• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C

Enerjisiz, tarımsız, turizmsiz ülke

Enerjisiz, tarımsız, turizmsiz ülke
Doktor Carlos Buontempo yaptığı araştırmalarda Akdeniz çevresindeki ısınmanın gezegendeki ısı ortalamasının çok üstünde olduğunu söyledi.

Enerjisiz, tarımsız ve turizmsiz bir Türkiye"ye mi gidiyoruz?
Salı, 03. Ağustos 2010, 16:17
İklim değişikliğinin Türkiye"de büyük etki yaratacağını düşünüyoruz. Hidroelektrik sistemlerde ve tarımda sorunlar yaşanabilir. Turizm de olumsuz etkilenebilir. Zira kimse ağustos ayının ortasında çöle gitmek istemez, değil mi!
İngiltere"deki MET Office"in Türkiye ve Ortadoğu uzmanı Doktor Carlos Buontempo yaptığı araştırmalarda Akdeniz çevresindeki ısınmanın gezegendeki ısı ortalamasının çok üstünde olduğunu söyledi.
Bu bölgede geniş bir konuma sahip olan Türkiye'nin iklim değişikliklerinden çok fazla etkileneceğini belirtti.
İklim değişikliği Türkiye ve Akdeniz"i 50-100 yıl içinde nasıl etkileyecek?
Bununla ilgili nokta atışı bir tahminde bulunmam çok zor. Ancak genel uzlaşma ısının artacağı yönünde... Türkiye ve Akdeniz"de bunun küresel artışın da üzerinde olması bekleniyor. (Bu yüzyılın sonuna kadar global ısı artışının 3 derece civarında olacağı tahmin ediliyor.) Ayrıca yağışta da azalma olacağını düşünüyoruz. Ancak Karadeniz"de kışları yağmur daha da artacak. Büyük fırtına ve seller yaşanacak.
Bunun su kaynakları açısından anlamı nedir?
Genel olarak suda azalma olacak. Deniz seviyesinin yükselmesi ve fırtınanın etkisi ile özellikle kıyı bölgelerinde yer altı sularına tuzlu su karışacak, bu da tarımı olumsuz etkileyecek. Verimli tarım alanlarının kıyılarda olması durumun ciddiyetini daha da artıracak.

Enerji ve tarımda kriz
“2050"de Akdeniz Afrika gibi olacak” tespiti doğru mu?
Akdeniz"de sıcak ve kuraklığın artacak olması böyle yorumlanabilir. Daha uzun, daha sıcak ve daha susuz yazlar geliyor... Ancak kışları yağmurun artacak olması bu noktada Akdeniz"i Afrika"dan ayırıyor. Sahra çölünde hiç yağmur yağmayacak ama Türkiye"de dağlık bölgelerde yağış görmeye devam edeceğiz.

Türkiye"deki iklim değişikliğinin ekonomiye etkisi ne olacak?
İklim değişikliğinin Türkiye"de büyük etki yaratacağını düşünüyoruz. Hidroelektrik sistemlerde ve tarımda sorunlar yaşanabilir. Turizm de olumsuz etkilenebilir. Zira kimse ağustos ayının ortasında çöle gitmek istemez, değil mi!
Türkiye"de hâlâ dört mevsimi yaşayabiliyoruz. Bu değişecek mi?
Mevsimlerde şimdiden büyük değişiklik yaşandı. Gelecekte de 4 mevsim yaşanacak. Ama bunlar çocukluğumuzdaki gibi olmayacak. Süreleri ve zamanlamaları değişecek. İnsanlar buna adapte olabiliyor. Ancak hayvanlarda büyük sorun yaşanacak.

İklim değişikliğinin olumsuz etkileri durdurulabilir mi?
Tabii ama hemen şimdi tedbir almaya başlamalıyız, hatta geç kalınmış olabilir. Taşıt kullanımı, seyahatler, nakliyatlar mecburi ihtiyaçlar. Ama bunlar havayı etkiliyor, karbondioksit üretiyor. Geçen asır boyunca hava sıcaklığındaki artışın en önemli nedeninin karbondioksit ve diğer sera gazları olduğunu biliyoruz. Çözüm bu gazların azaltılmasıdır. İklim sistemi yavaş yanıt verir. Bugün tedbir almalıyız ki, bir sonraki nesil daha iyi iklim koşullarına kavuşabilsin.

İklim değişikliğiyle bazı hayvan türlerinin yok olması olası mı?
Kesinlikle! Biz şu anda iklim değişikliğinin hayvanlar alemi üzerindeki etkisini inceliyoruz. Şu anda bile birçok hayvan türünü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyayız. İklim değişikliğiyle pek çok hayvanın soyu tükenecek.

Türkiye"nin çevresinde durum ne olacak?
Suudi Arabistan ve Arap yarımadasının güneyi yağmurda büyük bir artış görecek. Ama Lübnan, Suriye, Irak, İran konusunda konsensüs bu bölgenin daha kurak olacağı, yağmurların çok az olacağı yolunda. Hatta suyu tamamen kaybetme gibi bir ihtimal bile var.

Değişim bölgedeki politikayı nasıl etkiler?
Susuzluğun çatışmaları tetikleyeceğini düşünüyoruz. Kilit noktada, yani Dicle ve Fırat"ta suyun azalması bütün Ortadoğu"yu etkiler. Ama iyi haberler de var. Afrika"daki bir araştırma, suyun azalmasının ülkeler arası işbirliğini artırdığını gösterdi. Kaynak azsa, anlaşmak zorunluluğu ortaya çıkıyor. Bunun doğru olduğunu ummak istiyoruz.

Türkiye"deki tutumla ilgili gözleminiz ne?
Türkiye önemli bir tarım ülkesi ve Akdeniz Bölgesi"nde yer alıyor. Yani iklim değişikliğinden çok etkilenecek bir ülke. Hükümet iklim değişikliği meselesini ciddi biçimde ele almalı.

İklim değişikliğiyle depremlerin bir bağlantısı olabileceğini düşünüyor musunuz?
Hayır. Ama ikisinin arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılıyor. Örneğin buzulların erimesiyle toprağın ağırlığının değiştiği ve deprem sistemlerinin etkilendiği tezleri inceleniyor.

FELAKET SENARYOSU
İklim değişikliği ile ilgili en kötü senaryoda daha yoğun fırtınalar, seller ve daha yoğun kuraklıklar var. Örneğin İtalya, İspanya gibi ülkelerde gündüz saatlerinde sokaklarda kimse yok. Öğlenleri el ayak çekiliyor. Hatırlarsanız Fransa"da 2003 yılındaki sıcak dalgasında 30 bin kişi ölmüştü. Bunun daha da vahim hale geldiğini düşünün.
Akdeniz"de yeni hastalıklar ortaya çıkıyor. Sıtma gibi hastalıklar geri geliyor ve yaygınlaşıyor. İnsan ve hayvanlarda yeni bulaşıcı hastalıklar insan soyunu kırıyor.

Tourexpi

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.