• BIST 96.886
  • Altın 238,323
  • Dolar 5,8039
  • Euro 6,5177
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 7 °C

Elazığ Turizmi Geliştirme Çalıştayı

Elazığ Turizmi Geliştirme Çalıştayı
Elazığ-Tunceli-Fırat Havzası Turizmi Geliştirme Çalıştayı 24-26 Ekim 2011 tarihleri arasında Elazığ’da yapılıyor.

ELAZIĞ- Elazığ-Tunceli-Fırat Havzası Turizmi Geliştirme Çalıştayı 24-26 Ekim 2011 tarihleri arasında Elazığ’da yapılacak. İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Selahattin Yazar, çalıştaya Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin yanında TURSAB heyetinin, 20 civarında Seyahat Acentesinin, Sivil Toplum Kuruluşu, Malatya, Elazığ, Tunceli, Erzincan Valilikleri ile Havzada yer alan Belediyelerin katılacağını belirtti.
Yazar açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Bazı alanların Turizm Merkezi ile Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi olarak ilanı hakkındaki 2011/1796 sayılı Bakanlar Kururu Kararında, “Elazığ-Tunceli-Fırat Havzası Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” ilan edilmiştir.
Bölgemizin sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleri ile birlikte turizm potansiyeline işlev kazandırılması amacıyla 23-26 Haziran 2011 tarihlerinde bölgede Bakanlığımız ve TURSAB yetkilileri ile bir çalışma yapılmış ikinci olarak da 05-09 Eylül 2011 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanlarının katıldığı ikinci bir çalışma gerçekleştirilmiş ve Bakanlığımız inceleme heyetince bir eylem planı hazırlanarak 30.09.2011 tarih ve 199392 sayılı yazıları ile Müdürlüğümüze gönderilmiştir. Yine konu ile ilgili olarak Valiliğimizin Başkanlığında 21.09.2011 tarihinde üçüncü bir toplantı yapılmıştır. Söz konusu değerlendirme toplantısında bölgede planlı turizm gelişiminin sağlanabilmesi amacıyla ilgili tarafların oluşturulacak bir eylem planı çerçevesinde eşgüdüm içerisinde hareket etmesinin faydalı olacağı dile getirilmiştir.
Söz konusu Turizmi Geliştirme Çalıştayı ile ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı birimlerinde görevli personel 05 – 09 Eylül 2011 tarihleri arasında Elazığ ili ve ilçeleri, Tunceli/Pertek ilçesi, Erzincan/Kemaliye ilçesi ve Malatya/Arapgir ilçesinde ön inceleme ve araştırmalarda bulunarak bir taslak eylem planı hazırlamışlardır.
Turizmin, Türkiye ekonomisine katkısının artırılması ve ekonomik yararının bölgeler arasında dengeli bir şekilde dağılımının sağlanarak ülke sathına yaygınlaştırılması, tüketici tercihlerinin belirlenerek çeşitlendirilmesi ve değerlendirilmemiş turizm potansiyeline işlev kazandırılması amacıyla Elazığ-Tunceli-Fırat Havzası Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesinin sahip olduğu kültür/turizm değerlerinin ve çevre alt yapısının geliştirilmesi kapsamında, 24-26 Ekim 2011 tarihleri arasında Elazığ ilinde “Elazığ-Tunceli-Fırat Havzası Turizmi Geliştirme Çalıştayı” düzenlenmesi planlanmıştır.
24-26 Ekim 2011 tarihleri arasında yapılacak toplantıya TÜRSAB aracılığıyla 20 civarında Seyahat Acentesi, Sivil Toplum Kuruluşu, Malatya, Elazığ, Tunceli, Erzincan Valilikleri ile Havzada yer alan Belediye temsilcileri ile konuyla ilgili resmi daire temsilcilerinin, bölgedeki turizm işletmecileri de katılacaktır.
Çalıştaya, Elazığ-Tunceli-Fırat Havzası, Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesinde yer alan Elazığ, Erzincan, Malatya ve Tunceli illerinin Valileri, bölgede yer alan ilçelerin Kaymakamları, Belediye Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcileri, Turizm Sektörü ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile TÜRSAB, TÜROFED, TUROB, TYD temsilcileri ve Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcilerinin katılması öngörülmüştür."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.