• BIST 99.677
  • Altın 220,592
  • Dolar 5,3318
  • Euro 6,0564
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 3 °C

ETS'nin Otelpuan ödülleri verildi

ETS'nin Otelpuan ödülleri verildi
ETS Tur'un tatilcilerin özgür görüşleri ile bağımsız kuruluşların denetimiyle belirlediği “Altın”, “Gümüş” ve “Bronz” ödüller,sahiplerini buldu

İSTANBUL -Turizm sektörünün gelişmesine sağladığı katkılarla dikkatleri çeken Etstur geleneksel hale getirdiği Otelpuan.com ödülleriyle turizm sektöründe ortak vizyon oluştururken müşteri memnuniyetinin öneminin bir kez daha altını çizdi. Otelpuan ödüllerinin başarı kriterlerini ise Etstur tarafından kurulan Otelpuan.com sitesinde değerlendirme yapan tatilcilerin özgür görüşleri ile bağımsız kuruluşlara yaptırılan denetimler oluşturdu.

Turizm sektörünün lideri Etstur tarafından kurulan, 2144 tesis için 250.000’e yakın görüşün yer aldığı Otelpuan.com sitesinde değerlendirme yapan tatilcilerin özgür görüşleri ile bağımsız kuruluşlara yaptırılan denetimlerin belirlediği “Altın”, “Gümüş” ve “Bronz” kategorilerinde verilen ödüller, Four Seasons Hotel’de düzenlenen ödül töreniyle sahiplerini buldu. Gecede ayrıca Otelpuan Özel Ödülleri kategorisinde ‘En İyi Termal Tesis Ödülü’, ‘En İyi Kayak Tesisi Ödülü’, ‘En İyi Kıbrıs Tesisi Ödülü’, ‘Memnuniyet Artışı Özel Ödülü’, ‘En İyi İstanbul Çevre Ödülü’, ‘Evcil Hayvan Dostu Tesis Ödülü’, ‘Çevre Dostu Tesis Ödülü’ sahiplerine verildi.

ets-otel-puan2.jpg

Başta Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay olmak üzere turizm sektörünün önde gelen isimlerinin ve otel yöneticilerinin katıldığı ödül töreninde Akdeniz Bölgesi’nden Voyage Belek Golf & Spa, Cornelia Deluxe Resort, Maxx Royal, Cornelia Diamond Golf Resort&Spa, Calista Luxury Resort; Ege Bölgesi’nden ise Hilton Sarıgerme Resort & SPA, Voyage Türkbükü Altınpuan Ödülü almaya layık görüldü.

Gümüş Puan ödüllerini Akdeniz Bölgesi’nden Limak Arcadia Golf & Sport Resort, Voyage Sorgun, Amara Wing Resort Comfort, Hotel Baia Lara, Ali Bey Resort Side, Güral Premier Tekirova; Ege Bölgesi’nden Voyage Torba, Işıl Club Bodrum alırken, Bronzpuan ödüllerinin sahibi Akdeniz Beölgesi’nden Amara Dolce Vita Luxury, Sueno Hotels Golf Belek, Concorde De Luxe Resort, Ic Hotels Green Palace, Limak Atlantis De Luxe Hotel & Resort, Rixos Premium Belek; Ege Bölgesi’nden Ephesia Resort Hotel, Paloma Club Sultan Özdere oldu.

Otelpuan Özel Ödüllerini ise ‘Termal Tesis’ kategorisinde Korel Thermal Resort Hotel; ‘Kayak Tesisi’ kategorisinde Monte Baia Uludağ ve ‘Kıbrıs Tesisi’ kategorisinde Cratos Premium Hotel Casino Port Spa, ‘Memnuniyet Artışı’ kategorisinde Dome Hotel kazandı. Bu yıl ilk kez verilen ‘En iyi İstanbul Çevre Ödülü’ Güral Sapanca Welness Park’a, ‘Evcil

Hayvan Dostu Tesis Ödülü’ Martı Resort Hotel’e, ‘Çevre Dostu Tesis Ödülü’ ise Calista Luxury Resort’a verildi. Ödül töreninde bir konuşma yapan ETSTUR Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy, “4 yıl önce otelpuan.com sitesini kurarken amacımız, sektörümüzde misafir memnuniyetinin önemini vurgulamak ve turizm sektöründe hizmet kalitesini artırmak yönünde duyarlılık yaratmaktı. Bugün geldiğimiz noktada istatistiklerin bize gösterdiği genel memnuniyet oranındaki artış, bizi gelecek için daha da umutlandırıyor.

Kalite Güvence ve Müşteri ilişkileri Müdürü Ayşıl Bahar Arıcı; Otelpuan.com’un misafirlerin kendileri ve aileri için en uygun tesisi seçmelerinde çok önemli rolü olduğunu söyledi. Arıcı, “Doğru tercih yapıldığı takdirde misafirlerin sitedeki tüm tesislerden memnun kaldığını söyleyebiliriz. Her tesis için memnun kalan bir kitle mevcut. Burada önemli olan misafirlerin kendilerine en uygun oteli seçmeleridir. Misafirler tatile kiminle çıktıklarına göre de değerlendirme yapabilmektedirler. Bir tesis için çocuklu aileler olumsuz görüş bildirmişken çift olarak seyahat edenler çok memnun kalabilmektedir.”dedi.

Otelpuan.com Ödülleri başarı kriterlerinden biri de bağımsız denetimler
2011 yılında bağımsız denetimler kapsamında 1.513’ü güvenlik ile ilgili toplamda 3.073 kritik kontrol noktası denetlendi. 2010 yılında denetlenen tesislerin %47'si denetimlerde başarılı olmuş iken 2011 yılında ise tesislerin %75'i başarılı oldu. 2010 yılında tesis denetimleri ‘güvenlik kriterleri ortalaması’ 74, ‘hizmet kriterleri ortalaması’ 78 iken, 2011 yılında ‘güvenlik kriterleri ortalaması’ 78, ‘hizmet kriterleri ortalaması’ 90 olarak ölçüldü.

KAZANANLAR NASIL BELİRLENİYOR?
Bu sene dördüncüsü düzenlenen “Otelpuan Altın Puan Ödülleri” turizm sektöründe en objektif otel değerlendirme sistemlerinden birini oluşturuyor.

Ödül kazanan tesislerin belirlenmesinde etkili olan kriterler Genel memnuniyet puanı, Tesis tavsiye oranı, Fiyat/ performans oranı, Bağımsız tesis denetim puanı şeklinde sıralanıyor. Altın puan kategorisinde ödül alacak tesislerin ayrıca “Çocuk Dostu”, “Balayı Romantizm Tesisi”, “Sağlık Engeli Bulunan Misafirlere Özel Hizmet Sunan Tesis” ve “Denetimlerde Başarılı Tesis” kategorilerinin tamamında yer alması gerekiyor.

2010-2011 Tesis Sınıflandırmaları Karşılaştırması

anket1.jpg


2011 yılında misafirlerin talepleri ile kriterlere SPA, Aquapark, Evcil Hayvan ve Çevre Dostu sınıflandırmaları eklendi.

Otelpuan.com’da görüşler haricinde yer alan değerlendirme kriterleri:

Genel memnuniyet puanı: Tüketicilerin konaklamaları hakkında ilettikleri “Oda”, “Servis”, “Aktivite”, “Havuz” ve “Yiyecek- içecek” hizmetlerine ait puanların ağırlıklı ortalaması.
Tesis tavsiye oranı: Konakladığınız tesisi yakınlarınıza tavsiye eder misiniz?” sorusuna olumlu yanıt veren tatilcilerin oranı.
Fiyat/ performans oranı: Ödenen ücret karşılığında alınan hizmet dengesinin tüketiciler tarafından değerlendirilmesi neticesinde elde edilen oran.
Bağımsız tesis denetim puanı: etstur tarafından 2010 yılında 3. Taraf Bağımsız denetim kuruluşuna yaptırılan Hizmet kalitesi ve Müşteri Güvenliği ( Gıda Güvenliği-Havuz Güvenliği- Yangın Güvenliği- Genel Güvenlik) denetimleri sonucunda çıkan değerlendirme.

OTELPUAN.COM’DAN İLGİNÇ VERİLER
2011 yılında, %92’sini tele anket sonuçlarının belirlediği Otelpuan.com görüşlerinin yalnızca %5’ini olumsuz görüşler oluşturdu. Tesisler hakkında olumsuz görüş bildirme oranı %64 ile erkeklere aitken, en yüksek şikayet oranı üç kadının bir odada konakladığını durumlarda yaşandı. En düşük şikayet oranı ise tek başına seyahat eden erkeklerde çıktı.

Antalya Bölgesinde en çok memnun kalınan belde olan Aksu’yu sırasıyla Belek, Side ve Boğazkent beldeleri izledi. Ege bölgesinde ise en çok memnun kalınan belde Özdere’yi sırası ile, Fethiye, Sarıgerme ve Marmaris takip etti.

Balayı çiftleri en yüksek memnuniyet %87 oranıyla Akdeniz Bölgesindeki tesisler oldu.

2010-2011 Genel Memnuniyet Karşılaştırması

anket2.jpg


Türk tatilci tesisten memnun kalsa dahi tavsiye ederken çekingen davranıyor.
2011 yılında konaklama gerçekleştiren tüketicilerin genel memnuniyeti ise % 2,9 puan arttı. Otelpuan istatistiklerine göre, Türk tatilcilerinin, her şey dahil tatil sistemini benimsedikleri, farklı bir konaklama tipini denedikten sonra, bir sonraki tercihlerinin tekrar her şey dahil tesisler olduğu belirlenmiştir.

OTELPUAN.COM HAKKINDA
Otelpuan.com Şubat 2008’de Etstur tarafından birikimlerini misafirlerine aktarmak, onları doğru bir şekilde bilgilendirmek ve tatile gidecek kişilere yol göstermek amacıyla hayata geçirilmiş bir projedir.Otelpuan.com temel olarak tüketicilerin seyahate karar vermeden önce beklentilerine ve önceliklerine ait kriterlere uygun otelleri inceleyebilecekleri, konaklamaya karar verme aşamasında taleplerine uygun olmayan otel seçme riskini minimize edebilecekleri ve konaklama sonrası izlenim ve tecrübelerini diğer tüketicilerle paylaşabilecekleri bir bilgilendirme platformudur. Otelpuan.com sitesi sayesinde tüketiciler henüz konaklamadıkları tesislerde geçirecekleri tatillerde nasıl hizmet alacaklarını birinci ağızdan yani diğer tüketicilerden öğrenerek beklentilerine en uygun tesisi seçebilmektedirler.


ETS GROUP HAKKINDA
Türkiye'nin iç pazardaki en büyük turizm grubu ETS GROUP, 1991 yılında Türk gezginlere tatil alternatifleri üretmek üzere Mehmet ve Murat Ersoy kardeşler tarafından kuruldu. Türkiye'nin lider tur operatörü ETSTUR (Ersoy Turistik Servisleri A.Ş) ile iş hayatına başladı. ETS GROUP bünyesinde şu an Etstur, Didimtur, Atlasjet, Voyage Otelleri, Maxx Royal Golf & SPA, Jetset ve ucuzabilet.com bulunuyor. Grup yapısına son olarak, oteller hakkında daha önce bu otellerde konaklamış kişilerce yapılan değerlendirmeleri, puanlamaları ve fotoğrafları barındıran objektif bir paylaşım ve bilgilendirme platformu olan Otelpuan.com ile Etstur'un binlerce aday arasından seçerek işe aldığı çiftin gözünden tatil anılarını 6 ay boyunca paylaştıklarıı videoblog sitesi istebenimtatilim.com katıldı. Etsgroup, 4900 çalışanı ve 328 acentesi ile misafirlerine Türkiye'nin dört bir yanında en kaliteli hizmeti, sürekli sunmayı hedefliyor.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.