• BIST 99.677
  • Altın 220,781
  • Dolar 5,3318
  • Euro 6,0564
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 3 °C

Emirates yılı 1.1 milyar dolar kâr ile tamamladı

Emirates yılı 1.1 milyar dolar kâr ile tamamladı
Grup bünyesindeki dnata, şimdiye kadarki en kârlı dönemini geçirirken, Emirates Havayolu 762 milyon dolar ile karlılığını artırdı

DUBAI- Emirates Grubu, 2017-2018 mali yılını üst üste 30’uncu kez, kârla tamamladığını ve kapasite artışları ile paralel istikrarlı bir ticari büyüme gerçekleştirdiğini açıkladı. Grup bünyesindeki dnata, şimdiye kadarki en kârlı dönemini geçirirken, Emirates Havayolu 762 milyon dolar ile karlılığını artırdı

Emirates Grubu, 2017-2018 mali yılını üst üste 30’uncu kez, kârla tamamladığını ve kapasite artışları ile paralel istikrarlı bir ticari büyüme gerçekleştirdiğini açıkladı. Grup bünyesindeki dnata, şimdiye kadarki en kârlı dönemini geçirirken, Emirates Havayolu 762 milyon dolar ile karlılığını artırdı

emirates-010.jpgEmirates Grubu, yayınladığı 2017-18 Yıllık Raporunda, 31 Mart 2018 tarihinde sona eren mali yılla ilgili olarak, geçen yıla göre %67 artışla, 1,1 milyar dolar bedelinde kar elde ettiğini bildirdi. Grup’un geliri 27.9.milyar dolar bedeline ulaşarak, geçen yılın sonuçlarına göre %8 artış sağladı ve Grup’un nakit bilançosu, mart ayında çıkarılan tahvilin ve mart sonunda Paskalya tatillerinin erken başlamasının da desteği ile %33 artarak 6,9 milyar dolar bedeline ulaştı.

Genel kara paralel olarak, Grup, Dubai Yatırım Kuruluşu’na 545 milyon dolar beyanında bulundu.

Mali sonuçlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Emirates Havayolu ve Grubu Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Şeyh Ahmed Bin Saeed Al-Maktoum: “2017-18 dönemindeki iş koşulları iyileşse de zorlu olmaya devam etti. 

Siyasi istikrarsızlığın sürdüğünü, maliyetlerimizi arttıran petrol fiyatı artışları ve amansız rekabet nedeni ile marjlarda aşağıya yönelik baskı olduğunu gördük. Olumlu tarafında ise, küresel hava kargo endüstrisindeki sağlıklı toparlamadan ve ABD doları karşısında başlıca kurlarda oluşan görece güçlenme sayesinde faydalar elde ettik. 

Her zaman için, geleceğe yönelik bakış açımızı kaybetmedik. 2017-18 döneminde, Emirates ve dnata, art arda 30 yıl kar elde ederek, işletmenin her kesiminde büyüme sağlayıp ve gelecekteki başarımızı teminat altına alacak inisiyatiflere ve altyapıya yatırım yapmaya devam etti” dedi.

2017-18 döneminde, Grup, hava taşıtı ve ekipmana, modern tesislere, en son teknolojilere ve personele 2,5 milyar dolar bedelinde yatırımlar yaptı.

Emirates ayrıca, 2022 yılından itibaren teslim edilecek olan 40 Boeing 787-10 Dreamliner için 15,1 milyar dolar bedelindeki sözleşme ve 16 opsiyonu ile birlikte, 36 ek A380 hava taşıtına yönelik US$ 16 milyar bedelindeki sözleşmeler ile iki önemli taahhüdü olduğunu açıkladı.

Yıl içerisinde, dnata’nın kilit yatırımları şunları içerdi: AirLogistix USA’nın iktisabı ile birlikte ABD kargo pazarına girmesi; London Gatwick, Amsterdam-Schiphol ve Adelaide’deki yeni antrepolar ve ekipmanla birlikte kargo kabiliyetlerinin genişletilmesi; Dublin ve Melbourne’daki yeni catering tesisleri, Karachi ve Melbourne’daki yeni marhaba yolcu salonları.

80’den fazla bağlı kuruluşu dahilinde, Grup’un toplam işgücü %2 azalarak 103,363’e indi ve Emirates ve dnata dahilindeki genel verimlilik iyileştirmesinin bir parçası olarak, 160 farklı uyruğu temsil etti.

Emirates’in performansı

Emirates’in toplam yolcu ve kargo kapasitesi, 2017-18 sonu itibarı ile, önceki 61 milyar sınırını aşarak 61,4 milyar ATKM bedeline ulaştı ve dünyanın en büyük uluslararası taşıyıcısı olma konumunu güçlendirdi. Şirket, 2016-17 dönemi sonrasında yıl boyunca, kapasitesini, %2 gibi ılımlı bir oranla arttırdı ve kazançlarını iyileştirmeye odaklandı.

Emirates, mali yılda, geçen yılın rekor rakamının ardından, sekiz A380 ve dokuz Boeing 777-300ER’den ibaret olan 17 yeni uçak satın aldı. Aynı zamanda, sekiz eski uçağını da aşamalı olarak hizmetten kaldırıldı ve bu da filosundaki toplam adedi, mart sonu itibarı ile 268’e çıkardı. Filoda, 25 uçağı içeren filo dönüşümü, yine bir yıl içerisinde yürütülen en geniş dönüşümlerden birisi idi ve Emirates’in ortalama filo yaşını 5,7 yıl gibi genç bir yaşta tutmaya devam etti.

Bu da Emirates’in, çevre, operasyonlar ve müşteriler için daha iyi olan genç ve modern bir filo işletmeye yönelik stratejisinin altını çiziyor. Şirket, dünyanın en büyük çaplı Boeing 777 ve A380 işleticisi olmaya devam ediyor, her iki hava taşıtı da günümüzde göklerde dolaşan en modern ve ekili geniş gövdeli uçakları arasında.

Yıl içerisinde, Emirates iki yeni yolcu destinasyonu lanse etti: Phnom Penh (Kamboçya) ve Zagreb (Hırvatistan). Ayrıca, 15 mevcut destinasyona uçuş kapasitesi ekledi ve müşterilerine, uçuş zamanları ve sonraki bağlantılarla ilgili daha fazla seçenek sunmuş oldu.

Emirates ayrıca, küresel bağlantısını ve müşteri potansiyelini stratejik ortaklıklarla büyüttü. 2017-18 döneminde, Emirates, flydubai ve Cargolux ile önemli ortaklıklar kurarak yolcu ve kargo müşterileri için hava hizmetleri seçeneklerini genişletmiş oldu. Emirates, ayrıca, 2023 yılına kadar Qantas ile olan ortaklığınıuzatmak üzere yetki de aldı.

Yüksek düzeyde rekabetçi iş ortamı nedeni ile ücret ayarlamaları ve seyahat edenlerin taleplerini etkileyen siyasi zorluklar olmasına rağmen, Emirates gelirini 25,2 milyar dolar bedeline çıkarabildi. Yılların ardından ilk kez, Emirates’in kilit marketlerinin çoğundaki kurlar karşısında ABD dolarının değer kaybetmesi, şirketin tabanında 180 milyon dolar değerinde olumlu etki yarattı.

Bu haber toplam 821 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.