• BIST 94.442
  • Altın 256,908
  • Dolar 5,7745
  • Euro 6,5192
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C

Emitt: Sağlık iyi yolda, tanıtım yok

Emitt: Sağlık iyi yolda, tanıtım yok
Emitt "Uluslararası Tatil ve Sağlık Turizmi Zirvesi"ne katılanlar Türkiye'nin sağlık turizminde iyi yolda olduğunu iyi tanıtım yapılmadığını söylediler

İSTANBUL- 13. EMITT Fuarı"nda düzenlenen "Uluslararası Tatil ve Sağlık Turizmi Zirvesi"ne katılan uzmanlar Türkiye'nin sağlık turizminde iyi yolda olduğunu ancak yeterince tanıtım yapılmadığı için duyurulamadığını belirttiler.
Avrupa Türkiye İş Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner ve Tourexpi"nin organize ettiği zirveye Türkiye ve Almanya"dan sağlık turizmi alanında uzman bilim insanları ve turizmciler katıldılar.
Federal Almanya Cumhuriyeti Turizmden Sorumlu Devlet Bakanı Böhme"nin de bir mesaj gönderdiği zirvede, sağlık turizminin önemi ve Türkiye"nin sağlık turizmindeki yeri ele alındı. Bakan Böhme, sağlık ve sağlık turizmi alanında iki ülkenin daha fazla işbirliğine gitmesi gerektiğine işaret ederek zirvenin yararlı ve başarılı geçmesi dileklerini iletti.
Zirveyi, turizmciler ve bilim insanlarının yanı sıra Okan Üniversitesi Turizm Meslek Yüksek Okulu ve Tıbbi Malzemeler Bölümü"nden çok sayıda öğrenci de izledi.Zirvenin açılış konuşmasını yapan Avrupa Türkiye İş Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner, turizmin özellikle 2. Dünya Savaşı sonrasından dünyada en fazla gelişme kaydeden sektörlerden biri olduğuna işaret ederek geçen zaman içerisinde turizmin değiştiğini, turistlerin giderek daha da yaşlandıklarını belirtti. Türkiye"nin de bu değişimi göz önünde bulundurarak planlarını yapması gerektiğine değinen Baraner, "Best Ager" olarak adlandırılan yaşlı turistlerin farklı talepleri olduğunu ve bunu iyi anlayıp değerlendirmek gerektiğini kaydetti.Klör: Türkiye"nin önemi artıyor
Zirvede söz alan Türk Alman Sağlık Vakfı Genel Sekreteri U. Klör de Türkiye"nin sağlık turizminde giderek sevilen bir destinasyon haline geldiğine vurgu yaparak Almanya"da sağlık harcamalarının giderek arttığını söyledi. Almanların bu alandaki yurtdışı harcamalarında da sürekli bir yükselme olduğuna işaret eden Klör, Türkiye"nin öneminin de arttığını belirtti. Klör, sağlık turizmi alanında Türkiye"de yaşanan en büyük sorunun masraf hesaplamalarında olduğunu, bu konuda belirli bir standartlaşmaya gidilmesi gerektiğine dikkat çekti.TUI Vital Ürün Müdürü Langanke: Kendi değerlerinizle kendi konseptinizi oluşturun
Dünya turizm devlerinden TUI"nin sağlık turizmine yönelik markası olan TUI Vital Ürün Müdürü Mehdi Langanke ise wellnessin yükselen bir trend olduğuna ve sağlık turizminde patlama yaşadığına değindi.
Türkiye"nin bu konuda çok büyük avantajlara sahip olduğuna değinen Langanke, bu alanda pazarladıkları ülkeler arasında Türkiye"nin 7. sırada yer aldığını, ancak her geçen gün yerini daha da sağlamlaştırdığını söyledi. Antalya ve Dalaman bölgesine yoğunlaştıklarını belirten Langanke, Çeşme ve Bodrum"un da önemli olduğunu ifade etti. Türkiye"nin geleneksel konukseverliği ve kaplıcaları ile fiyatlarının düşük oluşunun en büyük avantajları olduğunu dile getiren Langanke, buna karşılık Türkiye"nin hala deniz-kum-güneş ülkesi olarak bilindiğine ve sağlık turizmindeki olanaklarının yeterince tanınmadığına işaret etti. Langanke, Türkiye"nin bu alanda bilinen yöntem ve ürünleri kopyalamak yerine kendi geleneksel olanakları ile kendine özgü bir konsept geliştirmesi gerektiğini belirtti.Scheller: Yaşlıların parası var, sağlıklı yaşlanmalarını sağlamak üzere, harcamaya yönlendirmek gerekir

Almanya"ya yönelik olarak "Best Ager" adlı bir araştırma yaptıran Alman Postanesi Deutsche Post"un Yönetim Kurulu Başkanı Werner Scheller de Almanya"da nüfusun giderek yaşlandığına dikkat çekerek 50 yaşın üzerinde 28.94 milyon kişi olduğunu söyledi. "Best Ager"lerin ortalama yaşam sürelerinin 4 yılda bir 1 yaş daha arttığına değinen Scheller, bu kesimin artık nasıl daha iyi ve sağlıklı yaşlanacağının önem kazanmaya başladığını söyledi. Bu kesimin Almanya"da ayda ortalama 250 avro tasarruf edebilecek durumda olduğunu belirten Scheller, 60 yaş üstü kesimin toplam 300 milyon avroluk bir birikime sahip olduğunu, 50 yaşın üzerindekilerin de 200 milyon avroluk bir birikimi ellerinde bulundurduklarını ifade etti. Almanya"da bundan sonra yüklü miraslara konacak insanların sayısında da artış yaşanacağını söyleyen Scheller, turizmcilere düşen görevin bu insanların daha iyi ve sağlıklı yaşlanmaları için ellerindeki parayı saklamak yerine bu yönde kullanmalarını sağlamak olduğunu kaydetti.
Araştırmanın Türkçe baskısının ALTİD ve Tourexpi işbirliği ile yapıldığını hatırlatan Scheller, önemli bilgi ve doneler içerdiğini belirtti.Prof. Dr. Karagülle: Standartlara uygunluk sağlanmalı
Sağlık Zirvesi"nde bir sunum yapan İstanbul Üniversitesi"nden Prof. Dr. Zeki Karagülle ise Türkiye"nin son yıllarda artan sayıda tesis ve turiste sahip olduğunu, iklimsel olarak da elverişli koşulları barındırdığını belirtti.
2006"da 100 bin civarında olan yabancı sağlık turisti sayısının 2007"de 250 bine, 2008"de 300 bin civarına yükseldiğini ifade eden Karagülle 2010 hedefinin 1 milyon kişi olması gerektiğini vurguladı.
Türkiye"de tesiste tedavi birimi kalitesinin yüksek olduğuna değinen Karagülle, buna karşılık personel ve tıbbi hizmet kalitesinin düşük olduğuna dikkat çekti. Karagülle, bir an önce belirli evrensel standartların oturtulması gerektiğini ifade etti. Hamam ve benzeri geleneksel yönlerin öne çıkarılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Karagülle, sağlık turizmine yönelik tesislerin mimarisinin de geleneksel çizgiler taşıması gerektiğini söyledi.Doç. Dr. Çelebi: Dünayada 200 milyon sedef hastası önemli bir pazar
Zirvede sedef hastalığı ve tedavisinin sağlık turizmindeki yeri ve önemi üzerine bir sunum yapan Ankara Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Celalettin Rumi Çelebi de dünyada yaklaşık 200 milyon sedef hastası olduğuna dikkat çekerek, salgın olmayan ancak nüksetme ve genetik olarak aktarılma olasılığı yüksek olan bu cilt hastalığının dünyada sağlık turizminde çok önemli bir yer teşkil ettiğini, Türkiye"nin bu alanda yatırım yapması gerektiğini kaydetti. Daha önce hazırladıkları bir proje ile sedef hastalarına yönelik bir tatil ve tedavi merkezinin yaklaşık maliyetini çıkardıklarını söyleyen Çelebi, yaklaşık 10 milyon dolarlık yatırımla 300 odalı bir tesis kurulabileceğini bildirdi. Türkiye"de özellikle Sivas Balıklıgöl ve Antalya olduğunu söyleyen Çelebi, yatırıcıların bu alana ciddi biçimde eğilmelerinin Türk turizmine önemli katkısı olacağını kaydetti.Zirvede, ayrıca mart ayında Antalya"da açacakları Ayka Vital Park adlı medikal turizm merkezinin tanıtımını yapan Dr. Kazım Doğan, tesislerinin 5 yıldızlı bir tesis olduğunu ve uzman hekimlerle hizmet vereceklerini belirtti.
Sağlık Zirvesi"nde, özellikle Rusya pazarının güçlü tur operatörü OTI şirketler grubunun sağlık turizmine yönelik markası A Class"ın İşletme Müdürü Ozan Somaklar da ilk hedef pazarlarının Rusya olduğunu ilk tanıtımlarını MITT Moskova fuarında mart ayında yapacaklarını kaydetti. Turizmin 12 aya yayılmasında sağlık turizminin önemine değinen Somaklar, Türkiye"de bu alandaki personel ve altyapı eksikliğinin bir an önce giderilmesi gerektiğini söyledi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.