• BIST 98.455
  • Altın 219,576
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 0 °C

Enflasyon artıyor, büyüme düşüyor

Enflasyon artıyor, büyüme düşüyor
Enflasyon ciddi artarken, büyümede düşüş yaşanıyor. Euro faizlerinin nasıl seyredeceği merak ediliyor. Parite 1.49’lara yükseldi. kısa süreli 1.50 testi olabilir.

EMEN&EMEN


İSTANBUL-Türkiye'nin ve dünyanın haftalık ekonomik panoramasını çizen Emen&Emen Danışmanlık şirketi 24-30 Ağustos 2008 tarihine yönelik inceleme yaptı.Tasarruf sahibini küçüklerden kaçırırsanız, tasarruflar büyüklere gidecektir şeklindeki uygulamanın 200 öncesi yaşandığını belirten Emen&Emen "Büyükler tasarruf sahibini küçüklerden kaçırmak için bu metodu "Devlet ve Derviş” desteğini de alarak değişik şekillerde kullanmışlar ve de başarılı olmuşlardır" şeklinde açıkladı.
Bu arada enflasyonun ciddi şekilde arttığını ve büyümede düşüş yaşandığını belirten Emen&Emen "Euro faizlerinin nasıl seyredeceği merak ediliyor. Parite 1.4630 seviyelerinden kar realizasyonları sebebiyle 1.49"lara yükseldi. Paritede genel trend aşağı olmakla beraber kısa süreli 1.50 testi de mümkün görülüyor" dedi. Bu arada yatırımcıya ise tavsiye değişmedi: "Yatırımcıya tavsiyeler değişmiyor. Mevduat güvenli ve yüksek getirili."

HAFTANIN EKONOMİK GÖRÜNÜM (24-30 Ağustos 2008)

Bugünlerde ABD ekonomik çevrelerinde konuşulan ve bazı önemli isimler tarafından da dile getirilen; bazı ABD bankalarının ciddi sorun yaşayabileceği şeklindeki dedikodular, gündeme ABD"nin büyükleri yaşatabilmek için, küçükleri feda edebileceği gibi bazı senaryoları getiriyor. Tasarruf sahibini küçüklerden kaçırırsanız, tasarruflar büyüklere gidecektir. Türkiye"de bu formül 2000 öncesi uygulanmış ve faiz yarışının ve 2001 krizinin hazırlayıcısı olmuştur. Büyükler tasarruf sahibini küçüklerden kaçırmak için bu metodu “ Devlet ve Derviş” desteğini de alarak değişik şekillerde kullanmışlar ve de başarılı olmuşlardır.

Greenspan gibi söylediğini ölçüp biçen bir kurt otoritenin durduk yerde bu konuyu gündeme taşıması üzerinde durmak gerekir. ABD bu tür uygulamaları 1980-1990 yılları arasında yaşamış ve bedelini çok pahalı ödemiştir.(S&L Institutions) 747 tasarruf ve kredi sandığının batması ve 160 milyar dolar zararla kapanan krizde, ABD Hazinesinden çıkan para 124 milyar dolar olmuştu……..

ABD"nin TMSF"si FDIC bu arada 9 uncu bankaya el koydu. El konan banka 622 milyon dolar mevduatı olan küçük bir yerel Kansas bankası. Analistlere göre sorun aslında 60 milyon dolar destekle çözülebilecek kadar küçük. Bu da FDIC"nin soruna genel bakış bakış açısını belirleyen bir örnek.
Bu bakış açısını Bernanke"nin geçtiğimiz hafta yaptığı, bu gelişmelerle bağlantılı olabilecek konuşmasına bağlayabiliriz. (Economist, last edition)

Ona göre; FED başta olmak üzere yetkili otoriteler bundan sonraki “ potansiyel krizleri” nasıl önleyebilirizi düşünmek zorundalar. Freddi veya Mae gibi bireysel çözümlerin yeterli olmayacağı kesin. Çünkü arkası gelecek. O zaman sistemsel riskler ve zayıf noktalar üzerinde yoğunlaşmamız gerekir. En kötü subprime mortgage"lar bankalar tarafından değil, finans şirketleri tarafından yapıldı. Ama FED olarak burada yapacak çok şey yok. Takip edilecek yöntem, daha üstten sistemi kontrol edecek ve gerektiğinde derin cerrahi müdahale yapacak bir denetim mekanizması gerekli.

Bernanke, cevabını vermediği bir suali sorarak konuşmasını bitiriyor. Bu işi kim yapacak?

Geçtiğimiz hafta yurtdışında endişeli bir hafta vardı. Gelen haberler, ABD hükümetinin Freddi Mac ve Fannie Mae"yi destekleyeceği ve ABD"li büyük bir bankanın büyük zarar yazacağı hatta batacağı şeklinde idi. Daha sonra arkası gelmese de Kore Kalkınma Bankası"nın ismi geçen ABD bankasına talip olduğu duyumları ile piyasalar rahatladı.
Haftaya %18.40"dan başlayan bono bileşik faizi, ilk gelişmelerle %18.90"a yükseldi. Sonra gelen alımlarla 18.65 oldu.

Diğer taraftan haftaya 1.18 YTL seviyesinden başlayan dolar, yurtdışının menfi etkisiyle yükselişe geçti ve 1.20"lere yaklaştı. Ancak gelen tepki satışları ile 1.18"lere geriledi. Bu hafta 1.18-1.20 bandı bekleniyor. Ancak ABD mahreçli haberlerin dozu bu bandı değiştirebilir.

AB ekonomisi başlangıçta ABD kadar sıkıntılı değildi. Ancak son veriler burada da ciddi sıkıntı var diyor. 2008 ikinci çeyreğinde yaşanan 0.2 düşüşle bölgenin ekonomik büyümesi yıllık bazda %1.5 geriledi. Almanya"da bu 0.5"lik küçülmeye dönüştü. Fransa ve İtalya"da 0.3 oranında küçüldüler. Son verilere göre enflasyon 54, işsizlik %7.3 oranında.
Görüldüğü gibi enflasyon ciddi artarken, büyümede düşüş yaşanıyor. Euro faizlerinin nasıl seyredeceği merak ediliyor. Parite 1.4630 seviyelerinden kar realizasyonları sebebiyle 1.49"lara yükseldi. Paritede genel trend aşağı olmakla beraber kısa süreli 1.50 testi de mümkün görülüyor.

Yatırımcıya tavsiyeler değişmiyor. Mevduat güvenli ve yüksek getirili. Önümüz ramazan ve okullar açılıyor. Enflasyon biraz artsa da fazla etkisi olmayacak. Ancak gıda fiyatları ciddi bir sorun. Yaz aylarını geride bıraktık ama ucuz taze meyva sebze artık tarihe karıştı. Bu arada berber Kemal durduk yerde 30YTLlik tıraş fiyatımı yılsonunu beklemeden 35"e çıkardı. Sordum MOS"ta 45 YTL. dedi.
Esen kalın

EMEN&EMEN

25-31 Ağustos 2008 veri takvimi


KALICI OLABİLMEK

1997 yılında ve tekrar 1999 yılında Time bir CEO"yu yılın adamı seçti.(Intel"den Andy Grove ve Amazon"dan Jeff Bozes) Bu unvan daha önce büyük yetki ve otorite sahibi kişilere ya da ultra-başarı göstermiş kişilere veriliyordu. Artık yeni bir süreç başlatılmış ve başarılı CEO"larda devreye girmişti.

Fakat  kaçınılmaz bir şekilde, bu da sona erdi. Kutladığımız insanların sadece bazıları-Andy Grove- etkilerini korudular. Diğerleri yapamadı. Bu kazançlı şirketlerden bazıları

-Kesinlikle Microsoft ve belki Amazon- güçlerini koruyabildiler ve uzun vadede bir değer yaratabildiler. Fakat birçoğu yapamadı.2001 sonu itibariyle dot.com şirketlerinin birçoğu battı ve finans tarihinin en büyük enkazlarını oluşturdular. 3 yıl rekor büyüme gerçekleştiren NASDAQ 2000 Mart"ının 5000 seviyelerinden sonbahar ile birlikte 1200 seviyelerine geriledi.  Kağıttan yaratılan kaplan ekonomi tepe taklak olmuş ve tahribatı çok fazlaydı.

Geçmişe bakıldığında hemen hemen her şey açık olarak görünüyor ama gene ders almıyoruz. Amerikan iş dünyasının çok dersler çıkarılabilecek garip bir dönemidir  bu...

“Yükselen bir hisse değeri tek başına bir işi yürütmez.”
“
Uygulanabilir bir iş düzenli bir gelir dizisi yaratabilecek bir iş modeli gerektirmektedir.”
Bu Carneige ve Morgan döneminde bir doğru teşkil ettiği kadar, bugünde gerçekliğini korumaktadır.

Haftalık Ekonomi Dergilerine hayali tahmin yürüten Borsa uzmanlarına ithaf olunur.

Editör :  Murat Emen

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.