 1000 şubenin üzerindeki banka sayısında artış görmek mümkün olacak.

Çevre ülkelerde daha çok büyüme planı yapacaklar

Türk bankalarının 2011 yılına ilişkin planlarından biri de çevre ülkelerde büyümek. Bu yıl Mısır, Irak, Makedonya gibi ülkelerde girişimlerde bulunan Türk bankalarının bunu devam ettirmesi bekleniyor. Sektör halen yurtdışında 64 şube, 48 iştirak ve 15 temsilcilikle 31 ülkede faaliyet gösteriyor. Yurtdışı organizasyonların aktif büyüklüğü Haziran 2010 itibariyle 103 milyar doları bulurken, 2011"de bu rakamda önemli bir artış bekleniyor.

Ücret ve komisyon önem kazanacak

Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, 2010"u “Türkiye ekonomisinin toparlanmaya başlamasıyla sektör açısından krizin olumsuz etkilerinin yavaş yavaş hafiflediği bir yıl” olarak özetlerken, bu yapının 2011"de de sürdürmesini bekliyor. Bankasının da büyümeye devam edeceğini belirten Kalkan, beklentilerini şöyle aktardı:

Güçlü yapısını 2011"de sürdürmesini sektörün ekonominin de toparlanmasına bağlı olarak kredi faaliyetlerine hız vermesi bekleniyor.

2011 yılında bilançodaki büyümeyi sağlayacak en önemli kalemin krediler olması beklenirken, krizin ardından faiz indirimlerine bağlı olarak sağlanan yüksek kârlılıkların sonuna gelindiği görülüyor.

Bu nedenle sektörünün 2011 yılında kârlılığını kredi kaynaklı gelişmelerin yanı sıra ücret ve komisyon gelirlerinden sağlaması bekleniyor. Bu alandaki yüksek potansiyel, 2011 yılında kârlılıkta yaşanabilecek düşüşü bir miktar da olsa kompanse edecektir.2011 yılında da büyümeyi bankalar finanse edecek

Geçtiğimiz günlerde Dexia Yönetim Komitesi Üyeliğine atanmasıyla sektörün geldiği noktayı en iyi anlatan örneklerden birini veren Denizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, sektörün diğer ülkelerin tersine hızlı bir geri dönüşle kredi portföylerini büyüterek ekonominin büyümesine destek verdiğine dikkat çekti. 2011"de Denizbank"ın büyümeye devam edeceğini belirten Ateş, yeni yıla ilişkin şu öngörülerde bulundu:

Özellikle kamu bankalarının kriz sonrasındaki aktifliği devam ediyor. 2010"da özel bankaların tüketici kredileri ve kredi kartlarındaki yıllıklandırılmış artışı sırasıyla yüzde 33 ve yüzde 16 iken, kamu bankalarındaki artış yüzde 39 ve yüzde 34 oldu. Hala da pazar paylarını arttırmaya yönelik bu girişimleri devam ediyor ve rekabeti şiddetlendirecekleri anlaşılıyor.

2010"un sonuna denk gelen en önemli olay ise makro ihtiyatı tedbirlerle hızlı büyümeyi ve sıcak para girişini banka bilançoları üzerinden dizginleme isteği oldu. Bu durum 2011 yılında bankaların karlılığını ve reel sektöre verecekleri desteği sınırlayacak.

Alınan önlemlere rağmen gelecek yıl da ekonomik büyümeyi finanse edecek en önemli mekanizma yine bankacılık sektörü olacak. Düşen faizlerin ve azalan kamu borçlanma ihtiyacının etkisiyle bankalar, bu yıl olduğu gibi gelecek yıl da tahvillerden ziyade kredilerden büyümeye çalışacak.

Kredilerdeki büyüme de yine her segmentte dengeli olacak ama KOBİ ve tüketici kredilerinin krediler içindeki payı artmaya devam edecek. Tüketici kredilerinin motoru da vadeleri giderek uzayan konut ve ihtiyaç kredileri olacak.

Bankalar alternatif dağıtım kanallarını daha fazla kullanarak maliyetlerini düşürmeye çalışacak. Perakende büyümenin yanında kurumsal tarafta da özellikle büyük proje finansmanlarında da rekabetin arttığını göreceğiz.

FİNANS GÜNDEM 31/12/2010

AlBaraka Türk Anadolu yakasındaki yeni binasında

İstanbul Anadolu Yakası bir bankanın genel müdürlük binasına daha ev sahipliği yapmaya başladıAlbaraka Türk Genel Müdürü ve Katılım Bankaları Birliği Başkanı Fahrettin Yahşi, Merkez Bankası'nın almış olduğu son kararların bankaların kredi büyümesini engellemeyeceğini savundu.

İstanbul Anadolu Yakası bir bankanın genel müdürlük binasına daha ev sahipliği yapmaya başladı.

Ataşehir'in finans merkezi olması yönündeki adımlar beklenirken, birçok şirket ve banka bu yönde koşar adım ilerliyor. Faizsiz bankacılığın en önemli oyuncularından biri olan Albaraka Türk'de Mecidiyeköy'deki şirket merkezini Ümraniye'de yeni inşa ettiği 19 katlı modern ve gösterişli binasına taşıdı.Ocak ayı ortasında resmi açılışı yapılacak binada ilk söyleşisini Dünya ile yapan Albaraka Türk Genel Müdürü ve Katılım Bankaları Birliği Başkanı Fahrettin Yahşi, geride bırakmaya hazırlandığımız 2010 yılının katılım bankaları ve Albaraka Türk için çok olumlu geçtiğini söyledi. "2010 yılında Türk bankacılık sektörü güçlü yapısını korurken biz de buna bağlı olarak güçlü yapımızı koruduk" diyen Yahşi, katılım bankaları olarak 2010 yılında büyümenin yüzde 25 civarında olacağını ve yıl başında koyulan stratejik ve bütçe hedeflerine ulaşıldığını söyledi. Yahşi, katılım bankaları olarak 2011 yılında yüzde 25 büyüme hedefi koyduklarını ve bankacılık sektöründe daha objektif bir rekabet beklediğinin altını çizdi.

Yahşi yeni binaları ile ilgili olarak; ”Prestijli ve görkemli bir binamız oldu

Banka genel müdürlük binalarından en yenisine Albaraka Türk imza atmış oldu. Ümraniye'ye yeni bir renk katan Albaraka Türk'ün 19 katlı yeni hizmet binası farklı mimarisiyle dikkat çekiyor. Yeni binanın yapımını 3 müşterilerinin ortaklığıyla kurulan AKKOM İnşaat isimli şirketin yaptığını belirten Fahrettin Yahşi gelinen süreci şöyle anlattı: " Mimari projede üç seçenek önümüze kondu ve biz bu binada karar kıldık, bu binanın daha sanatsal, daha prestijli ve kendine özgü bir bina olacağını düşündük. Bir ayırıcı özelliği olsun istedik ve mimari projeyi yapan TAGO Mimarlık binanın üstünde görünen küreyi tasarladı. Yeni Genel Müdürlük binamız ana ortağımızın da en prestijli binası özelliği taşımaktadır. “

PİYASALAR

2010 yılını piyasalar aşağıdaki verilerle kapattılar.

IMKB 66.004
Dolar/TL 1.5435
Euro/TL 2.0665
Dolar/Euro 1.3388
Bileşik Faiz 7.11
Cumhuriyet 468.75

Ocak ayının ilk haftasının sakin geçmesini bekliyoruz. Unutmayalım ki Ocak ayı pozisyonların yavaş yavaş yeniden açılmaya başladıkları bir aydır. Genel olarak piyasalara iyimserlik hakimdir.
Bizde aynı iyimser hava içinde olumlu bir yıl temenni ediyoruz.

Esenlikle kalın

(DİKKAT: Haftalık ekonomik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.