• BIST 94.831
  • Altın 261,687
  • Dolar 5,7675
  • Euro 6,5664
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 28 °C

Ekoturizm uzmanları toplandı

Ekoturizm uzmanları toplandı
EİT ile Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün 1.Ekoturizm Uzmanlar Toplantısı 1 Aralık'ta Ankara'da başladı.

ANKARA- Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) ile Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün işbirliğiyle düzenlenen I. Ekoturizm Uzmanlar Grubu Toplantısı'nda eko-turizmin bütün dünyada doğal alanlarda önemli bir etkinlik haline geldiği bildirildi. 
Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) ile Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün işbirliğyle düzenlenen I. Ekoturizm Uzmanlar Grubu Toplantısı 1 Aralık'ta Ankara'da başladı.
Toplantının açılışında konuşan Mustafa Eldemir, ekoturizm odaklı ilk toplantının geçen yıl Kastamonu Küre Dağları Milli Parkı"nda gerçekleştirildiğini anımsattı.
Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) üyesi ülkelerin yer aldığı bölgenin büyük bir ekoturizm potansiyeline sahip olduğuna işaret eden Eldemir, EİT üyelerinin ekoturizmden yeterli düzeyde yararlanması gerektiğini söyledi.
Ekoturizm ile ilgili verilere ulaşma ve faaliyetlerin etkin şekilde uygulanabilmesi için ortak çalışma belgesine ihtiyaç duyulduğunu bildiren Eldemir, konuşmasına şöyle devam etti:
“Çünkü ekoturizmin başarılı olabilmesi için, üye ülkelerin fırsatların ve tehditlerin farkında olmaları ve uygulayıcıların faaliyetin sürdürülebilirliğini sağlamak için mekanizmaları ve gerekli araçları çok iyi bilmesi ve kullanması gerekmektedir. Ekoturizm dünya çapında doğal alanlarda önemli bir aktivite haline gelmiştir. Ekoturizm ziyaretçilere tabiat kültürünün güzel örnekleri hakkında tecrübe kazanmalarını, biyolojik çeşitliliğin ve mahalli kültürlerin tanınmasında fırsatlar sunmaktadır.”
Toplantıda konuşan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Prof. Dr. M. Kemal Yalınkılıç ise Türkiye olarak belli bir sorumluluğu taşıdıklarını, 2003 den beri ekoturizm faaliyetlerini yürütmekte olduklarını ifade etti.
Korunan alanlarla ilgili turizm faaliyetlerinin sürdürülebilir olması için teknik bir komite kurduklarını, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da desteğiyle komitenin ilgi gruplarıyla toplantılar düzenlediğni söyleyen Yalınkılıç, çalışmaları koruma amaçlı olduğundan Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın turizmle ilgili organizasyonlara yönelirken Genel Müdürlüğümüzün de alanlarımızda faaliyetlerin kontrollü yönetilmesine destek sağladıklarını kaydetti.

Prof. Dr. M. Kemal Yalınkılıç sözlerine şöyle devam etti:
“Sevindirici olan ülkelerin artık bu bilince sahip olmalarıdır. Hiç kimse sonuna kadar kullanım düşüncesinde değil. Çevre bilinci zamanla gelişiyor. Buraya katılan ülke temsilcilerinin de korunan alanlarına sahip çıkacağız. Kendimiz çalışarak, kaynakların üzerinde oturan insanlar olarak bu kaynakları ülkelerimizin yararına kullanmanın esaslarını belirleyeceğiz. Bu işin yolu da eylem planlarıyla hareket etmek. Belli aralıklarla gediğimiz noktaları tartışmak. EİT Sekretaryası bu noktada gerçekten güzel çalışmalara imza attı. Alınması gereken mesafeleri çok kısa sürede aldık. ”
Üç gün süren toplantıda EİT Bölgesi ekoturizm durumu ile EİT Bölgesi için hazırlanan ekoturizm eylem planı ve veritabanı tartışıldı, uzmanların görüşleri alındı.
Bugün sona erecek olan I. EİT Ekoturizm Uzmanlar grubu Toplantısı

• EİT Bölgesi ekoturizm potansiyelinin değerlendirilmesi,
• Katılımcıların EİT Bölgesi için Türkiye'de geliştirilen Ekoturizm Eylem Planı ile İran'da geliştirilen ekoturizm veri tabanına ilişkin görüşlerinin alınması,
• EİT Bölgesi ekoturizm amaç, hedef ve stratejilerin tanımlanması
• Ekoturizm konusunda ortak bir vizyonun oluşturulması amacıyla düzenlendi..

Toplantıya Afganistan, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan"dan eko-turizm uzmanları katılıyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.