• BIST 90.529
  • Altın 213,843
  • Dolar 5,3738
  • Euro 6,0725
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 3 °C

Erciyes turizmcileri kayak turizmine çağırdı

Erciyes turizmcileri kayak turizmine çağırdı
Erciyes Kayak Merkezi’nin kışın kayak etkinliklerine, bahar ve yaz aylarıda diğer spor etkinliklerine ev sahipliği yapacağı belirtildi.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL -
“Erciyes Kayak Merkezi ve Kayseri Turizm Potansiyeli” konulu Best Western Citadel Hotel’de düzenlenen toplantıda Erciyes Kayak Merkezi’nin kışın kayak etkinliklerine, bahar ve yaz aylarıda diğer spor etkinliklerine ev sahipliği yapacağı belirtildi. Ayrıca Erciyes’in 6 bin yıllık kültür ve tarih şehri Kayseri’nin çekim merkezi haline gelmesi için kurulacak kamp, kongre ve spa merkezi ile 12 aylık etkinlik merkezi haline getirileceği bildirildi.

kayseri-erciyes-009.jpgTürkiye’nin 200 miyon lira harcamayla dünya standartlarında yapılan ve kayakçıların tercih ettiği 100 kilometreyi aşkın “toz kar” pistine sahip olan Erciyes Kayak Merkezi yaz ve kış aylarında çeşitli spor etkinlikleriyle bölgenin vazgeçilmez tesisi haline geliyor.

kayseri-erciyes-001.jpg

kayseri-erciyes-002.jpgKAYSERİ YÖNETİMİ KATILDI
Artaş Grubu Turizm Yatırımları Koordinatörü Recep Arifoğlu’nun ev sahipliğinde İstanbul’da Western Citadel Hotel’de düzenlenen tanıtımda İstanbul ve Bursa’dan seyahat acenteleri yer aldı. Toplantıya Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Talas Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Erciyes AŞ Genel Müdürü Dr. Murat Cahit Cıngı, TÜROB Başkanı Timur Bayındır, Kayseri Erciyes Üniversitesi Dekanı Prof.Dr. Kurtuluş Karamustafa katıldı.

arif-arifoglu.jpg
Artaş Grubu Turizm Yatırımları Koordinatörü Recep Arifoğlu’nun açış konuşmasında geleneksel hale getirdikleri Kayseri buluşmalarına katılanlara ve seyahat acentelerine teşekkür etti. Recep Arifoğlu, “Anadolu’muzun kalbi Kayseri, şehrimizin incisi Erciyes Dağı’dır. Kayseri’nin, ülkemizde ve dünya çapında elde ettiği başarılara yenilerini eklemek için gerçekleştirdiğimiz toplantıya hoşgeldiniz” dedi.

artas.jpg
Artaş Grubu Turizm Yatırımlarına bağlı turizm tesislerinin yöneticileri tam kadro ev sahipliği yaptı

kayseri-erciyes-003.jpgBAŞKAN MUSTAFA ÇELIK: ZENGINLIKLER ŞEHRINE ÇAĞıRıYORUZ
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik sözlerine “Sizleri 6 bin yıllı geçmişi olan Kayseri’e davet etmek üzere buradayız. Evliya Çelebi ‘Seher vakti kalkan kimse havasını koklayınca cennet rüzgarını koklamış gibi olur’ dediği zenginlikler şehrine çağırıyoruz. Asıl zenginliğimiz Kayseri gönlü zengin bir şehirdir. Misafirperverdir” diyerek şöyle konuştu:
“Kayseri’ye, bu yıl yaklaşık 1 milyar TL yatırım yaptık. 2018 yılında, 1.2 milyar TL yatırım yapmayı planlıyoruz. 2018 yılında mevcut projelerimizin yanı sıra, ülkemizin en büyük şehir parkı ve kent ormanı projeleri de yer alıyor. Şehircilik alanında referans bir belediyeyiz. Türki Cumhuriyetler, Balkanlar, Ortadoğu gibi komşumuz olan ülkelerden, şehircilik alanında yaptığımız çalışmaları yerinden görmek üzere, ilimizde heyetleri ağırlıyoruz. Kayseri doğa, tarih, mutfak zengilikler yanında gönlü zengin şehirdir. Özellikleriyle Erciyes ise başlıbaşına zenginlikle merkezidir. Avrupa’daki benzerleri gibi kış sporları merkezidir. Toplam 120 kilometreyi bulan bulan pistleri ile çeş 30 binden fazla kayakçıyı ağırlama, spor yaptırma imkanna sahiptir. Erciyes’te yönetim tektir. Büyükşehir Belediyesi dağın sahibidir. Tek bilet tek sistemle dağın tüm imkanlarından faydalanma imkanı sağlıyoruz. Fiyatlarımız çok uygun ve Avrupa’deki bir çok tesislerle kıyas edilmeyecek kadar donanımlıdır. ‘Dünyanın en yakın kayak merkezi’ sloganı ile yola çıktık. Havalimanı ile şehir uzaklığı 5 dakikadır. Havalimanından kayak merkezine ulaşım 20 dakikadır. Kayseri Kapadokya’nın başkentidir.Soganlı ve Erdemli Kapadokya’nın başlangıç yeridir. Kültürü zengin diyoruz. Roma, Selçuklu ve Cumhuriyet dönemi eserleri ile Kayseri bir açıkhava müzesi gibidir. Türkiye’nin üç kapalıçarşısından biri Kayseri’dedir. Eski ve yeninin sentezini bu şehirde görebilirsiniz. Kayseri ipek yolunun kavşak noktasıdır. Bu nedenle han kültürü gelişmiştir. Şehirdeki Bizans Kalesi’ne Arkeoloji Müzesi’ni taşıyoruz. İçinde yeme içme mekanları açılacak. Dünyanın ilt Tıp Fakültesi Kayseri’dedir. Kayseri’nin mutfağı çok zengindir. Mantı, sucuk, pastırma yanında en iyi kebap ve ekşili bamyayı yersiniz. Etli yaprak sarmasının tadına doyum olmaz.”

erciyes.jpg

kayseri-erciyes-004.jpgVALI SÜLEYMAN KAMÇı: ANADOLU TARIHININ BAŞLANGıÇ YERIDIR
Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, ‘Kayseri Orta Anadolu’nun incisİ olarak bir çok medeniyete ev sahipliği yaptı. Gültepe kazıları Anadolu tarihinin başlangıç yeridir. Burada bulunan 6 bin yıllık 23 bin tablet UNESCO’nun tarihi miras listesine kayıtlıdır. Kapuzbaşı şelalelerinde 13 yerden akan sular ve kuş cenneti ile Kayseri turizm anlamında görülmesi gereken yerlere sahiptir” dedi.


kayseri-erciyes-005.jpgMURAT CINGI: AVUSTURYA'DAN UZMANLAR GETİRDİK
Erciyes Kayak Merkezi Müdürü Dr. Murat Cahit Cıngı. Türkiye’de kayak sporunun geçmişini anlatarak sözlerine başladı. Cıngı, 2005 yılında Mahalli İdareler Kanunu ile Erciyes Dağı’nın Büyükşehir belediyesi’ne geçmesiyle master planı başlatıldığını söyledi. 26 milyon metrekarelik alanine tapusu alınında Avusturya’dan uzman ATC firmasının çağrıldığını danışman firmalara fizibilite çalışması yaptırıldığını anlatan Cıngı şöyle devam etti:

kayseri-erciyes-006.jpg“Çevreyi koruyan anlayışla tesisin projesi hazırlandı. 200 milyon liralık harcamayla yapılan Erciyes Kayak Merkezi 2011 yılından itibaren yeni yüzüyle halkın hizmetine sunuldu. Dünyaca ünlü Doppelmayer ve Leiter firmaları ile işbirliği içinde çalışıyoruz. Teleferikte 24 km halat uzunluğuna sahibiz. 100 km lik kayak pistimiz var. 2100-3400 metrede kayak yapılabiliyor. Dünyanın in yüksek üst istasyonuna sahibiz. Turizm panımızı üç ayaklı yapı üzerinde geliştiriyoruz. Birincisi binlerce yıllık bölgenin sembolü Erciyes, 6 binyıllık Anadolu şehri Kayseri ve yılda 2 milyonu aşkın ziyaretçi alan Kapadokya olmak üzere bir paket hazırladık. Ayrıca tek bilet tek yönetim, suni karlama ve Kapadokya ile birleyen tam analamıyla kültürün başkenti Kayseri oldu.”

kayseri-erciyes-007.jpgKAR GARANTİLİ SEZON
Erciyes Kayak Merkezi Müdürü Dr. Murat Cahit Cingi kayakçıların tercih ettiği “Kar garantili sezonu” 30 Kasım’da açtıklarını belirterek şunları anlattı:
“Toplam 55 km pistte 154 adet kar makinesi saatte 8.270 m3 kar üretimi ile kar yağmasa bile kayak yapılmasını sağlıyor. Tesiste 78 kayak eğitmeni olmak üzere 4 bin 92 kişi görev yapıyor. İstanbul’dan günde 20 uçak seferi bulunuyor. 2200 metrede kayak otelleri yer alıyor. Kayseri’de 10 otel 1450 yatak kapasitesine sahip bulunuor ve 2023’te 18 yeni otel ile yatak kapasitesi 6 bin kişiye ulaşacak”

kayseri-erciyes-008.jpgERCİYES’E KAMP KONGRE VE SPA MERKEZI KURULUYOR
Murat Cingi, Erciyes’in spor turizmine uygun altyapısı ile bisiklet, futbol ve diğer sporların yapılmasına elverişli hale getirdiklerin belirterek şöyle devam etti: Erciyes’te kamp kongre ve spa merkezi kuruluyor. Dünya çapında ‘yüksek irtifa
futbol sahaları’ ve diğer spor branşlarının altyapısını oluşturmak için kolları sıvadık. Bisiklet takımları geldi. Şimdi ise 40 ülkenin bisiket takımlarınn antrenörlerini getirdik. Tesisler bitince tüm dünyadan spor takımlarını çekeceğiz.”

KÜLTÜR KAYAĞI PAKETİ HAZIRLADIK
‘Kültür Kayağı’ turizm çeşidi ile Kapadokya ve Erciyes’in birlikte pazarlanmasını sağlayan paket hazırladıklarını anlatan Murat Cingi “Katıldığımız yurtiçi ve yurtdışı turizm fuarlarında ‘Kapadokya Erciyes’in lavlarından oluşmuştur’ diye merak uyandırdık ve 4 gün Erciyes 3 gün Kapadokya paketini dünya pazarına açtık.”

erciyes-001.jpg

Toplantıyı Gönül Yıldırım ile birlikte izledik

TANITIMLARLA KAYAKÇI SAYISINI ARTIRDIK
Dünyada kayak sporu yapma yüzdesinin Avrupa’da yüzde 35 iken Türkiye’de yüzde 1 bile olmdığını anlatan Murat Cingi ‘Uluslararesı organizasyonlar düzenleyerek televizyonlarda naklen yapılan yayınlarla Erciyes’in dünyaya tanıtım yapılıyor. Önümüzdeki yıl 3 Mart 2018’de yapılacak Dünya Snowboard Şampiyonası önemli tanıtım yapacaktır. Yaptığımız tanıtımlarla kayakçı sayısı yüzde 36-40 oranında arttı. Başladığımız yıllardaki 665 bin 141 kayakcı sayısı gnümüzde 887 bin 781’e ulaştı. Özellikle Erciyes’e İstanbul, İzmir ve Ankara’dan gelen sayısı arttı.

TEMASSSIZ TEK BİLET SİSTEMİ
Erciyes’te Merkezi Dağ Yönetim Modeli ile tek bilet uygulamasıgetirdiklerini anlatan muret Cingi, “Kayakçılar 4 farklı giriş kapısındna 18 mekanik tesise ve 34 farklı piste ulaşabiliyorlar. Tesiste son teknoloji ürünü radyo frekansı ile temassiz tek bilet çalışıyor” dedi.

timur-001.jpgTİMUR BAYINDIR: TURİZM ÜLKEYE YAYILMALI
Turizmin ülke geneline yayılmasının önemine değinen TÜROB Başkanı Timur Bayındır, bunun en güzel örneklerinden birisinin Kayseri olduğunu belirtti. 

melikgazi-belediye-baskani-dr.memduh-buyukkilic,.jpg

Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıç,

kocasinan-belediye-baskani-ahmet-colakbayrakdar,.jpg

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar,

talas-belediye-baskani-dr.mustafa-palancioglu,.jpg

Talas Belediye Başkanı Dr.Mustafa Palancıoğlu,

kayseri-erciyes-universitesi-dekani-prof.dr.-kurtulus-karamustafa,.jpg

Kayseri Erciyes Üniversitesi Dekanı Prof.Dr. Kurtuluş Karamustafa,

kayseri-erkayseri-il-kultur-ve-turizm-muduru-ismet-taymusciyes-universitesi-dekani-prof.dr.-kurtulus-karamustafa,.jpg

Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş

Toplantıya katılan Melikgazi Belediye Başkanı Dr.Memduh Büyükkılıç, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Talas Belediye Başkanı Dr.Mustafa Palancıoğlu, Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş ve Kayseri Erciyes Üniversitesi Dekanı Prof.Dr. Kurtuluş Karamustafa, herkesin muhakkak Kayseri’nin zenginliklerini ve güzelliklerini yaşaması gerektiğin söylediler.

Bu haber toplam 4665 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.