• BIST 96.121
  • Altın 240,399
  • Dolar 6,2046
  • Euro 7,2854
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 16 °C

ELTİD başbakana çağrı yaptı

ELTİD başbakana çağrı yaptı
Eminönü Laleli Turizmci ve İşadamları Derneği- ELTİD Genel Sekreteri Mahmut Akar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a çağrı yaparak"Putin ile görüşün" dedi.

İSTANBUL- Eminönü Laleli Turizmci ve İşadamları Derneği- ELTİD Genel Sekreteri Mahmut Akar, Rusşa ile Türkiye arasındaki gümrük krizinin Laleli"de ticareti bitirme noktasına getirdiğini belirterek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"a çağrı yaparak, “Kriz uzadığında Putin ile görüşeceğinizi söylemiştiniz. Pimi çekilmiş bombanın Laleli de patlamasını istemiyorsak Putin ile hemen görüşmeniz gerekir.Hemde şimdi, yarın çok geç olabilir” dedi.

ELTİD Genel Sekreteri Mahmut Akar"ın “Başbakan, Lütfen Putin ile görüşün... Hemen şimdi... “ şeklindeki açıklaması şöyle

Rusya ile gümrük krizinin giderek derinleşmesini kaygı ve endişe ile İzliyoruz. Yaşanan krizin bizi haklı çıkartacak şekilde gelişmesini, Devlet Bakanı Sayın Kürşat Tüzmen gibi bekleyemeyiz. Bizlerin beklentisi krizin hemen çözülmesidir. Ramazan sonuna kadar kriz çözülmezse, Rusyanın Türk ihraç ürünlerine uyguladığı engellemenin maliyetinin 1 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor.

40 VİLAYET LALELİ'DEN EKMEK YİYOR
Global kriz dalgasının Tsunami gibi dalga dalga yayıldığı şu günlerde, Türkiye"nin etkilenmemesi mümkün değil. Yılın ikinci çeyreğinde ekonomiadeta yerinde saydı. GSMH sadece % 1,9 büyüdü. 2002 yılının ilk çeyreğinden bu yana büyüme en düşük seviyede gerçekleşti. Bütün bu olumsuz gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda, Rusya ile olan gümrük krizi çok daha önem kazanıyor. Laleli esnafı neredeyse satışlarının tamamını Rusya ile yapıyor. Üstelik bu olay Laleli ile de sınırlı değil, Türkiye genelinde 40"a yakın vilayet Laleli esnafına üretim yapıyor.

LALELİ'DE TİCARET BİTİYOR
Eğer çok kısa zamanda çözüm bulunmazsa Lalelide Ticaretin ve Turizmin bittiği anlamını çıkartabiliriz. Bölgemizde 500"den fazla Turizm Belgeli ve Belediye Belgeli tesiste 40 bin yatak bulunmaktadır. Özel Belgeli Birkaç tesisin haricinde, Laleli de Rus müşterilerinin kalmadığı hemen hemen hiçbir
Otel bulunmamaktadır. Öyleki bir çok Turistik Otelin müşterilerinin % 80-90"ını Ruslar teşkil etmektedir. Rusya ile krizin uzamasından olumsuz etkilenen Ticarete eşdeğer diğer sektörde Turizmdir. Sıcak para girişinin en önemli ayağını teşkil eden Turizm Lalelide 18 yıldan beri böyle bir durgunluk yaşamadı. Eylül aylarında geçen yıllarda % 95 olan doluluk oranlarının şimdi
% 30-40 civarında gerçekleşmektedir.

DAHA HIZLI ADIM ATMALIYIZ
15 Temmuzda başlayan ve 15 Ağustosta bitmesi gereken kriz hala devam etmektedir. Malların tırlarda bekletilmesi Rusyadaki Pazar payımızındaönemli ölçüde kaybına neden olmaktadır. Çünkü Rusya bu ambargoyu sadece Türk mallarına uygulamaktadır. Diğer ülkelerden özellikle Çinden gelen ürünler Rusya vitrinlerini süslemeye başladılar bile.Senelik İthalat ve İhracatımızın 25 milyar dolar, halen devam eden mütehatlik hizmetlerininde 30 milyar dolar olan bir ülke ile Ticarive Kültürel bağlarımız göz ardı edilebilir mi? Bu konuda klasik bir tabirle her zamankinden daha hızlı adım atmalıyız. Rusya ile Gürcistan arasındakisıcak gelişmelerin bizleri olumsuz etkilemesine meydan vermemeliyiz.

UCUZ POLEMİKLER ÜLKEMİZE ZARAR VERİYOR
Çok yakın tarihteki siyasi gelişmelere baktığımızda ucuz polEmiklerin ve Ekonomik krizlerin ülkemizi ne hale getirdiğine ve buna sebebiyet veren politikacıların yerin yedi katdibine gömdüğünü görürüz. Sayın Başbakan kriz uzadığında Putin ile görüşeceğinizi söylemiştiniz, Pimi çekilmiş bombanın Laleli de patlamasını istemiyorsak Putin ile hemen görüşmeniz gerekir.Hemde şimdi, yarın çok geç olabilir.

ELTİD DERNEĞİ Genel Sekreteri Mahmut Akar

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.