• BIST 95.953
  • Altın 238,753
  • Dolar 5,8391
  • Euro 6,5739
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 8 °C

Esad kırmızı çizgide Suriye kızışacak

Esad kırmızı çizgide Suriye kızışacak
ABD'nin ortadoğu stratejisi tekrar hareketlendi. Esad'ı destekleyen Rusya'yı geçici bir hükümet konusunda ikna etmek. Heran herşey olabilir.

MURAT EMEN- EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü (29 Nisan 4 Mayıs 2013)
İSTANBUL-
Esad'ın ordusu ile muhalifler arasındaki iç harp devam ederken, ABD'nin Suriye ilgisi birden arttı. Dışişleri Bakanı Kerry'nin son ziyaretleri dikkatleri tekrar ortadoğu'ya çevirdi. Hatırlanırsa Başkan Obama “Esad kırmızı çizgiyi aşarda kimyasal silahlara niyetlenirse ABD buna lakayt kalamaz” demişti. Kerry'ninde kimyasal silah kullanıldığına ilişkin emareler var demesi henüz unutulmadı.
Şu günlerde hareket etmek için kimyasal silah kullanıldığına dair emare bekleyen Obama'nın bir diğer politikası, Esad'ı destekleyen Rusya'yı geçici bir hükümet konusunda ikna etmek. Burada ABD'nin üzerinde durduğu hassasiyet” Eğer Esad kimyasal silah kullanırda dünyanın önemli bir kısmı buna aldırmaz ise, Esad'ın çok güçleneceği ve artık yerinden oynatılamayacağı savı. İşte bu nedenle ABD'nin ortadoğu stratejisi tekrar hareketlendi. Heran herşey olabilir.
Iran tehlike olmaya devam ediyor. O da nükleer füze tehdidini iyi kullanıyor. Bıraksalar Netenyahu hemen Iran'a saldıracak. Irak'ta istikrar kurulamadı. Müslümanlar birbirlerini yemeğe devam ediyor. Maliki'nin durumu oldukça zor.

emen1a.jpg

BOSTON BOMBALAMASI VE KOMPLO TEORİLERİ

Boston Maratonunda patlatılan bombaların failleri bulunmasına rağmen, bu konuda uydurulan komlo teorilerinin ardı kesilmiyor. Hala ABD halkı iki Çeçen'in yaptığı ve kendilerini sanki bilerek yakalattıkları olayda sorunu çözmüş görünmüyor. Bunu silah mafyasının planladığına ilişkin teoriler geçerliliğini koruyor. ABD ve Obama dış politikasının bütün cephelerden çekilme stratejisini tasvip etmeyen ve ortalığı karıştırmak isteyen büyük bir silah endüstrisi var. Bunların herşey yapabileceğine ilişkin bir inanış hakim. Bekleyip göreceğiz.

emen2.20130430201049.jpg

APPLE DÜŞÜŞTE AMA TEMETTÜSÜ YÜKSEK

Dünyanın en değerli şirketi olan Apple'ın karı 10 yıldan bu yana ilk kez geriledi. Son zamanlarda yeni ürün geliştirilmesinde rakiplerine ayak uyduramadığı ve Çin'deki müşteri hizmetlerindeki aksamalar nedeniyle eleştiri oklarına hedef olan ve hisselerinde gerileme yaşanan teknoloji devi Apple, finansal olarak da yatırımcısını memnun edemedi.
Mart ayında sona eren ikinci mali çeyrek dönemde 10 yıl aradan sonra ilk defa düştü. Şirket yönetimi kar düşmesine rağmen yatırımcısını memnun etmek için yüklü temettü dağıtacağını ilan etti.
Reuters a göre Apple hala büyümekle birlikte, yüksek kalite akıllı telefon edinme gelişmiş ülkelerde doygunluğa ulaştı. Daha ucuz ve ve popüler modellerin olduğu Çin ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerde Apple rakipleri ile başabaş gidiyor. Ama beklentiler Apple'in üçüncü çeyrekte yepyeni bir ürünle sürpriz yapabileceğini bekliyorlar.
Gerilere gidiyorum. Apple'ı ilk Türkiye'ye getiren ve mümessilliğini alan Komili Grubu idi. Piyasada iyi bir isim bırakan Apple bilgisayarları özellikle bizde iyi bir ivme yakalamıştı. Bir dönem TUSİAD Başkanlığı da yapan Halis Komili'nin ablası ile arasındaki ihtilaf Komili grubunun sonunu getirdi.

TÜRKİYE DOSYASI

ÖZEL SEKTÖRÜN DÖVİZ KUR RİSKİ YÜKSEK

Dünya Bankası ve IMF'nin bahar Toplantılarına katılan CHP Milletvekili Müslim Sarı, bu toplantılardaki Türkiye ile ilgili notlarını Dünya Gazetesine özetlemiş.
•Özellikle Türk Özel sektörünün dış borçlanmasının çok hızlı arttığını ve bu borcun beraberinde ciddi bir döviz kuru taşıdığını ifade ediyor. 2002 senesinde 42 milyar olan özel sektör dış borcu 2012 yılında beş misli artarak 220 milyar dolara yükselmiş. IMF'nin %50 borç artışını bile riskli gördğü hatırlanırsa 5 kat artan ve ilgili alınmış hiçbir tedbirin olmadığı bu konuda çok dikkatli olmak gerekiyor.

emen3.20130430201141.jpg

•Büyüme rakamları %3.4 olarak öngörülmüş. Bu rakam 2012 yılında tahminlerin çok altında 2.2 olarak oluşmuştu. Buradan 3.4'e çıkmasını mümkün görmüyor. Büyümek için dış konjöktür hiç müsait değil. İçerde iç talep var. Ama onunda iki engeli var. Birincisi gelir olacak ki iç talep artsın. Gelir artışı reel değil. İkincisi banka kredilerinde %15 sınırı var.

Hedefin yakalanması zor.
•Büyüme hedefleri yakalamaz ise bu işsizlik demektir. Tahminler bu yılın işsizlik rakamları çift rakamlı olacak.
• Gelir artmaz ise bütçe açıkları sözkonusu. Buda zam demektir.
Yol yakın iken gereken tedbirlerin alınması lazım. Özellikle Merkez Bankası politikalarının gözden geçirilmesi gerekiyor.
2013 dış piyasalar konjöktürünüm iyi olmayacağını biliyoruz. Bakan Çağlayan'ın işadamları ile dış pazar gezilerinin büyük faydası var.

KREDİ FAİZLERİ İNER Mİ?

Günümüzün aktüel konularından birisede kredi ve mevduat faizleri ne olacak? Malum PPK interbank borçlanma faizlerini aşağı çekti. Bu bankalar için borçlanma maliyetlerinde önemli bir düşmedir. Doğal olarak bu farkın kredi faizlerine yansıması bekleniyor. Önceliklede bireysel kredi faizlerinde bu farkı görmemiz gerekiyor.
Bugünlerde bankaların aktif-pasif Komitelerinde bu konu görüşülüyor. Tahminim bu haftadan itibaren yansımanın gerçekleşmesi gerekir. Hatta bu arada bankaların mevduat faizlerinde de yarım puan gibi bir indirim yapmaları beklenebilir.

TÜRKİYE'NİN EN HIZLI KREDİSİ BANK POZİTİF'TE

Geçtiğimiz aylarda Bank Pozitif şubeleri kapatarak tamamen online bireysel kredi sürecini başlatınca, eski bir bankacı olarak üstü örtülü tenkit etmiştim. Yıllarca yaptığımız bankacılık'ta şubeyi herzaman cephe olarak gördüğüm için bu projeyi şahsen onaylamamıştım. Ama geçtiğimiz hafta bir arkadaşım için yaptığımız müracaatta ağzımız açık kaldı desem yeridir.
• Online başvuru yaptık,
• Evraklar adresimize kurye ile gönderildi imzaladık,
• Para arkadaşın istediği bankadaki hesabına eft edildi.
• En önemlisi masraf yok, komisyon yok sigorta yok.
Bu radikal ve cesur kararı alan ve başarıyla uygulayan Bank Pozitif Yönetimini ve online çalışan BP Çalışanlarının titizlilliğini gerçekten tebrik ederim.Bankacılığın geleceği galibe artık bu tür yeniliklerde.

JAPONYA'DAN KAÇAN PARA BAŞTA TÜRKİYE OLMAK ÜZERE GELİŞEN ÜLKELERE AKIYOR

Japon Merkez Bankası'nın gevşeme politikasından sonra ülkedeki yatırımcılar daha yüksek getiri peşine düştüler. Yerel para cinsinden gelişen ülke tahvillerine yatan para iki yılın en yükseğinde bulunuyor. Japonlardan en yüksek payı şimdiye kadar Türkiye, Endenozya ve Meksika aldı.

VARLIK BARIŞI KADAR VERGİ BARIŞINA DA İHTİYAÇ VAR

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Varlık barışı gündeme gelince borcunu ödemek isteyen esnafımıza umut oldu. Yeni bir vergi barışı yapılması halinde 30 milyar TL tahsilat yapılabilir. Yapılması gereken daha uygun şartlarda sıfır faizli, uzun vadeli yeni bir vergi barışıdır" dedi.
Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, yurt dışı varlıkların Türkiye’ye girişi için konjonktürün çok uygun olduğunu ifade ederek, "Varlık barışı esnaf için umut oldu. Varlık barışı kadar vergi barışına da ihtiyaç var" dedi.
2011 yılında yapılan 6111 sayılı Torba Kanunla Cumhuriyet tarihinin en büyük borç yapılandırmasının hayata geçirildiğini ifade eden Palandöken, "Cumhuriyet tarihinin en büyük borç yapılandırması yapılarak 22 milyar TL tahsil edildi. Esnafın tüm borçlarının yapılandırılması olumluydu ama esnafta bu borçların tamamını ödeyecek para olmadığından pek çok yapılandırma iptal olunca tekrar başa dönüldü" dedi.

AVRUPA DOSYASI

MERKEL ECB KARARINDA ŞAŞIRTTI

Son dönemde Avrupa Merkez Bankası’nında faiz indirimi beklentileri artarken Bundesbank Başkanı Jens Wiedmann’ın verilerin kötüye girmesi halinde ECB’nin faiz indirebileceğini açıklaması süreçte önemli dönüm noktası oldu.

emen4.20130430201234.jpg

ECB kararları konusunda çok fazla açıklamasına rastlanmayan Almanya Başbakanı Angela Merkel bugün konuya dair görüşünü paylaştı. Faiz kararı noktasında Almanya’nın yalnız olduğunu belirten Almanya Başbakanı, sadece Almanya’ ya bakılsa faizin yükseltilmesi gerektiğini belirtti. ECB’nin bölgedeki farklılıklar nedeniyle zor durumda olduğunu kaydeden Merkel, Almanya dışındaki ülkelerin likidite ihtiyacı için farklı bir yol izlenmesi gerekeceğini söyledi.
Bankacılık konferansında konuşan Almanya Başkanı "ECB zor bir durumda, yüksek faiz oranları Almanya için daha iyi olur" dedi.
Konferansta “Avrupa'nın Basel lll'ü uygulamakta yalnız kalmamasını sağlamak için çalışıyoruz" diyen Merkel, hükümet olarak Avrupa mevduat garantisinin standartlaştırılmasına karşı olduklarını dile getirdi.

Merkel, öngörülebilir gelecek için Avrupa ortak mevduat sigortasına karşı olduklarını da belirtti.

İSPANYA'DA FRANCO DÖNEMİNDEN BERİ EN YÜKSEK İŞSİZLİK ORANI %27.2

İSPANYA İŞSİZLİK ORANINDA YUNANİSTAN'I YAKALADI

İspanya'da işsizlik yeni bir rekor kırarak, yüzde 27,2 düzeyine çıktı. Resmi rakamlara göre, 2013'ün ilk çeyreğinde işsiz sayısı 6 milyonu geçti. Bu veri İspanya'nın beş yıl önce patlak veren ekonomik krizden çıkmada ne kadar zorlandığının son işareti.

emen5.20130430201325.jpg

İspanya dünyada en yüksek işsizlik oranına sahip 10 ülke arasında.
Uzmanlar son işssizlik verisinin beklenenden kötü olduğunu belirtiyor. İşsizlik, 1976 yılında diktatör Franco'nun ölüp, ülkede demokrasiye geçilmesinden bu yana en yüksek düzeyde.
İspanya, işsizlik oranı bakımından Euro Bölgesi'nin ekonomik olarak en kötü durumda olan ülkesi Yunanistan'la aynı düzeyde.Ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan'da işsizlik oranı Ocak ayında yeni bir rekor kırarak yüzde 27,2'ye yükselmişti.

VE İSPANYA KEMER SIKMA POLİTİKASINI ÖTELEDİ

Ekonomik kriz nedeniyle zor durumda olan İspanya, Avrupa'daki tartışmaların kemer sıkmadan büyümeye odaklanmasının ardından kendi bütçe hedeflerini öteleme kararı aldı.

emen6.20130430201425.jpg

Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Bütçe bakanlarının katıldığı basın toplantısıyla bütçe hedeflerini iki yıl ötelediğini açıklayan İspanya, bu anlamda önemli bir geri adım atmış oldu. Bütçe Bakanı Saenz, yaptığı açıklamayla, bütçe açığının milli gelire oranını 2013 yılı için yüzde 6.3'e indirdi.
2013 yılı için daralma tahminini yüzde 0.5'ten yüzde 1.3'e yükselten İspanya; bütçe konusunda Avrupa Birliği'ne sunulan hedeflere ulaşılması için tarihi 2016 yılına kadar ötelediğini açıkladı. Ülkenin bu yıl için bütçe açığının milli gelire oranı ise yüzde 6.3 olacak.

İTALYA'DA LETTA HÜKÜMETİ KURULDU

İtalya'da siyasi çıkmazla sonuçlanan genel seçimden iki ay sonra anlaşma sağlanarak yeni hükümet kuruldu. Ortanın solundaki Demokratik Parti'nin başkan yardımcısı olan Letta, Çarşamba günü bir koalisyon kurmakla görevlendirilmişti.
Yeni hükümette eski başbakan Silvio Berlusconi'nin Özgürlükçü Halk Partisi de görev alacak. Berlusconi bakan olarak görev almayacağını açıkladıysa da, partisinden öndegelen isimlere önemli bakanlıkların verilmesi için baskı yaptı. Cumhurbaşkanı Napolitano, hükümetin parlamentonun her iki kanadından da destek aldığını kaydetti.
46 yaşındaki yeni Başbakan Letta, Demokratik Parti içindeki ılımlı isimlerden biri ve amcası Gianni Letta, Berlusconi'nin en yakın yardımcılarından biri. Bu hükümet muhtemelen gelecek yıla kadar geçici bir hükümet imiş gibi ülkeyi erken seçime götürecek.

PİYASALAR

Avrupa Merkez Bankası'ndan faiz indirim beklentileri devam ediyor. 2 mayıs tarihinde toplanacak ECB Para Piyasaları Toplantısında %075 olan politika faizine ek olarak %0 olan mevduat faizinde de indirime gitmesi (yani negatif faiz vermesi) bekleniyor. Merkel'inde istememesine rağmen Almanya dışındaki Euro ülkelerinin gereksinimi nedeniyle onay verdiği bu uygulamanın faydası ne olur bilemeyiz. Ancak tahvil piyasasını destekleme amaçlı olduğunu görüyoruz.
Borsa
İtalya'da siyasi riskin azalması, feuru faizlerinin düşürülecek olması tahvil borsası yanında, hisse senedi borsasınıda destekleyecek nitelikte. Bu nedenle yeniden zirve seviyelerine yönelmiş durumda. Esasen Asya borsalarıda bu yönde yükselişle açıldı.
İçerde de küresel piyasalara paralel yükselen risk iştahının yanısıra beklenen not artırımının diri tutulması nedeniyle endeks haftaiçi 85.000 seviyesine kadar çıktı.
Haftanın son gününde 0.20 yükselerek 85.112,29'dan kapanan endeks gelecek haftayada umut taşıdı. En yüksek 85.362 görüldü. Muhtemelen bir terslik olmaz ise bu hafta tarihi zirve olan 86.787'nin yakalanmasını bekliyoruz.

Faiz
Hafta içi 5.43 ile tarihi dip yapan gösterge bileşik faiz günü 5.48'den kapattı. Haftanın son gününü biraz gerileyerek 5.45'den kapattı.

Döviz
Dolar/TL'de euro/dolar paritesindeki harekete bağlı olarak hareketllik devam ediyor. Birara 1.2954 ile 2.5 haftanın en düşük seviyesini gören euro, son gün 1.3029 ile euroyu içerde 2.3432'ye doları 1.79812e getirdi. Bu hafta sanki 1.80'nin altında hareketine devam eder gibi geliyor.
Borsa veya BİST 'de durumlar biraz karışık. SPK'nın hazırlamış olduğu aracı kurumlar tebliği bütün piyasanın tepkisini çekti ve infial uyandırdı. 29 yıllık IMKB'nin kahrını çeken küçük ve orta ölçekli aracı kurumlara resmen ya sermaye artırın yada çekilin diyen çok radikal bir SPK var. Teblig büyük küçük kimseyi memnun etmedi. Temennimiz karşılıklı görüşmelerle ortayol bulunur ve gereken zaman verilerek kimsenin burnu kanamadan sorun çözülür. Artık ben istedim oldu diyemeyeceğiniz bir noktadasınız. Onları bu şekilde çaresiz bırakamazsınız.
Kişisel düşüncemiz sermaye piyasasında birşeylerin mutlaka yapılmasıdır. Ancak yanlış yerden başlandı diye düşünüyorum.
Siyasi gelişmelere gelince süreç devam ediyor. Kandil açıklamasını yaparak 8 mayısta silahlarıyla çekileceklerini açıkladı. Birkaç etaplı süreçte tek tek neler yapılacak sayıldı döküldü. Silahların gölgesinde anayasa çalışmalarına yol gösterildi. Başbakan'ın daima reddettiği Öçalan affı dahil Kandil'de merak ettiğimiz herbirşey vardı.
Barış ötedenberi herzaman savunduğumuz ve artık huzur bulalım dediğimiz bir sonuç. Ama barış olmaz olmazlar feda edilerek yapılacaksa hiçbir türkün bunu tasvip etmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Ama hükümet kanadı halen bu konuda susmayı ve hiçbirşey vaad etmedik demeği tercih ediyor.
Esenlikle kalın.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.