• BIST 95.953
  • Altın 238,784
  • Dolar 5,8268
  • Euro 6,5545
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 8 °C

Emin Çakmak: Sağlık turizmi yapın

Emin Çakmak: Sağlık turizmi yapın
THTDC Başkanı ve Türsab başkan adayı Emin Çakmak, Bursa’da adına düzenlenen “Bursa’da Sağlık Turizmi” konulu panelde seyahat acenteleri ile sağlıkçıları bir araya getirdi.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
BURSA
- Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi -THTDC Başkanı ve Türsab başkan adayı Emin Çakmak, Bursa’da adına düzenlenen “Bursa’da Sağlık Turizmi” konulu panelde seyahat acenteleri ile sağlıkçıları bir araya getirdi. Bursa’daki panelde konuşan Emin Çakmak, seyahat acentelerinin son zamanlarda çok sıkıntılı günler geçirdiğini belirterek “Sağlık turizminde tedavi için gelen bir hasta 25 normal turiste bedeldir” diyerek

bursa-saglik-emin13.jpg

EMİN ÇAKMAK: SAĞLIK TURİZMİ BÜYÜK BİR FIRSATTIR

Bursa’dan 7 bin seyahat acentesine “Gelin sağlık turizmi yapın, sıkıntılarınızı atlatın” diye çağrıda bulundu. Emin Çakmak, sağlık turizmi yapacak acentelere hizmet için cep telefonun ve mail adresinin 24 saat açık olduğunu belirterek “Seyahat acentelerinin değişen dünyanın şartlarına karşı koymaları ve yaşamaları için sağlık turizmi büyük fırsattır” dedi.

bursa-saglik-emin-2.jpg

EMİN ÇAKMAK’IN KONUŞMASINA BÜYÜK KATILIM OLDU

Bursa Sağlık Turizmi Derneği-BUSAD, Medicabil Hastanesi ve Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi-THTDC işbirliğinde düzenlenen “Bursa’da Sağlık Turizmi” adlı panele sağlıkçılar ile Bursa’da bulunan Türsab üyesi seyahat acenteleri katıldı.
Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk, Bursa İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, Uludağ Üniversitesi Tfp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr.Ayberk Kurt, Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Daire Başkan Yardımcısı ve İzmir Sağlık Turizmi Derneği Başkan Yardımcısı Süreyya Şeker, Bursa Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Dr. Mustafa Esgin, Medicabil Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Ömer Faruk Bilge ile Bursa’da bulunan Türsab üyesi seyahat acenteleri sağlık turizmine büyük ilgi gösterdiler.

bursa-saglik-emin123.jpg

bursa-saglik-mustafa-esgin.jpg
Bursa Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Dr. Mustafa Esgin: Hiçbir başarıtesadüf değildir.
Bursa'nın geleceğini hazırlıyoruz. Çalışmalarımız sonucu Bursa'da sağlık turizmi üç kat arttı. Sağlık turizminde Bursa modelini ortaya çıkarmak istiyoruz


bursa-saglik-vali-yrd.-ahmet.jpg
Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk: Bursa valimiz ne beklentileri varsa benim adıma açık çek ver dedi. Birlikte Bursa'nın yeşili ve kültürünü sağlık turizmi ile birleştireceğiz.

bursa-saglik-ozcan-akan.jpg
Bursa İl Sağlık Müdürü Özcan Akan: Herkes inandığı için birlikte yola çıktık. Bursa'nın sağlık turizmini daha ilerlere taşıyacağız.

bursa-saglik-omer-faruk-bilge.jpg
Medicabil Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Ömer Faruk Bilge: Sağlık tesisimiz ve tüm altyapımızla Bursa'nın sağlık turizini geliştirmek için çalışıyoruz.

bursa-saglik-ayberk-kurt.jpg
Uludağ Üniversitesi Tfp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr.Ayberk Kurt: Bursa'nın salğık turizmini doğru bir şekilde tanıtıp istenen düzeye gelmesine çalışmalıyız


bursa-saglik-seyirci1.jpg

bursa-saglik-seyirci2.jpg

bursa-saglik-emin12.jpg

EMİN ÇAKMAK: TURİZMCİLERLE SAĞLIKÇILARI BULUŞTURUYORUZ

Emin Çakmak, konuşmasında Türkiye’de sağlık turizminin gelişimini, THTDC olarak yurtiçi ve yurtdışında yapılan çalışmaları özetledi. Çakmak, Türkiye’nin son yıllarda sağlık tesisleri, doktorları ile dünya çapında tanındığını ve yurtdışı fuarlarda Türkiye’nin sağlık turizmini gururla tanıttıklarını belirtti. Özellikle Başbakan’ın tedavisini Türkiye’de ve Türk doktorlara yaptırmasının bir zamanlar Türkiye’den yurtdışına hasta gönderilmesiyle oluşan farklı imajı ortadan kaldırdığını belirterek “Türkiye’nin sağlık tesisleri ve Türk doktorlarının hünerli elleri Türk turizmcilerinin en büyük gücüdür. Bunu kullanmaları gerekir. Biz bu fırsatı turizmcilere sunmak üzere her türlü yardıma hazırız. Türkiye’nin 7 bin seyahat acentesinin sağlıkçılarla bir araya gelerek onların ürünlerini satmaları gerekir. Seyahat acenteleri için sağlık turizmi en önemli alternatif turizm şeklidir” dedi.

bursa-saglik-emin15.jpg

NORMAL TURİSTİN 25 KATI KAZANÇ SAĞLAR

Seyahat acentelerini sağlık turizmi yapmaya çağıran Emin Çakmak, sağlık turizmi satmanın tur satmaktan farkı olmadığını belirterek Emin Çakmak şöyle devam etti:
“En küçük sağlık turizmi çalışması seyahat acentesine 25 turistin bedeli kadar para kazandırır. Seyahat acentelerinin sıkıntılarını atlatmaları için sağlık turizmine yönelmeleri şarttır. Bu konuda bilgi almak isteyen meslektaşlarım için cep telefonum ve mailim 24 saat açıktır”
Emin Çakmak, Türkiye’de sağlık turizminin giderek geliştiğini üniversiteler ile turizm kuruluşlarının işbirliğinde daha sağlıklı büyüyeceğini belirterek “Sağlık turizmi üniversitenin himayesi ile ön plana çıkmalıdır. Üniversite geri planda bulunan klinikler ve özel sektörün turizm kuruluşlarına destek vermelidir” dedi.

bursa-saglik-emin11.jpg

SAĞLIK TURİZMİNİ DEVLET POLİTİKASI YAPTIK

Emin Çakmak, Türkiye’nin sağlık turizmini dünyaya tanıtmak için 2005 yılından bu yana Almanya’yı örnek alarak çalıştıkların belirtti. Emin Çakmak dünyanın önemli ülkelerinde 59 network ofisi kurduklarını ve Türkiye’nin 50 hastanesinin Amerika’nın JCI yetki belgesine sahip olduğunu belirtti.
Emin Çakmak, “Bu çalışmalar sonucu sağlık turizmi devletin politikası haline geldi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın sahip çıkması sonucu çıkan teşviklerle sağlık turizminin dünyada tanıtımına ciddi katkı sağlandı. “Yurtdışında sağlık turizminin tanıtımı için bakanının verdiği yüzde 70 teşviklerle çok yol aldık, bakan sonsuz teşekkür ediyorum. Hedefimiz Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in söylediği gibi Kartaca’yı fethetmek değil, Roma’ya saldırmaktır” dedi.

bursa-saglik-emin-rektor.jpg

BURSA’DA YAPILAN ZİYARETLER

Bursa Sağlık Turizmi Derneği-BUSAD ve İzmir Sağlık Turizmi Derneği-İZSATU ile Türkiye Sağlık Turizm Konseyi-THTDC Başkanı Emin Çakmak, beraberinde sağlıkçılar ve turizmcilerden oluşan heyetle Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Kamil Dilek ile Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Güllülü, Prof. Dr. Ayberk Kurt’u ziyaret ettiler. Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Kamil Dilek ile yenilen yemekte üniversite ile sağlık kuruluşlarının ve turizmcilerin işbirliği üzerine konuşuldu.
THTDC Başkanı Emin Çakmak ile BUSAD Başkanı Dr. Mustafa Esgin yapılan çalışmaları anlattı. Mustafa Esgin “Hiçbir başarı tesadüf değildir.Birlikte yapacağız” dedi.

bursa-saglik-emin-rektor2.jpg

REKTÖR PROF. DR DİLEK, ARA ELEMAN AÇIĞINI KAPATMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Rektörü Prof. Dr Kamil Dilek, sağlık turizminin Bursa için ciddi avantajlar sağladığını ve daha büyük hayaller kurmalarını sağladığını belirterek “Ara eleman açığını kapatmak için eğitimler plânlıyoruz. Dışardan ve üniversite içinde çözüm yolları arıyoruz. Ülkemizde sağlık turizmi bizim için yeni bir konudur. Ancak hazırlanmakta geri kaldık. Kaybettiğimiz açığı nasıl kapatacağımıza çalışıyoruz. Elbirliği ile eksiklerimizi düzelteceğimize inanıyoruz” dedi.

PROF.DR. MUSTAFA GÜLLÜLÜ: DESTEK BEKLİYORUZ
Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Güllülü. üniversite hastaneleri devlet hastanelerine verildiği gibi destek görüp, üvey evlat olmaktan kurtarılıp, öz evlat olması gerektiğini belirterek “Destek verilirse üniversite hastaneleri sağlık turizminde önemli bir güç haline gelirler. Kısıtlı imkânlarla yüzde 110 kapasite ile çalışıyoruz. Uludağ üniversitesinin çok başarılı ve iyi doktorlara sahip bölümleri bulunuyor. Bunlar kornea bulma ve tedavi etme bölümü çok başarılıdır. Ayrıca tüp bebek ve tanısı bölümü de bulunuyor” dedi.

DR.METİN YURDAKOŞ: BURSA’NIN SULARININ ANALİZİ YAPILMALIDIR
Toplantıya katılan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.Metin Yurdakoş, Bursa’nın sularının hangi rahatsızlıklara iyi geldiğinin her yönleriyle ortaya konulup tanıtılması gerektiğini belirterek “Suyun alındığı kaynak tanıtılmalıdır. Bursa’da kurulan Jeotermal A.Ş. ile Bursa suyunu 10 kata çıkarıldı ve analize ihtiyacı var” dedi Dr Yurdakoş, sağlıkta hemşire, masaj ve masörün tarifi bulunmadığını belirterek “Sağlık turizminde büyüm hedeflere ulaşmak için artık sağlık turizminin diplomalı personele ihtiyacı var. Bu şekilde ara elemanda hata seviyesi düşer.Afyonda hidroterapi ile tedavi merkezi kuruldu çalışmadı. Suyun içinde tedavi gibi çalışmalar bilimsel yanı ortaya koyulunca başarılı olur” şeklinde konuştu.

bursa-saglik-osmangazi1.jpg

OSMANGAZİ BELEDİYE BAŞKANI DÜNDAR: SAĞLIK TURİZMİ ÖNEMLİDİR

Bursa’nın en eski yerleşim bölgesi Osmangazi’yi yatırımlarıyla turizme kazandıran Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile Sümbüllü Bahçe Konağı’nda görüşme yapıldı. Başkan Dündar BUSAD Başkanı Dr. Mustafa Esgin, THTDC Başkanı Emin Çakmak ve İzmir Sağlık Turizmi Derneği-İZSATU Başkan Yardımcısı Süreyya Şeker’e yapılan çalışmalara destek sözü verdi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa’nın tarihten gelen geçmişiyle sağlıkta önemli bir yeri olduğunu belirterek “Sağlık turizmi ile tanışan Bursa daha ileriye gidecektir” dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.