• BIST 86.796
  • Altın 248,760
  • Dolar 6,0406
  • Euro 6,7414
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 15 °C

Emin Çakmak Türsab’ı eleştirdi

Emin Çakmak Türsab’ı eleştirdi
Türsab Genel Başkan Adayı Emin Çakmak, Türsab’ın tanıtımlarda yer almadığın belirterek "Türsab'ın asli görevi Türkiye’ye turist getirmektir” dedi.

İSTANBUL- Türsab Genel Başkan Adayı, Hello Turizm Genel Müdürü Emin Çakmak, “Taksim’in merkezinde turizm adası olan Talimhaneye TÜRSAB plakalı boş araç girip müşterisini otelden alamıyorken, birliğin yönetim kurulu, 36 Bölge Yürütme Kurulu yöneticileri ile Çorum’da toplantı yapıyor” diyerek seyahat acentelerinin sahipsiz bırakıldığını söyledi.
Emin Çakmak Türsapnet’te yayınladığı  “TÜRSAB nereye koşuyor ve neler yapıyor?”başlıklı yazısında başta İstanbul Shopping Fest 2014 olmak üzere Türsab’ın çalışmalarını değerlendirdi. Türsab’ın faaliyetlerinin “Türkiye’ye turist getirmek” değil “Yurtdışına Türk turisti götürmek” şeklinde yapıldığını belirten Emin Çakmak “Türsab’ın asli görevi Türkiye’ye turist getirmektir” dedi.

istanbul-fest.jpg

Türsab’ın İstanbul Shopping Fest 2014 için sadece foıtoğraflarda boy gösterdiğini belirten Emin Çakmak “Böylesine önemli bir etkinlik Türsab’ın yer aldığı yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen hiçbir fuarda ve yurtdışı gezide tanıtılmadı. Sadece posterlerde kaldı.Zaten Türsab’ta senin fuarım benim fuarım kavgası sürerken böyle bir sonuç beklenemez” şeklinde konuştu.

Türsab Genel Başkan adayı Emin Çakmak’ın açıklaması şöyle:
 
Değerli Meslektaşlarım,

Her alanda olduğu gibi Shopping Fest’de de sınıfta kaldık. Haziran 7-29 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Shopping Fest etkinliğini diğer etkinliklerde olduğu gibi kendi kendimize tanıtarak, bol bol basın toplantısı yapıp, boy boy fotoğraflar çektirmekten öteye gidemedik.

THY OLMASA TANITILACAK MECRA YOK
Bu yıl Ocak ayından bu yana, tüm turizm fuarlarına katıldım veya ziyaret ettim. Hiç bir turizm fuarında Shopping Fest’in tanıtıldığını görmedim. Shopping Fest tanıtımı bir kaç posterin ötesine geçmedi.
THY’da olmazsa Shopping Fest’e yabancılarda gelmeyecekler. Son 3 aydır THY’nin Skylife aylık yayınında tam sayfa tanıtım reklamları yer aldı. Bu ayda İstanbul Shopping Feste özel bir dergi basarak tüm uçuşlarında ve uçaklarında tanıtıyor. Şahsım ve temsil ettiğim sektör adına THY huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum.
THY tanıtım yapmakla kalmamış bu dönem için bagaj taşıma hakkını 50 kg’a çıkararak teşvik etmiş. Başka bir yabancı hava yolu şirketi ise özel promosyon fiyat uygulaması yaparak bu etkinliğimize destek vermeye ve aynı zamanda kendi yolcu kapasitesini arttırmaya çalışmış.

BİRLİK SİTESİ DÖKÜLÜYOR
Peki THY’nın dışında diğer STK’lar ve Türsab birliğimiz ne yapıyor ve nasıl destek veriyor?
Gördüğüm ve incelediğim kadarı ile birliğimizin resmi web sayfasından İstanbul Shopping Fest sayfasına link verilmiş.
Düne kadar Türkçe hariç diğer dillerdeki linkler dökülüyordu. Halen Rusçası ve Arapçası dökülüyor. Allah’tan bugün itibarıyla İngilizcesini düzeltmişler.
Ona rağmen bu resmi sayfa ile bırakın alışveriş merkezlerini tanıtmak meyve sebze halini tanıtamazsınız.
Hakkını yemeyelim birliğimiz birde bizlere 9’a beş kala aşağıdaki duyuruyu göndererek shopping festin var olduğunu..bizlere hatırlatıyor.Bunların dışında İstanbul Shopping Fest katıldığımız hiç bir fuarda tanıtılmadı. Ayrıca birliğimizin bu yıl içerisinde yurtdışına düzenlediği, 10 destinasyondan fazla inceleme gezilerinde tanıtılmadı..

 BİRLİĞİN ASIL GÖREVİ YURDA TURİST GETİRMEKTİR
Sanırım değerli başkan İtalya’dan aldığı devlet nişanlarına ilaveten yeni nişanlar almak için diğer ülkelerin acenteler birliklerinden daha aktif çalışarak, diğer ülke destinasyonlarını birliğimiz outgoing üyelerine tanıtarak devlet nişanlarını arttırmayı hedefliyor.
Birliğimizin en önemli misyonu ve vizyonu sanki ülkemize turist getirmek değil de yurtdışına turist götürmekten ibaret olduğunu düşünmeye sevk ediyor beni tüm bu inceleme gezileri.

BAŞKA ÜLKE ACENTELERİNE ÜLKEMİZİ TANITMALIYIZ
Şöyle bir bakalım birliğimiz web siteside ki duyurularına… Ya yurtdışı inceleme gezileri var ya da yurdışından gelip ülkelerini tanıtmaya çalışan ülkelerin heyetleri ve bakanları var.
Dış ilişkiler birimimiz maşallah çok yoğun çalışıyor. Bu çalışmalarının bir kısmını da ülkemizi tanıtmak için Afrika’dan, Amerika’dan ve Ortadoğu’dan o ülkelerin outgoing acentelerini getirip ülkemizi tanıtsak ve ağırlasak nasıl olur diye düşünüyor mu acaba? Yoksa  misyon ve vizyonumuza ters mi düşer acaba?
 
THY TANITYOR, AĞIRLARICI BULAMIYOR
İşte bu görevi de yine THY yapıyor. Sağolsun her yıl binlerce basın mensubu ve tur operatörlerini ülkemize getiriyorlar. Getiriyorlar da ağırlayacak bir taraf bulamıyorlar.  Burada sağduyulu meslektaşlarımız THY’nın imdadına yetişip ağırlamaları hallediyorlar da ülkemizi kısmen tanıtıyoruz.
Neden bir EMITT fuarı ve Travel Turkey Fuarı dönemlerinde 2000-3000 acente ve basın mensubunu ülkemizde ağırlayıp yerinde tanıtmıyoruz bunu yapmak çok mu zor acaba??
Inanıyorum ki THY’na Birlik başkanı gitse, dese ki “EMITT döneminde 240 destinasyonundan 10 en iyi satan acentelerini getirin biz ağırlayalım. Ülkemizin her köşesinin ilinin ilçelerinin kültürünün tarihinin aynı anda tanıtıldığı bu fırsatı bir turizm borsasına çevirelim. Ülkemizi 3 günde 2400 acenteye tanıtalım.”
THY buna hayır mı diyecek? Bence evet diyecek ve büyük bir memnuniyetlede bu görevi üstlenecektir.

SENİN FUARIN BENİM FUARIM KAVGASI SÜRÜYOR
Ancak gel gelelim birlikler bu güne kadar fuarları ülke tanıtımı için değil bir gelir kapısı olarak görmeye devam ediyor. Yıllardır süren senin fuarın benim fuarım kavgası devam ediyor. Bizlerde böyle bir etkinliği ancak yazarak avunup hayal ediyoruz.
Son 10 yıldır ne yurtdışı önemli fuarlarda ne de ülkemizin en önemli Turizm fuarı olan EMITT fuarında birlik başkanının katılımını ve üyelerini himaye ettiğini görmedim. Üyelerimiz yurtdışı fuarlarında tam bir üvey evlat muamelesi görürken, birlik yönetim kurulu ve başkanı gelecek dönem seçimlere yatırım yapmaya devam ede dursunlar.

TALİMHANE’YE TÜRSAB GİREMİYOR
Herşey bir kenara Taksim’in merkezinde turizm adası olan Talimhaneye TÜRSAB plakalı boş araç girip müşterisini otelden alamıyorken, birliğin yönetim kurulu, 36 Bölge Yürütme Kurulu yöneticileri ile Çorum’da toplantı yapıyor.
Bu ülkeye ve bu sektöre yazık, mesleğimizin ne bir itibarı kaldı nede bir değeri.  
Sahipsiz ve kimsesiz öksüzleri oynamaya 17 ay daha devam edeceğiz gibime geliyor.
Allah hepimizin yardımcısı olsun.
Saygı ve Sevgilerimle,
Emin Çakmak
TÜRSAB Genel Başkan Adayı

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.