• BIST 95.953
  • Altın 238,684
  • Dolar 5,8268
  • Euro 6,5545
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 11 °C

Erzurum’a yeni turizm planı-2

Erzurum’a yeni turizm planı-2
Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Genel Sekreteri Dr. Rıfat Altan “Yıl sonuna kadar bölgemizin turizm stratejisi ve eylem planını hazırlıyoruz" dedi.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
ERZURUM-
Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde "Turizmde İnovasyon Konferansı" adıyla, Erzurum'da etkinlik düzenledi. Erzurum, Erzincan ve Bayburt illerini turizmde hak edilir seviyeye çıkarmayı amaçlayan toplantıya katılanlar bölge kalkınması için örüşlerini ortaya koydular.
Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Genel Sekreteri Dr. Rıfat Altan “ Erzurum'un dünya turizminde hakettiği yeri alması için çalışıyoruz. Yıl sonunda bölgemizin turizm stratejisi ve eylem planını hazırlamak istiyoruz” dedi.
Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın düzenlediği (KUDAKA) konferansta “Turizm Sektöründe Dünya ve Türkiye Eksenli Uygulama Örnekleri”, “Turizm Sektöründe Küresel Trendler, Fırsatlar ve Tehditler”, “Anadolu’nun Zirvesinden Turizmin Zirvesine: Rekabetçi bir Sektör için Liderlerden Dersler” başlıklı konular konuşuldu.

kudaka-1.jpg

Toplantının sunumunu Bölgesel Kalkınma Uzmanı İffet Gözde Bozdoğan yaptı.

kudaka-1b.jpg

DR.RIFAT ALTAN: EYLEM PLANI HAZIRLIYORUZ

Kürsüye gelen Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Genel Sekreteri Dr. Rıfat Altan, Erzurum Erzincan ve Bayburt illerinde yapılan çalışmaları özetledi.
Dr. Rıfat Altan, turizm stratejisi eylem planı doğrultusunda 30 Mart’ta bölgesel mutabakat ve vizyon çalışması başlattıklarını belirterek “Üniversiad kış oyunları Erzurum’un dünyada tanınmasına yol açtı. Bu olumlu havayı devam ettirmek için KUDAKA gündeme turizm konusunu getirdi. İngiliz Teknopolis firması Türkiye direktörlüğünün teknik desteğiyle 9 ay sürecek bir projeyi yürütüyoruz. Yıl sonunda bölgemizin turizm stratejisi ve eylem planını hazırlamak istiyoruz” dedi.
Turizm stratejisini oluştururken özel çalışma grupları üzerine yoğunlaştıklarını ve yaklaşık 700 kişilik çalışma grupları oluşturduklarını anımsatan Altan, “Bölgenin turizm değerlerinin rekabet edebilirlik düzeyini görmek için bir araştırma çalışması başlattık. Her şeyi strateji planı sonrasına bırakmamak için turizm alanında eğitim çalışmaları başlattık. Turizmde innovatif yaklaşım yarışması başlattık. Bunun dışında bölgenin turizmini sembolize edecek bir logo çalışması yapılıyor. Bölgemizin turizm değerlerini tanıtmak için özel bir web sitesi kurma çalışmalarımız da sürüyor. Umarım ki gerçekçi, ayakları yere basan bir turizm stratejisi hazırlanacak. Bu çalışma bize eksiklerimizi ve yapmamız gerekenleri gösterecek. Bölgemizi dünyada tanıtacak hazırlıkları yapmak noktasında yol gösterici olacak” diye konuştu.

DR.RIFAT ALTAN: BÖLGEDE 430 VARLIK TESPİT ETTİK
Dr. Rıfat Altan sözlerini şöyle sürdürdü:
”Kentin turizm potansiyelini ön plana çıkartmak için özel bir turizm stratejisi hazırlama çalışmasına başladıklarını kaydeden Altan, “İngiliz Technopolis firması Türkiye Direktörlüğü’nün teknik desteğiyle 9 ay sürecek bir proje yürütüyoruz. Yılsonuna kadar bölgenin turizm stratejisi ve eylem planını hazırlamak istiyoruz. Geçtiğimiz 30 Mart'ta düzenlenen ilk çalıştayda turizm alanında vizyon sahibi katılımcılarla bilgi paylaşımı yapılarak görüşleri alındı. Bölgedeki toplam 430 değer ve varlık tespit edildi.Mayıs ayında üç ilimizde çalıştaylar düzenlendi SWOT analizleri yapıldı. Bunlar rapor haline getirildi. Her üç ilimizde çalışma grupları oluşturuldu. Turizmi destekleyen 30 grup oluşturularak çalışma alanları belirlendi. Yeme-içme, hediyelik eşya, tanıtım pazarlama gibi segmentler oluşturuldu.

kudaka-1c.jpg

DR.RIFAT ALTAN: BÖLGESEL LİTERATÜR TARAMASI YAPIYORUZ
Bu çalışmalarda üniversite ve kamu temsilcileri yer aldı. Her ay toplanarak alt sorunları ve çözüm önerilerini belirleyerek turizm stretijisine girdi sağlayacaklardır. Bu projede yaklaşık 700 kişi görev aldı. Çalıştaylarda 750 kişiye ulaşıldı ve görüşleri alındı. Teorik çalışmalarda bölgesel literatür taraması yapılıyor. Dünyadaki örnekler ele alınarak daha önce yapılmış olan 150 belge ve doküman inceleniyor.
Bölgemizin turizm değerlerini ve rekabet edebilirlik değerlerini tespit için ulusal rekabet analizi çalışması sürüyor.
Ayrıca pazı pilot etkinlikler başlattık.
Turizmde girişimci yetiştirme çalışması var. Halen 5 başvuru aldık. Ajansımız girişimcilere iş planlarını hazırlama eğitimi veriyor. Finansman kaynaklarını hayata geçirmelerini düşünüyoruz. Ajansımız veya sermaye sıkıntısı olmayanlarla bir araya getiriyoruz.
Turizmde inovatif yaklaşımla yarışmalar düzenliyoruz. Başvurular alınmaya başlandı.”

DR.RIFAT ALTAN: ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ KURDUK
Üniversite sanayi işbirliğinde çalışmalarımız var. Logo yarışması düzenlendi. Başvuruları alindı. Değerlendirme yapılıyor. Bu konuda web sitemiz kuruluyor.
Farkındalık yaratmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Türk basının ve turizim sektörünün önemli kişilerin ile Teknolopis firmasının uluslararası uzmanları bölgeyi gezdiler. Doğa karşısında hayran kaldılar.”

Devam eden konferans programı şöyle:

Kayıt: (9:30 - 10:00)
Açılış Konuşmaları: (10:00 – 11:00)
Dr. Rıfat Altan, KUDAKA Genel Sekreteri
Şirin Elçi, Technopolis Group Türkiye Direktörü
Abdülkadir Demir, Erzincan Valisi ve KUDAKA Yön. Kurulu Başkanı

I. OTURUM
Turizm Sektöründe Dünya ve Türkiye Eksenli Uygulama Örnekleri (11:00 – 12:30)

Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Erzincan Üniversitesi Rektörü (Moderatör)
Esencan Terzibaşoğlu, BM Dünya Turizm Örgütü Program Yöneticisi
Fikri Kolenoğlu, KTB Kontrolörler Kurulu Başkanı
Kerem Köfteoğlu, Turizm Gazetecileri ve Yazarları Derneği Başkanı
Katılımcılara Plaket Takdimi

ÖĞLE YEMEĞİ (12:30 – 13:30)

II. OTURUM
Turizm Sektöründe Küresel Trendler, Fırsatlar ve Tehditler (13:30 – 14:00)
Dr. Roger Carter, Turizm Uzmanı
Sektörün Gelişimi Nasıl Sağlanır? (14:00 – 14:30)
Bob Hodgson
Kalkınma ve Rekabetçilik Uzmanı 14:30-14:45

KAHVE ARASI
Anadolu’nun Zirvesinden Turizmin Zirvesine: Rekabetçi bir Sektör için Liderlerden Dersler (14:45-16:15)
Prof. Dr. Hikmet Koçak, Atatürk Üniversitesi Rektörü (Moderatör)
Hüseyin Baraner, TUI Türkiye Temsilcisi
Mustafa Atasü, TURAŞ Genel Müdürü
Katılımcılara Plaket Takdimi

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.