• BIST 95.195
  • Altın 254,986
  • Dolar 5,7347
  • Euro 6,4799
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 22 °C

En verimli turist yaşlı turistir

En verimli turist yaşlı turistir
ALTİD: Turizmde önemli bir potansiyel olan best agerlerin beklenti ve ihtiyaçları belirlenip, ona göre hizmet sunulmalı ve tanıtım da buna göre yapılmalıdır.

ANTALYA- Kargıcak beldesindeki Gold City Turizm Kompleksi'nde ALTİD - Alanya Turistik İşletmeciler Derneği tarafından düzenlenen panelde ''Best Ager-Küresel Turizm ve Diğer Hizmet Sektörlerinin En Verimli Müşteri Kesitini Oluşturan 55 Yaş ve Üstü Tüketici Grubu'' konusu ele alındı.Toplantının açılış bölümünde Kültür ve Turizm Bakanlığı Danışmanı İbrahim Sarıtaş, Antalya Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar, Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, ALTİD Başkanı Gülçin Güner, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ahmet Barut birer konuşma yaptılar.
Toplantıda ayrıca Avrupa-Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner, Deutsche Post AG adına Warner Scheller ile Siegfried Vögele Enstitüsü adına Prof. Dr. Jürgen Hesse de birer konuşma gerçekleştirdi.


TÜROFED Başkanı Ahmet Barut


ALTİD Başkanı Gülçin Güner


Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner


50 YAŞ ÜZERİ TURİSTE ÖNEM GÖSTERMELİ
Toplantıda konuşan Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner, Türkiye'nin 50 yaş üstü turistlere gerekli önemi göstermediği için en az 4 milyar dolar kaybettiğini söyledi. Özellikle Avrupa pazarında 50 yaş üstü turistin giderek daha önem kazandığını belirten. Türkiye olarak milyonlara hayal kurduran bir ürün yelpazesine sahibiz. Tesisimiz, doğamız ve hizmeti en güzel şekilde verecek genç, eğitimli bir nüfusumuz var. Ancak bunu daha iyi organize edip, daha iyi bir şekilde sunmalıyız."

TURİZMCİYE SANAYİCİ GİBİ BAKILMIYOR
Turizmin milyonlara ekmek yediren bir sektör olduğuna dikkat çeken Baraner, buna rağmen hükümetlerin turizmi hep ikinci sektör olarak gördüğünü, turizmin sorunlarının çoğu kez geçiştirildiğini öne sürdü. Turizmciden çok daha az yatırım yapanların sanayici diye el üstünde tutulduğunu söyleyen Baraner, "Biri gidip Bolu'da küçük bir tavuk çiftliği açıyor, başbakanlar, bakanlar gidip burada konuşma yapıyor. Bu kişilerin adı sanayici oluyor. Biz burada milyarları yatırıyoruz. Ama aynı ilgiyi görmüyoruz. Bizim adımız da turizmci arkadaş oluyor.

TURİZMCİ SANAYİCİ AYRIMI YAPILIYOR
Sanayiciyiz diyenler kendilerine, en büyük yatırımcı diyenler gelsinler görsünler bizi. Gelsinler verdiğimiz vergileri, istihdamı karşılaştıralım, kim büyükmüş görelim. Bugün Türkiye'de 150 milyon euroya malolan ve içinde sigortalı olarak 500 ile bin 500 kişi çalıştıran tesisler var. Bunlar büyük yatırımlardır. Turizm, şu anda direkt 3 milyon, dolaylı olarak 5 milyon kişiye SSK'lı istihdam sağlayan bir sektör, ama ne yazık ki 3-5 milyon dolarlık yatırım yapan bir sanayici hükümet nezdinde daha ayrıcalıklı bir bakış açısına sahip oluyor'' dedi.

TURKİYE'DE DOKTOR HASTA, HASTA AYAKTA
Baraner, piyasalarda büyük bir tedirginlik olduğunu, bir hafta sonra ne olacağını kimsenin bilemediğini, bunun da turizmciyi tedirgin ettiğini vurgulayarak, önümüzdeki yıl gelecek turist sayısında bir artış olup olmadığının yeni katalogların piyasaya çıkması ile Ocak ayından sonra belli olacağını dile getirdi. "Türkiye'nin artıları var. Bu öyle bir kriz ki krizi çözecek olanlar hasta, yani doktor hasta, hasta ayakta. Antalya ve Türkiye turizmcileri, son 20 yılı gerçek turizm yaparak geçirdik. Reel turizm yaptık. Verdiğimiz hizmet gerçekti, fiyatlar gerçekti. Hiçbir şeyi abartmadık, Şimdi bunun meyvelerini toplayacağız. Buraya tatile gelen insanlar önümüzdeki yıllarda tatile çıkmaya devam ederlerse, bu turistlerin yine geleceği yer Alanya'dır, Antalya'dır, Türkiye'dir.

TURİZM BU KRİZDEN KARLI ÇIKACAKTIR
Eskiden hayal satardık. Ama artık şimdi güven satıyoruz. Artık turizmde hayal satamazsınız. Artık güven satmak zorundasınız. Türkiye bunu çok iyi yaptı ve bu da en büyük gücümüz olarak görülüyor. Bu nedenle Türkiye'nin bu krizden en az zararla çıkacağını, hatta bu krizi fırsata dönüştürebileceğini düşünüyorum." 

TURİZMCİLER KENDİ BAŞLARINA ÇALIŞIYOR
 Baraner, Türkiye'nin çok önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu belirterek, hiçbir hükümetin turizme beklenen oranda yatırım yapmadığını, turizmcilerin sektörü kendi imkanlarıyla bu aşamaya getirerek büyük fedakarlık yaptığını söyledi. Turizm bölgelerinde hükümetin turizm master planları yapmasını ve buna uygun olanaklar sağlamasını isteyen Baraner, ne yazık ki şu ana kadar bunların yapılmadığını öne sürdü.

Turizm bölgelerinde 20 kilometre uzunluğundaki sahil şeridinde onlarca belde olduğunu söyleyen Baraner, "Birçok belde belediyeleri turizm konusunda yeterli bilince sahip değil. Özellikle turizm bölgelerinde belediye sayısının azaltılması ve planlamanın tek elden yapılması gerekiyor. Sahillerde 3 kilometrede bir belediye var. Bu durum büyük bir planlama kaosuna neden oluyor ve bunun bir an önce değiştirilmesi gerekiyor" diye konuştu.

"TURİZM BAKANLIĞI BAŞBAKANA BAĞLANMALI"
Baraner, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın turizmle yeterince ilgilenemediğini öne sürerek, iki bakanlığın birbirinden ayrılması, Turizm Bakanlığı'nın da Başbakanlığa bağlı bir bakanlık olarak çalışması gerektiğini belirtti.

ALANYA ÇEVRESİNE HAVALİMANI ŞARTTIR
Baraner, Gazipaşa Havaalanı'nın açılmasının bölgeye nasıl bir katkı sağlayacağı sorusuna ise, "Söylemeye çalıştığım ve hükümetin yapması gereken yatırımlardan birisi işte bu. Yılda 1,5-2 milyon turistin geldiği bir yöreye havaalanı yapmazsanız orada sıkıntı yaşanır. Eğer Alanya ve çevresine bir havaalanı yapılsa yörenin turizmdeki yıllık girdisi en az 500 milyon euro artar.YAŞLI TURİST SAYISI ARTIYOR

Konuşmacılardan Scheller, 55 yaşını geçmiş kişilere "best ager" denildiğini belirtirken, kendisinin de 65 yaşında ve iyi bir best ager olduğunu vurgulayarak, ''Best ager'im, 65 yaşındayım ve kendimi 49 yaşında hissediyorum'' dedi.
Yaşlı insanların gelir düzeyinin daha yüksek ve hedeflerinin daha çok güzel, huzurlu yaşam olduğuna da vurgu yapan Scheller, Avrupa'nın, özellikle de Almanya'nın giderek yaşlandığını, önümüzdeki yıllarda bu oranın daha da artacağını dile getirerek, ''29 milyon Alman vatandaşının yaşı 50'yi geçti. Bunların sayıları önümüzdeki yıllarda da hızla artacak. 2050 yılında Almanya'da yaşayan insanların yarısı 55 yaşından büyük olacak'' şeklinde konuştu.

ALIM GÜCÜ YAKSEK YAŞLI İNSANLAR GELİYOR
Almanya'da 50-60 yaş arası 15 milyon insan olduğunu, 14 milyon kişinin de 60 yaş üzeri olduğunu belirten Scheller, Almanya nüfusunun yüzde 64'ünün 18 yaş üzerinde bulunduğunu söyledi. Scheller, ''Daha yaşlı, alım gücü yüksek olan best agerler artıyor. Alım gücü düşük, ancak istekleri yüksek genç kesim giderek azalıyor. Bunun iyi bilinmesi ve değerlendirilmesi lazım'' diye konuştu.

MAYIS-EYLÜL AYLARI YAŞLI TURİST İÇİN İDEAL
Toplantıda Prof. Dr. Jürgen Hesse de, Siegfried Vögele Enstitüsü adına Almanya'daki best agerlerin tatil tercihleri ve ihtiyaçları hakkında yapılan araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Yaşlı turistlerin genellikle kendi içinde farklı özellikler içeren gruplar oluşturduğunu vurgulayan Esse, onların tercihlerinin kültür gezisi, sağlık gezisi, yürüyüş, temiz hava, doğanın tadını çıkarma, huzur bulma ve dinlenme gibi bölümlere ayrıldığını söyledi. 50-59 yaşındaki grupların genellikle Mayıs ve Eylül ayı, 70 yaş hedef grubunun çoğunlukla yaz aylarında seyahat ettiğini belirten Esse, bunun daha da spesifik hale getirilebileceğini kaydetti.

YAŞLI TURİSTE GÖRE HİZMET SUNMALI
Turizmcilerin bu araştırmalara göre kendilerini yenilemesi ve pazarda önemli bir paya sahip best agerlerden daha fazla yararlanması gerektiğini vurgulayan Hesse, ''Best agerler çok önemli bir potansiyeldir. Turizmde önemli bir potansiyel olan best agerlerin beklenti ve ihtiyaçları belirlenip, ona göre hizmet sunulmalı ve tanıtım da buna göre yapılmalıdır'' dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.