• BIST 104.862
  • Altın 229,806
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C

EMITT Fuarı başlıyor

EMITT Fuarı başlıyor
Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), dünyanın dört bir yanından gelen turizmcileri ağırlamak üzere 13. kez kapılarını açıyor.
ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL- Küresel çaptaki turizm sektörü için büyük önem taşıyan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), dünyanın dört bir yanından gelen turizmcileri ağırlamak üzere 13. kez kapılarını açıyor. Katılımcıların 25'i bakanlık düzeyinde olmak üzere yaklaşık 50 ülke, Türkiye genelinden 100"e yakın il ve belde ile 3000 civarında firmanın katıldığı fuarın programı  Eresin Taxim Premier Oteli"nde düzenlenen bir toplantıyla açıklandı.
Dünyanın ilk on, Avrupa"nın ise ilk beş turizm etkinliğinden biri olarak kabul edilen EMITT Fuarı"nın tanıtımına İstanbul Vali Yardımcısı Feyzullah Özcan, İstanbul Turizm ve Kültür Müdürü ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Barut, Ekin Fuarcılık A.Ş. Direktörü Hacer Aydın, Ekin Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Halim Bulutoğlu, Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Genel Sekreteri Koray Yetik ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Tülin Ersöz katıldı.
Dünya çapındaki turizm profesyonellerini buluşturan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), 13. kez kapılarını açıyor. 12– 15 Şubat 2009 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi"nde gerçekleştirilecek olan EMITT Fuarı"na Akdeniz, Ortadoğu, Güneydoğu Avrupa ve Asya"yı da içine alan her bölgeden firmalar katılıyor. BULUTOĞLU: KONUK ÜLKE SURİYE
Toplantıyı yöneten Ekin Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Halim Bulutoğlu, açış konuşmasında EMITT Fuarı'nı değerlendirerek  EMITT Fuarı'nın geçmişi hakkında bilgi verdi.
Bulutoğlu, “1997 ve 1998 yıllarında ağırlıklı olarak iç turizme yönelik olarak ve sadece Türkiye içi katılımla yapılan Voyager Fuarı, 1999 yılından itibaren uluslararası arenaya açıldı ve Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT) adını aldı Bu yıl ilk kez konuk ülke uygulamasını yapıyoruz ve konuk ülke Suriye'dir” dedi.HACER AYDIN: YÜZDE 20'LİK BÜYÜME OLDU
EMITT Fuarcılık A.Ş. Direktörü Hacer Aydın Avrupa"da düzenlenen en büyük 5, dünyanın ise en büyük 10 turizm fuarı arasında sayılan EMITT Fuarı"nın kriz ortamına rağmen hedeflerini tutturmayı başardığını söyledi. Aydın, “Bu yıl 13"üncüsünü düzenleyeceğimiz EMITT Fuarı"nda, içinde bulunduğumuz kriz ortamına rağmen geçen yıl koyduğumuz hedeflerimizi tutturmanın sevincini yaşıyoruz. Katılımcı sayısı açısından yüzde 20"lik bir büyüme kaydeden EMITT Fuarı"nın elde ettiği bu başarının ardında elbette ki sponsorlarımızın büyük desteği bulunuyor,” dedi.

TÜRKİYE-SURİYE ANLAŞMA İMZALAYACAKLAR
Ülke, belde, otel ve tur operatörü bakımından birçok yeni ismin EMITT 2009 Fuarı"nın katılımcı listesine eklendiğini de belirten Hacer Aydın, konuşmasında, fuar kapsamında imza atılan yeniliklere de değindi. Bunların başında konuk ülke uygulamasının geldiğini ifade eden Aydın, “Bu yıldan başlayarak uygulamaya koyduğumuz konuk ülke sponsorluğu için Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suriye"ye teklif götürdük. Türkiye ile olan ilişkilerini geliştirmekte olan Suriye, bu teklifimizi ilk kabul eden ülke oldu. Bu kapsamda Suriye, fuar boyunca bir dizi etkinlik düzenlemeyi hedefliyor. Ayrıca EMITT Fuarı"nda, "2009 – 2011 Türkiye-Suriye 7. Dönem Turizm Anlaşması"nın da imzalanması planlanıyor. Bu anlaşma sayesinde iki ülke arasında turizme yönelik işbirliğinin artırılması hedefleniyor,” dedi.

METROBÜS KONULDU
Bu yıl ayrıca Türkiye"de ilk kez turizm ve sağlık sektörlerinin buluşmasına ev sahipliği yapmaya hazırlanan EMITT Fuarı"nın ulaşım sorununun da Metrobüs ile büyük ölçüde giderildiğini sözlerine ekleyen Hacer Aydın, İETT ile varılan bir anlaşma kapsamında Mecidiyeköy – Avcılar arası mesafenin 45 dakikaya indirildiğini belirtti. Avcılar"daki metrobüs durağından da fuar alanına kesintisiz otobüs seferlerinin konduğunu söyleyen Aydın, şehir merkezlerinden fuar alanına direkt otobüs seferleri konduğunun da altını çizdi.KORAY YETİK: 2009 REKABET YILI OLACAK
Toplantıda TYD adına bir konuşma yapan Genel Sekreter Koray Yetik ise, fuar hakkındaki görüşlerini şöyle dile getirdi: “EMITT, içinde bulunduğumuz Doğu Akdeniz ve Avrasya Bölgesi"nin en büyük turizm ve seyahat fuarı haline geldi. Fuarın küresel ekonomik krize rağmen büyümeyi sürdürmesi ve 50"yi aşkın ülkeden 3.000 katılımcı firmaya ulaşması da bunu açıkça gösteriyor. Doğu Akdeniz Bölgesi, sahip olduğu yüksek potansiyel ile uluslararası turizm örgütleri tarafından dünya turizminin hızlı büyümeye açık en önemli bölgelerinden biri olarak gösteriliyor. EMITT Fuarı, söz konusu büyümenin gerçekleşmesi için en uygun platform niteliğini taşıyor.”

EMITT Fuarı"nda bu yıldan başlayarak hayata geçirilen “konuk ülke” uygulamasını son derece olumlu bulduğunu da vurgulayan Koray Yetik, sözlerine şöyle devam etti: “Küresel çaptaki turizm sektörü açısından ilk 10 ülke arasında yer alan Türkiye"nin, bu alanda daha fazla gelişme sağlamak ve gelirini artırmak için turizm alanındaki yatırımlarını Anadolu"ya kaydırması ve çeşitliliği sağlaması gerekiyor. Bilindiği üzere dünya turizmi 2008 yılını yüzde 2"lik bir büyümeyle kapattı. 2009 yılında ise herhangi bir büyüme beklenmiyor. Bu da bizlere, içinde bulunduğumuz yılın büyük bir rekabete sahne olacağını gösteriyor.

“Türk turizminin en önemli avantajı, sahip olduğu esnek yapısıyla krizlere direnç göstermesidir,” diyen Koray Yetik, 2008 yılında Türkiye"ye 26,3 milyon turist geldiğini ve yaklaşık 22 milyar dolarlık bir gelir elde edildiğini de söyledi. Yetik, “Türkiye Avrupa, Avrasya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika"ya 2–3 saatlik uçuş mesafesinde bulunuyor. Konaklama tesislerimizin fiyat-kalite dengesi ise optimal bir noktada seyrediyor. Tüm bunlar, ülkemizin yatırım konusunda ciddi avantajlara sahip olduğunu gösteriyor. Bu nedenle Bakanlığımızın turizme ayırdığı kaynakları artıracağına ve bu alandaki yatırımlara daha fazla destek sağlayacağına inanıyoruz,” diyerek sözlerini sona erdirdi.VALİ YARDIMCISI ÖZCAN: ÜLKEMİZİN KÜLTÜRÜNÜ SUNUYOR
Yetik"in ardından söz alan İstanbul Vali Yardımcısı Feyzullah Özcan da, konuşmasında EMITT Fuarı"nın misyonunu fazlasıyla yerine getirdiğini söyledi ve ekledi: “EMITT Fuarı bugün, bizi biz yapan ve başkalarından ayıran kültür değerlerimizin ortaya çıkartılmasına son derece büyük bir katkı sağlıyor. Türk turizmine gereken önemi ve ağırlığı veren EMITT Fuarı, ülkemizde eşsiz kültür mozaiği için adeta bir geçit töreni niteliği taşıyor. Çok önemli bir ihtiyacı karşılayan EMITT Fuarı"nın düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”
AHMET BARUT: DESTEK PAKETİ BİR AN ÖNCE ÇIKMALIDIR
TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Barut ise kriz dönemlerinde yapılan tanıtımların önemine değindi ve “EMITT Fuarı kendi kendini yürütebilme becerisini her geçen yıl daha da geliştiriyor. Bu nedenle EMITT Fuarı"na farklı konseptler kazandırmaya odaklanmamız gerekiyor. Dünya turizmine yön veren en önemli 10 etkinlikten biri olarak kabul edilen EMITT Fuarı bu çerçevede, hele küresel krizin etkilerinin dünyayı sarmaladığı böylesi bir dönemde çok daha önem kazanmış bulunuyor,” dedi.
Hükümetin açıklamayı planladığı önlem paketinde turizme de yer vermesi gerektiğini de dile getiren Barut, sözlerine şöyle devam etti: “EMITT Fuarı, gerek Türk turizminin uluslararası ölçekte tanıtımına katkı sağlayacak olması, gerekse iç turizmde sunulacak yeni seçenekler ve yeni ufuklarla talebi canlandıracak potansiyeli buluşturması açısından büyük bir rol oynuyor. Bu nedenle EMITT Fuarı"nın 2009 yılının olumlu bir şekilde aşılmasında önemli payı olacağına inanıyorum."TÜLİN ERSÖZ:EN GÜZEL ŞEHİRDEYİZ
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Tülin Ersöz de, toplantıda gerçekleştirdiği konuşmada şunları söyledi: “Geçen hafta İspanya"nın Madrid şehrinde düzenlenen bir turizm fuarına katıldık ve orada, fuarın kriz nedeniyle yüzde 12 oranında küçülme yaşadığını öğrendik. EMITT Fuarı ise krize rağmen yüzde 20 oranında bir büyüme sağlamış bulunuyor. Bu, gerek İstanbul"un gerekse Türkiye"nin dünya turizmi açısından taşıdığı önemi bir kez daha göz önüne seriyor. Türk turizmine büyük yatırımlar getireceğine inandığımız EMITT Fuarı"nın gelecekte İstanbul için büyük kazanımlara yol açacağı biliniyor. On bin yıla yaklaşan tarihiyle eşsiz bir kültür mirasına sahip olan İstanbul, dünyada marka şehir olmayı hedefliyor. Amerikalı bir tasarımcının söylediği "tanrının insanlar için tasarladığı en güzel şehirde oturuyorsunuz" sözü de bu hedefe ulaşmanın İstanbul için çok da uzak olmadığını gösteriyor.”

Bu yıl 13üncüsü düzenlenen EMITT Fuarı"nın İstanbul"da gerçekleştirilen en önemli aktivitelerden biri olduğunun da altını çizen Ersöz, sözlerine şöyle devam etti: “Ekonomik kriz sürecinde hem ülkemiz hem de İstanbul için belirlenen turizm hedeflerinde herhangi bir sapma yaşanacağını düşünmüyoruz. Bu nedenle sayın başkanımız Kadir Topbaş"ın da talimatlarıyla, turizm sektörüne her türlü desteği vermek üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak hizmetteyiz. Bu nedenle sayın Halim Bulutoğlu nezdinde EMITT Fuarı"nın düzenlemesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, başarılı bir fuar olmasını diliyorum.”BİLGİLİ: FUAR İSTANBUL'A GELİŞİ ARTIRACAKTIR
Toplantıya katılan İstanbul İl Kültür Turizm Müdürü ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkan Vekili Ahmet Emre Bilgili, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Birliği Ajansı"nın EMITT Fuarı"nın "VIP Salonu Sponsorluğu"nu üstlendiğini belirtti ve katılımcılara hem EMITT Fuarı hem de İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti hakkında bilgi verdi. “İstanbul"a 2008 yılında gelen turist sayısı 7 milyon kişidir. 2010 yılında hedeflenen 10 milyon turist sayısına ulaşıldığında ve Avrupa Kültür Başkenti etkisiyle gelecek turistlerin kişi başı harcama düzeyinin de daha yüksek olacağı varsayıldığında İstanbul"un elde edeceği turizm gelirinin 10 milyar dolar olacağı öngörülmektedir,” diyen Bilgili, bu sürecin turizm sektörüne ve dolayısıyla ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağının da altını çizdi.

Bilgili, İstanbul"un küresel pazarda doğru bir şekilde konumlanmasının büyük bir önem taşıdığını da belirtti ve ekledi: “İstanbul, her alanda iddiasını ortaya koymalı. Bu nedenle de düzenlenen her etkinlikte, İstanbul"un küresel pazardaki yerini sağlamlaştırmaya yönelik adımların atılması gerekiyor. EMITT Fuarı bünyesindeki konuk ülke uygulaması bu adımların güzel bir örneğini teşkil ediyor ancak bu noktada, diğer ülkelere öncülük edebileceğimiz farklı alanların belirlenmesi ve yeni "ilk"lere imza atılması da büyük önem taşıyor.”

EMITT 2009 Fuarı"na katılmak isteyen ziyaretçiler www.fuardavetiyesi.com adresine girerek ücretsiz online davetiye alabiliyorlar. EMITT 2009 Fuarı hakkında ayrıntılı bilgiye ise www.emittistanbul.com adresinden ulaşılabiliyor.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.