• BIST 99.677
  • Altın 220,592
  • Dolar 5,3318
  • Euro 6,0564
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 3 °C

Emin Çakmak:Türsab kurtulacak

Emin Çakmak:Türsab kurtulacak
Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak acenteler kan ağlarken paraları savuracak söz verme yerine, sosyal sorumluluk projeleri geliştirmelidir.

BURSA- Türsab Başkan Adayı ve Hello Turizm Genel Müdürü Emin Çakmak Güney Marmara BYK üyesi seyahat acenteleri ile Bursa’nın Çekirge’de bulunan Wamtes Tesisleri’nde ikinci kez buluştu.
Güney Marmara BYK’nın eski başkanı Hasan Erdem’in evsahipliğinde düzenlenen toplantıda Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak “Türsab’ın üyesi olan acenteler kan ağlarken bazı yerlere paralar savurma sözü vereceğine, seyahat acentelerine destek vermeli ve sosyal sorumluluk projeleri geliştirmelidir” dedi.

emin-cakmak-bursa-1.jpg

EMİN ÇAKMAK: YASALAR TURİZMDE KAVGA ÇIKARDI
Projelerini ve Türkiye’nin 81 ili 50 ilçesinde yaklaşık 23 bin kilometre yaparak yaptığı geziden izlenimlerini aktaran Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye’de seyahat acenteleri bataklığa saplanmış… Ama biz iyi niyetle seyahat acentelerini bataklıktan çıkaracağız. Havayolları ile bilet sorunlarını çözeceğiz. Turist transferinde kendi araçlarımızı kullanacağız. D2 belgesi mağduriyeti ortadan kaldırılacak. Otel restoran %8 KDV keserken seyahat acentesi %18 kesiyor. Bu eşitlenecek. 81 ilimizde 35 ilçe ve ilimizde rehber bulunuyor. Diğer bölgelerimizde ne Türkçe rehber ne de kokartlı rehber var. Daha birlik yapısını tamamlayamayan rehberlere kanun çıkmış, her ilde ayrı uygulanıyor. Bu durumda rehber yasası hiçbir soruna çözüm getirmiyor. Aksine seyahat acentesi ile rehber arasındaki kavgayı tetikliyor.

emin-cakmak-bursa-2.jpg

emin-cakmak-bursa-4.jpg

emin-cakmak-bursa-6.jpg

EMİN ÇAKMAK: TURİZMDE HERKES BİRBİRİYLE VURUŞUYOR
Turizmde tek yasa, tek çatı ve tek gövde olmalıdır. Turizm Ticaret Odası’nı kurmak. Türkiye’de bir tane turizm var, ama her kurumun ayrı yasası bulunuyor. Turizmde herkes birbiriyle vuruşup gidiyor. Tureb Türsab’ı bakanlığa şikayet ediyor. Bunun üzerine Türsab savunma yaptıktan sonra Tureb’i bakanlığa şikayet ediyor. Bu kayıkçı kavgası değil de nedir? Bu dağınıklığı ortadan kaldırmalıyız. Söylediklerimizi altı ay içinde yerine getiremezsek koltukta kazık çakmayız, çeker gideriz.”

hasan-erdem.jpg

HASAN ERDEM: TÜRSAB GERİYE GİDİYOR, YOKOLUYOR
Güney Marmara BYK’nın eski başkanı, Selam Tur’un sahibi Hasan Erdem toplantının açılışında Türsab yönetiminin14 yıldanberi hiçbir üyeye yönelik bir tane elle tutulur gözle görülür çalışması olmadığını belirterek “Türsab olarak geriye gidiyoruz ve kurum olarak yok oluyoruz” dedi.
Türsab’ı Türsab yapan BYK’lar olduğunu belirten Hasan Erdem sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türsab’ın BYK’ları gücünü kaybiiyor. Türsab’ı Türsab yapan BYK’lardır. Onlara demokratik bir seçim getirmezseniz olmaz. Bir başkana sayın denilir ancak baba denmez. Ancak başkan babalığını yapmak zorundadır.”

emin-cakmak-bursa-9.jpg

HAKLARINIZI KORUMAK İSTİYORUZ
Hasan Erdem, Türk turizminin Türsab yasası ile yürüyemeyeceğini belirterek “1972’de çıkarılan yasa bile daha çok haklarımızı koruyordu. Kaçak acente faaliyetlerine çanak tutan bir yasa çıkarıldı. BYK’ların demokratik seçilme hakkı kaldırıldı.
Türsab’ın Türkiye’de öneminin kavranması ve yeniden eski gücüne kavuşabilmesini hedefliyoruz.
Biz sizlerin haklarını korumak için buradayız.

emin-cakmak-bursa-7.jpg

TÜRKİYE DEMOKRASİYE, TÜRSAB MONARŞİYE GİDİYOR
Türsab maddi olarak güçleniyor, ancak üyeleri gittikçe fakirleşiyor. Gelir kaynakları azalıyor.
Kurumu kurum yapan üyeleridir, ancak bizde çark tersine dönüyor. Türkiye demokrasiye doğru giderken Türsab monarşiye diktatörlüğe ve padişahlığa doğru gidiyor.
Güney Marmara Türk turizminin boynundaki altın gerdanlıktır. Ancak yıllarca ihmal edilmiştir. Sahipsizlik bizi turizm sektöründe gerilerde bıraktı. Bugün hak ettiğimiz yerde değiliz.

BİLİŞİM DESTEĞİ VERMİYORSA NEDEN PARA ALIYOR?
Söz alan Mesa Seyahat Acentesi sahibi Mehmet Emin Sager, yaklaşık 29 yıldır turizmci olduğunu belirterek “Türsab ileri gideceğine hergün geri gidiyor” dedi.
Sager, üyelerin yararına uygulanan aidattan her yıl bir miktarının bilişim desteği olarak acentelere fatura edildiğini belirterek ”Keşke Türsab internette yeterli bir altyapı oluştursaydı ve acentelere ücretsiz kullandırsaydı. Bizde değişik havayollarının sitelerine girip tek merkezden işlem yapardık. Beni teknolojiye ayak uydurtmayacaksa neden bu parayı alıyor? “ şeklinde konuştu.
Sager hac umre yapanlar ve karşılıksız şimdiki yönetimi destekleyenler için kara günler başladığını hatırlatarak “Hac ve umre yapanlar döviz girdileri kadar hac kontenjanı alıyorlardı. Bu kaldırıldı. En büyük ciro yapanlar hac turizmi yapacak. Yani en büyük ciroyu Rus turist getirenler yapıyor ve onlar yapacaklar” dedi.
Belediyelerin tur operatörü olduğu ve acente kurduklarını söyleyen Sager “Belediyeler bizim verdiğimiz vergilerle bize rakip oldular. Onların iflası zarar etmesi önemli değil… Ama Türsab üyesi seyahat acentelerinin aile baktıkları için iflası önemlidir. Türsab’ın üyelerinin yanında olması gerekir” şeklinde konuştu.

emin-cakmakzeki.jpg

ZEKİ BEYHAN: ÇALIŞMAYAN İNSANLARI SEÇMEYİN
Bursa Kültür Turizm tanıtma Birliği Başkanı Zeki Beyhan, turizmde adı anılmayan Bursa’nın yaptıkları etkinliklerle Ortadoğu ve Avrupa’da kültür ve sağlık turizminde anılmaya başlandığını belirterek “Fuarlara katılıyoruz. Geleceği görmeyen 20 yıl sonrasına çalışmayan insanları seçemezseniz 40 yıl geriye dönersiniz” dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.