• BIST 101.849
  • Altın 259,118
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 27 °C

Enflasyon tahminleri 1.2 puan arttı

Enflasyon tahminleri 1.2 puan arttı
TCMB Başkanı Erdem Başçı faiz koridorunun üst sınırı kademeli olarak indirdiklerini, net ihracatın büyümeye katkısının arttığını söyledi.

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü 20-29 Ekim 2012
İSTANBUL-
Merkez Bankası yılın son enflasyon raporunu açıkladı ve TCMB Başkanı Erdem Başçı yıl sonu enflasyon tahminlerinin 1.2 puan artarak yüzde 7.4'e çıktığını söyledi.
Açıklamada son dönem verilerin amacı ulaşıldığını gösterdiğini kaydeden TCMB Başkanı Erdem Başçı net ihracatın büyümeye katkısının arttığını belirtti.
Ekim 2011’den itibaren fiyat istikrarına odaklanıldığını, parasal sıkıştırma gerçekleştirdiklerini ve 2012 ek parasal sıkıştırmaya gidildiğini söyleyen Başçı enflasyonun çift haneye çıktığı ortamda beklentilerin bozulmasının önüne geçtiğini savundu.
Haziran ayı itibariyle piyasaya verilen likiditenin arttırıldığını bununla fonlama maliyetinin düşürüldüğünü belirten TCMB Başkanı, faiz koridorunun üst sınırı kademeli olarak indirdiklerini belirtti.
Genel olarak ihtiyatlı bir duruş sergilediklerini kaydeden Başçı, küresel ekonomideki belirsizlileri gündeme getirerek bu duruşun korunduğunu belirtti.

Yılın üçüncü çeyreğinde kısa vadeli faizlerde gözle görülür bir düşüş yaşandığını belirten Başçı getiri eğrisinin eğiminin yukarı yönlü olduğunu belirtti. Yılın üçüncü çeyreğinde zayıf iç talebe bağlı olarak kredilerin azaldığını kaydeden Başçı tüketici kredilerinde aşağı yönlü eğimin devam ettiğini söyledi.
Başçı önümüzdeki dönemde ticari kredilerde de düşüş öngördüklerini yıl sonunda ise beklentiler dahilinde yüzde 14 seviyesinde kalmasını beklediklerini kaydetti.

merkel.20121024125432.jpg

AB BANKALARIN DENETİMİNDE UZLAŞTI

Avrupa Birliği liderleri, bankaların denetimini gelecek yıl kademeli olarak üye ülkelerin sorumluluğundan alarak Avrupa Merkez Bankası'na (AMB) devretme konusunda uzlaştı. Kurumun yasal çerçevesi konusunda üyelerin 1 Ocak 2013’e kadar anlaşmaya varması gerekiyor.
Avrupa bankacılık denetleme sisteminin en iyi ihtimalle 2013'ün ikinci yarısında faaliyete gireceği ve 2014 başında tüm bankaları kapsayacağı belirtiliyor. Karar, daha önce zamanlama ve Avrupa Merkez Bankasının denetleyeceği kurum sayısı konusunda bir türlü uzlaşamayan Almanya ve Fransa arasında bir uzlaşma sağlandığına işaret ediyor.

ab-toplanti.jpg

İSPANYA FONA BAŞVURMAYI DÜŞÜNMÜYOR

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, zordaki İspanyol bankalarına sermaye takviyesi için Avro Bölgesi Kurtarma Fonu'na başvurmayı şimdilik düşünmediklerinin işaretini verdi. Rajoy, liderlerin 10 saati aşkın toplantısından çıkarken yaptığı açıklamada,” Bu konuyu kimse gündeme getirmedi'' dedi.
Başbakan Rajoy yaptığı açıklamada bu konuda herhangi bir baskı olmadığını, yardım isteme konusunun İspanya hükümetinin inisiyatifinde olduğunu ve şimdilik böyle bir niyet olmadığını açıkladı. Bu açıklamadan önce düşmüş olan İspanyol tahvil faizleri tekrar yükseldi.

YUNANİSTAN KREDİSİ
AB liderleri Yunanistan'ın acil ihtiyaç duyduğu 31,5 milyar avroluk kredi dilimine onayı maliye bakanlarına bıraktı.
Zirve sırasında yapılan açıklamada, Atina ve troykanın (AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF) uygulanan mali programı güçlendirecek politikalar konusunda anlaşmaya yaklaşması memnuniyetle karşılandığı belirtilerek, Euro bölgesi maliye bakanlarının troykanın raporunu bekleyip gerekli kararları alacakları bildirildi.

suriye.jpg

TÜRKİYE’NİN PKK MÜCADELESİNDE YENİ AKTÖR

Economist dergisi, Türkiye’nin Suriye konusunda takındığı şiddetli Esad karşıtı tutumu, kendi 14 milyonluk Kürt nüfusuyla uzun zamandır yaşadığı sorunları derinleştirdiğini yazıyor.
“Türkiye, Suriye ve Kürtler” başlığıyla yayımlanan makale, Türkiye, Suriye arasında gerilim devam ederken Suriye’de özerk bir Kürt bölgesinin, Kürt meselesinde dengeleri değiştirebileceğini tartışıyor.
Economist Türkiye ve Suriye arasındaki gerginliğin neredeyse açık bir savaşa dönüştüğünü öne sürüyor.
Dergiye göre yakın zamanda çözülecek gibi görünmeyen Suriye krizinin ve hükümet güçlerinin genelde Kürtlerin yaşadığı sınır bölgelerinden çekilmesinin, Türk devletinin PKK ile 28 yıllık savaşında riskleri artırıyor.

harita.jpg

‘TEZKERENİN HEDEFİ KÜRTLER’

Economist makalesinde, bölgedeki Kürtlerin, Türkiye’nin sınır boyuna sevk edilen askeri birliklerin ve tankların hedefinin Esad olmadığından endişelendiklerini aktarıyor.
Makalede, “Türkiye meclisinin, orduyu yurt dışındaki müdahaleler için yetkilendirdiği tezkerenin kendilerini hedef aldığını düşünüyorlar. Bu aşırı heyecanlı bir düşünce. Ancak Türkiye’nin kuzey Irak’taki Iraklı Kürt devletçiğinin dibinde ortaya çıkan, güya bağımsız Suriyeli Kürt bir varlığın fikriyle şaşkın olduğu da açık” ifadeleri dikkati çekiyor.
Makalenin girişinde Türkiye’nin Kürt [ve Suriye] çıkmazına işaret ettiği söylenen bir tablo şöyle tarif ediliyor: “Suriye tarafında yüksek bir tepede dalgalanan dev bir Kürt bayrağı, Türkiye tarafında çoğunlukla Kürtlerin yaşadığı Güneydoğu’daki Şenyurt kasabasına bakıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kasabadaki merkezinde, merdiven boşluğunda tozlanmakta olan gri bir levhanın üzerinde Atatürk’ün “Ne mutlu Türküm diyene” sözleri kazılı. Sokağın karşısındaki Jandarma’nın dikenli tellerinin berisinde bir başka slogan “Orduya sadakat onurumuzdur” diye parıldıyor.”
PYD hazırlanıyor
Makaleye göre PKK’nın Suriye şubesi Demokratik Birlik Partisi, PYD tarafından yönetilen bölgelerde sadece Kürtçe eğitim verecek okullar ve Kürtçe tabelalarla sınırlı değil hazırlıklar: “PYD yoğun biçimde silahlanıyor, şu ana kadar üç silahlı tabur kurdular.”
Economist, PYD hazırlıkların Esad’ın devrilmesini takiben yaşanacak kaosa karşı savunma amaçlı olduğunu söylese de, “Giderek daha da savaş yanlısı olan Erdoğan gözünde PYD, PKK demek ve onun da esas düşmanı Türkiye,” diyor.

TÜRKİYE DOSYASI
Geçtiğimiz hafta toplanan Para Politikası Kurulu, faiz koridorunun üst bandını yarım puan indirerek yüzde 9.5'e çekerek temkinli duruşa devam dedi. PPK gösterge faizini yüzde 5.75, gecelik borçlanma faiz oranını da yüzde 5'te tuttu. Faiz koridoru yüzde 5 ile yüzde 9.5 olarak uygulanacak. Kurul önümüzdeki dönemde aynı doğrultuda ölçülü bir adım atılabileceğini ifade etti.
Öte yandan Merkez Bankası küresel piyasalardaki son gelişmeler dikkate alınarak finansal istikrarı desteklemek amacıyla bütün döviz tutulabilecek zorunlu karşılık dilimlerine ilişkin rezerv opsiyon katsayılarını (ROK) 0.1 puan artırdı.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Merkez Bankası hala inatla 'benim bildiğim bildik, çaldığım düdük' demeye devam ediyor" dedi. PPK kararlarını eleştiren Çağlayan, TCMB’nin faiz koridorunun haddinden fazla geniş olduğunu belirterek, dünyanın bu sıkıntılı durumunda ülkenin büyük fırsat kaçırdığını ifade etti.
Diğer taraftan bankalarca uygulanan faizlerde yılın en düşük seviyelerine gelindi. Merkez Bankası verilerine göre eylül sonu itibarıyla dört haftalık ortalamalara göre ticari krediler hariç taşıt, konut ve ihtiyaç kredilerinde kredi faizleri 2012 yılının en düşük seviyesine geriledi.
• Konut kredisi faizleri yüzde 12.05 ,
• ihtiyaç kredisi faizleri de yüzde 16.55,
• Ticari kredi faiz oranları ise yüzde 14.03,
• Taşıt kredileri ise son iki ayın en düşük seviyesi olan yüzde yüzde 13 seviyesine geriledi.
PPK’nın temkinli duruşu TL için avantaj. Görünüm pozitif. Aylık repo miktarı 4 milyar TL.ye çıkarıldı.Herşey kasım ayında beklenen not artışına endekslenmiş gibi. Ben not artışını biraz iyimser bulmakla beraber dünyanın bu şaşkın halinde fazla da yadırgamıyorum. İyimser ve pozitif havayı geçici buluyorum. Bayramdan sonra verilere bağlı olarak ufak dalgalanmalar olabilir. Terslik kasım ayında beklenen not gelmez ise muhakkak yaşanacaktır. Ancak piyasalar şimdiden artışı satın aldılar.
Piyasalar deyince asıl konuşmamız gereken, piyasada ödemelerde/çeklerde yaşanan sıkıntılar. Ciddi bir daralma yaşanıyor. Bu konuda sıkıntılar daha da artabilir. Ekim ayı enflasyonu bekleniyor. Son zamların etkisinin beklentisi var. Koridor önümüzdeki aylarda daha da daralabilir.
Türkiye bu hafta bayram tatiline giriyor. İnsanlar arayıda ilave edip bu hafta son tatillerini yapıyorlar. İstanbul biraz rahatlayacak umarım.

PİYASA
Borsa

Borsamız sadece isim ve hüviyet değişikliği değil aynı zamanda 70.000 barajını geçmenin mutluluğunu yaşıyor. Arada kar realizasyonları olsada tutunmaya çalışıyor.
Arada bayram için likit kalmak zorunda olanlarda var. IMKB durgun Avrupa ve inişli çıkışlı ABD’ye göre fena değil. Banka hisseleri fena değil. Bu hafta fazla bir hareket beklemiyoruz. Hafta 70770’den kapandı.

Faizler
TL.nin güçlenmesi hafif destek oldu. PPK kararı ile faizler 7.35’lere geriledi.JPMorgan gelecek ayda yeni bir 0.50 faiz indirimini gördüğünü belirtti. Ekim enflasyonu önemli. Vergi ve zamların yansıması merak ediliyor. Hafta 7.30-7.40 arasında oynar.

Döviz
Piyasalar PPK toplantısına odaklanmıştı. 0.50 bekleniyordu. Açıklanınca TL bir miktar değer kazandı. 1.7970 seviyelerinde dengelendi. Dolar haftayı 1.7920, Euro 2.3330 olarak kapattı. Dolar biraz daha düşebilir. Bayram için dolar satışı olabilir.
Bütün dostlarımızın mübarek kurban bayramını içtenlikle kutlar nice sağlıklı bayramlar dileriz.
Esenlikle Kalın.

(DİKKAT: Haftalık ekonomik ve politik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır)

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.