• BIST 94.486
  • Altın 244,972
  • Dolar 5,9278
  • Euro 6,6060
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 11 °C

Euro bölgesinde borç krizi diplomasisi

Euro bölgesinde borç krizi diplomasisi
Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ile Almanya Başbakanı Angela Merkel Euro Bölgesi'ndeki sorunları ele almak üzere Berlin'de buluşuyorlar.

MURAT EMEN- EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü 10-16 Ekim 2011
İSTANBUL-
Uluslararası Para Fonu IMF'nin Başkanı Christine Lagarde Euro Bölgesi'ndeki durum konularını ele almak üzere Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile biraraya geldi.
Bu görüşme haftasonunda yapılacak bir toplantılar serisinin parçası.

angela-merkel2.20111009175256.jpg

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ile Almanya Başbakanı Angela Merkel Euro Bölgesi'ndeki sorunları ele almak üzere Berlin'de biraraya gelecek.
Liderler borç krizinin en çok etkilediği bankalar için ne yapılması gerektiğini ele alacak.
Avrupa Komisyonu üye ülkelere yaptığı çağrıda, bankacılık sektörüne güven tazelemek için kurtarma planı hazırlamaları çağrısında bulundu.
Ancak Euro bölgesinin en büyük ekonomilerine sahip olan Almanya ve Fransa henüz atılacak adımlar konusunda uzlaşabilmiş değil.
• Geçtiğimiz günlerde uluslararası kredi derecelendirme kurumu Fitch İspanya ve İtalya'nın kredi notunu düşürdü.İtalya'nın notu Aa2'den A2 seviyesine ve negatif görünüme çevrildi.
• Diğer bir kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody's de 12 İngiliz bankasının kredi notunu düşürdü. İngiliz Bankaları arasında Royal Bank Of Scotland ve Loyds Bank 'de var. Kuruluş ayrıca 9 Portekiz bankasının kredi notunu da düşürdü.
• Avrupa Merkez Bankası da yüzde 1,50 olan gösterge faiz oranını değiştirmedi.
Banka Başkanı Jean-Claude Trichet, Avro Bölgesi'nde ekonomik görünüme ilişkin yoğunlaşmış aşağı yönlü riskler bulunduğunu bildirdi.
• IMF Başkanı Lagarde bugün Elysee Sarayı'nda Sarkozy ile yaptığı yaklaşık bir saat süren görüşmeden sonra açıklama yapmadan ayrıldı.

christinlagarde2.20111009175327.jpg

• Almanya Başbakanı Angela Merkel de, Berlin'de IMF Başkanı Christine Lagarde, Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü Genel Sekreteri Angel Gurria ile biraraya gelmişti.
• Geçtiğimiz günlerde, IMF'nin İtalya ve İspanya'da baskı altındaki tahvil piyasalarına destek için Avrupa Finansal İstikrar Fonuna yardım edebileceği bildirildi.
• IMF'nin Avrupa Masası Direktörü Antonio Borges, Avrupa'nın finansal sektöründe güveni tazelemek için bankalar konusunda eşgüdümlü hareket etmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.
• Ancak bu arada IMF'nin İtalya ve İspanya devlet tahvillerini alabileceğini açıklaması borsaları rahatlattı. AB Bakanları bankaları destekleme kararı aldı.
• Bankalar tarafında Dexia'nın bölünme planı hazırlandı. Fransız-Belçika ortaklığı olan Dexia'nın Belçika kolunun devletleştirileceği konuşuluyor. Ingiliz Standard Chartered'ında Deixa'ya talip olabileceği konuşuluyor. 113 milyar euroluk sorunlu aktiflerinin kurulacak bir kötü bankaya transferi konuşuluyor.
• Robert Zoellick'den Angela Merkel’e çok sert eleştiri “Merkel krizi yönetecek yeterli vizyona sahip değil”
Avro Bölgesi, ağır borç sorunuyla mücadele ederken Avrupalı liderleri yetersiz tedbir almakla suçlayan Dünya Bankası'dan bir eleştiri de Almanya Başbakanı'na geldi.
Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i, vizyon sahibi olmamakla eleştirdi.

MERKEZ BANKASI TL.DE DAHA FAZLA DEĞER KAYBINA İZİN VERMEYECEK

TCMB geçtiğimiz hafta birkaç büyük hamle ile yükselen dolara karşı mücadeleye girdi.

emen-10-b.jpg

Rekor seviyedeki ihale tutarı ve karşılıklardaki ayarlamalarla dolar müdahalenin ilk günü 1.86'yae geriledi.
• Para Politikası Kurulu, yabancı para zorunlu karşılıklarda 0.50 puan ile 2.5 puan arasında indirimr gitti.
• Çarşamba günü 1.350 milyon dolar döviz satım ihalesi açtı. Gelen teklifler 1.882 milyon oldu. 750 milyon dolar satış gerçekleşti. Ortalama fiyat 1.8630 TL. oldu.
• İkinci gün gene 1.350'lik ihalede bu defa 350m.dolar satıldı. Parite 1.84 oldu.
• Haftanın kapanışı 1.85 oldu.
• TL. yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların yabancı para olarak tutulabilecek kısmın oranı %10'dan %20'ye çıkarıldı.
Görülüyor ki, TCMB küçük satışlarla biryere varılamadığını gördü. İhale tutarlarını yükseltti. İlk etapda da 1.90'lara dayanan fiyatı 1.85 TL.ye çekti.
Bazı Ekonomistler'e göre, TCMB'nin rezervden satış yolu ile döviz talebini karşılanmasına sıcak bakmak mümkün değil. Dövizin niçin yükseldiğinin iyi etüd edilmediğinden bahsediyorlar. “ Cari açığı kapatacak kadar döviz girdisi sağlayamaz isek arz-talep kuralı gereği döviz yükselecektir. Önemli olan cari açığı düşürmek yani patlayan ithalata dizgin vurabilmek.” deniyor.
Merkez Bankası ekonomistlere “kararlıyız “ mesajını verdi diyebiliriz. Sn. Başkan geçtiğimiz hafta ekonomistlerle yaptığı toplantıda da döviz piyasasına yönelik mevcut aksiyonların devam edeceğini açıkladı ve bu tutum kuru baskıladı. Döviz sepatinde Sert düşüşler yaşandı.TCMB ikinci gün yeni 1.350'lik bir döviz ihalesi açtı. Ancak gelen taleplerin uygun faizli 350 m. dolarlık kısmına satış yapılınca kurlar ve sepet yeniden yükseldi.dolar 1.85'in üstüne gösterge faiz 8.43'ten 8.52 seviyesine yükseldi.

KURLAR NEREYE GİDİYOR

Ağustos ayından buyana gelişmekte olan ülkelerin para birimleri dolara karşı kan kaybetmeğe devam ediyor. Son 2 ayda %20'lik bir artış sözkonusu. Ancak bizim ihracatçımızın bu durumdan şikayetçi olduğunu zannetmiyorum. Döviz borçlanmış yatırımcılar için aynı şeyi söylemek mümkün değil.
• Türkiye ekonomisi dolarize bir ülkedir. Özellikle enerjiden kaynaklanan dolar borçları önemlidir.
• Cari açığımız diğer ülkelere göre fazladır. Bu açığın finansmanı için daha fazla döviz girdisine ihtiyacı vardır.
• Çekirdek enflasyon %7, ÜFE %11'lere ulaşmıştır.
• Döviz reservleri hernekadar güçlü deniliyor isede borçlar düşülünce rezerv yaklaşık 50 mia.USD seviyesine gerilemekte ve günlük satışlarla eritilmemesi gereken bir seviye diye kritik ediliyor.
• Piyasadaki düşünce cari açık kontrol altına alınabilirse 2012'nin ortasına doğru dövizin stabl hale geleceği yönündedir.

emen-10--financial-times.jpg

İngiliz Financial Times gazetesinin geçen cuma günkü başyazısında Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecine eğilinmiş ve Türkiye'nin AB'ye üye olmasının giderek uzaklaşan bir ihtimal haline gelmesi üzüntü verici”
olarak niteleniyor.
"AB ve Ankara gerilimin kontrolden çıkmasına izin vermemeli" denilen yazıda; "Türkiye'nin AB'ye üye olmasının giderek uzaklaşan bir ihtimal haline gelmesi üzüntü verici" olarak niteleniyor.Ancak bu durumun "büyük değer taşıyan siyasi ve ekonomik ilişkileri riske atmaması gerektiği" kaydediliyor.
Yazı şöyle devam etmiş:
"Avusturya, Kıbrıs, Fransa, Almanya ve üyelik fikrine ısınamayanların, Türkiye'nin müzakerelerinin felç olmasında payı büyük. Ancak Ankara'nın yaptıkları da İsveç ve İngiltere gibi istekli destekçilerinin Türkiye'nin lehinde konuşmasını zorlaştırabilir."
"Bunun bir örneği Türkiye'nin Kıbrıs gelecek Temmuz'da Birliğin dönüşümlü başkanlığını üstlenirse AB ile ilişkileri dondurma tehdidi. Türkiye'nin başkanlığı kimin yapıp yapmayacağı konusunda AB'ye nutuk çekmeye hakkı yok."
Akdeniz'de doğal gaz arama konusu
"Rahatsız edici bir diğer gelişme ise Türkiye'nin Akdeniz'in doğusunda doğal gaz arama hakları için Kıbrıs ve İsrail'e karşı askeri baskı uygulama tehdidi."
"Taraflar arasında yıllık ticaret hacmi 100 milyar euro'yu geçerken gerilimin kontrolden çıkmasına izin verilmesi anlamsız olur" diyen Financial Times, "İlişkilerin sürüklendiği nokta, ne AB ne Türkiye'ye yarar. Her iki taraftaki liderlerin de bunu tersine çevirme zamanı geldi" diye noktalıyor başyazısını.

PİYASALAR
Geçtiğimiz hafta piyasaların gözü TCMB'nin açtığı döviz ihalelerinde idi. Yüksek montanlı ihalelerle Merkez TL’nin daha fazla düşmesine müsaade etmeyeceği mesajını açıkca verdi.
Nasıl buralara geldik ?
Geçtiğimiz yıl kasımında 1.40 seviyelerinde olan dolar bugünlerde nasıl 1.90'lara geldi Hızlı artan kredi talebi riskli seviyelere geleceği çok önceden belli olan cari açığın dengelenmesi amacıyla Merkez Bankası tarafından bilinçli ve kontrollü bir şekilde desteklendi. Ancak gelinen noktada özelliklede Avrupa'daki ekonomik sorunların büyüme riski yaratması ve artık hızlı büyümeden kaynaklanan bir cari açık ve kredi artışı değil, tam tersine düşük büyümeden kaynaklanabilecek daralma risklerinin önlenmesi gerekiyor.

Bu nedenlerle TCMB'nin şimdiye kadar yaptığı aşırı ısınma ile mücadele yerine aşırı soğuma riskleri ile savaştığını görüyoruz. Bu çerçevede de artık kurda daha fazla artış yaşanması Merkez Bankasının hedeflerinin lehine değil aleyhine çalışmaya başlıyor.bu nedenle, bankanın kurda gevşeme sağlayan adımlarına önümüzdeki günlerde de devam etmesi ihtimali oldukça yüksek gözüküyor.(Dünya Gazetesi)

Dolara bakarken daha ziyade sepet değerini gözönünde bulundurmak ve sepeti bugünkü değeri 2.15'te esas almak akılcı gözüküyor. Bunun üzerindeki bie sepet değerini Merkez düşürecektir diye düşünebiliriz.

BORSA
Borsa haftayı 57.338'de kapattı. Hafta içi zaman zaman 58 bin üzerine çıkan endeks, veriler ışığında değer kaybederek 57bin üzerinden haftayı kapattı. Önümüzdeki hafta banka hisselerinin sürükleyici olduğu bir hafta bekliyoruz.

FAİZ
Faizler dövizleri yakından takip ediyor. İhalelerle birlikte ciddi hareketlenme yaşadılar. Bu hafta olumlu bir seyir bekliyoruz. Gevşemeler 8.48'den 8'e doğru olacaktır.

DÖVİZ
TCMB'nin kararlı tutumu doları 1.85'e çekti. Sepet 2.15 oldu. Merkez kararlı bu konuda. Yukarı harekewtte müdahale var. Beklentiler aşağı dogru olmalı. İhale miktarları yüksek olduğu sürece kurda aşağı dogru hareket beklenebilir.

Esenlikle Kalın.

(DİKKAT: Haftalık ekonomik ve politik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır)
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.