• BIST 104.862
  • Altın 230,215
  • Dolar 5,4767
  • Euro 6,2170
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 15 °C

Ertuğrul Günay'ı gözden çıkardılar

Ertuğrul Günay'ı gözden çıkardılar
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın gözden çıkarıldığını öne sürdü.

İSTANBUL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın gözden çıkarıldığını öne sürerek, "Kültür Bakanı gerçekten kültürlü biriyse, Başbakan'ın, Bülent Arınç'ın ne dediğini biz de biliyoruz herhalde o da biliyordur. Bunun gereğini yapması lazım" dedi.
Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın 'Biz muhafazakarız, aileye önem veriyoruz" şeklindeki sözlerine de "Ne demek? yani muhafazakar olmayanlar aileye önem vermiyorlar mı? böyle bir anlayış olabilir mi?" diyerek, Başbakan'ın konuşmalarını promter cihazına bakıp okumasını önerdi.
CHP lideri Kılıçdaoğlu, partisinin Bayrampaşa İlçe Örgütünü, örnek ilçe olarak örgütlenmesinden dolayı ziyaret etti.
Kemal Kılıçdaroğlu, ziyaret sonrasında yaptığı konuşmada, İstanbul genelinde başlattıkları çalışmanın ilk semeresini Bayrampaşa'da verdiğini dile getirerek, artık bu ilçenin her sokağının, caddesinin, semtinin, mahallesinin ve sandığının bir sorumlusu olduğunu söyledi.
İstanbul'daki bütün örgütlerinden Bayrampaşa'daki çalışmanın benzerini istediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, önümüzdeki seçimlerde İstanbul'da halkın yerel iktidarını kurmak istediklerini belirtti.
CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Temel amacımız, İstanbul'u İstanbul yapmak, İstanbul'u yaşanabilir, bütün dünyaya örnek bir kent yapmaktır" dedi.
Türkiye'nin zor bir süreçten geçtiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı konuşmada, "Biz muhafazakar demokratik, aileye önem veririz" dediğini hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Kesinlikle bu söylem doğru değil. Asıl, aileye önem veren, ailenin yanında duran, aileyi toplumun mutlu bireyi kılmak isteyen CHP ve CHP'nin politikalarıdır. Biz aile sigortasını getireceğiz. Hiçbir çocuğun yatağ a aç girmesini kabul etmiyoruz. 'Aileye çok önem veriyoruz' dediler, 818 bin yoksul sayımız arttı. Yoksul sayımız 12 milyon 715 kişiye ulaştı. Bu nasıl aileye önem vermek. Onlar kendi yandaşlarına önem veriyor. Kendi yandaşlarının cebini dolduruyor."
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye'de yoksulluk, işsizlik ve açlık bulunduğunu, iktidarın bu sorunları düzeltmekle ilgilenmediğini ileri sürdü. Kılıçdaroğlu, "Buradan bütün örgütüme sesleniyorum; Türkiye'nin her tarafından ortak ses çıkaracağız. Türkiye'yi kucaklayacağız, kimseyi ötekileştirmeyeceğiz" diye konuştu.

-"SORULAR-

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın, Kars'taki heykel ile ilgili olarak yaptığı açıklamayı, sanatçılarla siyasetçilerin arasını aç mamak için söylediğini belirtti. Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, Günay'ın, AKP'nin vitrinine geçmişteki sosyal demokratların oylarını almak için konulduğunu ileri sürdü.
Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Eğer birileri, birilerine oy kazandırmak için vitrine alınıyorsa ve artık vitrinde olmaması gerektiği dolaylı yollardan kendisine aktarılıyorsa ve partinin ikinci adamı da bunun arkasında duruyorsa, artık onun o koltukta oturmaması lazım. Şöyle ya da böyle gerekçe söz konusu değil. Olay açıktır, nettir. Kültür ve Turizm Bakanı gözden çıkarılmıştır. Kültür Bakanı gerçekten kültürlü biriyse, Başbakan'ın, Bülent Arınç'ın ne dediğini herhalde bizde biliyoruz o da biliyordur. Bunun gereğini yapması lazım."
Bir gazetecinin serbest bırakılan Hizbullah yöneticilerinin ortadan kaybolmalarıyla ilgili bir soru üzerine de Hizbullah olayında toplumun rahatsız olduğunu ve bu konuda AKP'nin izlediği politikanın, onun çıkardığı yasanın bu sonucu doğurduğunu kaydetti.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şunları belirtti:
"Yargıyı suçluyorlardı, şimdi serbest bıraktılar. Peki sizin istihbarat örgütleriniz, güvenlik güçleriniz yok mu? Bu insanlar imza vermeye gelmediler. Bunları siz izlemediniz mi? Bunlar yurt dışına kaçtılarsa, bu olayın sorumlusu Adalet ve Kalkınma Partisidir. Hiç kimse, artık bundan sonra o ya da bu şekilde 'Siz görevinizi yapmadınız. Yargı bunu yaptı, Birileri yaptı' diye bir gerekçe ortaya koymasın. Çıkan tablo nedir? Bu tablonunu sorumlu Adalet ve Kalkınma Partisidir."
Bir gazetecinin, "8 yıl önce TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu olarak bir rapor hazırladınız? O dönemde, yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle yargılanmasını istediğiniz Nebil İlseven'i şimdi il başkanı yaptınız. Bu bir çelişki değil mi?" sorusu üzerine, Kılıçdaroğlu, bunun bir çeliş ki olmadığını, bu kişi hakkında herhangi bir suç olmadığına dair savcılık kararının çıktığını vurguladı.
Kişilerin yargılanıp aklanmaları halinde bir sorun olmadığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, o dönemde Komisyonda birçok belge ve doküman bulunduğ unu, onlardan yola çıkılarak bu kararın verildiğini anlattı.
Kılıçdaroğlu, bir kişi hakkında bir iddia var ise bu iddianın soruşturulması gerektiğini, iddianın kapatılmaması, üstüne gidilmesi gerektiğini vurguladı.
Kemal Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:
"Keşke, herkes aynı konumda olabilse. Keşke, Kayseri ile ilgili bizim gösterdiğimiz duyarlılığı AKP Hükümeti gösterebilse. 'Yolsuzluk var' diyoruz. Ne oldu? Dosyası kapatıldı. Ama arkasını bırakmadık. Savcı soruşturmay ı yeniden başlattı. Biz, bu olayları takip edeceğiz. Kim yolsuzluk yapıyorsa, yolsuzluğa bulaştıysa, şaibeli ve hakkında iddia varsa soruşturulsun. Soruşturulmaktan korkmuyoruz. Herkes gitmeli, soruşturulmalı. Kişiye aklanma olanağı verilmeli."
Gelecek seçimlerde bir koalisyon durumu çıkması halinde, MHP-CHP koalisyonunun söz konusu olup olmayacağıyla ilgili bir soru üzerine de Kılıçdaroğlu, tek başına iktidar olmak istediklerini söyledi.
Ülkenin içinde bulunduğu koşulların CHP'nin tek başına iktidar olmasını zorunlu kıldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de ekonomi bozuk, dış politika sağlıklı değil. İşsizlik yüksek. Ekonomi kırılgan, sanayide beklenen atılım yok. İthalata ve sıcak paraya teslim olan bir Türkiye var. Türkiye'nin yeniden bir ulusal kurtuluş hareketini başlatması lazım ekonomik açıdan" şeklinde konuştu.

-"YOLSUZLUK YAPANIN DA SAĞCISI SOLCUSU OLMAZ"-

Alkol satışına ilişkin yapılan düzenlemelerle ilgili görüşlerinin sorulması üzerin de Kılıçdaroğlu, içki yasağı, içki ilgili söylemlerin çok önemli olmadığını dile getirerek, gençlerin alkolden korunması gerektiğini, ancak içkiyi kullanarak kişilerin, ailelerin, bireylerin, sınıfların sosyal yaşamlarını kontrol etmeye kalkmanın doğru olmadığını, bunların demokraside yeri bulunmadığını söyledi.
Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın bu konudaki sözlerini de ciddiye almadığını kaydetti.
Bir gazetecinin, Sarıyer Belediyesinde 4 kişinin rüşvet ve yolsuzluktan tutuklandığı, birisinin de CHP'li başkan yardımıcısı olduğu yolundaki hatırlatması üzerine de Kılıçdaroğlu, "Yolsuzluğu kim yaparsa yapsın yakasına yapışırız. Hiçbir zaman hiçbir yerde yolsuzluğu savunmayız" dedi.
"Bir cinayete kurban giden Uğur Mumcu'nun, kendisine 'Katil katildir katilin sağcısı solcusu olmaz" dediğini anlatan Kılıçdaroğlu, "Yolsuzluk yapanın da sağcısı solcusu olmaz. kim yapıyorsa yakasına yapışsın" g örüşünü dile getirdi.
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Benim hiçbir zaman 'Benim adamım yolsuzluk yaptı onu koruyalım, öbürü karşı tarafın, onu eleştirelim" gibi bir düşüncem yok. Onu AKP yapıyor. Sayın Başbakan çıksın, 'Ben yapmıyorum' desin. Elazığ'ı görüyorsunuz, dosyalar kapatıldı, Elazığ'taki Belediye Başkanı yerinde duruyor mu? Duruyor. Yerinden alındı mı? Alınmadı. Peki sormak gerekiyor, 'İçişleri Bakanı, Belediye Başkanı ile ilgili niçin soruşturma izni vermedi benim adamım diye? Kayseri Belediye Başkanı ile ilgili niçin soruşturma izni vermedi, benim adamım diye?"
Kılıçdaroğlu, hiçbir zaman yolsuzlukların üzerine gittiği i çin AKP'yi suçlamadıklarını, gitmedikleri, birilerini korudukları için suçladıklarını söyledi.
Kemal Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin, "Seçimlerde farklı bir tablo, koalisyon ortaya çıkarsa, koalisyona girer misiniz?" sorusuna da tek başına iktidarı hedefleyen bir parti oldukları yönünde karşılık verdi.
Bayrampaşa'da başlatılan örnek teşkilatlanmayı, bütün İstanbul'a, sonra da Türkiye geneline yayacaklarını aktaran Kılıçdaroğlu, halkı kucaklayacaklarını, hiç kimseyi ötekileştirmeyeceklerini belirtti.
Kılıçdaroğlu, "Ötekileştiren, halkı bölen sayın Ba şbakan'dır. Başbakan'a söyledim, (Sayın Başbakan bölücülük yapıyor. Halkı bölüyor. Ne demek, 'Biz muhafazakarız, aileye önem veriyoruz' demek? Yani muhafazakar olmayanlar aileye önem vermiyorlar mı? Böyle bir anlayış olabilir mi? Çağ dışı bir anlay ış. Çağ dışı bir kafanın ürünü. Çağ dışı bir kafanın sö ylemi. Bu ülkede, herkes ailesine önem verir. Aile bizim için çok önemli. Çoluk çocuğumuz bizim için çok önemli. Anne baba, boğazından keser çocuğu okusun diye. Çoluk çocuğu daha iyi yetişsin diye çaba harcar. Başbakan, söylediklerini, herhalde bazen camdan okumadığı zaman bu tür noktalara taşıyabiliyor. Başbakan'dan istirhamım şu: Bilgisini, kültürü nü bilemem, ama lütfen camlara bakıp okumaya devam etsin" dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.