• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 10 °C

En büyük komedisi sahnelendi

En büyük komedisi sahnelendi
TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan, ABD Temsilciler Meclisi'ndeki oylamanın, "yaşanmış en büyük komedi" olduğunu söyledi.

WASHINGTON - TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesindeki 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren tasarının oylamasının, "yaşanmış en büyük komedi" olduğunu söyledi.
TBMM heyeti, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinin Ermeni iddialarının tanınmasına ilişkin tasarıyı kabul etmesinin ardından, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinde basın toplantısı düzenledi.
TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Mercan, konuşmasının başında tasarıyla ilgili süreçte yoğun emek harcayan iktidar ve muhalefetiyle tüm milletvekilleri ile büyükelçi Namık Tan ve büyükelçilik mensuplarına, büyükelçilik bünyesinde çalışan lobi şirketine teşekkür etti.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştüğünü ve onun da teşekkürlerini ilettiğini belirten Mercan, "Bir kez daha görüldü ki burada hangi partiden, siyasi görüşten olursa olsun, bütün milletimiz, ulusal çıkarlarımız söz konusu olduğu zaman tek vücut haline gelebiliyor" dedi. Bu tasarının yakında sonuçlanacağını, sonuç ne olursa olsun Türkiye'nin kaybetmeyeceğini ve bu tasarıyla kimsenin de bir kazanım elde etmeyeceğini söylediğini hatırlatan Mercan, "Kazanan sadece ABD'de yaşayan bir avuç diasporanın bölgedeki iyi niyeti ve istikrar gayretini baltalamaya çalışması olmuştur. Burada da en azından başarılı olmuşlardır" diye konuştu.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Mercan, Ermeni iddialarını içeren tasarıyı Türkiye'deki tüm vatandaşların yoğun olarak takip ettiğini hatırlatarak, ilk kez bu kadar yakın bir oylama neticesi elde edildiğini belirterek, şöyle devam etti: "Benim şahsi kanaatim, bir komedi izlenmiştir çünkü oylama sırasında bütün kamuoyu takip etti, çok uzun sürdü. Aslında iç tüzüğün birtakım ince boşluklarından faydalanılarak, oylama son derece fazla ve gereksiz bir biçimde uzatıldı. Oylama esnasında oylamaya katılmama iradesi gösterdiğini zannettiğimiz bazı milletvekilleri üzerine zannediyorum baskı yapıldı. Bu baskıların sonucunda da böyle bir oylama çıktı. Şimdi bu oylamayı nasıl okuyacağız? Tasarı Türkiye lehine olsaydı nasıl okuyacaktık, olmasaydı nasıl okuyacaktık. Şimdi Dışişleri Komisyonu'nda 1 oy farkla tasarı kabul edildiği için acaba tarihi bir gerçeklik mi kabul edilmiş oldu, 1 oy farkla. Öbür türlü olsaydı da tarihi bir gerçeklik mi kabul edilmiş olacaktı? Bu kendi başına tasarının varlığı, kendi başına bir komedidir. Bu tasarıya baktığınız zaman hepiniz gayet iyi biliyorsunuz, tarihi hatalar var, somut ve tek yanlı bir yaklaşımla hazırlanmıştır. Bizim bu tasarıyı kabul etmemiz, bu tasarının içeriğiyle ilgili herhangi bir yorumda bulunmamazı bile ben doğrusu milletimizin şanlı tarihine yakıştıramam."

Bu konuda Türkiye'nin tavrının açık olduğunu ve bu tavrın devam edeceğini bildiren Mercan, şunları kaydetti: "Siyasetçiler ne zaman tarihe müdahale ettilerse aslında ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Amerikalılar, bunu birçok yerde söyledim, komedi filmlerini ve sitcomları çok severler. Bana sorarsanız son yıllarda yaşanmış en büyük sitcomu, en büyük komediyi biz bugün gördük. Sizin takip ettiğiniz gibi bir ara Dışişleri Komisyonu Başkanı Berman dışarıya çıktı, 4 milletvekili eksikti ve bu süre içinde de yoğun baskı yaptı. Aslında bu tasarının böyle sonuçlanmasıyla Dışişleri Komitesi Başkanı kendisini ağır bir mahcubiyetten kurtarmaya çalıştı. Fakat ortaya çıkan tabloya baktığınız zaman, bana sorarsanız, daha ağır bir mahcubiyete de kendisini düşürmüş oldu. Çünkü oylama sırasında bana, oylamanın bitmesinden yarım saat önce bana şunu tüm açıklığıyla itiraf etti: 'Bundan sonra Türkiye ile alakalı herhangi bir adım atmadan önce mutlaka sizinle konuşacağız, konuşmak, istişare etmek istiyorum' dedi. Bu da aslında kendisinin yaptığı hatanın ne kadar farkında olduğunun da göstergesi."
Bu aşamada tasarının komiteden geçmesinin Türk-Amerikan ilişkilerini sekteye uğratacağını, aynı zamanda Türkiye-Ermenistan arasındaki normalizasyon çabalarına ciddi bir sekte vurmasından kaygı duyduklarını ifade eden Mercan, "Hepimiz bu tabloyu gördük. Bir yandan 'stratejik vizyon, stratejik işbirliği' derken maalesef böyle bir tabloyla karşı karşıya kaldık" diye konuştu.

TBMM Türk-Amerikan Dostluk Grubu Başkanı Suat Kınıklıoğlu da gerçekten Amerikan Kongresi ve komitelerdeki çalışma düzeninin, komite başkanına alışık olmadık yetkiler tanıdığına dikkati çekti. "Saatlerce süren bir oylama süreci ve anlaşıldığı üzere neredeyse zorla, apar topar getirilmiş, son birkaç Kongre üyesiyle yapılan bir oylama gerçekleşti" diyen Kınıklıoğlu, üzüntülü olduklarını belirtti, ancak daha önce de bu sonucun tasarının kabulü anlamına gelmediğini söylediğini hatırlattı. Kınıklıoğlu, tasarının kabul edilmesi için Genel Kurul'a gelip, kabul edilmesi gerektiğini bildirerek, şunları söyledi: "Biz buraya 1 hafta önce geldiğimiz zaman bizim çalışmalarımızın beyhude olacağını, bu tasarının çok kolay geçeceğini, bu konuda komite içinde yaygın bir kanaat olduğu ifade edildi. Süreçte herkes görevini, muhalefetiyle iktidarıyla yerine getirdi. Bugün Berman'ın yüzündeki ifadeyi, toplantının son 15-20 dakikası nedeniyle herhalde uzun bir süre bugünü unutmayacak diye düşünüyorum. Berman herhalde hiçbir zaman bir oylamayı kaybetmemiş. Sanırım bu oylamanın bugünkü seyri, onu bir kez daha böyle bir konu gündeme geldiği zaman, bir kez daha düşünmesine sebep olacak diye düşünüyoruz."
Kınıklıoğlu, ABD yönetiminin biraz daha sağduyuya sahip olarak özellikle Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi üzerinde etkisini kullanıp, tasarının Genel Kurul'a oylamaya gelmemesi yönünde iradesini kullanmasını beklediklerini ifade etti.

Kınıklıoğlu, "Türk-Amerikan ilişkileri ile Türk-Ermeni normalleşmesine bugün verilen zarar, burada, bu çerçeve içinde kalır ve ikili ve bölgesel ilişkilere sıkıntı yaratacak bir mecraya girmeyiz" ifadesini kullandı.
Hükümetin ilgili istişareleri yapıp, bundan sonraki adımları belirleyeceğini belirten Kınıklıoğlu, "Ben bugünkü oylamanın aslında, bu oylamaların tarihine ve o oylamaların sonuçlarına bakılırsa, iyi bir takım çalışmasının ürünü olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden de her ne kadar sonuç aleyhimize sonuçta rakamsal olarak gelişmiş olsa da bugün orada yaşayan, oradaki havayı görenler, bunun Ermeni diasporası için çok pahalı bir zafer olduğunu gösterdi. Bu yüzden buna katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.