• BIST 120.151
  • Altın 307,941
  • Dolar 6,0428
  • Euro 6,5497
  • İstanbul 4 °C
  • Ankara -2 °C

Emin Çakmak: Türsab’ta bağımsız denetim olmalı

Emin Çakmak: Türsab’ta bağımsız denetim olmalı
Halil Erol’un ‘bağımsız denetim’ çağrısını ilk kabul eden Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak, “Türsab kongresinde bağımsız denetimi oylayacağız” dedi..

İSTANBUL- Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak “Bağımsız denetim kurulu olmazsa olmaz temel koşuldur” diyerek “Türsab kongresinde bağımsız denetimi oylayacağız” dedi. Delegelerden Halil Erol’un çağrısına ilk uyan Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak “Bağımsız oluşturacağınız 3 asil 3 yedek listenizi çarşaf listemde anons etmeye ve oylatmaya hazır olduğumu büyük memnuniyetle kabul ve taahhüt ediyorum” dedi.

TÜRSAB’IN KASASI BAĞIMSIZ DENETLENECEK

Türsab’ın yıllardır kangren haline gelen “kasası” nihayet “bağımsız denetim kurul” ile şeffaflığa ve kurumsallığa kavuşacak. Türsab delegelerinden Halil Erol’un “Gerçek bir denetim kurulu mali, idari, hukuki ve finansal bilgilerle donatılmış ve bağımsız denetim faaliyeti yapabilecek,birliğimiz üyesi seyahat acentalarımızın hakkını savunabilecek kişilerden oluşmalıdır” şeklindeki çağrısına uyan Türsab Hepimizin grubu adına açıklama yapan Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak “Bağımsız denetim kurulu olmazsa olmaz temel koşuldur, Bağımsız oluşturacağınız 3 asil 3 yedek listenizi çarşaf listemde anons etmeye ve oylatmaya hazır olduğumu büyük memnuniyetle kabul ve taahhüt ediyorum” dedi.

emin-cakmak-denetim.jpgYÖNETİM KADAR DENETİM DE KİM OLACAK?

Türsab delegelerinden Halil Erol şu çağrıyı yapmıştı:

Değerli Meslektaşlarım;

TÜRSAB 23.Olağan Genel Kurulu'na sayılı günler kaldı. İki yıl süre ile Birliğimizde bizi temsil edecek,hak ve menfaatlerimizi koruyacak,içimizden yani meslektaşlarımızdan birilerini seçeceğiz.

Bu seçim sürecinde herkes genelde yönetim kurulunda kimler olacak yada olmalı gibi sorulara cevap aramaktadır.

Oysa;en az Yönetim Kurulu Üyeleri kadar Denetim Kurulu Üyeleri'nin kimlerden oluşacağı yada oluşmalı sorusuna cevap aramalıyız!


DENETİM BAĞIMSIZ KİŞİLERDEN OLMALIDIR

Bence;sizin adınıza yönetim kurulunu denetleyecek kişiler bağımsız kişilerden oluşmalıdır. Esas;temel şart bu olmalıdır.

Mevcut durumda ise Denetim Kurulu üyeleri;sektörümüzü ve birliğimizin işleyişini bilmeli,seyahat acentalarının içinden çıkmalıdır.

Unutmayalım ki!

Denetim görevi önemlidir.

Denetim görevi ciddi bir iştir.

Denetim Kurulı sizin adınıza hesap sormanın adıdır.

Denetim Kurulu şeffaf olmalıdır.

Denetim Kurulu tüm üyelerine bilgi verebilmelidir.

Denetim Kurulu Üyeleri; sektörümüzü ve birliğimizi bildikleri kadar mali,idari,hukuki ve finansal konulara vakıf,mesleki tecrübesi olan kişilerden oluşmalıdır.


TECRÜBELİ MESLEKTAŞLARIMIZ VAR

Birliğimiz içinde yukarıda bahsettiğim bu tecrübeye sahip ,aramızda meslektaşlarımız var.

Zor bir süreçten geçiyoruz.

Bu nedenle şöyle bir teklifim var. Tüm Türsab Başkan adaylarına açık çağrımdır:

Sizin gibi benim gibi seyahat acentası sahibi olup,bağımsız olarak denetim yapabilecek içimizden meslektaşlarımız var. Hem de Yeminli Müşavir,Bağımsız Denetçi, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir...


ÖNEMLI ÜÇ ISIM DENETIMDE OLMALı
 

Örnek verecek olursak;

Ankara-Simge Turizm sahibi Değerli Büyüğüm, Üstadım Sayın Neşat Demir ( Yeminli Mali Müşavir/Türsab Denetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır.),

Bursa-Plaza Turizm sahibi Değerli Üstadım Sayın Murat Saraçoğlu(Serbest Muhasebeci Mali Müşavir/Bağımsız Denetçi)

Ve şahsım...İstanbul-Yeni Hayat Turizm Kurucu Ortağı Halil EROL (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir/Bağımsız Denetçi)


TÜM LİSTELER DENETİMİ ORTAK YAZMALI

Tarihi öneme sahip genel kurulumuzda bu kişileri tüm Başkan Adaylarımız; Denetim Kurulu üyeliğine asil olarak yazsınlar.

Baştan söyleyim bu yazımdan ve teklifimden yani başkan adaylarımıza yaptığım bu çağrımdan yukarıda isimlerini saydığım diğer üstadlarımın haberi yok. Bir delege olarak düşüncemi dile getiriyorum. Şunu açıkça ifade edeyim;benim bildiğim isimler bunlar. Bu bilgi ve tecrübeye sahip başka meslektaşımızın ve üstadlarımızın olması durumunda benim ismimim yerine yazabilirler. Hiç sorun değil.


ACENTELERİN HAKKINI SAVUNACAK KİŞİLER OLMALI

Bu çağrıma Tüm Başkan adaylarından destek bekliyorum.

Gerçek bir denetim kurulu mali, idari, hukuki ve finansal bilgilerle donatılmış ve bağımsız denetim faaliyeti yapabilecek,birliğimiz üyesi seyahat acentalarımızın hakkını savunabilecek kişilerden oluşmalıdır.

Saygılarımla.

Halil EROL

TÜRSAB 23.Olağan Genel Kurul Delegesi 

Bu haber toplam 2845 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.