• BIST 85.743
  • Altın 250,127
  • Dolar 6,0563
  • Euro 6,7761
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 21 °C

Engelsiz turizm kenti kuruluyor

Engelsiz turizm kenti kuruluyor
Bakan Yardımcısı Arıcı: Temel insan hakları ve eşitlik ilkesinden hareketle ortaya çıkan ''Herkes için engelsiz turizm'' anlayışı tüm dünyada hızla yaygınlaşıyor.

ALANYA- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Alanya Belediyesi, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) arasında ''Engelsiz Turizm Kenti Alanya Uygulama ve İşbirliği Protokolü'' imzalandı. Protokol, ilçedeki turistik tesislerde engellilerin konaklamasına ve tatil yapmasına uygun düzenlemeler yapılmasını öngörüyor.

alanya-engelsiz-turizm1.jpg

Konuşmaların ardından ‘Herkes için Alanya’ sloganlı projenin protokolü, Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan ve ALTİD Başkanı Gülçin Güner arasında imzalandı.

SİPAHİOĞLU: ENGELSİZ KENT İÇİN ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI
Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu Proje hakkında bilgi vererek “engelsiz kent adına çok önemli adımlar atıldığını, “Proje ile Alanya’da herkes için ulaşılabilirliğin sağlanması ve engelsiz turizmin geliştirilmesine yönelik olarak yapılacak projelerin uygulanabilmesi için gerekli teknik, kurumsal, ulusal ve uluslararası tanıtım, pazarlama ve finansal işbirliğinin sağlanmasının amaçlandığını belirterek tüm tarafların katılımıyla ortak bir komisyon oluşturularak belirlenen hedefler doğrultusunda çalışmalar yapılacağını sözlerine ekledi.

alanya-engelsiz-turizm2.jpg

ALTİD BAŞKANI GÜLÇİN GÜNER, ALANYA BİR ADIM ÖNE ATLADI

ALTİD Başkanı Gülçin Güner, konuşmasında çevre ve sosyal değerlerin bir arada olduğu durumda turizmin daha da anlam kazandığını ve bu projeyle Alanya’nın bir adım öne atladığına dikkati çekti.

 alanya-engelsiz-altid-1.jpg

ALTSO BAŞKANI AYDOĞAN: ŞEHİRDE ENGELSİZ TURİZM, ENGELSİZ YAŞAM

ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan “şehirde engelsiz turizm, engelsiz yaşam için başlatılan çalışmalardan dolayı Belediye Başkanına teşekkür ederek, projenin kentin ticari hayatında önemli bir kazanç katacağını, insani olarak bu çalışmayı yapmanın görev olduğunu ticari açıdan da dünya nüfusunun %10’una hitap etme olanağı olacağını vurguladı.

KAYMAKAM HULUSİ DOĞAN: TURİZM AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR KAZANÇ
Kaymakam Hulusi Doğan projenin alternatif turizm açısından önemli bir kazanç olacağını ve bir engellinin engelsiz bir şekilde denize ve havuza girdiğini gören insanların bu projeye imreneceğini dile getirdi.

BAKAN YARDIMCISI ABDURRAHMAN ARICI: ALANYA’NIN BİR İLKE İMZA ATTI
Alanya’nın bir ilke imza attığını söyleyen Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı ise, engelsiz turizm anlayışının dünyada hızla yaygınlaştığı, kamusal alanlarda ve toplu taşıma araçlarında engellilerin ulaşılabilirliğine dair düzenlemelerin tamamlanması için kanunla öngörülen 7 yıllık sürenin 2012 yılının Temmuz ayında sona ereceğini ifade etti. Projenin turizmin çeşitlendirilmesi ve 12 aya yayılması konusunda büyük katkı sağlayacağı, Türkiye ve Alanya’daki belgeli tesis, oda ve yatak kapasiteleri ile yeşil yıldız uygulamasına değinen Arıcı, engellilerin ulaşılabilirliğine yönelik yapılacak olan yol, kaldırım, park ve plaj gibi düzenlemelerde ödenek taleplerine öncelik tanınacağını belirterek, projenin oluşumunda taraflara duyarlılıkları nedeniyle teşekkür etti.
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, turizmin başkenti Antalya'nın Alanya ilçesinde böyle bir protokolün imza töreninde bulunmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi. Arıcı, ''Temel insan hakları ve eşitlik ilkesinden hareketle ortaya çıkan (Herkes için engelsiz turizm) anlayışı tüm dünyada hızla yaygınlaşmaktadır'' dedi.
Toplumsal hayatın tüm alanlarına eşit şartlarda katılmanın engellilerin de hakkı olduğunu belirten Arıcı, 2010 yılının ''Herkes İçin Ulaşılabilirlik Eylem Yılı'' ilan edildiğini, Türkiye'de tüm kurum ve kuruluşların katılımıyla ''Ulusal Eylem Planı'' oluşturulduğunu anlattı.

TÜRKİYE'NİN ENGELLİ PAZARINDA MARKA OLMASI
Engellilerle ilgili yapılması gereken yasal düzenlemeler için verilen sürenin 2012 yılı Temmuz ayında dolacağını da ifade eden Arıcı, Bakanlık olarak 27 Haziran 2011 tarihinde bu konuda bir genelge yayımlayarak, bakanlık belgeli tüm işletmeleri, kanunun öngördüğü sürenin bitimine kadar gerekli düzenlemeleri yapmaları konusunda uyardıklarını bildirdi.
Alanya'da başlatılan bu çalışmanın çok önemli bir öncü hareket olduğuna da işaret eden Arıcı, '''Eminim ki Alanya'da başlayan bu çalışma tüm turizm yörelerimiz için örnek teşkil edecek ve zaman içinde Türkiye'nin bu pazarda marka olması konusu bir ülke politikasına dönüşecektir'' diye konuştu.
Kültür ve Turizm Bakanlığının bu protokole konu çalışmaların yürütülmesinde koordinatör rolü üstleneceğinin de altını çizen Arıcı, şöyle konuştu:
''Bilindiği üzere bakanlığımızca yürütülen politikalar çerçevesinde turizm potansiyeli olan illerin mahalli idarelerinden çevre düzenlemesi ve altyapı uygulamalarına ilişkin olarak gelen ödenek talepleri, bakanlığımız bütçe imkanları doğrultusunda değerlendirilmektedir. Bu bağlamda engellilerin ulaşabilirliğine yönelik çalışmalar kapsamında yürütülmekte olan yol, kaldırım, park ve plaj gibi açık alan düzenlemeleri için yapılacak ödenek taleplerine öncelik tanınacaktır.''
Ulaşılabilirlikle ilgili mevzuatta yer alan asgari şartların üzerinde düzenlemeler yapan tesislerin ve kamuya açık hizmet veren alanların, bir prestij belgesi olan ''Herkes İçin Erişilebilirlik Belgesi'' ile ödüllendirileceğini de söyleyen Arıcı, ''Ayrıca, Bakanlık olarak engelsiz turizm faaliyetlerinin özendirilmesi amacıyla teşvik unsurları konusunda ilgili kurum ve kuruluşlarla gerekli çalışmalar yapılacaktır'' dedi.

TURİZM PERSONELİ EĞİTİLECEK
Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülmekte olan ''İşbaşı Eğitimi'' programı kapsamında Alanya'dan başlamak üzere turizm sektöründe hizmet veren tüm personele yönelik olarak ulaşılabilirlik, engellilerin gereksinimleri ve engelli farkındalığı yaratma konularında eğitim programları planlanacağı kaydetti.
Turizm faaliyetlerinden herkesin eşit şekilde yararlanmasının bir hak olmasının yanı sıra, bu düzenlemelerin rekabetin önem kazandığı sektörde yeni pazarların keşfedilmesine ve turizm çeşitliliğinin artmasına da katkı sağlayacağına da değinen Arıcı, Türkiye'de 8,5 milyon engelli birey bulunduğunu ifade etti. Bu oranın ülke nüfusunun yüzde 12'sine denk geldiğini anlatan Arıcı, BM verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 10'unun engelli olduğunu, dünyada 650 milyon engellinin yaşadığını belirtti. Sadece turizm endüstrisinin kalbi konumundaki AB ülkelerinde 80 milyon engelli olduğuna da değinen Arıcı, engeli nüfusun çoğunlukla turizm faaliyetine refakatçi eşliğinde katıldığına da dikkati çekerek, bu durumun potansiyeli arttırdığını vurguladı.

ALANYA'DA ENGELLİLER İÇİN DÜZENLENEN ODA SAYISI SADECE 618
Turizmin, Türkiye ekonomisinin ve toplumsal gelişiminin önemli ayaklarından biri olduğunu da kaydeden Abdurrahman Arıcı, Türkiye'deki turistik tesislerde engellilerle ilgili yapılan düzenlemelerin çok yetersiz oluşuna dikkati çekti.
Alanya'nın 94 bin 493 yatak kapasitesine sahip olduğuna da vurgu yapan Arıcı, engelliler için düzenlenen oda sayısının sadece 618 olduğunu bildirerek, ''Bu oran toplam kapasitenin binde 7'si kadardır'' dedi. Arıcı, yasa gereği, 80 odanın üzerindeki otellerde en az yüzde 1 oranında engelliler için oda bulunması gerektiğini de kaydetti.
Arıcı, sektörde konuyla ilgili yeterli farkındalığı ve duyarlılığı sağladıktan sonra mevzuattaki düzenlemeleri bir üst seviyeye çıkarmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.