• BIST 98.455
 • Altın 219,530
 • Dolar 5,3279
 • Euro 6,0542
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 0 °C

Erfurt Olimpiyatı tartışmaları

Erfurt Olimpiyatı tartışmaları
Erfurt Aşçılar Olimpiyatı'na katılım için TAF'ın açıklamasına Ağaoğlu Turizm Grubu ile katılan Rafet İnce açıklama yaptı.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM


İSTANBUL - Almanya'nın Erfurt Fuarı"nda 19-22 Ekim tarihleri arasında  Alman Aşçılar Federasyonu- VKD tarafından düzenlenen Uluslararası IKA 2008 Erfurt  Almanya Mutfak Sanatları Olimpiyatlarına  katılım için Türkiye"den yapılacak farklı takımların katılılımları tartışmalara yol açtı.
Tüm Aşçılar Federasyonu ve Milli Takım Kaptanı Ümit Yüksel"in “Rafet İnce'yi takımda düşünmedik” şeklindeki açıklaması üzerine Ağaoğlu Turizm Gbubu adına Erfurt"ta yarışmaya katılan Rafet İnce yaptığı açıklamada “Ümit Yüksel"in kendisini değerlendirecek bilgiye sahip olmadığını" belirterek tartışma yarattı. Ancak açıklamasının son bülümünde “Türk Aşçılar milli Takımı"nda görev yaptım ve sevdiğim arkadaşlarımı olduğu için konunun uzamasını istemiyorum” dedi.

AŞÇI MESLEKTAŞLARIN BİRBİRLERİNE DESTEK OLMALARI LAZIMDIR
Aslında hiçbirinin birbirini ilgilendirmediği bölümlerde yarışacak olan Eurotürk Chef bir yandan Ağaoğlu Turizm Grubu Takımı bir yandan çeşitli açıklamalarda bulunarak aşçılar dünyasının kafasını karıştırıyorlar.  Ancak bu tartışmalara TAF"ın gereksiz açıklaması girince ortalık karıştı. Bizce Tüm Aşçılar Federasyonu-TAF"ın oluşturduğu ve çok değerli şeflerimizin oluşturduğu Türk Aşçılar Milli Takımı"nın yarıştığı milli takımlar kategorisi ayrıcalıklıdır ve diğer takımları ilgilendirmediği için yapılan tartışmaların yersiz olduğunu ve meslektaşların birbirlerini kırmak yerine işlerine bakmaları gerektiğini düşünüyoruz.
Bütün bu olaylara sebep olan TAF"ın açıklamasına karşı değerli şef Rafet İnce"nin açıklamasına yazının sonunda yer veriyoruz.  TurkiyeTurizm.com hiçbir yıkıcı kavganın ortasında yer almamıştır. Bu nedenle karşılıklı olan hakaret içiren bölümleri kaldırarak veriyoruz. TürkiyeTurizm.com bağımsız özgür yayıncılık yapar. Ama kimsenin kimseyi, hele meslektaşların birbirini karşılıklı olarak küçük düşürmelerine izin vermez. Bizim amacımız aşçıların birlik beraberlik içinde mesleklerini zirveye taşımalarına yardım etmektir.
Milli Takımlar kateforisinde dünyadan 32 ülkeyle yarışacak Ümit yüksel kaptanlığında Türk Aşçılar Milli Takımı'na ,  bölgesel takımlar kateforisinde 20 ülkeyle yarışacak  Eurotürk Chef  takımına ve birysel katılım kateforisinde 31 ülkeyle yarışacak Rafet İnce Kaptanlığında Ağaoğlu Turizm Grubu Takımı"na başarılar diliyoruz.
Görüldüğü gibi Alman Aşçılar Federasyonu"nun organizasyonu Uluslararası IKA 2008 Erfurt  Almanya Mutfak Sanatları Olimpiyatlarınnda hiçbir takım birbiriyle ilgisi olmayan kategorilerde yarışacaklar.

TÜM AŞÇILAR MİLLİ TAKIMI DÜNYADAN 32 TAKIMLA YARIŞACAK
Aslında Türkiye"den Milli Takım düzeyinde sadece Tüm Aşçılar Federasyonu TAF"ın oluşturduğu , Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen Ümit Yüksel kaptanlığında tek takım katılıyor. Diğer katılımlar ise olimpiyatın yönetmeliğinde yer alan diğer kategorilerde katılıyorlar.
Alman Aşçılar Federasyonu olimpiyata 54 ülkeden başvuru olduğunu, Türk Aşçılar Milli Takımı"nın yer aldığı kategoride 32 ülkeden Milli Takım düzeyinde katılım olduğunu ve Türk Aşçılar Milli Takımı"nın bu bölümde yer aldığını açıkladı. Bu arada olimpiyatların Askeri Aşçılar Takımı, Catering Aşçılar, Bölgesel Aşçılar ve Bireysel Aşçılar katılımına açık olduğunu duyurdu.
Erfurt olimpiyatı için Tüm Aşçılar Federasyonu-TAF , Kültür ve Turizm Bakanlığı"nın desteğiyle  Türk Aşçılar Milli Takımı ile yarışmaya katılmak üzere başvuruda bulunarak hazırlıklarına başladı.  
Türk Aşçcılar Milli Takımı"nı oluşturan şefler ise şöyle oluştu:  Ümit Yüksel , Gökhan Tufan , Mehmet Uzunöz , Tarkan Özdemir , Yusuf Yaran , Serkan Bozkurt , Ümit Çelikkaya , Kemal Özkan , Esat Özata , Yıldırım Serim , Ercan Yıldız , Tolga Özkaya , Orhan Demirok.

EUROTÜRK CHEF WOW OTEL"DE TANITIM YAPTI
Bunun üzerine Eurotürk Chef adı altında Vasfi Pakman ve Mehmet Yalçınkaya"nın  başını çektiği Berlinli Türka şçıların katılımıyla bir ekip hazırlanarak Bölgesel Aşçılar kategorisinde katılım için olimpiyata başvuru yaptılar.  Bu katılımın tanıtımını Wow Otel"den düzenlenen bir yemekle duyurdular.

AĞAOĞLU TURİZM GRUBU  RAFET İNCE KAPTANLIĞINDA BAŞVURUDA BULUNDU
Ayrıca Uludağ My Resort, Istanbul My City Hotel ve Istanbul My Village Residence işletmelerinin Mutfak Şefi Rafet İnce, Ağaoğlu Turizm Grubu tesislerinin aşçılarından oluşan 8 kişilik bir ekip kurarak  Bireysel  Katılım kategorisinde başvuru yaptı.
Ancak bu arada yaptığı talihsiz açıklama ortalığı gerdi. Daha önce Türk Aşçılar milli Takımı ile bir çok başarılara imza atan ve ödüller kazanan Rafet İnce, “Milli Takım adıyla yarışmaya katılan takım ile ve Eurotürk Chef adlı takım ile hiçbir ilişkisinin olmadığıı” belirterek, bundan sonra bütün yarışmalara Ağaoğlu Turizm Grubu adı altında katılacağını söyledi.

 

TAF"TAN YAPILAN ÖNCEKİ AÇIKLAMA

Bu açıklama üzerine Tüm Aşçılar Federasyonu kamuoyunu bilgilendirmek adına şöyle bir basın açıklaması yaptı:
Türkiye Aşçılar Milli Takım,  Dünya Aşçılar Olimpiyatı"na 6 kişi takım kadrosu ve 7 kişi bireysel kadro ile katılmaktadır.
Türkiye Aşçılar Milli Takımının olimpiyat kadrosu aşağıdaki gibidir.

Ümit Yüksel , Gökhan Tufan , Mehmet Uzunöz , Tarkan Özdemir , Yusuf Yaran , Serkan Bozkurt , Ümit Çelikkaya , Kemal Özkan , Esat Özata , Yıldırım Serim , Ercan Yıldız , Tolga Özkaya , Orhan Demirok

Rafet İnce"yi Şubat 2008 "de Londra Hotelympia Yarışması kadrosunda değerlendirmiş ve uluslararası yarışmada şans vermiştik fakat Rafet İnce"yi olimpiyat kadrosunda hiç düşünmedik.

Yukarıdaki verilen açıklamada Rafet İnce"nin “Milli takım kadrosuna ben zaten girmedim” manasına gelen yorumu yanlış bilgilendirmeye mahal vermektedir.

Kamuoyuna önemli duyurulur. 
Tüm Aşçılar Federasyonu adına Ümit Yüksel

RAFET İNCE"NİN KARŞI  AÇIKLAMASI
Aşçılar Olimpiyatına Ağaoğlu Turizm Grubu olarak Bireysel kategoride katıldığını duyuran Rafet İnce, açıklamasının Tüm Aşçılar Federasyonu-TAF"ı , dernekleri veya herhangi bir kurumu hedef almadığını belirterek şef Ümit Yüksel"e yönelik açıklama yaptı. İnce açıklamasında, Ümit Yüksel"in kendisini değerlendirecek bilgiye sahip olmadığını belirten Rafet İnce, kendisinin yıllığı 82 bin dolar olan okul dan mezun olduğunu belirtti.
Kendisi hakkındayapılan açıklamada “Erfurt olimpiyatlarında milli takım içersinde düşünülmemiştir” şeklindeki ifadenin düşündürücü olduğunu belirten Rafet İnce şöyle devam etti:
“2008 yılının temmuz ortalarında Milli Takım Kaptanı ile elektronik posta aracılığı ile haberleştik.  Eskiler varken beni düşünmediğini söyledi. Nedenini sorduğumda ise eskilerin daha tecrübeli olduğu, yeni katılımcıları düşünmediğini belirtti.

Ben şahsen bunun böyle olduğunu biliyorum.  Yıllardır bu geleneğin değişmediği Türkiye tarafından malumdur. Her ne kadar "gelin birlik olalım" mesajları verilse de bunlar reklamdan öteye geçmemektedir. Ancak anlam veremediğim nokta şudur. Milli takım kaptanı olarak seçilen kişinin olimpiyatlardan haberdar olmadığı elektronik postalardada belirtmişti. Ümit Yüksel  olimpiyatlardaki şartları ve kuralları bireysel katılım formunu Türkçe açıklamalı bir şekilde benden talep etti. Bende elektronik posta ile kendisine ilettim.

Rafet İnce olarak  İngiltere ve Malta"da Aşcılar Milli Takımı adına display alanında ilk madalyayı alan kişiyim. Bu olay uluslararası alanda ve TAF"ın  tarihinde Hotel Olimpia"da display alanında alınan ilk ve tek başarıdr. Display alanında Milli Takım"da bilgi sahibi olan yoktur.  Display"in ne olduğunu milli takım bende gördü. Bunu da gurur duyarak yaptığımı belirtmek isterim.

Bu konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum.  Milli takım içersinde sevdiğim kişiler vardır.  Ancak bu konunun uzaması durumunda elimdeki belge ve dökümanları basına beyan etmekden geri kalmayacağım. “

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.