• BIST 104.862
  • Altın 229,909
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C

EMIT, şubatta kuruluyor

EMIT, şubatta kuruluyor
12-14 Şubat 2009 tarihinde İstanbul’da yapılacak konferansta, 26 ülkeden 200 bilim insanı ve bürokrat, lojistiğin kriz de faydalar ını tartışacak.

İSTANBUL- Bölgesel ve Küresel Açıdan Ulaştırma ve Lojistik Araştırmaları Konferansı"nda, lojistik alanında Türkiye"nin ilk uluslararası derneği olan, EMIT"in (Avrasya ve Doğu Akdeniz Ulaştırma ve Lojistik Enstitüsü Derneği) kuruluşu 12-14 Şubat 2009 uluslararası konferansla kuruluyor.
İstanbul Doğuş Üniversitesi Acıbadem Yerleşkesi"nde gerçekleştirilecek olan uluslararası bir konferansta, Danışma Kurulu Başkanlığını, aynı zamanda TOBB Ulaştırma ve Lojistik Sektör Meclisi Başkanı olan Çetin Nuhoğlu"nun yapacağı Avrasya ve Doğu Akdeniz Ulaştırma ve Lojistik Enstitüsü Derneği (Eurasian and East Meditteranean Society for Transport and Logistics – EMIT) kuruluyor. EMIT, lojistik ve taşımacılıkta ar-ge, uygulama ve bölgesel işbirliklerin bilimsel temelde gelişmesini hedefliyor

YENİDEN CANLANAN İPEK YOLU
Lojistik sektörüne yönelik küresel krizin reçetesi, uluslararası konferansla belirlenecek. 12-14 Şubat 2009 tarihinde İstanbul"da düzenlenecek olan uluslararası konferansta, 26 ülkeden 200 bilim insanı ve bürokrat, lojistiğin küresel kriz ortamında ne gibi faydalar sağlayabileceğini tartışacak.
Türkiye"nin “Yeniden Canlanan İpek Yolu” üzerinde geçmişte oynadığı kilit rolün, günümüzün ekonomik gelişimiyle ümit vaat eden Asya-Ortadoğu-Afrika üçgeninde yeniden işlev kazanması için çabalayan lojistik sektörü, bu hedef doğrultusunda bilim dünyası ile önemli bir konferansa imza atıyor: “Bölgesel ve Küresel Açıdan Ulaştırma ve Lojistik Araştırmaları.”

AKADEMİSYENLER İLE KARAR ALICILAR BULUŞUYOR 
12-14 Şubat 2009 tarihlerinde İstanbul Doğuş Üniversitesi Acıbadem Yerleşkesi"nde gerçekleştirilecek olan “Bölgesel ve Küresel Açıdan Ulaştırma ve Lojistik Araştırmaları Konferansı” dünyanın 4 kıtasındaki 26 ülkeden gelecek bilim insanlarını, karar alıcılar ve uygulayıcılar ile aynı platformda buluşturacak. Nakliye ve lojistik şirketlerinin, devlet ve hükümet temsilcilerinin, meslek örgütlerinin, STK"ların ve üniversitelerin bir araya geleceği Konferansta, etkin bir bilgi/fikir alışverişi ortamı ve sinerji yaratılacak.

GÜNDEMDEKİ BAŞLIKLAR
Doğuş Üniversitesi ve Uluslararası EMIT Derneği adına Konferans Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Füsun Ülengin"in liderliğinde gerçekleştirilecek olan konferansın gündemini oluşturacak başlıklardan bazıları şunlar olacak:
“Akıllı Ulaştırma Sistemleri ve Bilgi Teknolojileri Uygulamaları”, “Organ Nakli Taşımacılığının Durumu”, “E-ticaret: Bütünleşik Lojistik Hizmet Çözümleri”, “Liman Akışı ve Çalışma Saatlerinin Daha Etkili Eşleştirilebilmesi”, “Gemilerin, Terminallerin ve Vinçlerin 45 Yıllık Gelişimi ve Güncel Durumu”, “Farklı Doğruluktaki İstatistiksel Bilginin Matematiksel Modeller Üzerine Etkileri”, “Trafik Mühendisliği”, “Yerel Politikaların Değerlendirilmesi, Ağ Modelleri ve Çevre”, “Ulaştırma ve Lojistik Eğitim-Öğretimi” ve “Sürdürülebilir Ulaştırma Politikaları”.

LOJİSTİK KONUŞULACAK
Lojistik sektörüne çağdaş ve ilerici eğitim ve araştırma altyapısı
Konferansın bir başka özelliği ise, ulaştırma ve lojistik alanında Türkiye"nin ilk uluslararası derneği EMIT"in (Eurasian and East Meditteranean Society for Transport and Logistics: Avrasya ve Doğu Akdeniz Ulaştırma ve Lojistik Enstitüsü Derneği) resmen kuruluşuna ev sahipliği yapacak olması.
Dünyanın saygın bilim insanları ve araştırmacılarından oluşan küresel bir yönetim kadrosuna sahip olacak derneğin Uluslararası Danışma Kurulu Başkanlığını, aynı zamanda TOBB Ulaştırma ve Lojistik Sektör Meclisi Başkanı olan Çetin Nuhoğlu yapacak.
Türkiye"nin 2012 yılında bölgesel ve küresel bir lojistik üs haline gelmesi amacıyla ulaştırma ve lojistik alanında faaliyet yürütecek olan EMIT"in başlıca hedefleri şunlar:

EMIT"İN HEDEFLERİ
- Ulaştırma ve lojistik alanında çağdaş dünya standartlarında bir AR-GE kültür ve dinamiğinin yerleşmesi, 
- Bölgesel ve uluslararası düzeyde özel sektör-üniversite işbirliklerinin geliştirilmesi,
- Türk ulaştırma ve lojistik sektörünün çağdaş standartlarda bir eğitim ve araştırma altyapısına kavuşturulması,
- Ulusal ve bölgesel ulaşım politikalarının bilimsel araştırmalar temelinde belirlenmesi.
Türkiye üniversitelerinin birbirleriyle iletişimini de güçlendirecek olan EMIT, bir yandan da Türkiye ve dünya üniversiteleri/araştırmacıları arasında sağlam köprüler kurarak ortak projelere ve eğitim programlarına aracı olacak. Araştırmacıları, uygulayıcılar ile bir araya getirerek, uygulanabilir yenilikçi teknolojiler/sistemler geliştirilmesine olanak sağlayacak olan Dernek, araştırmalar ışığında hükümetlere ve ilgili kurum-kuruluşlara politika önerilerinde bulunacak. 

LOJİSTİKTE MÜKEMMELLİK ARAYIŞI 
Uluslararası dernek, ulaştırma ve lojistik alanında farklı ve gelecek için önem taşıyan konularda araştırmaların yoğunlaştırılacağı “Mükemmeliyet Merkezleri”nin kurulmasına da öncülük edecek.
Ulaştırma ve lojistik alanında “belirli” bir konuda (örneğin; Akıllı Ulaştırma Sistemleri vb.) mevcut bir uluslararası ağ kapsamında oluşturulacak bir araştırma programı kapsamında yürütülecek farklı projeleri ele alacak olan Mükemmeliyet Merkezleri fiziksel ya da web tabanlı olabilecek.
Bu merkezlerde üzerinde yoğunlaşılan alanlardaki örnek bilimsel çalışmalar ve gelişmeler incelenecek ve test edilecek, çalıştay ve konferanslar düzenlenecek, eğitim programları düzenlenecek ve belli bir bilgi birikimi oluşturulacak, çağdaş standartlarda araştırmacılar yetiştirilecek.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.