• BIST 96.861
  • Altın 239,259
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara 1 °C

Erdoğan ve Papandreu Erzurum'da

Erdoğan ve Papandreu Erzurum'da
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Erzurum'da 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları tesislerini açtılar.

ERZURUM -Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Erzurum'da 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları kapsamında çerçevesinde, tesislerin toplu açılış törenine katıldı. Erdoğan, tören sonunda konuk başbakana kayak takımı hediye etti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Erzurum'un artık sadece ata sporu ciritle değil, 25'inci Dünya Üniversite Oyunları'yla da spor tarihinde yerini alacağını belirtti.
Yunanistan Başbakan Yorgo Papandreu, geçmişin önyargılarını bir kenara bırakarak cesur girişimlerde bulunma kararı aldıklarını belirterek "Artık önyargıların duvarını yıkmak istiyoruz" dedi.

Erdoğan: "Dadaş, zalimin hasmı, mazlumun dostu"

Başbakan Erdoğan, 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları Tesisleri ile Erzurum İl Genel Meclisi Binası'nın toplu açılış törenine katıldı.
Erdoğan, törende yaptığı konuşmaya, tesislerin Erzurum'a ve Türkiye'ye hayırlı olmasını dileyerek başladı. Erzurum'un bugün tarihi günlerinden birini yaşadığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, kentte bir bayram coşkusunun, çok büyük bir heyecanın hakim olduğunu dile getirdi.
Bu anlamlı ve tarihi günde, önemli bir misafiri Erzurum'da ağırladıklarını kaydeden Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun da bugün bu coşku ve heyecana ortak olduğunu söyledi.
Papandreu ve beraberindeki heyete "hoşgeldiniz" diyen Erdoğan, şöyle konuştu:
"Bu Erzurum soğuğunda, gerek bana, gerek mevkidaşım Yorgo'ya gösterdiğiniz sıcak misafirperverlikten dolayı, sizlere, siz dadaş kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum.
Bu resmi açılış törenine, Yunanistan Başbakanı'nın katıl ıyor olması bir başka açıdan da önemli. 20 gün sonra başlayacak olan 25'inci Dünya Üniversiteler Kış Oyunları, aynı zamanda üniversite olimpiyatları olarak da biliniyor. Olimpiyat oyunları, tarihte ilk kez Eski Yunanistan'da, milattan önce 776'da yapılmıştı. Bugün, Dünya Üniversiteler Kış Olimpiyatları'nın öncesindeki bu açılış törenine, Yunanistan Başbakanı'nın da katılıyor olması bu açıdan son derece anlamlı ve son derece önemlidir.
Şu anda Erzurum'un her köşesinde, beş yıldızdan oluşan Ü NİVERSİAD amblemini görüyorsunuz. Bu beş yıldız, beş kıt'ayı temsil ediyor. Tı pkı Olimpiyat oyunlarındaki, iç içe geçmiş daireler gibi, ÜNİVERSİAD amblemindeki beş yıldız da beş kıtanın dostluğunu, dayanışmasını, işbirliğini temsil ediyor. 20 gün sonra, bu beş yıldız Erzurum'dan parlayacak. 20 gün sonra, beş kıta Erzurum'da buluşacak. 27 Ocak-6 Şubat arası, 10 gün boyunca dünyanın gözü kulağı Erzurum'da olacak, sporun kalbi Erzurum'da atacak. Erzurum artık sadece ata sporumuz ciritle değil, 25. Dünya Üniversite Oyunları'yla da spor tarihinde yerini alacak."

-"DADAŞ DEMEK, ZALİMİN HASMI, MAZLUMUN DOSTU DEMEKTİR"-

Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı olarak, Erzurum'un böyle büyük bir spor organizasyonuna ev sahipliği yapmasının gururunu taşıdığını belirten Erdoğan, büyük bir coşku içinde olduğunu ifade etti.
"Dadaş demek, yiğit demektir, mert demektir, cesur, özü, sözü doğru demektir. Dadaş demek, zalimin hasmı, mazlumun dostu demektir, merhamet demektir, kardeşlik demektir" diyen Erdoğan, kendilerinin ve tüm Türkiye'nin dadaşın ne olduğunu çok iyi bildiklerini söyledi.
Erzurum'un, 27 Ocak'tan itibaren, dadaşı, dadaşlığı tüm dünyaya anlatma ve tanıtma fırsatını bulacağını anlatan Başbakan Erdoğan, beş k ıtadan gelecek misafirleri, 50 ülkeden 3 bin 500 sporcu ve onbinlerce seyirciyi Erzurumluların en iyi şekilde ağırlayacağını bildiğini dile getirdi.
Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
"Erzurum soğuğunda, Erzurum'un sıcak misafirperverliğini herkese göstereceğinizi biliyorum.
Şunu da burada hatırlatmak istiyorum: Erzurum'a gelenler, olimpiyat köyünü, spor tesislerini, spor karşılaşmalarını görüp geri dönmesinler. Onlara Erzurum mimarisini mutlaka gösterin. Onlara Erzurum kültürünü mutlaka tanıtın. Onlara Erzurum'un sıcaklığını mutlaka hissettirin.
Gelenler, Erzurum Kalesi'ni, Çifte Minareli Medrese'yi, Yakutiye'yi, Üç Kümbetleri, Ulu Cami'yi, Rüstem Paşa Bedesteni'ni görmeden dönmesinler. Gelenler, ayran aşını içmeden, tandır ketesini yemeden, Oltu dönerini, kadayıf dolmasını tatmadan dönmesinler. Erzurum'un misafirleri, atabarını, ciriti görmeden gitmesinler.
Erzurum, sadece başarılı bir organizasyonla değil, kültürüyle, tarihiyle, sıcaklığıyla herkeste iz bıraksın. Erzurum, zengin kültürünü, derin medeniyetini, köklü tarihini tüm misafirlere bütün ayrıntısıyla anlatsın. Biz Erzurum'a inandık, Erzurum'a güvendik ve bu büyük organizasyonu Erzurum'a kazandırdık. Allah'ın izniyle Erzurum'un da bu organizasyonu başarıyla tamamlayacağını biliyor, Erzurum'un bir kez daha tarih yazacağına tüm kalbimle inanıyorum."

Papandreu: Önyargıların duvarını yıkmak istiyoruz

Papandreu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Erzurum'da Cemal Gürsel Stadyumu'nda 2011 Kış Olimpiyatları tesislerinin açılışına katıldı. yaptığı konuşmada sözlerine Türkçe olarak "Sevgili Erzurumlular" diyerek başlayan Papandreu, Erzurumlularla birlikte olmaktan çok mutlu olduğunu, Erzurum'un önemli bir spor faaliyetine evsahipliği yapacağını ve çok sayıda misafir ağırlayacağını kaydetti.
"Spor centilmenliktir, işbirliğidir, takım arkadaşlarına ve rakiplerine saygı göstermektedir" diye konuşan Papandreu, sporun halkları birleştiren bir etkinlik olduğunu belirtti.
Bu değerlerin daha da güçlü olması için herkesin birlikte çaba sarfetmesi gerektiğini vurgulayan Papandreu, "Geçmişin önyargılarını bir kenara bırakmalıyız, geçmişin rekabetlerini unutmalıyız. Bugün görüyorum ve iyimserim, aynı zamanda bu konuda yeni nesiller bu değerlere son derece sahip çıkıyorlar" diye konuştu.
İki ülkenin bu işbirliği ve barış değerlerini kucaklamak için büyük bir çaba sarfettiğini söyleyen Papandreu, mayıs ayında "Sevgili dostum" diye hitap ettiği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Atina'ya geldiğini ve birlikte Panathinaikos stadını ziyaret ettiklerini anımsattı.
Bu statta 1896 yılında ilk Olimpiyat oyunlarının düzenlendiğini s öyleyen Papandreu şöyle konuştu:
"Biz orada Sayın Başbakan Erdoğan ile birlikte ilk Olimpiyat ateşkesi defterini imzaladık. Buradaki amacımız Olimpiyat ateşkesinin sembol olarak devam etmesini sağlamak ve Atina'dan bütün dünyaya Yunanistan ve Türkiye'nin dostluk mesajını iletmekti. Bugün artık sıra bende. Bu güzel şehre, bu mükemmel tesislerin açılışını yapmak üzere geldim ki, bu mükemmel tesislerde son derece önemli bir spor organizasyonu yapılacak.
Bugün burada barış ve dostluğa ve işbirliğine atfedilmiş olan çok güzel bir organizasyonun içinde bulunmaktayız. İnanıyorum ve diliyorum ki, bu oyunlar da insani değerler, küresel işbirliği ve barış açısından son derece olumlu sonuçlar verecek. Zira gezegenimiz son zamanlarda gerçekten benzersiz tehlikelerle karşı karşıya bulunmakta ve biz bu sorunların üstesinden sadece birlikte mücadele ederek, işbirliği yaparak, el ele vererek kurtulabiliriz."

PAPANDREU'DAN TÜRKÇE MESAJ

Türk ve Yunan halkları ve iki ülkenin hükümetleri olarak barış ve dostluk için çaba harcadıklarını kaydeden Papandreu, "Tabii ki ülkelerimizin tarihleri ile onur ve gurur duyuyoruz. Ancak bizler geçmişin önyargılarını bir kenara bırakarak, cesur girişimlerde bulunma kararı aldık. Artık önyargıların duvar ını yıkmak istiyoruz" diye konuştu.
Papandreu, sivil toplum düzeyindeki temaslarının son dönemde büyük bir artış gösterdiğini, aynı şekilde iki ülkenin siyasi, ekonomik ve ticari alanda işbirliğinin de ilerleme kaydettiğini dile getirdi.
"Bütün bu gelişmeler, bu çabaya hizmet eden Erdoğan hükümetinin onurunadır. Biz kendisi ile birlikte iki ülke arasındaki işbirliğini yeni temellere oturttuk, aramızdaki işbirliğinin daha da gelişmesi için çabalarımızı hızlandırdık" diye konuşan Papandreu, bölgedeki potansiyelin çok büyük oldu ğunu, aynı şekilde iki ülke arasındaki işbirliği potansiyelinin de büyük olduğunu söyledi.
Papandreu şunları kaydetti:
"Bugün burada sizlerle birlikteyim çünkü sizlere Yunan halkının samimi ve sıcak dostluk mesajını getirdim. Bu vesileyle bir kere daha belirtmek isterim ki Yunanistan, Türkiye'nin 2020 Olimpiyat Oyunlarını düzenleme konusundaki adaylığında kendisine her zaman destek verecektir ve biz 2004 yılında Olimpiyat oyunlarını düzenlemiştik, bu konudaki tecrübelerimizi sizlerle paylaşmaya her zaman hazırız."
Kendisine gösterilen yakın misafirperverlik için teşekkür eden Papandreu, Türkçe olarak katılımcılara "Başarılar diliyorum" dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.