• BIST 86.638
  • Altın 247,132
  • Dolar 6,0103
  • Euro 6,7119
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 30 °C

Emniyette polis şefleri gitti

Emniyette polis şefleri gitti
‘Büyük Rüşvet’ Operasyonu’ndan bir gün sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tayin depremi yaşandı.

İSTANBUL / ANKARA - Büyük rüşvet operasyonun ardından İçişleri Bakanı Muammer Güler’in talimatıyla 81 ilin valisine başta Organize, Kaçakçılık ve Mali suçlarla mücadele şube müdürlükleri olmak üzere şube müdürleri ve sorumlu emniyet müdür yardımcılarını “gözden geçirin” talimatı gittiği iddia edildi. Bu arada rüşvet soruşturmasında görev alan şube müdürlerinin yanı sıra sorumlu emniyet müdür yardımcıları ve polislere de soruşturma açıldığı öğrenildi.

GÜLER’DEN VALİLERE ‘POLİSLERİ GÖZDEN GEÇİRİN’ TALİMATI
Talimatın ardından birçok ilde çok sayıda emniyet müdürü görevden alındı. Emniyet müdürleri kararnamesi çalışmalarına da hız verildi. Bakan Güler, operasyondan haberdar olur olmaz, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ve bazı daire başkanlarıyla 3 saat süren toplantı yaptı.
Toplantıda operasyonun devam ettiği illerdeki emniyet müdürlerinden bilgi istendi. Bakan Güler, operasyonun kendisinden gizli yürütülmesi üzerine geniş çaplı soruşturma için talimat verdi. KOM Daire Başkanlığı’nda ve diğer kritik daire başkanlıklarında değişiklikler yapılacağı belirtildi.

“BÜYÜK RÜŞVET” OPERASYONUNDA POLİSE GENİŞ SORUŞTURMA
İstanbul merkezli yapılan, bakan oğulları ve işadamlarının da aralarında bulunduğu yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında görev alan şube müdürlerin yanı sıra sorumlu emniyet müdür yardımcıları ve polislere de soruşturma açıldığı öğrenildi.
İçişleri Bakanı Muammer Güler’in talimatı doğrultusunda polisleri soruşturulması için 2 müfettiş görevlendirilirken, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) kendi bünyesinde inceleme başlattı. Operasyonu yapan şubelerin müdürlerinin yanı sıra operasyonda görev alan, teknik-fiziki takip ve gözaltı yapan polislerle ilgili de soruşturma başlatıldığı bildirildi. Polisler hakkında görevlerini kötüye kullanma, yetkilerini aşarak hiyeraşik yapıyı gözetmeden, bağımsız olarak soruşturma ve inceleme başlatma nedeniyle soruşturma yapılıyor.

POLİSE OPERASYON
Türkiye’yi sarsan Büyük Rüşvet Operasyonu’nu başlatan Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç ile Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse, Asayiş Şube Müdürü Ertan Erçıktı ve Kaçakçılık Şube Müdürü Tuğrul Turhal görevden alındı.

Emniyet Müdürlüğü’nde tayin depremi
‘Büyük Rüşvet’ Operasyonu’ndan bir gün sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tayin depremi yaşandı. Operasyonun başındaki Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç’ın yanı sıra, operasyona ekip desteği sağladıkları belirtilen Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse ve Asayiş Şube Müdürü Ertan Erçıktı ile Mali Şube’den ayrılarak yeni kurulan Kaçakçılık Şube Müdürü yapılan Tuğrul Turhal görevden alındı. 3 müdür, müdüriyet emrine çekilirken Tuğrul Turhal, Hassas Bölgeler Koruma Şube Müdürü oldu, Ertan Erçıktı ise Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevlendirildi. Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne Fatih İlçe Emniyet Müdürü Ömer Burak Aktaş, Mali Şube’ye Hakan Sıralı, Asayiş Şube’ye Yusuf Bengül, Kaçakçılık Şube’ye Aydın Yılmaz ve Terörle Mücadele Şubesi’ne eski istihbaratçı Serdar Ali Sekkin getirildi.

KOLTUĞA OTURAMADI
Tuğrul Turhal, Mali Şube’den ayrılarak yeni kurulan Kaçakçılık Şube’nin başına getirilmişti. Ancak personel yapılanması tamamlanmadığı için müdür koltuğuna oturamamıştı. Kendi odası bile olmayan Tuğrul Turhal Haziran ayında Mardin Kaçakçılık ve Organize Şube Müdürü iken İstanbul’a tayini çıkmıştı.

SARAİ’Yİ ÇÖZMÜŞTÜ
Ertan Erçıktı ise Sarai Sierra cinayeti ve Ermeni vatandaşlara yönelik saldırı olaylarını aydınlattı. Haziran döneminde Elazığ’a tayini çıkan Erçıktı’nın tayini Hüseyin Çapkın’ın isteği üzerine durduruldu. Erçıktı, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görev yaptığı dönemde canlı bombaya müdahale ederek etkisiz hale getirmişti.

MİT KRİZİNDE GELDİ
Ömer Köse, 7 Şubat MİT krizinde görevden alınan Yurt Atayün’ün yerine Mali Şube’den getirilmişti. 7 Şubat MİT krizinde, Ömer Köse’nin Terör Müdürü olmasından sonra yardımcısı Yakub Saygılı Mali Şube Müdürü oldu. Saygılı görevi süresince gümrük, hayali ihracaat, TSK’daki yemek ihale yolsuzluklarına yönelik operasyonları yürüttü.

ERGENEKON, GEZİ
Nazmi Ardıç ise İzmir’den İstanbul’a tayini sonrası şube müdürü olmuştu. Ardıç, Ergenekon, İbrahim Tatlıses’e silahlı saldırı, Gezi olaylarında taraftar gruplarına yönelik operasyon ve Gülsuyu çetesine yönelik operasyonu yürütmüştü.

ankara-emniyet2.jpg

ANKARA'DA 18 MÜDÜR GİTTİ

Emniyet’teki deprem Ankara’yı da vurdu. Ankara Emniyeti’nde gözaltıları yapan Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü’nün de aralarında bulunduğu Kom, Mali, Narkotik ve Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürleri başta olmak üzere 18 şube müdürünün görev yerleri değiştirildi. Operasyonun Ankara ayağını yürüten Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Osman Şamil Kaya, Kaçakçılık Şube Müdürü Ertan Kaya, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adem Yalçınkaya, Narkotik Şube Müdürü Emre Murat Korkmaz ve Koruma Şube Müdürü Fahri Küçük görevden alınarak pasif şubelere atandı.

Yerleri değiştirilen şube müdürleri ile ilgili liste de ortaya çıktı.
ankara-emniyet11.jpg

DİĞER İLLERE DE SIÇRADI
Ayrıca Kayseri, Bursa, Trabzon ve Kocaeli’nin de aralarında bulunduğu bazı illerin emniyet müdürlüklerinde de, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Şube Müdürleri’nin de görev yerinin değiştiği belirtildi.

2 YARDIMCI ALINDI
5 şube müdürünün görevden alınmasının ardından operasyonu yürüten şubelerden Organize Suçlarla Mücadele Şubeden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı, Mali Suçlarla Mücadele Şube’den sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun, Organize Şube Müdür Yardımcıları Şenol Demir, Ahmet Kalender ve Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcıları Yasin Topçu ve Kazım Aksoy da görevden alındı.

izmir-emniyet.jpg

SON TAYİN DEPREMİ İZMİR EMNİYETİ'NDE
İstanbul'daki yolsuzluk operasyonu ardından İstanbul, Ankara, Bursa, Kayseri, Trabzon ve Kocaeli'den sonra İzmir Emniyet Müdürlüğü'nde de 3 şube müdürü görevden alındı.
İzmir İl Emniyet Müdürlüğü'nde görevli Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Mehmet Erikoğlu, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Emin Göktaş ve Terörle Mücadele Şube Müdürü Halil İbrahim Güzel görevlerinden alındı. Görevden alınan Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Mehmet Erikoğlu'nun yerine Foça İlçe Emniyet Müdürü Bahadır İçmeyiz, Mali Şube Müdürü Emin Göktaş'ın yerine Sosyal Hizmetler Şube Müdürü Bora Köprü ve Terörle Mücadele Şube Müdürü Halil Güzel'in yerine Selçuk İlçe Emniyet Müdürü Fatih Çankaya atandı.
İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın imzaladığı yeni görevlendirme ile birlikte görevden alınan Terörle Mücadele Şube Müdürü Halil İbrahim Güzel, Adnan Menderes Havalimanı'na Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Mehmet Erikoğlu Bayraklı İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne ve Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Emin Göktaş ise Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne atandı.

Hürriyet

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.