• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 24 °C

Enflasyon ve cari açıkta düşme sürüyor

Enflasyon ve cari açıkta düşme sürüyor
2013 yılında bütçe gelirleri 404 milyar lira, bütçe gelirleri 270 milyar lira, bütçe açığı ise 34 milyar lira olarak öngörüldü.

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü 24-30 Aralık 2012
İSTANBUL-
TBMM'de yaklaşık iki ay süren bütçe maratonu sona erdi ve 2013 bütçesi oylanarak kabul edildi. Buna göre 2013 yılında bütçe gelirleri 404 milyar lira, bütçe gelirleri 270 milyar lira, bütçe açığı ise 34 milyar lira olarak öngörüldü. Faiz dışı fazlanın 19 milyar107 milyon öngörüldüğü bütçede en yüksek kalem 97.229 milyon ile personel giderleri oluyor.
Hükümet adına son konuşmayı yapan Babacan, 2010 yılında %9.2, 2011 yılında %8.5 gibi yüksek bir büyüme oranına ulaşan ülkenin 2012 yılında %3 büyüdüğünü ama bunun sıhhatli bir büyüme olduğunu belirtti. Enflasyon ve cari açıktaki düşmenin devam ettiğini anlatan Babacan 2013 yılında çok daha dengeli, sürdürülebilir büyüme oranlarının görüleceğini belirtti.

SPK BİREYSEL EMEKLİLİĞE EL ATIYOR

Emeklilik fonlarına hayatiyet kazandırılıyor

Bireysel Emeklilik Sistemi ile Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri olan tasarruf açığının kapatılması hedefleniyor. Emeklilik Yatırım Fonlarına ilişkin yönetmelik değişikliği taslağına göre, bireysel emeklilik şirketlerinin fonları farklı portföy yönetim şirketleri tarafından da yönetilebilecek. Fon yönetiminde rekabeti artıracak olan bu değişiklik sayesinde yatırım seçenekleri de çoğalacak. Portföy yönetim şirketleri bu değişikliği memnuniyetle karşılarken sigorta şirketleri ise pek de sıcak bakmıyorlar.

Ünlü Portföy Yönetimi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Gülkan konuyla ilgili yapılan tebliğe bakıldığında katılımcıların yani tasarruf sahiplerinin lehine çok önemli değişiklikler olduğunu belirterek rekabet ve şeffaflığın artırılırken maliyetlerin ise düşürüldüğünü, fonların hareket alanının ise kontrollü bir şekilde genişletildiğini vurguluyor.

-"DEVRİM NİTELİĞİNDE ADIM..."

Emeklilik şirketlerine fonların yüzde 30'unu grup dışı portföy yöneticilerine yönettirme zorunluluğunun getirilmesini “devrim niteliğinde” adım olarak niteleyen Gülkan, konuyla ilgili “BES, kuruluşundan bu yana geçen 9 yıl içinde belli bir noktaya geldi. Bundan sonra büyük atılımı yapabilmesi için sektörün fon yönetimi bacağında rekabetin artacak olması son derece olumlu bir gelişme. Yatırım fonlarının önemli bir bölümünün grup dışı portföy yöneticilerine yönlendirilmesi, yatırım kararlarının daha objektif kriterlere dayanması açısından önemli bir adım olacaktır. Bu sayede artan rekabet, fon getirilerine olumlu yansıyacak, bundan katılımcılar kazançlı çıkacaktır.” dedi.


ABD : TÜRKİYE, DÜNYADA YÜKSELEN YEDİ EKONOMİK GÜÇ ARASINDA

Kongre Araştırmalar Merkezi (CRS)'in raporunda Türkiye, dünyadaki 7 yükselen ekonomik güçten biri olarak gösterildi. Bu ülkeler başta Çin olmak üzere Türkiye, Brezilya, Hindistan, Endenozya, Meksika ve Rusya olarak gösterildi. 2012'de %2.9 büyümesine rağmen bunun Avrupa'nın en yüksek büyüme oranı olduğu belirtildi. Raporda,”Türkiye için önemli öncelik, teknoloji ve yetenekli işgücü transferiyle birlikte gelen dogrudan yabancı yatırımları ve daha fazla özkaynağı çekmek ve ani geri çekilmeğe daha eğilimli olan kısa vadeli kredi ve portföy akışlarını azaltmak “ ifadesi kullanıldı.

UZAKDOĞU DOSYASI

Yeni yılda yeni bir Japonya

Japonya'da seçimleri muhalefetteki Liberal Parti açık farkla kazanırken Shinzo Abe yeniden başbakan koltuğuna oturdu. Parasal genişleme yanlısı Abe'nin seçim zaferi, Japon Yen'inin dolar ve euro karşısındaki düşüsünü hızlandırdı.
Yeni Başbakan Abe, seçim vaadinde Merkez Bankası'na enflasyon %2'ye ulaşıncaya kadar parasal genişleme çağrısında bulunmuştu. Yeni yılda değişik bir Japon para politikası izleyeceğiz.Japon ihracatına rekabet gücü kazandıracak olan bu politikada para bolluğunun yaracağı enflasyon riski var. Onda da %2'ye kadar sorun yok deniyor.

AMERİKA RAPORU

Mali Uçurum Noelden sonra çözülebilir

Cumhuriyetçilerin Plan B’sinin uçurumdan yuvarlanmasıyla ve mali uçuruma ilişkin umutların azalmasıyla bu sabah ABD vadelilerde ve Asya piyasaları kırmızıda. Sert düşüşte Cumhuriyetçilerin hazırladığı önerinin parti içinde yeterli desteği bulamaması etkili oldu. Makro veri tarafının zayıf olduğu haftanın son işlem gününde mali uçuruma yönelik haber akışı öne çıkıyor. Avrupa borsaları da saat 13:31 itibariyle satış baskısı altında. Kayıplar %1’e yakın.

emen-22.jpg

Temsilciler Meclisi lideri John Boehner kendi partisi içerisinden gelen vergi artışı karşıtı seslere boyun eğerken, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında bütçe konusunda bir anlaşma sağlanamayacağı endişelerini de tekrardan tetikledi. Noel'den sonra tekrar bir araya gelecek olan Temsilciler Meclisi üyeleri ve senatörlerin mali uçurumu çözmek için bir haftadan biraz daha az süreleri olacak. Ticaret Bakanlığı tarafından bugün açıklanacak veriler, dayanıklı tüketim malı siparişlerinin geçtiğimiz aya göre daha yavaş hızla yükseldiğini gösterebilir.
Deutsche Bank AG Londra stratejisti Jim Reid, "Uçurum saati ilerlemeye devam ediyor ve Noel tatilinden önce bir anlaşma şimdi daha az muhtemel görünüyor. Bu belirsizlik piyasalarda baskı yaratıyor" ifadelerini kullandı.
Haftanın son işlem gününde ABD'den gelen dayanıklı mal siparişleri yüzde 0.7 olurken kişisel gelirler son 11 ayın zirvesine çıktı. ABD'de Kasım ayında kişisel gelirler yüzde 0.6 yükselerek Şubat'tan bu yana en büyük artışı kaydetti.Aynı dönemde tüketici harcamaları yüzde 0.4 arttı. Gelirlerin ve harcamaların yüzde 0.4 artması bekleniyordu.ABD'de Kasım ayında dayanıklı mal siparişleri yüzde 0.7 yükseldi.Ekim ayı verisi yüzde 0.5 artıştan yüzde 1.1 artışa revize edildi. Kasım için beklenti yüzde 0.1 artıştı.

AVRUPA DOSYASI

Şimdi o Bir Belçikalı


emen33.20121224002448.jpg

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın zenginlerden yüksek vergi politikası ilk firesini verdi. Ünlü Fransız Oyuncu Gerard Depardie Belçika vatandaşı oldu. Şimdiye değin yüksek vergiler yüzünden dışarda yaşayan pekçok fransız sanatçısı vardı. Depardieu yaptığı açıklamada 45 yılda Fransa hazinesine 145 milyon Euro vergi ödediğini belirtti. Bazı bakanlar oyuncunun bu davranışını kınayıcı görüşler belirttiler. Depardieu bütün bunlara “Siz yeteneği cezalandırıyorsunuz” diyerek cevap verdi.Halen Fransa'da yaşayan pekçok oyuncu ve sanatçının Depardieu'yu takip etmelerinden endişe ediliyor.
Depardieu geçtiğimiz eylül ayında Ermenistan’ı ziyaret etmiş ve ödül almıştı. Burada Genoside konulu bir film çevirme konusunda da görüşülmüştü. Hatırlayacaksınız geçtiğimiz günlerde de Alain Delon Ermenistan’da ödül aldı.

AVRUPA BANKALARA 1.6 TRİLYON EURO DÖKTÜ

AB Komisyonu'nun yayınladığı rapora göre AB ülkeleri, 2008 ile 2011 sonu arasında bankalarını desteklemek için 1.6 trilyon euro harcadılar.
AB ülkelerinin bankalara sağladıkları yardım AB GSYH'sının yüzde 13'üne ulaştı. AB ülkeleri bu yardımın yüzde 67'sini finansman garantisi şeklinde verdi.

2011 YILINDA REEL EKONOMİYE DESTEK İSE 4.8 MİLYAR AVRO OLDU.

AB Komisyonu'nun yayınladığı rapora göre AB ülkeleri, 2008 ile 2011 sonu arasında bankalarını desteklemek için 1.6 trilyon euro harcadılar.

emen44.20121224002556.jpg

İşte Societe Generale'in 2013 kur tahminleri
Fransız bankası Societe Generale, 2012 yılında en iyi performans gösteren ülkeler arasında başa koyduğu Türkiye için gelecek yıl da iyimser. Bankanın dolar/TL ve euro/TL'deki tahminleri ise şöyle.
Fransız yatırım bankası Societe Generale, 2012 yılının sonuna doğru gelişen piyasalarda kur ve tahvil piyasalarına yönelik trading önerilerini kapatırken, performansını değerlendiren bir bilgilendirme notu yayınladı. Bankanın yıl boyunca verdiği trading önerilerine yer veren banka, Türk Lirası ve Türk tahvillerindeki olumlu görüşünü korudu.
Bankanın yazdığı 20 Aralık tarihli strateji raporunda, en iyi getiri sağlayan trade imkanının Türk Lirası alımı ve Güney Afrika Randı satımı olduğunu aktardı. Kurum ayrıca, Türk tahvillerinde aldığı uzun pozisyonun da en karlı getiri araçlarıdan birini sağladığını ifade etti.
Societe Generale'in tahvil piyasasında getiri sağladığı diğer piyasalar ise Romanya, Rusya ve İsrail oldu.

KUR TAHMİNLERİ

Societe Generale, yılsonu dolar/TL tahminini 1.80 açıklarken, gelecek yılın ilk çeyreğinde de kurun 1.80 seviyesinde kalacağını öngördü. İkinci ve üçüncü altı ayda kurda 1.75 seviyesini bekleyen kurum, yılsonu beklentisini ise 1.80 olarak açıkladı.
Euro/TL açısından ise bu yıl sonu 2.30 bekleyen Societe Generale, Mart 2013'te 2.30, Haziran'da 2.20 , Eylül'de 2.10, Aralık 2013'te ise 2.15'lik bir öngörü açıkladı.
Kurum, gelecek 1 aylık süreçte, Türk Lirası'nın iyi performans göstermeye devam edeceğini, piyasanın yabancı girişleri ve not artırımı sonrası oluşan ortamdan faydalandığını, ancak performansın gücünün Merkez Bankası'nın tutumuna bağlı olacağını öngördü.
Societe Generale, döviz opsiyon işlemlerinde 15 Kasım tarihinde verdikleri dolar/TL'de alım opsiyonunun ise 1.7650-1.8350 bandında kalındığı sürece 13 Şubat tarihine kadar geçerli olacağını aktardı.
Bono tahvil piyasasında Türk tahvilleri üzerine aldığı pozisyonu değerlendiren Societe Generale, bu anlamda 208 baz puanlık bir kar yazdığının altını çizdi. 2022 vadeli kağıda yüzde 8.39'dan al veren banka, yüzde 6.50 olarak verdiği pozisyon kapamasını ise yüzde 7.05'ten gerçekleştirdi.

PİYASALAR

Geçtiğimiz hafta İMKB bünyesinde İMKB Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası açıldı. Böylece Türk Sermaye Piyasaları’nda iki yeni enstrüman sınıfı organize bir pazarda ilk kez işlem görmeye başlayacak: Tek hisse senedine dayalı vadeli işlem kontratları ve opsiyon sözleşmeleri. İMKB’de tek hisse kontratları dönemi başladı, işlem görecek hisseler şu şekilde: Garan, Akbank, Eregl, Sahol, Isctr, Tcell, Thyao, Tuprs, Vakbn, Ykbnk
Piyasalara baktığımızda ise, mali uçurum düğümüne dair tedirginliğin riskli varlıklarda satış baskısını artırdığını görüyoruz. 77.000’in üzerinde tutunamayan İMKB’de yurtdışına bağlı olarak haftanın son günü 76.500’e yönelen negatif bir açılış gördük. Endeks haftayı 76.684,74 olarak kapattı.
Gösterge tahvil faizi yeniden %6 seviyelerinde. Faizler biraz daha yükselebilir.
Gösterge tahvil faizinde Merkez Bankası faiz kararı sonrası yükselişle birlikte yeniden %6 seviyesinin üzerine geldik. Gösterge tahvil faizinin bileşiği %6,02 seviyesinde. Türkiye 10 yıllık tahvil faizinde de yükseliş sürüyor, 10 yıllık tahvil faizi %6,68 seviyesinde.
Bu faiz yükselişinin 2013 tahvil faizlerine de yansıyacağı şeklinde bir kanaat var.Hatta yıl kapanırken mevcut yükselişin biraz daha artması bekleniyor.

Bu artışın gerekçesi:
Piyasada çok büyük bir faiz indirimi beklentisi vardı ancak bu gerçekleşmedi. Aralık ayında çok yatay bir faiz seyriyle karşılaşıldı. Yabancı oyuncular ortada yok. Yerlilerde de fazla bir hareket yok. Sadece bankaların sene sonu pozisyon kapatma eşliğinde kar satışları görülüyor. 2013’te hem hazine ihaleleri hızlı bir şekilde gelecek, bu hareketin devamının sürekliliğini izliyor olacağız. Faizlerde bir miktar daha yükseliş görebiliriz. Özellikle kısa vadede gösterge faizde bu yükselişi görebiliriz.
Döviz
Mali uçurum görüşmelerinin çıkmaza gireceği endişeleri ile test ettiği 1,33 seviyesinden
geri çekilen EUR/USD, haftayı 1.3189 olarak kapattı.Yakın vadede yüksek seyrini korumasını beklediğimiz USD/TL’de hafta 1.7967 olarak kapandı.Ancak 1,7930 direncinin aşılması 1,80-1,81 bandında doğru hareketliliğe neden olabilir. Piyasalarda yılsonu dolar kapanışı 1.80 olarak bekleniyor.

Euro haftayı 2.3698 olarak kapattı.
Nihayet İstanbul beklediği kara kavuştu. Ancak ilk gün herzaman olduğu gibi hazırlıksız yakalandık. İnsanlar yollarda sefil oldu. Nadiren bu olağanüstü günleri yaşayan İstanbul’un altyapısının ve toplu taşıma imkanlarının şehrin çok gerisinde olduğunu bir kere daha gördük. Buna rağmen hala İstanbul’u büyütmeğe ve rant yaratmağa çalışmanın yanlış olduğunu anlamamız gerekiyor.

Esenlikle Kalın.

(DİKKAT: Haftalık ekonomik ve politik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır) .
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.